اخبار

اف بی آی شرکت ها را مجبور به عدم استفاده از آنتی ویروس کسپرسکی می کند نرم افزارهای کسپرسکی تهدید علیه امنیت ملی ایالات متحده به شمار می آیند!

با توجه به منازعات  روز افزون بین دولت ایالات متحده و شرکت کسپرسکی به عنوان تامین کننده محصولات امنیتی و پس از ممنوعیت استفاده از آنتی ویروس های این شرکت در موسسات دولتی، حالا خبر می رسد که اف بی آی از بخش خصوصی نیز درخواست کرده که محصولات امنیتی کسپرکسی را از سیستم های خود حذف نمایند.

این سازمان امنیتی بر اساس گزارشات واصله،  از شرکت های آمریکایی می خواهد که استفاده از نرم افزارهای کسپرسکی را برای همیشه کنار بگذارند چرا که این نرم افزارها تهدیدی علیه امنیت ملی به شمار می آیند.

به گفته یکی از مقامات دولتی که نخواسته نامش فاش شود اف بی آی از اوایل سال جاری شرکت های آمریکایی فعال در حوزه انرژی خصوصاً شرکت هایی که در حوزه  سیستم های کنترل صنعتی ( ICS) و سیستم های نظارت و کنترل انتقال داده ها (SCADA ) کار می کنند را برای حذف محصولات امنیتی کسپرسکی تحت فشار قرار داده است. همچنین شرکت های بخش انرژی هشدارهای ویژه ای از اف بی آی مبنی بر اینکه حملات سایبری اخیر در صنعت برخی کشورها توسط  گروهای هکری مرتبط با روسیه انجام شده است دریافت کرده اند. به علاوه اف بی آی  تماس هایی با شرکت های فعال در حوزه فناوری برقرار کرده و از این شرکت ها خواسته قراردادهای خود را با کسپرسکی ملغی کنند. دلیلی که باعث شده تا اف بی آی برای حذف کسپرسکی فشار بیاورد مربوط به تحولات اخیر در خصوص روسیه است. این سازمان معتقد است با توجه به قوانین روسیه که به دولت اجازه می دهد با تاسیس شرکت های محلی اقدام به جاسوسی در کشور مبدا نمایند، بسیاری از کارکنان شرکت های امنیتی پیش از این با سرویسهای جاسوسی روسیه در ارتباط بوده اند.

کسپرسکی؛ ما با هیچ دولتی همکاری نداریم

اما کسپرسکی  اخیراً پاسخ تمامی این ادعاها را داده است. این شرکت تصریح کرده که کسپرسکی نه تنها با دولت روسیه بلکه با هیچ دولت دیگری جهت جمع آوری اطلاعات و جاسوسی همکاری نداشته و حتی تشریح کرده که آنها حتی قبل از ایالات متحده کدهای برنامه نویسی محصولات خود را جهت جلوگیری از ورود بدافزارها و کدهای مخرب، بازرسی و آزمایش کرده اند.

برای شرکت اخلاق محور و قانون مداری نظیر کسپرسکی بسیار جای تاسف است چنانچه اتفاقاتی که ادعا شده، توسط سازمانهای وابسته به برخی دولت ها به وقوع پیوسته است.

همچنین کسپرسکی افزوده :

این شرکت هیچ اقدام نامتناسبی با هیچ دولتی نداشته است و تاکنون هم هیچگونه مدرکی دال بر این ادعاهای دورغین توسط هیچ سازمان و نهادی ارائه نشده است. نهایتاً آنچه که  به نظر می رسد، رفتارهای غیرعادلانه در میانه جنگ های سیاسی است که علیه کسپرسکی به عنوان یک شرکت بخش خصوصی انجام می گیرد. به هر روی، این شرکت هیچ نوع کمکی به هیچ دولتی در راستای اقدامات مجرمانه نکرده و نخواهد کرد.

درست است که  تاکنون غول های فناوری کمترین توجه را به درخواست های اف بی آی داشته اند، اما باید دانست که فعلاً اولویت با شرکت های فعال در حوزه انرژی و صنایع هسته ای بوده و نوبت به بقیه هم خواهد رسید.

منبع :

SOFTPEDIA

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نیما
پاسخ دهید یکشنبه 5 شهریور 1396

سلام

چند نکته:

۱- اف بی آی فقط اطلاع رسانی کرده به شرکتهای خصوصی که حواسشون باشه . وگرنه اصولآ اینقدر کمپانی مطرح و پیشرو امنیتی وجود دارن که هم به لحاظ کیفیت و هم برند و هم طیف محصولات بسیار بهترو بالاتر از کسپرسکی هستن که خود شرکتها و سازمانها و حتی کاربرهای خانگی استفاده نمیکنن.

۲- حساسیت اف بی آی سر این بود که کسپرسکی بعد از عدم موفقیت در فروش محصولاتش و از طرفی از دست دادن همون اندک مشتریایی که گرفته بود مخصوصآ تو ۲ سال اخیر به دلیل کیفیت پایین محصولاتش ، بسته های ضد ویروس رایگان یک ساله تو فروشگاه های آمریکا توزیع کرد . مخصوصآ تو منطقه مریلند و ویرجینیا که مراکز حساس دولتی آمریکا قرار داره .

۳- کسپرسکی اصولآ حق نداره درباره اخلاق و قانون صحبت کنه .

این شرکت روسی بجزء سابقه انتشار صدها خبر و گزارش کذب و همینطور سوء استفاده از نام و لوگوی شرکتهای دیگه ، سابقه کلاهبرداری های متعدد داره .

۴- صنایع و مراکز انرژی و هسته ای اصولآ فقط و فقط محصولات برندهای مطرح و معتبر امنیتی استفاده میکنن نه محصول شرکتی که قادر به ارائه ی پشتیبانی ساده ، برطرف کردن نقص امنیتی در زمان کم و .. نیست .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,