همان طور که می دانید، گوگل و مایکروسافت دو شرکت نرم افزاری بزرگ تکنولوژی هستند و خدمات خود را برای کاربران سراسر جهان عرضه می کنند. با این وجود آنگونه که مایکروسافت سرویس ها و خدمات خود را در اختیار گوگل و کاربران آن می گذارد، شرکت گوگل این کار را متعاقباً تکرار نمی کند. این موضوع به خصوص در بخش ارائه خدمات تلفن همراه بسیار پر رنگ تر می شود که تا کنون گوگل در این بخش کار مهمی در قبال اقدامات مایکروسافت انجام نداده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

برنامه های ساخته شده توسط مایکروسافت، عالی هستند و اکثریت آن ها برای سیستم عامل اندروید عرضه شده اند، اما هنوز هیچ کدام از اپیکیشن های گوگل برای سیستم عامل های ویندوز فون و ویندوز ۱۰ موبایل عرضه نشده است. بنابراین برای کسانی که از سرویس های هر دو شرکت استفاده می کنند، چه گزینه هایی برای استفاده از خدمات گوگل در سیستم عامل مایکروسافت وجود دارد؟

اگرچه در مقابل سرویس های contacts ،email ،calendar ،photos ،locations و بسیاری دیگر از سرویس های گوگل، مایکروسافت هم سرویس های بی نقصی چون OneDrive ،Outlook و… دارد که شما را از استفاده این سرویس ها بی نیاز می کند اما گاهی نیاز است تا محتوایی را بین دوستانتان که از اندروید استفاده می کنند، به اشتراک بگذارید، شاید هم شما یک تلفن دوم دارید که از سیستم عامل دیگری بهره می برد و یا شاید از بسیاری از سرویس های گوگل بر روی تبلت و یا لپ تاپ خود استفاده می کنید. بنابراین در این شرایط نیاز به استفاده از سرویس های گوگل در ویندوز ۱۰ موبایل احساس می شود که در ادامه به معرفی روش های استفاده از سرویس های گوگل در این سیستم عامل می پردازیم :

gmail :

مهم ترین مورد است و از لحظه ای که شما بخواهید از سرویس های آنلاین گوگل استفاده کنید، مجبور خواهید بود یک حساب Gmail بسازید. اما در استفاده از Gmail باید گفت بی شک عملکرد فوق العاده ای دارد، از رابط طراحی مناسبی بهره می برد، سرعت جستجوی بالایی دارد و بسیاری ویژگی های دیگر که کاربران را مشتاق می کند تا هر از گاهی از این سرویس استفاده کنند و بدون توجه به نوع تلفن همراهی که از آن استفاده می کنند، همیشه آن را در دسترس داشته باشند.

در ویندوز ۱۰ موبایل برنامه Outlook این امکان را می دهد تا از Gmail به عنوان یک حساب ایمیل دوم برای استفاده از خدمات آن استفاده کنید. این برنامه همچنین علاوه بر صندوق ایمیل به شما دسترسی به سایر پوشه ها مانند موارد حذف شده، ایمیل های پیش نویس شده و … را می دهد، تنها تفاوت بین این دو، در ویژگی Set Flag برای Outlook و Star در Gmail است، همچنین برنامه Outlook Mail راهی برای نصب اکانت گوگل شما در تنظیمات تلفن و سایر برنامه ها فراهم می کند.

Google Contacts :

این ویژگی گوگل هم با حساب کاربری ایمیل در ارتباط است و بعد از اولین بار که حساب Gmail خود را در تلفن خود وارد کردید، تمام مخاطبان شما که در این حساب کاربری ذخیره شده بودند بواسطه پشتیبانی برنامه Peaple از استاندارد CardDAV، مخاطبان شما در کنار تمام مخاطبان دیگر که از طریق حساب های Microsoft account و یا Skype در برنامه ذخیره هستند، به این برنامه اضافه خواهند شد.

Google Calendar :

در این بخش، باز هم استاندارد CardDAV به کمک ما می آید و پس از وارد کردن حساب کاربری Gmail به تلفن، اپیکیشن Outlook Calendar به عنوان یک برنامه کامل عمل کرده و اطلاعات حساب Gmail شما در آن اعمال خواهد شد، بنابراین می توانید از تمام امکانات Google Calendar در این برنامه استفاده کنید.

Google Maps :

اگر بخواهیم با انصاف باشیم، مسلماً در ویندوز ۱۰ موبایل شما نیازی به استفاده از این سرویس ندارید، زیرا برنامه Map ویندوز به تنهایی بسیار عالی است و تمام نیاز های شما را بر طرف می کند. اما برای کاربرانی که همچنان می خواهند از سرویس نقشه گوگل استفاده کنند، همچنان راه های زیادی وجود دارد که یکی از بهترین آن ها استفاده از برنامه های شخص ثالث است که می توانند یک تجربه کامل و بی نقص از استفاده این سرویس گوگل در اختیار شما قرار دهند. یکی از این برنامه ها، اپیکیشن یونیورسال Maps App Discovery می باشد که یکی از بهترین برنامه های سوم شخص برای استفاده از Google Maps است و از تمام امکانات مانند نمایش ترافیک، حالت ماهواره، سایر حالت های نمایش نقشه استفاده می کند و دارای عملکرد کاملی از تمام API های عمومی گوگل می باشد.

Google Drive :

بهترین گزینه برای شما در این بخش، برنامه یونیورسال GDrive.NET است که تقریباً امکانات کاملی از سرویس Google Drive را در اختیار شما می گذارد، اگرچه در این برنامه ویژگی های ویرایش همانند نسخه تحت وب وجود ندارد اما به جای آن اسناد با فرمت های آفیس در گوشی ذخیره می شوند و شما می توانید با برنامه های Office که در گوشی ذخیره هستند، اسناد خود را ذخیره کنید به علاوه گاهی ممکن است نسخه های مشابه ذخیره شده در گوشی و نسخه تحت وب سبب گیج شدن شما شود، اما با تمام این تفاسیر کارکرد این برنامه عالی است و کارایی بالایی دارد.

Google Photos :

بهبود هایی که در زمینه وب برای قابلیت های HTML5 و مرورگر مایکروسافت اج در ویندوز ۱۰ موبایل صورت گرفته است سبب شده تا بتوانید از این سرویس در مایکروسافت اج مخصوصاً در حالت افقی مانند مرورگرهای نسخه دسکتاپ استفاده کنید. با این حال، سرعت عملکرد استفاده از این روش پایین است و استفاده از قابلیت چند لمسی برای بزرگ نمایی صفحه حتی در بروزرسانی کریترز هم می تواند سخت باشد و چندان قابل قبول نیست. بنابراین باز هم بهترین گزینه برای استفاده، اپیکیشن GDrive.NET است که به شما اجازه ویرایش، اشتراک گذاری و دسترسی به تصاویر  را در ویندوز ۱۰ پس از دانلود اولیه از سرور های گوگل می دهد. اگرچه تجربه کار با Google Photos در این برنامه دقیقاً مانند اندروید نیست، اما چندان فاصله ای هم با آن ندارد و عملکرد آن در یک اکوسیستم متفاوت قابل قبول است.

Google+

در حال حاظر، هیچ برنامه ی شخص ثالث و رسمی از سوی گوگل و سایر توسعه دهندگان برای این سرویس گوگل در ویندوز ۱۰ موبایل وجود ندارد، اما به لطف قابلیت HTML5 که به شدت با Google plus همگام سازی شده، می توانید از این سرویس گوگل در مایکروسافت اج استفاده کنید. آدرس plus.google.com را در مرورگر Edge وارد کرده و پس از وارد شدن و ذخیره کردن رمز حساب کاربری خود، این صفحه را به استارت خود پین کنید، بنابراین از این پس برای استفاده از گوگل پلاس تنها کافیست کاشی که قبلاً در صفحه اصلی پین کرده بودید را باز کنید. اگرچه سرعت عملکرد کلی این روش کمتر از  برنامه رسمی گوگل پلاس در سایر سیستم عامل ها است، با این حال محدودیتی در استفاده از این سرویس در مایکروسافت اج نخواهید داشت.

You Tube :

در رابطه با سرویس You Tube باید گفت، اکنون دیگر ساخت کلاینت رسمی این سرویس توسط گوگل و یا مایکروسافت شبیه یک افسانه است به علاوه با شکایت هایی که گوگل در هر مرحله کرده است، به مایکروسافت تنها اجازه دسترسی به پوسته ساده سایت You Tube بدون وجود آگهی های تبلیغاتی برای مرورگر موبایل داده شده است.

از طرف دیگر اما خوشبخاته، تعداد زیادی برنامه های شخص ثالث سرویس You Tube برای ویندوز فون و ویندوز ۱۰ موبایل در استور ویندوز وجود دارد که با توجه به کیفیت بالای همین برنامه ها، کاربران را از استفاده از مرورگر به طور کامل بی نیاز می کنند. یکی از این برنامه ها Perfect Tube نام دارد که علاوه بر یونیورسال بودن، رابط کاربری مناسبی برای استفاده در موبایل دارد، با این حال، خالی از لطف است اگر در اینجا نام برنامه My Tube را که یکی از بهترین برنامه ها در این زمینه است نیاوریم، تعداد برنامه ها برای ارضا کردن نیاز کاربران در این زمینه بسیار زیاد است، بنابراین در این مقاله ما به معرفی همین دو برنامه اکتفا می کنیم.

Hangouts :

HTML5 دوباره به کمک ما می آید، با ورود به سایت hangouts.google.com در مرورگر مایکروسافت اج در ویندوز ۱۰ موبایل که به خوبی هم کار می کند، می توانید به تمام موضوعات و تعاملات دسترسی داشته باشید. با این حال در استفاده از حالت مرورگر، پس از مدت کوتاهی استفاده از قابلیت تماس تصویری و ارسال صدا متوقف می شود و صفحه باید دوباره بارگذاری شود همچنین اعلانیه ها خارج از محیط مرورگر در دسترس نیستند.

chrome :

قطعاً مرورگر کروم برای ویندوز ۱۰ موبایل وجود ندارد و تنها بری نسخه رایانه های شخصی در دسترس است، اما همانطور که می دانید مایکروسافت بزرگ ترین شرکت نرم افزاری جهان است و یکی از بهترین مرورگر های جهان به نام Microsft Edge را هم ساخته است و به طور مداوم در حال بروزرسانی و توسعه آن است، در نتیجه کاربران را از استفاده مرورگر های دیگر کاملاً بی نیاز کرده است. با این وجود گاهی ممکن است کاربران خواستار کمی تنوع باشند، که می توانند با یک جستجوی ساده در Store مایکروسافت طیف گسترده ای از مرورگر های مختلف را بیابند.

اما اگر از نسخه دسکتاپ ویندوز ۱۰  استفاده می کنید، می توانید از مرورگر کروم که تنها برای این نسخه از ویندوز عرضه شده است هم استفاده کنید، درصورتی که پیش تر از مایکروسافت اج استفاده می کرده اید، برای انتقال علاقه مندی های خود می توانید از منوی همبرگری مایکروسافت اج، Setting را انتخاب کنید و در تنظیمات پس از کلیک بر روی گزینه Import Favorites From Another Browser مرورگر کروم را انتخاب کنید تا تمام علاقه مندی های خود به مرورگر کروم افزوده شود. اگرچه بواسطه قابلیت بین پلتفرمی در تمام دستگاه هایی که حساب کاربری ایمیل مایکروسافت را وارد کرده باشید، بدون نیاز به انجام کاری همیشه لیست علاقه مندی ها در مرورگر Edge در دسترس هستند.

 Google Keep :

برای سومین بار در این مقاله، قابلیت پشتیبانی از ویژگی HTML5 در مایکروسافت اج و در طرف مقابل علاقه گوگل به استفاده از این تکنولوژی در سرویس های خود، سبب شد تا استفاده از این سرویس در مایکروسافت اج هرچه بهتر شود. بنابراین تنها کافی است تا به آدرس keep.google.com بروید و از تمام امکانات google keep استفاده کنید، طراحی نسخه اینترنتی این سرویس کاملاً شبیه نسخه اپیکیشن نسخه اندرویدی آن است، اگرچه سرعت استفاده و بارگذاری محتوا در نسخه وب کمی کم تر از برنامه رسمی آن می باشد. مانند همیشه برای دسترسی سریع تر کافیست صفحه Google Keep در مایکروسافت اج را در استارت پین کنید.

در انتها، در ویندوز ۱۰ موبایل نمی توان گفت که شما به سرویس های گوگل دسترسی ندارید، در حقیقت در این سیستم عامل شما به اکثریت این سرویس ها دسترسی خواهید داشت، گاهی بواسطه API های خود  ویندوز، گاهی توسط مایکروسافت اج و گاهی هم با نرم افزار های سوم شخص. با توجه به اینکه تمام این سرویس ها در یک سیستم عامل متفاوت در دسترس هستند واقعاً باعث خوشحالی است که می توان تا این حد از خدمات یک اکوسیستم متفاوت استفاده کرد.

البته، تعداد زیادی از سرویس های مایکروسافت هم برای اندروید در دسترس هستند، اما همانطور که پیش تر گفته شد، مایکروسافت بزرگ ترین شرکت نرم افزاری جهان است و کاربران زیادی در سراسر دنیا حداقل از یکی از سرویس های این شرکت استفاده می کنند، بنابراین موضوع ارائه سرویس های مایکروسافت کاملاً متفاوت از آنچه در سایر سیستم عامل ها وجود دارد است.

شما از کدام یک از این سرویس ها استفاده می کنید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

AAWP

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  م
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  مایکروسافت اینقد حقیر شده ک بهترین نرم افزاراشو برای اندروید و ای او اس بزنه و همون برنامه ها روی سیستم عامل خودش (موبایل) مشکل داشته باشه یا بتا باشه اونوقت اون دوتا مایکروسافتو چیز خودشونم حساب نکنن؟؟
  مایکروسافت داره ب کجا میره؟؟

   hamed
   پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

   از کی تا حالا اینجور کارا حقیر شدن داره، مگه بچه بازی که چون تو عروسکاتو بم ندادی منم قهر می کنم عروسکامو نمیدم،:/
   سیستم عامل موبایلش داره ضرر میده، خودش سیستم عاملشو ول کرده، وقتی جای دیگه پیش رقیب میشه سود کرد احمقانست استفاده نکرد…بعدشم دستش درد نکنه ما با خاطر جمع کوچ می کنیم همه نرم‌افزارای مایکروسافت حتی کانتینیوم هست )remix os rom( 🙂

    M
    پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

    دوست عزیز اگه دقت کرده باشی منم دقیقا تو پرانتز ب موبایل اشاره کردم….
    کاری ندارم مایکروسافت چی تو سرشه و چ بهره ای میخاد ببره…
    اما امثال ما ک موبایلش رو خریدیم چرا باید چنین رفتاری داشته باشه؟؟
    مگه ما پولمونو از سر راه گیر آورده بودیم ک بعد یک سال بخایم بفروشیم الان ارزش نصفشم نداره….
    مگه همه سرمایه دارن ک بخان گوشی های پرچمدارشونو بخرن؟
    یا اینکه فقط سر اداره و غیره برای کسب و کار از گوشیش استفاده کنن؟؟
    اره دقیقا حق با شماست…چسبیده ب سود خودش و ب کاربراش اونو دراورده داره نشون میده

     hamed
     پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

     ببین مشکل اکثر کسایی وینفون الان و پارسال خریدن سطحی تحقیق کردنه
     از بعد رد استون یک واضح بود دیه نباید گوشی های ضعیفشو خرید اگه موقع تحقیق پیشبینی وضعیت بازار وضعیت اپدیتارو رصد میکردن اینقدر ناراضی از مایکروسافت نبود نباید میخریدن
     اره حق با شماست همه نمی تونن بخرن
     ولی مایکروسافت هدفش تولید محصولات لوکس با سود بالاست برند سرفس واضحه
     تولید کننده دیه وینفونی در سطح انبوه و پایین رده هم نیست…وقتی این سیستم عامل بدرد ما نخورد وقتی نمی تونه با اندروید رقابت کنه برچسب اداری می زنه که بگه ما میدونیم توانایی رقابت واسه کاربر نهایی رو نداره…این قیمتا هم تو ایران زیاده
     همه ما از ۲۰۱۱ گول ویندوزفون و وعده های الکی رو خوردیم زمانی که نوکیا اپدیت میداد خوب بود
     تا اینکه با ویندوز۱۰ هسته عوض شد همه چی خراب شد گوشیا حذف شدن
     اگه پارسال یکم وقت بیشتر میذاشتین نقد هارو می خوندین نمی خریدین…بلک بری ۱۰ میخریدین بهتر بود،اونم سیستم عامل خوبی بود قوی تر از ویندوز ولی حیف شد

  h
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  اون وقت ببخشید جایگزین گوگل الو چیه ؟ منصفانه بخوایم نظر بدیم ویندوز موبایل به جز یوتیوب به هیچ سرویس گوگل در حد عالی دسترسی نداره یکی از علل عدم رشد ویندوز موبایل تووی بازار هم وابستگی کاربرا به سرویس های گوگله حتی تووی ویندوز دسکتاپ هم مردم به این سرویس ها وابسته اند نمیشه توقع داشت مردم به وب سایت یک برنامه راضی یاشند کاربر همیشه بهترین ها رو میخواد به شخصه خوشحالم گوگل الو جایگزین تلگرام نشد وگرنه باید گوشیامونو همگی عوض می کردیم. از طرفی هم با توجه به تعداد توسعه دهنده ها و کاربرای اندروید و ای او اس نباید بگیم چرا مایکروسافت افیس رو برای اون ها هم داد چون اگه نمی داد بیشتر به حاشیه رونده می شد و سودش کمتر می شد همونطور که الان سود گوگل در اینه ویندوز موبایل در این مورد ضعیف بمونه

  hamid
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  میخوام از انصافی که تو بخش گوگل مپ . جمله با اون اغاز شد حرف بزنم. ایا گوگل مپ و امکاناتش با مپ ویندوز یکیه؟؟ حداقل تو ایران نه. هیچی نداره . اسمای فارسی نداره. کوچه ها رو نداره . فقط چارتا خط

  محمود
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  اقای یزدانی برای برنامه hongouts شما باید برنامه g messenger proرو معرفی میکردید که یونیرسال هست و بنده دو ماه قبل معرفیش کردم اما سایت انقدر با بنده مشکل داره که هر چیزی معرفی کردم رو در ایت نمیزاره دلیلشم مشخص نیست حداقل به کاربراتون اهمیت بدید که یکم راهت تر باشن نامه g messenger proاز نسخه اصلی برنامهhangouts گوگل بهتر کار میکنه میگید نه کافیه دانلودش کنی و یه تماس باهاش بگیری تا متوجه بشید

   حسام یزدانی
   پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

   محمود جان، هیچ کس با شما مشکل نداره، ببینید این مطلب از یک منبع ترجمه شده و رعایت امانت در نگارش حکم میکنه که چیزی به نوشته های منبع اصلی اضافه نشه، به همین دلیل برنامه ای که گفتید رو در این متن معرفی نکردیم. اما این برنامه رو که ذکر کردید بزودی معرفی می کنیم

  Archangel
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  دوستان یه سوال، برنامه ی Maps واسه من اصلا چیز خذصی رو نشون نمیده. مثلا شهر بزگی مثل شیراز رو فقط کمربندی و دو تا خیابونشو نشون میده. مال شما هم اینجوریه؟ راه حلی داره؟ (البته در مورد Maps دسکتاپ دارم میگم)

  Archangel
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  اومدم کامنت بذارم (اولین بارم هست همچین چیزی میگم) میگه کامنت تکراری هست 😐

  Amir Esmaeili
  پاسخ دهید سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

  آخه انصافا جملات بسیار کودکانه ای نوشته شده! بحث خیر و احسان و پاداش اخروی نیست که ماکروسافت کار خوبی انجام بده بیاد برا اندروید اپ بزنه ولی گوگل نخواد ثواب کنه !!
  بحث سود و سرمایه گذاریه ! ماکروسافت از گوگل هم چیزتره !! 😐
  اون میدونه بیشتر از نصف بازار دست اندرویده نرم افزاراشو بزنه بیشتر سود میکنه گوگل هم میدونه ضرر میکنه پس اپ نمیزنه !! خواهشا چون سایت طرفدار ماکروسافته کودکانه حرف نزنیم !!

  مصطفی
  پاسخ دهید چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396

  آقا حسام مقاله بسیار خوب و کاربردی
  خیلی سپاسگزارم از این دست مقالات کاربردی بازم بذارید
  ممنون از زحمات شما و همکاران در سایت عالیه وینفون💐

  Riza
  پاسخ دهید چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396

  بسیار مقاله مفیدی بود.ممنون اقای یزدانی

  پویا
  پاسخ دهید پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396

  اصلا آدم شرمش میاد سرویس گوگل مپس رو با آشغالی که روی گوشیهای مایکروسافت نصبه مقایسه کنه! مپس مایکروسافت حداقل تو ایران که هیچی نداره.

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,