امروزه سلامت باتری دستگاه‌های ما یکی از مهم‌ترین چیزها است. که تعداد اندکی از مردم از آن‌ها مراقبت می‌کنند و این موضوعی است که نه تنها به گوشی‌های هوشمند بلکه به تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها نیز مربوط می‌شود.

بررسی سلامت باتری ممکن است به نظر برسد که در ابتدا به متخصص نیاز داشته باشد، اما در حقیقت عملیاتی است که تقریبا هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد.

و نکته‌ی مثبت این موضع آن است که حتی بدون نرم‌افزار بیرونی این کار امکان‌پذیر است. زیرا ویندوز 10 با ابزارهای یکپارچه، مراقبت از این مساله را تامین می‌کند.

همانطور که می‌دانید، شما در ویندوز 10 برخی از اطلاعات اولیه باتری مانند عمر باتری تخمین زده‌شده و سطح قدرت را در اختیار دارید، اما یک گزارش دقیق می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید فقط در عرض چند دقیقه این کار را انجام دهید.

اولین کار و مهم‌تر از همه، شما نیازمند یک حساب کاربری مدیریت (administrator) برای همه چیز هستید، زیرا حساب‌های استاندارد حق دسترسی به ژنراتور باتری را ندارند.

اگر قبلا با حساب مدیریت وارد شده‌اید، با راه‌اندازی Command Prompt شروع کنید. برای شروع، این کار یک نمونه جهت راه‌اندازی Command Prompt با امتیاز مدیریت است. برای انجام این کار روی منوی استارت کلیک کنید یا کلید ترکیبی Windows key + R را فشار دهید، سپس cmd.exe را تایپ کنید. سپس بر روی نتیجه کلیک راست و گزینه‌ی Run as administrator را انتخاب کنید.

سپس، شما باید دستور زیر را وارد کنید. اولین فرمان دستور زیر می‌باشد، که ما آن را در ادامه توضیح می‌دهیم:

powercfg /batteryreport /output “C:\Users\Username\Desktop\batteryreport.html

این فرمان دستورالعمل ویندوز 10 را جهت تولید یک گزارش باتری ارائه می‌دهد، که با استفاده از فرمت HTML به دسکتاپ صادر می‌شود.

یک چیز بسیار مهم و باید به خاطر داشته باشید آن است، که باید مکان خروجی را مطابق با سیستم خود تغییر دهید. همانطور که در اینجا مشاهده می‌کنید، برچسب username را با یک نمونه جایگزین کردیم، بنابراین شما می‌توانید آن را با نام حساب کاربری خود عوض کنید. همچنین شما در قسمت آدرس‌دهی می‌توانید هر مکان دیگری را در سیستم خود انتخاب کنید تا به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ما برای آدرس‌دهی، دسکتاپ را انتخاب کردیم چرا که سریع‌ترین را برای دسترسی به گزارش‌های باتری می‌باشد و اگر شما هم می‌خواهید به‌سرعت به اطلاعات باتری خود دسترسی داشته باشد، توصیه می‌کنیم این کار را انجام دهید.

اگر گزارش باتری به درستی تولید شود، باید پیغام زیر را در Command Prompt که قبلا راه‌اندازی کرده‌اید، مشاهده کنید:

.Battery life report saved to file path C:\Users\Username\Desktop\batteryreport.html

سپس گزارش را باز کنید. از آنجا که فایل از فرمت HTML استفاده می‌کند، می‌توانید به اطلاعات ذخیره شده در فایل مربوطه با استفاده از یک مرورگر دسترسی پیدا کنید و در ویندوز 10، شما می‌توانید از مرورگر پیش‌فرض Microsoft Edge برای انجام این کار استفاده کنید. بر روی فایل دو بار کلیک کنید و فایل باید در مرورگر شما باز شود.

گزارش‌های باتری اطلاعات فنی زیادی را از جمله اطلاعات مربوط به باتری نصب‌شده، نام تولید کننده، شماره سریال، شیمی باتری، ظرفیت طراحی، ظرفیت شارژ کامل و شمارش چرخه را ارائه می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید اطلاعاتی را که طی 72 ساعت گذشته از باتری استخراج می‌شود، تجزیه و تحلیل کنید. همچنین این اطلاعات را با جزئیات بیشتر مانند زمان شروع، مدت زمان و انرژی تخلیه شده در اختیار خواهید داشت.

همچنین این گزارش دسترسی به تاریخچه‌ی ثبت استفاده را فراهم می‌کند، که تاریخچه استفاده از سیستم در حالت AC و باتری را نشان می‌دهد و تاریخچه‌ی ظرفیت باتری نشان‌دهنده‌ی تاریخچه‌ی ظرفیت شارژ باتری سیستم می‌باشد. در آخر، ویندوز 10 تخمین‌های عمر باتری را براساس تخلیه‌های مشاهده شده تولید می‌کند.

نیاز به تاکید نیست که اطلاعات زیادی در این گزارش موجود است، بنابراین ارزش این را دارد که وقت خود را صرف خواندن تمام جزئیات آن کنید.

163 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 15 آذر 1397

سلام خسته نباشید.
مطلب جالب و مفیدی بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,