hpx3_desk_hero

اخیرا تلفن‌همراه ویندوزی HP با نام Elite x3 برای عموم عرضه شده است. این تلفن‌همراه را که می‌توان در زمره‌ی قدرتمندترین گوشی‌های همراه دوران کنونی دانست، به سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ موبایل مجهز شده و از قابلیت جذاب کانتینیوم نیز بهره می‌برد. حال در این مقاله قصد داریم تا تجربه‌ی استفاده یک هفته‌ای ویژگی کانتینیوم، بر روی این تلفن هوشمند را با شما به اشتراک بگذاریم و از نقاط ضعف و قدرت این ویژگی باخبر شویم. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر با وینفون همراه باشید.

مطمئنا یکی از بهترین ویژگی‌های حاضر بر روی ویندوز ۱۰ موبایل، قابلیت کانتینیوم است. توسط این ویژگی، کاربران قادر می‌شوند تا از تلفن‌همراه خود به عنوان یک رایانه استفاده کنند. همچنین شما قادر هستید تا صفحه‌کلید و موس خود را نیز به تلفن‌همراه‌تان متصل کرده و از برنامه‌های یونیورسالی که به این منظور ساخته شده‌اند استفاده کنید. اگرچه با تکیه به این توضیحات، این ویژگی بسیار جالب و جذاب جلوه می‌کند و حس دستگاه‌های آینده را به افراد القا می‌کند اما، حقیقتِ ماجرا چیزی متفاوت است و این ویژگی هنوز تا رسیدن به موفقیتِ کامل، زمان لازم دارد.

حدود ۲ هفته‌ای می‌شود که من Elite x3 را خریداری کردم و تصمیم گرفتم تا ویژگی کانتینیوم را بر روی این گوشی بررسی کنم. هدف من از این بررسی، سنجش توانایی این ویژگی بود و قصد داشتم تا بدانم آیا این ویژگی می‌تواند در استفاده‌ی عادی، جایگزینی مناسب برای لپ‌تاپِ من باشد.

راه‌اندازی پیش‌نیازهای کانتینیوم بسیار راحت است و تنها با اتصال چند سیم، می‌توانید ویندوز ۱۰ را بر روی صفحه‌نمایش خود مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است، ویندوزی که از طریق این ویژگی به شما نمایش داده می‌شود، بسیار شبیه به نسخه‌ی رایانه‌های شخصی است اما، در بعضی از نقاط تفاوت‌هایی وجود دارد که تجربه‌ی متفاوت را برای کاربران ویندوز ۱۰ رایانه‌های شخصی به‌وجود می‌آورد. حال در ادامه قصد داریم به بررسی این تفاوت‌ها بپردازیم.

محیط دسکتاپ

نوار وظیفه در ویندوزی که از طریق قابلیت کانتینیوم نمایش داده می‌شود، در پایین صفحه‌نمایش حضور دارد که از لحاظ موقعیتی، تفاوتی با ویندوز ۱۰ PC ندارد اما، تفاوت‌هایی از لحاظ ویژگی‌ها وجود دارد. اولین تفاوت، نبود نوار جستجوی کرتانا بر روی نوار وظیفه است که به جای آن، تنها آیکون کرتانا وجود دارد. همچنین ناحیه System Tray نیز که در سمت راست نوار وظیفه حضور دارد، در این نسخه در بالای صفحه نمایش حضور دارد. در بالای صفحه‌نمایش نیز مانند ویندوز ۱۰ موبایل، آیکون‌های WiFi و باتری وجود دارد.

hp

آیکون بخش اعلانیه‌ها نیز درست در جایی قرار دارد که ما در ویندوز ۱۰ آن را مشاهده می‌کنیم اما، این بخش تماما مانند ویندوز ۱۰ PC نیست. برای نمونه، شما شاهد شفافیت منوها در این بخش نیستید و همچنین دکمه‌های Quick Action نیز در بخش بالایی Notification Center قرار دارد که شبیه به ویندوز ۱۰ موبایل است.

برای تصویر پس‌زمینه، HP لوگوی جدید خود را در نظر گرفته است. اگرچه من این تصویر زمینه را دوست داشتم ولی، اگر شما تصویر دیگری را می‌پسندید، می‌توانید به مانند ویندوز ۱۰ PC، آن را تغییر دهید. همچنین شما قادر به تغییر رنگ نوار وظیفه نیز هستید.

continuum-start

حال کمی راجع‌به منوی استارت سخن بگوییم. رابط کاربری این بخش درست مانند منوی استارتی است که شما در ویندوز ۱۰ موبایل تجربه می‌کنید. البته در این نسخه، شما به بخش منوی همبرگری و برنامه‌های اخیرا استفاده‌شده دسترسی ندارید. برای دسترسی به تمام برنامه‌های حاضر بر روی تلفن‌همراه‌تان نیز می‌توانید از دکمه ‍All Apps استفاده کنید که در پایین صفحه استارت قرار دارد.

بهره‌وری

فارغ از همه‌ی این تفاسیر، کاربردی بودن ویژگی کانتینیوم از همه مهم‌تر است. مایکروسافت به‌خوبی از این ویژگی استفاده کرده اما، یک ویژگی مهم و حیاتی را فراموش کرده است؛ حالت Windowed-Mode.

continuum-task-view

ضعف بزرگی که قابلیت کانتینیوم با خود دارد، عدم پشتیبانی از پنجره‌ها است. مطمئناً عدم حضور این ویژگی برای یک کاربر رایانه‌ی شخصی غیرقابل‌تصور است. شما با استفاده از این قابلیت می‌توانید چندین برنامه‌ی مختلف را با هم اجرا کنید اما، نمی‌توانید از آن‌ها در کنار یکدیگر به‌صورت همزمان استفاده کنید. مطمئناً عدم حضور این ویژگی در کانتینیوم، نقطه ضعف بزرگی محسوب می‌شود.

به‌عنوان یک نویسنده، همیشه برای نوشتن مطالبم، از چندین پنجره‌ی باز در کنار هم استفاده می‌کنم و تصور نبود این ویژگی برای من غیرقابل تصور است. اگر بخواهم برای نوشتن مطالبم از کانتینیوم استفاده کنم، سرعت انجام کارهایم به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

continuum-word

البته در طول این یک هفته که من از این ویژگی استفاده کردم، در ۹۵ درصد مواقع لپ‌تاپم را با خود حمل نمی‌کردم و به استفاده از تلفن‌همراهم بسنده کرده بودم. من به‌راحتی می‌توانستم به توییتر، فروشگاه ویندوز و برنامه Word دسترسی داشته باشم و حتی ایمیل‌هایم را نیز توسط اپلیکیشن Outlook Mail مدیریت کنم.

به‌احتمال‌زیاد بهترین برنامه‌ای که شما توسط قابلیت کانتینیوم تجربه می‌کنید، مایکروسافت آج است. با اجرای این برنامه، دیگر شما حس نخواهید کرد که از یک مرورگر موبایلی استفاده می‌کنید و تجربه‌ای کاملاً مشابه با آج بر روی رایانه‌های شخصی به شما منتقل می‌شود. تنها ویژگی‌ِ قابل‌توجهی که توسط کانتینیوم شما از دست می‌دهید، پشتیبانی از افزونه‌ها است؛ البته این موضوع برای من به‌شخصه اهمیت زیادی نداشت.

continuumedge

البته HP هم بیکار ننشسته و چند ویژگی مفید را نیز به همراه گوشی خود عرضه کرده است. یکی از ویژگی‌های مهم این گوشی HP Workspace نام دارد که شما را توانا می‌سازد تا برنامه‌های Win32 را با پردازش ابری، بر روی تلفن‌همراه‌تان اجرا کنید. البته این ویژگی تنها برای اهالی کسب‌وکار فعال است و من نتوانستم به بررسی این قابلیت بپردازم. اما ویژگی دیگری نیز حضور دارد که با نام Remote Desktop App شناخته می‌شود. به‌وسیله‌ی این ویژگی شما می‌توانید برنامه‌هایی را که بر روی رایانه خود اجرا می‌کنید را بر روی صفحه‌نمایش تلفن‌همراه‌تان نیز نظاره کنید که البته این ویژگی برای من کاربرد خاصی نداشت اما ممکن است برای بعضی افراد کاربردی باشد.

دید من نسبت به ویندوز ۱۰ موبایل و قابلیت کانتینیوم مثبت است. برای مثال اگر بخواهید پرونده‌ی نوشتاری‌ای را که بر روی USB قرار دارد را ویرایش کنید، دیگر نیاز به رایانه نیست و شما می‌توانید به سادگی توسط این ویژگی کارتان را انجام دهید.

ویژگی‌های جدید با به‌روز رسانی سالگرد

با به‌روز رسانی سالگرد، مایکروسافت یک‌سری ویژگیِ تازه را برای قابلیت کانتینیوم معرفی کرد که استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند. اکنون در صفحه‌ی Lock Screen به‌جای واردکردن رمز عبورتان به‌وسیله‌ی تلفن‌همراه، می‌توانید از صفحه‌کلید رایانه‌تان استفاده کنید.

Lock Screen

همچنین این ویژگی اکنون از رزولوشن‌های ۴K نیز پشتیبانی می‌کند که برای دارندگان این نوع صفحه‌نمایش‌ها می‌تواند بسیار عالی باشد. اکنون این دسته از کاربران فضای بیش‌تری بر روی صفحه‌نمایش در اختیاردارند. درگذشته نهایتِ رزولوشنی که این ویژگی از آن پشتیبانی می‌کرد ۱۰۸۰ بود که حالا افزایش پیداکرده است.  به‌علاوه تنظیماتت جدیدی برای تنظیم مقدار DPI صفحه‌نمایش نیز در این نسخه در نظر گرفته‌شده است که با تنظیم آن می‌توانید اجزای موجود در صفحه‌نمایش را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید. البته لازم به ذکر است که هنوز مایکروسافت از صفحه‌نمایش‌های Wide پشتیبانی نمی‌کند که می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد.

کارایی Elite x3

از زمانی که بررسی را بر روی این گوشی آغاز کردم، کنجکاو بودم تا بدانم کانتینیوم در این گوشی چه تفاوتی با لومیا ۹۵۰ دارد. پس از بررسی متوجه شدم که تفاوت فاحشی وجود ندارد اما، بهبودهای اندکی نسبت به لومیا ۹۵۰ وجود دارد که باعث ایجاد تفاوت فاحش بین این دو گوشی نمی‌شود. در این گوشی شما می‌توانید برنامه‌های بیش‌تری را در پس‌زمینه اجرا کنید و سوییچ کردن بین برنامه‌ها نیز سریع‌تر است. اما همان‌طور که گفتم، تفاوت قابل‌توجه نیست.

جمع‌بندی

هنوز هم فکر می‌کنم که این ‌ویژگی ایده‌ای خلاقانه و جاه‌طلبانه است و پتانسیل بالایی در بازار موبایل دارد اما، شما اکنون نمی‌توانید تجربه‌ای مشابه با رایانه‌های شخصی را به‌دست آورید. مایکروسافت تلاش زیادی را در این زمینه انجام داده ولی، تا زمانی که پشتیبانی از پنجره‌ها به این قابلیت اضافه نشود، وضعیت تغییری نخواهد کرد و تجربه‌ای مناسب و سریع را کسب نخواهید کرد.

hp_elite_x3_camera

البته از سخنِ من برداشت اشتباه نکنید. به باور من، کاربردی بودنِ این ویژگی برای افراد، تنها به نحوه‌ی استفاده‌ی خودشان بستگی دارد. اگر کارهای شما اکثراً نوشتاری است و از مجموعه برنامه‌های آفیس زیاد استفاده می‌کنید، آنگاه کانتینیوم می‌توانید پاسخ مناسبی برای نیاز شما باشد اما، اگر دامنه‌ی کاری شما کمی پیشرفته‌تر است و به ویرایش عکس و ویدیو می‌پردازید، حداقل تا الان این قابلیت نمی‌تواند برای شما مناسب باشد و باید منتظر آینده باشید.

در کل لازم می‌دانم تا بگویم تجربه‌ی استفاده من از این تلفن‌همراه در طول این یک هفته مناسب بود و از قابلیت کانتینیوم راضی بودم ( چون زیاد به برنامه‌های Win 32 وابسته نیستم). در طول این هفته من به‌هیچ‌عنوان احساس نیاز به لپ‌تاپم پیدا نکردم و توانستم اکثر کارهایم را با این قابلیت انجام دهم.

به نظر شما قابلیت کانتینیوم می‌تواند تبدیل به برگ برنده‌ای برای پلتفرم ویندوز ۱۰ شود؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
ابراهیم
پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

من یه برنامه نویسم و کاملا نیازمند یه لپتاپ یا رایانه خوب هستم
اما
توی تمام مسافرتهای کاری و مسافرتهای شخصی یه لپتاپ همراهم هست که فقط جهت استفاده از اینترنت و ایمیل و شاید مقداری نامه نگاری استفاده میکنم که لنظرم قابلیت کانتینیوم واسه ی شخصی مثل من بسیار کاربردیه و دیگه نیازی به لپتاپ ندارم.
حتی میتونم برنامه نویسی کنم با استفاده از ریموت دسکتاپ به سرور مرکزی شرکت وصل شم و با اکانت خودم کد نویسی کنم که این فوقالعاده شگفت انگیزه.
یادتون باشه که همه جا یه مانیتور پیدا میشه، تو هر هتلی یه تلویزیون ال سی دی با قابلیت اتصال به کامپیوتر هست…

ابراهیم
پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

یه درخواست از دوستان ضد ویندوزفون:

لطفا یه گوشی بهم معرفی کنید که هنگ نکنه ، تراکم پیکسل صفحه نمایشش ۳۰۰به بالا باشه با قابلیت کلیر بلک و چهاراینچ به بالا باشه و فقط و فقط دو سال آپدیت بگیره (هرچند که اپدیتش هم باگ داشته باشه ، فقط تو لیست اپدیت شرکت باشه) و قیمتش زیر هفتصد تومن باشه ‎:)‎

من یه لومیا ۷۳۰ دارم که تمام اینارو داره و بسیار خوشدسته.

اگر چنین چیزی سراغ دارید من همین امشب ازتون خریدارم. وگرنه دیگه با سه تومن پول که آدم سورفیس میخره 😉

  hamid
  پاسخ دهید شنبه 26 شهریور 1395

  گلکسی جی ۵ اینارو داره دقیقا همشو ، فقط صفحه امولده ک بر همگان روشنه ک خیلی بهترن ، و اما پردازندش از گوشی شما بهتره ، پشتیبانیشم دو سال هست ، بعدم تا ده سال کاستوم رام بزن ، چیپ ستش هم از گوشیتون سریع تره ، والا تا حالا هنگ ندیدم ازش تو این سه ماهت(بر خلاف گوشیای مایکی) و از همه مهم تر کلی قابلیت داره ،) قیمت هم ۵۰۰ تومنه ، و اما ۷۰۰ تومن میتونم گلکسی آ۵ رو بگم ک همه اینارو ب علاوه بدنه فلزی و خوش دست ، صفحه هر دو گوشی پنج اینچه و مال شما فقط۴.۷ اینچ ،سنسور اثر انگشت هم داره ، دفعه بعد لطفا ب جوابایی ک ممکنه بشنوی هم فک کن بعد حرفی بزن دوست عزیز 🙂

   sadegh
   پاسخ دهید شنبه 26 شهریور 1395

   Galaxy A5 که من استفاده کردم کند بود و لگ داشت!!!
   مرد باش و بگو اشتباه کردی…

صمد تقوی
پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

به خاطر این مقاله ممنون.
حدودا ۵ روز پیش بود که تو سایت ویندوز سنترال خونده بودمش
باید بگم که این قابلیت کانتینیوم واقعا فوق العدست.
من امسال برای دانشگاه به یه گوشی قدرتمند و همچنین یه لپ تاپ احتیاج دارم
که این گوشی میتونه با این قابلیت بهترین انتخاب باشه
البته از طرفی هم دوست دارم که ببینم گوشی بعدی مایکروسافت چی میتونه باشه.
ولی خب فعلا که از این آیفونم خسته شدم و میخوام بیام سمت ویندوز 🙂

mohammad
پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

برای من مهمترین چیز اینِ که از هارد و دی وی دی درایو اکسترنال پشتیبانی کنه که نمی کنه
حتی ریسیورم هم هارد اکسترنال رو ساپورت میکنه ولی داک کانتینیوم نه

  داود
  پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

  محمد عزیز
  کانتینیوم از هارد اکسترنال پشتیبانی میکنه من خودم استفاده کردم البته هارد مال دوستم بود و پارتیشن بندی شده بود
  دی وی دی رام اکسترنال رو نمیدونم والا ولی هاردو میدونم بگم بدون هیچ مشکلی باهاش کار کردم و فیلمای ۱۰۸۰ رو بدون تاخیر اجرا کرد

  واقعا قابلیت خوبیه و من لپ تابم تقریبا ۷ ۸ ماهه که پوکیده و من اصلا جای خالیشو به اون شکل احساس نکردم مگر برای بازی

  از نظر اجرای فیلم زیرنویس فایل های زیپ و رار دانلود منیجر و برخی بازی های که پشتیبانی میشه عالی عمل میکنه

  و باید امید داشت که این قابلیت خیلی بهتر هم میشه در اینده ، مثلا من ترجیح میدادم برخی از اپ ها رو میشد پین کرد روی دسکتاپ ، اجرای چند پنجره همزمان و . . . تا تجربه ای به مراتب بهتری ارائه میداد

  ولی خب اینم جوابه

   mohammad
   پاسخ دهید شنبه 26 شهریور 1395

   من هارد اکسترنال سیلیکون پاور رو بهش وصل میکنم میزنه باید این وسیله رو به پی سی وصل کنی
   یعنی اگر پارتیشن بندی بشه جواب میده؟
   ممنون از جوابت

peyman
پاسخ دهید جمعه 25 شهریور 1395

سلام کسی از قیمت یا موجود بودن این گوشی در ایران خبر داره

  hr_hamidi68
  پاسخ دهید شنبه 26 شهریور 1395

  فعلا که کسی از ورودش حرفی نزده فقط خدا کنه قیمت فضایی نباشه
  خیلی گوشی محشری
  مخصوصا برندش که خدایش من تا حالا کار ضعیف و کیفیت پایین ندیدم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,