MISL-research-team

مایکروسافت با همکاری محققانی از آزمایشگاه سیستم های اطلاعات مولکولی دانشگاه واشنگتن یکی از نخستین سیستم های استفاده از مولکول DNA برای ذخیره سازی تصاویر دیجیتالی را خلق کردند، که با موفقیت می تواند تصاویر کدگذاری شده را سالم و بدون خطا بازیابی کند.

این تیم که گروهی متشکل از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه واشنگتن و همچنین محققانی از بخش تحقیقات مایکروسافت هستند، برای بهبود روند ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی تلاش می کنند. این گروه در تلاش هستند تا سیستمی بسازند که بتواند حجم اطلاعات رو به رشدی که در سراسر جهان تولید می شود را در خود جای دهد – پیش بینی این تیم رسیدن به ۴۴ تریلیون گیگابایت تا سال ۲۰۲۰ میلادی است.

رسانه دانشگاه واشنگتن در این باره اعلام کرده است که:

تیمی از دانشمندان کامپیوتر و مهندسین برق یکی از اولین سیستم هایی را طراحی کرده اند که قادر به رمزگذاری، ذخیره سازی و بازخوانی اطلاعات با استفاده از مولکول های DNA است، که می تواند اطلاعات را میلیون ها بار فشرده تر از فناوری های آرشیوی کنونی، ذخیره کند.

در یک آزمایش تیم موفق شد که اطلاعات دیجیتالی ۴ فایل تصویری را بر روی توالی های نوکلئوتیدی قطعات DNA ذخیره سازی کند.

 قابل توجه تر اینکه آن ها موفق شدند روند معکوس را نیز انجام دهند و توالی های صحیح را از میان یک استخر بزرگ تر DNA بازیابی کنند و تصاویر را بدن از دست دادن حتی یک بیت از اطلاعات بازسازی کنند.

DNA ماده ای است که توانایی بسیار بالایی در ذخیره سازی اطلاعات دارد و از این رو مدتی است که دانشمندان به دنبال یافتن راه هایی برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی این مولکول زیستی هستند، حال مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن توانسته اند که به موفق چشمگیری در این زمینه دست پیدا کنند که می تواند دنیای ذخیره سازی اطلاعات را در آینده متحول سازد.

منبع :

University of Washington

953 پست
حسین مظفروندی
.:: عاشق خدا ::.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
یوحنا
پاسخ دهید دوشنبه 22 فروردین 1395

یه چیز عجیب برا اونایی که ۹۳۰ دارن امروز متوجه شدم
وقتی گوشی توی شارژ هست مشکل میکروفون نداره و میکروفونش براحتی کار میکنه وقتی گوشیم تو شارژ بود خیلی راحت امروز باهاش تماس گرفتم و چندباری هم امتحانش کردم جواب میداد وقتی از شارژ میکشیدم بیرون وسط تماس صدام به اونور نمیرفت

    hamidreza
    پاسخ دهید سه شنبه 23 فروردین 1395

    برا من جواب نمیده ‎:|‎
    فعلا ک هر موقع بخوام از ضبط صدا استفاده کنم هدفون و میزنم توش

حمید رضا
پاسخ دهید دوشنبه 22 فروردین 1395

عجب کاری کرده مایکروسافت، دقیقا دیروز بود یه مقاله ای خوندم مبنی بر اینکه اطلاعات کل اینترنت رو می شه رو یک گرم DNA ذخیره کرد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت

افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام