از سال های دور قابلیت Safe Mode یا همان بوت امن در سیستم عامل ویندوز وجود داشت. این قابلیت برای مواقعی طراحی شده که ویندوز نمی تواند به هر دلیل پروسه بوت طبیعی خود را انجام دهد. اکثر کاربران انجام این کار را با زدن دکمه F8 قبل از وارد شدن ویندوز به مرحله گرافیکی بوت بلد هستند. اما مایکروسافت با ارائه ویندوز ۱۰ تغییراتی در روش ورود به بوت امن ایجاد کرده است. برای آگاهی از روش های ورود به بوت امن ویندوز ۱۰ با وینفون همراه باشید.

Safe Mode چیست؟

ویندوز در فرآیند معمول بوت خود، تمام درایورها، فایل های هسته، سرویس ها و برنامه های موجود در قسمت های مختلف Startup (برنامه هایی که به صورت خودکار با راه اندازی ویندوز شروع به کار می‌کنند) را بارگذاری می‌کند. گاهی این فرآیند بنا به دلایلی مانند رخنه های ویروسی یا ناسازگاری درایورها دچار مشکل می‌شود و لازم است از راهی غیر از حالت عادی ویندوز را بوت کرد.

Safe Mode دقیقا برای چنین منظوری طراحی شده است. در این حالت بوت، تنها درایورها، سرویس ها و فایل های ضروری هسته ویندوز بارگذاری شده و برنامه های Startup نیز اجرا نمی شوند که شرایطی ایده آل را برای رفع مشکلات ایجاد می‌کند.

تا قبل از معرفی ویندوز ۸، راحت ترین راه ورود به حالت بوت امن ویندوز فشار دادن کلید F8 قبل از شروع فرآیند بوت گرافیکی (نمایش لوگوی ویندوز روی صفحه) بود. اما با معرفی ویندوز ۸ به دلیل تغییرات بنیادینی که مایکروسافت در بوت لودر این ویندوز و نسخه های پس از آن برای بیشتر شدن سرعت این فرآیند انجلم داده است، دیگر کلید F8 به کار نخواهد آمد. در ادامه شما عزیزان را با راه های ورود به Safe Mode در ویندوز ۱۰ آشنا خواهیم کرد.

۱- استفاده از ایزار MSCONFIG

اکثر کابران ویندوز با ابزار مدیریت پیکربندی سیستمی مایکروسافت ویندوز (System Configuration tool) آشنایی دارند. این ابزار برای دست کاری در تنظیمات بارگذاری پیش فرض ویندوز طراحی شده است. برای ورود به Safe Mode با استفاده از این ابزار این مراحل را انجام دهید:

با فشردن کلیدهای Windows Logo + R به پنجره Run وارد شده و عبارت “msconfig.exe” را تایپ کرده و کلید Ok را بفشارید؛
همچنین می توانید با جست جوی عبارت “System Configuration” در استارت منو نیز به این ابزار دسترسی داشته باشید:
در پنجره اصلی برنامه به تب Boot بروید در قسمت Boot Options گزینه Safe boot را روشن کنید (در صورت انتخاب گزینه Network می توانید به شبکه نیز دسترسی داشته باشید):
با کلیک بر روی دکمه Ok، ویندوز پیغامی مبنی بر راه اندازی مجدد سیستم به شما نشان خواهد داد. روی Restart کلیک کنید تا ویندوز پس از راه اندازی مجدد در حالت ایمن بوت شود:

۲- استفاده از Shift + Restart

راه دیگر برای ورود به بوت امن نگه داشتن کلید Shift صفحه کلید و انتخاب Restart از بخش Power استارت منو است:
این کار با نگه داشتن دکمه Shift در هنگام ریستارت از صفحه ورود به ویندوز نیز امکان پذیر است:
پس از راه اندازی، ویندوز از شما برای انتخاب یک گزینه سوال خواهد کرد. Troubleshot را انتخاب کنید:
در صفحه بعد، Advanced options را انتخاب کنید:
در این صفحه  Startup Settings را انتخاب کنید:
گزینه Restart را انتخاب کنید:
پس از راه اندازی مجدد، ویندوز از شما می‌خواهد یکی از گزینه های بوت اختصاصی را انتخاب کنید. شما می توانید با انتخاب یکی از گزینه های ۴ تا ۶ برای ورود به حالت امن استفاده کنید (با کلیدهای عددی یا F4 تا F6). گزینه ۴ حالت امن عادی، ۵ حالت امن همراه با امکانات شبکه و ۶ حالت امن با خط فرمان را برای شما شروع خواهد کرد:

۳- استفاده از برنامه تنظیمات ویندوز ۱۰

با استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows Logo + I وارد برنامه تنظیمات (Settings) ویندوز شوید. به بخش Update & security بروید:
با انتخاب Recovery از منوی سمت چپ و زدن دکمه Restart وارد صفحه ای همچون مرحله سوم روش قبل شده و می توانید با طی کردن همان مراحل وارد Safe Mode شوید:

۴- بوت با استفاده از دیسک نصب ویندوز ۱۰ و خط فرمان

برای این کار شما باید یک نسخه قابل بوت (روی دیسک نوری یا فلش دیسک) از ویندوز ۱۰ داشته باشید. ابتدا رایانه خود را با استفاده از این دیسک بوت کنید و در صفحه نخست روی Next کلیک کنید:
در صفحه دوم روی گزینه Repair your computer کلیک کنید:
در این صفحه Troubleshoot را انتخاب کنید:
روی Command Prompt کلیک کنید:
در صفحه خط فرمانی که باز می‌شود این عبارت را تایپ کرده و کلید Enter صفحه کلید را بفشارید:
bcdedit /set {default} safeboot minimal
چند لحظه طول می کشد تا خط فرمان دستور را انجام دهد. پس از انجام اینکار خط فرمان را بسته و از صفحه ظاهر شده Continue را انتخاب کنید. پس از راه انداری مجدد، رایانه شما در حالت امن بوت خواهد شد:

۵- ایجاد اختلال در فرآیند بوت عادی ویندوز

ویندوز ۱۰ پس از عدم موفقیت در ۳ بار بوت عادی به صورت خودکار در حالت امن بوت خواهد شد. برای اینکار اگر رایانه شما مشکلی پیدا کرده است و بوت نمی‌شود، کافی است ۳ بار آن را در میانه فرآیند بوت به صورت دستی Restart کنید. ویندوز به صورت خودکار وارد مراحل اشکال یابی خواهد شد. صبر کنید تا این مراحل تمام شوند:
در صفحه ای به نمایش در می آید Advanced options را انتخاب کنید:
بقیه مراحل مانند مرحله سوم به بعد روش شماره خواهد بود:
امیدواریم این آموزش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

منبع :

DIGITALCITIZEN

51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمد امین
پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

ممنون آقای نصری واقعاً کاربردی بود چقدر دنبال این روش ها بودم، ممنون از شما و تیم خوب وینفون

    سیّد محمّد نصری
    پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

    نظر لطفتونه دوست عزیز

SiaMaK
پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

به نظر من تنها پسرفت ویندوزهای ۸ به بعد همین مورد هست، قبلا به راحتی با یه F8 هرکاری میخواستیم میکردیم ولی الان مراحل کار رو مایکروسافت الکی پیچیده کرده.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,