تا به حال ممکن است برایتان پیش آمده باشد که این دو پروسه را در تسک منیجر به صورت فعال دیده باشید. این دو پروسه مربوط به Windows Media Player خود ویندوز هستند، ولی حتی وقتی که از ویندوز مدیا پلیر هم استفاده نمی‌کنید نیز در ویندوز فعالیت می‌کنند. در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که این دو پروسه چه هستند و چرا حتی با غیر فعال بودن ویندوز مدیا پلیر هم چنان در تسک منیجر نمایش داده می‌شوند.

البته فعالیت این دو پروسه در ویندوز به هیچ عنوان منابع زیادی را در سیستمتان اشغال نمی‌کند. ولی وقتی پروسه‌ای خود به خود شروع به فعالیت می‌کند واقعاً آزار دهنده است. حتی اگر دستی آن را غیر فعال کنید، پس از گذشت مدتی کوتاه به حالت قبلی‌اش باز می‌گردد.

نقش این دو پروسه یا سرویس در ویندوز چیست؟

نسخه‌ی 11 ویندوز مدیا پلیر قادر است که محتوای چند رسانه‌ای را بین کامپیوترهای متصل به یک شبکه به اشتراک بگذارد و این شامل ایکس باکس 360 نیز می‌شود. برای استفاده از این قابلیت، یک سرویس شبکه‌ی اشتراک گذاری در خود مدیا پلیر تعبیه شده است که قادر است فایل‌های چند رسانه‌ای را حتی موقتی که مدیا پلیر باز نیست به اشتراک می‌گذارد.

هر دو این پروسه‌ها بخشی از سیستم اشتراک گذاری ویندوز مدیا پلیر هستند، پس اگر از سرویس استفاده می‌کنید، بهتر است این پروسه‌ها را به حال خود باقی بگذارید.

نحوه‌ی غیر فعال سازی سرویس اشتراک گذاری در مدیا پلیر

بهترین روش برای غیر فعال سازی این پروسه‌ها استفاده از پنل تنظیمات مدیا پلیر است. این گونه حتی اگر مدیا پلیر اشتباهی یا از قصد باز شود، این پروسه‌ها غیر فعال باقی می‌مانند.

در کامپیوترتان، ویندوز مدیا پلیر را باز کنید و روی آیکون فلش کوچک زیر گزینه‌ی Library کلیک کنید و در منوی ظاهر شده روی Media Sharing کلیک کنید.

در صورتی که از قالب‌های سفارشی استفاده می‌کنید یا در هر حالتی که قادر به پیدا کردن این منو نیستید، روی پنل Options کلیک کنید و وارد قسمت Library شوید و پس از آن روی Configure Sharing کلیک کنید.

در هر حال، دو مورد بالا شما را به پنل Media Sharing می‌آورند. مطابق تصویر زیر، تیک هر دو گزینه را بردارید.

نکته‌ی مهم: اگر از قبل این دو گزینه تیک دار نبودند، ابتدا تیک آن‌ها را بزنید، روی Apply کلیک کنید و دوباره تیک آن‌ها را بردارید و بار دیگر روی OK کلیک کنید. این گونه تنظیمات ریست می‌شوند و به درستی در مدیا پلیر اعمال می‌شوند.

پس از کلیک روی گزینه‌ی OK، پیامی به شما نمایش داده می‌شود و در آن از غیر فعال شدن سیستم اشتراک گذاری به شما اخطار می‌دهد. روی Yes کلیک کنید.

با این کار، سرویس اشتراک گذاری ویندوز مدیا پلیر غیر فعال خواهد شد، و نام wmpnscfg.exe از استارت آپ ویندوز حذف خواهد شد. ولی برای این که پروسه‌های مربوط به این سرویس متوقف شوند، باید پس از انجام موارد بالا به صورت دستی آن‌ها را در تسک منیجر متوقف کنید یا این که کامپیوترتان را ری استارت کنید.

حال دیگر در دفعات بعدی که وارد ویندوز شوید، این دو پروسه خود به خود اجرا نخواهند شد. اگر در غیر فعال سازی این دو پروسه به مشکلی برخوردید، می‌توانید از راه حل‌های دیگر در ادامه‌ی این مطلب استفاده کنید.

نحوه‌ی غیر فعال سازی سرویس اشتراک گذاری در بخش Services

اگر راه حل قبلی برای شما جوابگو است، نیازی به انجام این قدم نیست. ولی اگر به هر نحوی در انجام آن به مشکلی بر خوردید، می‌توانید از دستور العمل‌های زیر استفاده کنید.

در کنترل پنل وارد بخش Services شوید یا در منوی استارت یا پنل Run، عبارت services.msc را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید. در بخش سرویس‌ها، مانند تصویر زیر نام این سرویس را پیدا کنید.

روی آن دو بار کلیک کنید تا پنل مربوط به آن باز شود و آن را روی Disabled تنظیم کنید.

اگر قصد داشتید که سرویس اشتراک گذاری را در «مدیا پلیر» بار دیگر فعال کنید، به این که در Services این سرویس را غیر فعال کرده‌اید کاری نخواهد داشت. به همین دلیل بهتر است در خود مدیا پلیر این تغییرات را اعمال کنید.

نحوه‌ی غیر فعال سازی سرویس اشتراک گذاری با استفاده از ریجستری

اگر هم چنان در غیر فعال سازی این پروسه‌ها با مشکل مواجه می‌شوید، می‌توانید از این طریق اقدام به غیر فعال سازی آن‌ها بکنید. با استفاده از ریجستری، می‌توان به طور کامل این دو پروسه را غیر فعال کرد. در منوی استارت یا پنل Run عبارت regedit را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا ویرایشگر ریجستری باز شود. سپس به این آدرس بروید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\Preferences\HME

پس از این که وارد آدرس بالا شدید، در پنل سمت راست یک واحد ریجستری با نام DisableDiscovery خواهید دید. روی آن دو بار کلیک کنید و در قسمت Value Data، عدد 2 یا 1 را وارد کنید. در واقع این مقدار باید عددی غیر از 0 باشد.

برای اطمینان از غیر فعال بودن wmpnscfg.exe به آدرس زیر در ویرایشگر ریجستری بروید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

این قسمتی است که این پروسه را فعال می‌کند. اگر در این آدرس واحد ریجستری مربوط به این پروسه وجود داشت، آن را حذف کنید.

نکته‌ی بسیار مهم: قبل از اعمال هر گونه تغییر در واحدهای ریجستری ویندوز، ابتدا یک نسخه‌ی پشتیبان از تمام ویندوز تهیه کنید چرا که تنها یک تغییر اشتباه می‌تواند عملکرد ویندوز را به طور کامل مختل بکند.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,