Future pf Windows Phone-p3

در دو قسمت گذشته در مورد تاریخچه و نرم افزار و سخت افزار گوشی های ویندوزی سخن گفتیم و حال نوبت به چشم انداز آینده این گوشی ها می رسد. حال می خواهیم کمی راجع به سیاست های مایکروسافت در رابطه با آینده این گوشی ها صحبت کنیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

نو آوری اولین سیاست خوب مایکروسافت

اگر کمی دقت کنید مایکروسافت سعی کرده در پرچم داران خود از نوآوری های مختلف استفاده کند. استفاده از اسکنر عنبیه به عنوان یک فناوری نوپا در عرصه موبایل به جای حسگر اثر انگشت، کانتینیوم، سیستم خنک کننده داخلی، پورت USB نوع C از جمله نو آوری هایی هستند که مایکروسافت آن ها را در پرچم داران خود به کار برد تا این پرچم داران با سایر پرچم داران متفاوت باشند. خب این فناوری ها در فروش لومیا های پرچم دار موثر هم بودند البته شاید به خاطر قیمت بالایی که این محصولات هنوز هم دارند فروش آنچنانی را شاهد نبودند و عده کمی را به آن سمت کشاندند. البته قیمت بالا جلب توجه زیادی داشت چرا که قطعا به یکی از دوستان خود قیمت این پرچم داران را گفته باشید قطعا با جمله “مگه چی داره که اینقدر گرونه؟” مواجه شده اید. همان تفکر همیشگی که بالاترین همیشه بهترین است که همیشه هم اینطور نیست. اما به هر حال ضعف سیستم عامل باعث آن شد تا این بار هم پرچم داران ویندوزی با شکست رو به رو شوند. اما قطعا نو آوری های جدید در کنار طراحی زیبا و پر زرق و برق پرچم دار بعدی و همچنین از بین بردن ضعف های کنونی ویندوز ۱۰ موبایل می تواند آینده خوبی را برای پرچم داران ویندوزی رقم بزند.

زامارین و آیلند وود دومین سیاست خوب مایکروسافت

شاید غیر ممکن به نظر می آمد که بتواند برنامه های اندروید و iOS و ویندوزفون را به هم تبدیل کرد که با پیدا شدن سر و کله دو پروژه آیلند و زامارین غیرممکن ها ممکن شد و مایکروسافت با تصاحب زامارین و توسعه این پروژه در کنار آیلند وود مایکروسافت یک بار دیگر قدرت خود را در زمینه نرم افزار به سایر کمپانی ها نشان داد و همین موضوع هم باعث شد تا زبان طراحی نرم افزار های مایکروسافت به iOS و اندروید نفوذ کند و همچنین برنامه های iOS و اندروید نیز به ویندوزفون بیاید. نفوذ زبان طراحی برنامه های یونیورسال ویندوز مایکروسافت به اندروید و iOS را می توان یک نوع اعلام جنگ به حساب آورد چرا که با این کار مایکروسافت سبک طراحی خود را برای همگان جا می اندازد و تا چند سال آینده تفاوت چندانی بین برنامه های ویندوزفون و دو سیستم عامل دیگر دیده نمی شود و باعث می شود کاربران راحت تر به ویندوز مهاجرت کنند. مزیت دیگر این دو پروژه زیاد تر شدن نرم افزار های استور ویندوزفون است و باعث می شود تا کاربران ویندوزفونی هم از نرم افزار های مطرح iOS و اندروید استفاده کنند که در همین چند ماه اخیر هم شاهد اینستاگرام پورت شده از iOS در ویندوزفون بودیم. پس این سیاست از سیاست های خوب مایکروسافت است که می تواند آینده بهتری را برای گوشی های ویندوزفونی رقم بزند.

کوچک کردن بخش موبایل و پشتیبانی نه چندان پایدار از سیاست های نا مشخص مایکروسافت

هنوز هم مشخص نیست که چرا مایکروسافت در قسمت موبایل پشتیبانی ضعیفی دارد و چرا با وجود قوی بودن قسمت های دیگر، موبایل ضعیف ترین قسمت است. البته با توجه به اینکه مدت خیلی زیادی از خرید نوکیا نگذشته و تقریبا ۱ سال و نیم از آن موضوع میگذرد می توان کمی طبیعی دانست و شاید در چند ماه آینده پشتیبانی این بخش مایکروسافت حل شود. کوچک کردن بخش موبایل و فروختن بخش گوشی های غیر هوشمند به فاکسکان هم از جمله سیاست های نامشخص است که هم می توان آن را خوب تلقی کرد چون تمرکز بیشتر مایکروسافت بر روی گوشی های هوشمند می رود و این فروش می تواند پشتیبانی و تولید این گوشی ها را بهبود بخشد و از طرفی می تواند حضور مایکروسافت را در بازار کمرنگ تر کند. مایکروسافت عملکرد ضعیفی در تبلیغات داشته و شاید یکی از علل کمتر شناخته شدن هم همین موضوع باشد و باید بر روی تبلیغ گوشی های خود تمرکز بیشتری کند و افراد بیشتری این برند را بشناسند. چرا که اگر دقت کنید هنوز هم هستند افرادی که نمی دانند مایکروسافت گوشی تولید می کنند و اگر یک گوشی لومیا با برند مایکروسافت داشته باشید قطعا در بین اطرافیان با جمله “مگه مایکروسافت هم گوشی تولید میکنه؟” مواجه شده اید. به هر حال اگر کمی به تاریخچه و عملکرد مایکروسافت در سایر سرویس ها و محصولاتش بیندازیم در میابیم که این کمپانی پتانسیل بهتر شدن در این زمینه را دارد. اما به شرط آنکه ساختار منظم تری به برخی قسمت های موبایل خود بدهد تا موبایل هم مانند تبلت و لپ تاپ قدرتمند شود و همچنین در کنار این موضوع باید روی سیستم عامل موبایل و رفع نقایص آن هم بیشتر کار کند.

جمع بندی

تمامی ابعاد و شرایط گوشی های موبایل مایکروسافت را در این سه قسمت از این مطلب بررسی کردیم و اگر کمی واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم می توانیم در یابیم که مایکروسافت با به کار گیری برخی سیاست ها و همچنین منظم تر کردن ساختار فعلی می تواند همانند تبلت و لپ تاپ از برند های مطرح تولید کننده گوشی های هوشمند باشد. تمامی این ها اگر با همراهی کاربران و اینسایدر ها نباشد امکان پذیر نیست پس تمامی اینسایدر ها و کاربران هم باید همکاری کنند و فیدبک های خود را ارسال کنند تا مایکروسافت بتواند نقایص خود را بهتر بشناسد و آن ها را رفع کند.

نظر شما درباره این موضوع چیست؟

منبع :

وینفون

147 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamid
پاسخ دهید شنبه 21 خرداد 1395

سلام
به نظرم مایکی میتونه تو اینده موفق شه تنها پیزی که من هنوز نفهمیدم اینه که چطور مایکی با این خلاقیت و نو اوری ک تو طراحی سرفیس ها داشت نتونست یک گوشیه خوشگل بسازه؟؟؟ فک کنم از قصد این کارو کرد وگرنه امکان نداره مایکی خودش نمیدونست که این گوشی هاش از بهترینای بازار زشت ترن؟ اصن امکان نداره مایکی زور اخرش تو طراحی بوده باشه..حداقل من ک بخوام گوشی بگیرم براش ۲ تومن پول بدم گوشیم قشنگ باید باشه ..بین این همه طرح مفهومی اومده چی داده خوب طرف شکل گوشیو ببینه منصرف میشه چه برسه بیاد این همه دردسراشو تحمل کنه نمیدونم چی تو سر مایکی میگذره ولی امیدوارم موفقیت ویندوزو تو صتعت موبایل ببینم این سیستم عاملو دوس دارم
به امید موفقیت مایکی

hamid
پاسخ دهید شنبه 21 خرداد 1395

پیزی = چیزی
صتعت = صنعت
اصلاح اشتباهات بود

javad
پاسخ دهید شنبه 21 خرداد 1395

اخبار سایر پلتفرمهای موبایل حاکی از آن است که ستاره اقبال و رونقشان در حال افول است چون دیگر حرفی برای گفتن ندارند ومایکروسافت می خواهد درست در زمان افول آنها طلوع کرده و به تمامی داستانها خاتمه بدهد

sayan
پاسخ دهید شنبه 21 خرداد 1395

اول اینکه من هم از طرفدارهای ویندوز هستم ولی از کار مایکی مخصوصا” تو قسمت موبایل راضی نیستم مایکی فکر میکنه با اینکار مثل اپل که تونسته بازار خودش با تولیدات انحصاری محصولاتش خودش بالا بکشه راهه اپل رو یا شبیه به اون رو ادامه بده در حالی که اگه بخواهد کاربرانش رو بیشتر کنه و درصد فروش موبایلش رو ببره بالا با این روشی که در پیش گرفته شکست خواهد خورد مردم الان گوشی های هوشمند رو با اندروید و یا برند سامسونگ و جدیدا” هواوی و دیگر برند های معروف مانند سونی یا اچ تی سی میشناسند . در حالی که برند نوکیا در بین گوشیها بهترین و پرفروش ترین گوشی زمان خود بود و حالا هم گوشی های عادی نوکیا شناخته تر هستند ولی اشتباه نوکیا در عرضه گوشی های هوشمند با قیمت بالا و عدم تولید گوشی هوشمند رده پایین و هم چنین عدم پشتیبانی مایکی ( امکانات نرم افزار و اپلیکیشن کافی ) از ویندوز موبایل در زمان نوکیا ، نوکیا رو با شکست مواجه کرد .
حال خود مایکی این راه رو با تغییراتی ادامه داده و برند شناخته شده نوکیا را با برند خود ادامه میده که باز شکست خواهد خورد بیشتر کاربران مایکی رو نمی شناسند تا برسه به موبایلش ، چون مردم کامپیوتر رو میبنند نه سیستم عامل رو که چه کسی ارایه داده است ، ولی تو گوشی های اندرویدی مردم با اندروید آشنا هستند و امکان دریافت نرم افزارهای اندروید بین کاربران رد و بدل می شود ولی برای ویندوز بایستی از استور استفاده کرد و آنلاین بود حالا هر چند کاربران اینترنت افزایش یافته ولی چند سال پیش همچین وضعیتی نبود و خدمات اینترنتی گران و با سرعت پایین بود . به هرحا به نظر من مایکی اگر بخواهد رقابت سالم و موفقی داشته باشد بایستی احتیاجات کلیه کاربران رو برآورده کنه و با این روشی که پیش گرفته مانند صنعت خودرو سازانی خواهد شد که به قشر خاصی تعلق دارد و همه گیر نخواهد شد . نتیجه میگیریم که مایکی خودروهای سبک رو رها کرده و به سمت خودروهای سنگین می رود و در بین خودروهای سنگین ، اتوبوس یا مترو که وسایل عمومی محسوب می شود امکاناتش رو در آنجا به رخ مردم میکشد یعنی شما حساب کنید عوض تولید خودرو به تولید قطعات خاص خودرو بپردازد . که با ارائه اپلیکیشنهای خود به دیگر سیستم عاملها مثالی بارز از این نوع حرکات هست . یعنی اعلام شکست خود در تولید سخت افزار و نرم افزارگوشی ها ، چرا که در آینده نزدیک ممکن است همین اندروید همان اپلیکیشنهای مایکی رو با کیفیت تر از مایکی و بطور رایگان در سیستم عاملش قرار بدهد چرا که تولید نرم افزار فقط یکبار کد نویسی می شود و در میلیونها دستگاه کپی شده و هزینه ای مانند سخت افزار ندارد که احتیاج به مواد اولیه داسته باشد . سخن زیاد است . . . . . .

hossein
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

با توجه به اخبار اخیر و هنگ و باگ های اعصاب خرد کن و عدم تحقق وعده های مایکروسافت احساس میکنم اشتباه کردم ویندوز فون گرفتم

    حسام
    پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

    تنها تو نیستی که همچین حسی داری حسین جان همه همین حس رو دارن !

سام
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

مایکی فقط پول رو میشناسه پوللللل
ای کاش نوکیا هنوز هم بود

حسین
پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

از وقتی وینفون خریدم،همش خودم رو با استدلال های واهی(مثلا آینده روشنی در پیشه) توجیه میکنم.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,