Future pf Windows Phone-p1

شاید این روز ها بحثی که در مورد محصولات مایکروسافت بسیار داغ است و مرتب درباره آن صحبت می شود همین ویندوز ۱۰ موبایل و گوشی های لومیا است. سیستم عامل موبایلی بهتر از قبل اما با عیب های تقریبا زیاد و نیز تولید نکردن گوشی های فلزی هم از دیگر عللی است که کاربران را نسبت به خرید این گوشی ها یا ماندن و استفاده کردن از این سیستم عامل سست می کند. اما واقعا چه آینده ای در انتظار ویندوز ۱۰ موبایل است؟ در ادامه با وینفون همراه باشید تا کمی به این موضوع بپردازیم و ابعادی مختلف را در مورد این سیستم عامل بررسی کنیم.

Nokia-needs-to-escape-Windows-Phone

نگاهی به تاریخچه ویندوزفون تاکنون

اگر به یاد داشته باشید مایکروسافت تقریبا از سال ۲۰۱۰ وارد عرصه ساخت سیستم عامل برای موبایل شد که در ابتدای امر کمپانی های مطرحی چون سامسونگ، اچ تی سی، هوآوی و نوکیا با این شرکت در تولید گوشی های با این سیستم عامل همکاری کردند که در نهایت همه کمپانی ها بعد از تجربه بد فروش نه چندان خوب گوشی های ویندوزی، عقب کشیدند و تنها نوکیا با مایکروسافت همکاری می کرد که تا اواسط سال ۲۰۱۳ هم این همکاری ادامه داشت و گوشی های خوب و پرچم دارانی قبل چون لومیا ۱۵۲۰ توسط کمپانی نوکیا تولید و عرضه شدند تا کار برای نوکیا هم در این عرصه سخت تر شد و حتی دیگر به تولید گوشی های سری X که سیستم عاملشان ترکیبی از اندروید و ویندوزفون بود روی آورد اما آن هم دردی دوا نکرد و نوکیا تقریبا به ورشکستگی نزدیک می شد و لومیا ها فروش خوبی نداشت. این باعث شد تا بزرگترین و قدیمی ترین کمپانی تولید گوشی دنیا که روزی همه گوشی های دکمه ای آن را داشته اند به ورشکستگی نزدیک تر شود و ناچار دست کمک به سمت همکارش مایکروسافت دراز کند تا دیگر مایکروسافت این کمپانی را از تولید گوشی های ویندوزی معاف کند و مایکروسافت با پرداخت مبلغی ۷.۵ میلیارد دلاری برای همیشه به تولید گوشی های با برند نوکیا پایان داد و این برند را خریداری کرد تا این بار خود به تنهایی گوشی ویندوزی تولید کند. اما ظاهرا مایکروسافت هم در اوایل با ویندوزفون ۸.۱ نتوانست طرفداران زیادی را جذب کند و مهم تر از همه کاربرانی هم که خریدار لومیا بودند دیگر از زبان طراحی مایکروسافت و کیفیت ساخت گوشی های این کمپانی استقبال نمی کردند و مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ فروش آنچنان خوبی را تجربه نکرد. البته از این نگذریم که بهترین گوشی استقبال شده که طرح قابل قبولی هم داشت و اگر به خاطر داشته باشید در نظرسنجی وینفون هم اول شد لومیا ۶۴۰ اکس ال بود که فبلتی زیبا با مشخصاتی میان رده و قیمتی خوب بود. اما این هم دردی از مایکروسافت دوا نکرد و فراز و مایکروسافت فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. اما ویندوز ۱۰ موبایل انگار تقریبا استقبال شد و داستان را تغییر داد.

windows-phones-color-blu-nokia-hero

ویندوز ۱۰ موبایل، شروعی تازه برای مایکروسافت

خب اما نوبت به ویندوز ۱۰ موبایل رسید! سیستم عاملی که با ویندوزفون ۸.۱ تفاوت های زیادی کرده و بسیاری از مشکلات ۸.۱ را بهبود بخشیده و همچنین ظاهری زیباتر هم پیدا کرده است. تغییر طراحی کلی بخش تنظیمات، تغییر طراحی بخش پیام ها و تلفن و …، اضافه شدن تنظیماتی جدید و استاندارد سازی آنها، استور جدید و اپلیکیشن های یونیورسال و زیبا، پورت شدن برنامه های اندروید و iOS به ویندوز موبایل و بالعکس از مهم ترین تغییراتی بود که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ موبایل ایجاد کرد. این یعنی ایده ای جدید برای طراحی اپلیکیشن های جدید و کلا آغازی دوباره برای مایکروسافت! خب اما همینجا بگذارید مسئله ای را روشن کنیم! خیلی ها اعتقاد دارند که چرا ویندوز ۱۰ برخی مشکلات ویندوز ۱۰ را بهبود نبخشیده و هنوز با اینکه سیستم عامل به روز رسانی شده اما باگ های زیادی در آن یافت می شود! خب مشکل دقیقا همینجاست که ویندوز ۱۰ موبایل یک طراحی جدید است و قرار است به یک سیستم عامل زیبا و جذاب برای همه کاربران تبدیل شود و در عین حال خاطرات نه چندان جالب از فروش ۸.۱ دیگر تکرار نشود. برای همین در یک طراحی جدید ممکن است ایرادات زیادی باشد و این کاربران هستند که باعث بهبود یافتن و بهتر شدن این طراحی می شوند. پس نباید خیلی به مایکروسافت خرده گرفت چون طراحی ویندوز ۱۰ هنوز تکمیل نیست و بسیاری از اپلیکیشن ها هنوز از همان سبک طراحی ویندوز ۸.۱ استفاده می کنند. حالا سوال مهم تری ایجاد می شود که اگر ویندوز ۱۰ موبایل کامل نبود چرا مایکروسافت نسخه نهایی آن را منتشر کرد؟

تقریبا اوایل سال ۲۰۱۶ بود که مایکروسافت نسخه نهایی ویندوز ۱۰ موبایل را پس از کلی تاخیر منتشر کرد که خب همین نسخه هم تقریبا مشکلاتی داشت. اما فراموش نکنیم که مشکلات بیلد های قبل از رد استون مثل نسخه نهایی ویندوز ۱۰ موبایل بسیار کمتر شده بود و مایکروسافت هم در ماه های اخیر اقدام به انتشار بیلد دیگری برای غیر اینسایدر ها کرده و می توان گفت نسخه نهایی ویندوز ۱۰ نسخه ای پایدار است و بیلد های رد استون مشکلاتی را دارند که خب طبیعی است و در آینده این مشکلات هم رفع خواهند شد تا این کمپانی بتواند برای کاربران عادی هم بیلد رد استون را منتشر کند که قطعا زمانی است که رد استون هم به پایداری برسد و خیال مایکروسافت از بابت انتشار به روز رسانی آن برای تمامی کاربران راحت شود.

اما به هر حال باید بپذیریم که این فرآیند تکمیل شدن ممکن است چند سال طول بکشد تا ویندوز ۱۰ موبایل هم مثل کامپیوتر بهتر و بهتر شود چرا که ویندوز ۱۰ در کامپیوتر ها ادامه راه ویندوز ۷ و ۸.۱ است و تجربه ای ۴۰ ساله مایکروسافت را به بهترین سیستم عامل تاریخ رسانده اما ویندوز ۱۰ موبایل ابتدای راه است و باید کمی به آن زمان داد. این را هم باید پذیرفت که بخشی از این موفقیت به دست مایکروسافت است و در سمت دیگر کمپانی های توسعه دهنده و کاربران قرار دارند که نقش هر دو بسیار مهم است. چرا که اگر کاربران فعلی از این سیستم عامل مهاجرت کنند عملا هیچ وقت نباید انتظار نسخه ای پایدار و نسخه ای خوب از این سیستم عامل را داشته باشیم و از سوی دیگر اگر توسعه دهندگان بزرگ دست به کار نشوند و اپلیکیشن های خود را به سبک ویندوز ۱۰ طراحی نکنند عملا باید ویندوز ۱۰ موبایل را هم شکست خورده دانست! ولی فراموش نکنید که هر کدام از این سه دسته سهم خاص خود را در موفقیت این سیستم عامل دارند و هر کدام به درستی نقش خود را ایفا نکنند این پروژه هم مثل پروژه های قبلی شکست خواهد خورد!

خب اما تمام کار به سیستم عامل ختم نمی شود و مسلما مهم ترین عامل برای فروش بیشتر تولید گوشی های مختلف طراحی و زیبایی آن هاست. مایکروسافت تقریبا دارد به سمتی می رود که بتواند گوشی های با طراحی زیبا و در عین حال کاربردی تولید کند و تصویر پنجره‌ قدیمی و خاطره انگیز در موبایل هم جای سیب گاز زده را در ذهن مردم جا بیندازد که امری طولانی و زمان بر است. در مورد بخش سخت افزاری ویندوز ۱۰ موبایل در قسمت بعدی مطلب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پایان بخش اول

منبع :

وینفون

147 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
رضا صالحی
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

۶ سال ضرر دهی خیلیه اما چون این شرکت گردن کلفت و پولسازیه نخورده زمین حالا هم ک فهمیده نمیتونه تو این بازار خراب موبایل جایی داشته باشه کلا سیاستش رو تغییر داده میخواد مثل اپل فقط برند گرا باشه با ساخت سرفیس و جای تاسف داره برای کسایی که با گوشی های لومیا ب حدف والایی ک داشتند نتونستن برسن

omid
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

هدف والا!!!!؟
مگه جومونگه😆😆😆

  omid
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  ۱۱۲ تا منفی!
  اینا طرفدارهای تسوو هستن😆😀

  Hossein GH
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  تو چه جوری ۱۲۷ تا منفی خوردی ؟ 😂😂

  سعید
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  ۱۴۵منفی!! ملت یا از جومونگ بدشون میاد یا از خود شما یا از هدف والا!!!! :))))

Ebrahim
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

ازسال ۸۹ و با ویندوزموبایل ۶.۵شروع کردم تا الان که ۷۳۰دارم.
متاسفانه ویندوز ده موبایل به معنای واقعی مشکل دار هست، دوربین باطری،کرش کردن و …
خرید بعدیم از محصولات اندروید خواهد بود. مسلما بخاطر قیمت بالای آیفون هست که نمیرم سمتش و میرم سمت اندروید.
انشااله تا ویندوز پایدار بیاد و دوباره برگردم.

dante14
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

سلام لاین سه بار پشت سر هم آپدیت شده قابلیت های مهمی هم اضافه شده بهش ازجمله اینکه الان لاین از quick reply پشتیبانی میکنه کاشی زنده هم براش فعال شده یک طرف کاشی عکس اون شخص که پیام داده رو نشون میده طرف دیگه یه قسمت از متنش رو ، یه سری بهبود مهمم داشته از جمله این که ناپدید شدن نوار قسمت میانی تایم لاین موقع بالا و پایین کردن لیست بسیار لگ داشت الان کاملا برطرف شده ، لطفا خبرش رو بذارید ممنون..

امین
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

سلام/عذر میخوام که سوال بی مربوطی میپرسم راستش میخواستم نظر دوستان رو بدونم…گوشی میخوام بخرم بین لومیا ۶۵۰ و لومیا ۸۳۰ موندم بنظرتون کدومشو بخرم بهتره…با تشکر

  ME MAJIDI
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  به نظر من هیچکدوم.
  ۶۴۰ ایکس ال بخروتو تمام گوشی های ویندوزی نسبت به قیمت بهترینه حتی ۹۵۰ و ۹۵۰ ایکس ال هم اینقدری جلو نیستند.

  morteza vasheghani farahani
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  ۶۵۰ فقط خوشگلتره و حافظه داخلیش بیشتره، ۸۳۰ خوبه ولی دیگه داره قدیمی میشه، همون طور که دوستمون ME MAJIDI میگه،۶۴۰ ایکس ال بگیر، نسبت به قیمتش، از خیلی از گوشیای اندرویدی به ظاهر قوی تر سرتره، نمونش گلکسی a3 سامسونگ، گرونتر از اینه ولی واقعا مضخرفه، به زور بشه گفت در حد ۴۳۰ باشه.

  reza5230
  پاسخ دهید شنبه 31 اردیبهشت 1395

  دوست گرامی بنظرم ۶۵۰بگیر چون سری اول از نوع خودش است گوشیهایی دیگر همگی مدت یکسال وبیشتر از تولیدشان میگذرد وسری دوم محسوب میشوند بنابرین ۶۵۰گزینه مناسبی است وضرر نمی کنید گوشیهای سری دوم از نظر کیفیت از سری اول دوم عقب تر است اینو در انواع گوشی تجربه کردم همین کاهش قیمت در گوشی های سری دوم بی دلیل نیست.

ME MAJIDI
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

خب در هر حال آینده در دستان ما ویندوزی هاست اگر فقط به سمت گوشی های بالارده نره و گوشی های مثل ۵۳۵ و ۶۴۰ ایکس ال هم بزنه

mvf
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

تو آخرای خبر، اون “سیب کرم زده” هستش، نه سیب گاز زده، لطفا اصلاح کنید. (-:

پویا آبسالان
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

سلام اقا من با گوشی لومیا ۱۵۲۰ فیلم میگیرم وقتی تغییر میزان فکوس میدم صدای اسانسور توی فیلم هست قژژژژژژ صدا میده. توی بیاد اخر اینجوری شده نمیدونم چجوریه. کسی این مشکل رو داره؟

  mro
  پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

  سلام مال منم همین طور بود البته توی ویندوز ۸.۱ دنیم از وقتی ۱۰ شده خوبه مشکلی نداره. خودش حل میشه با آپدیتای آینده.

farshad1310
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

من از سال ۹۳ با گوشی لومیا ۹۳۰ ویندوزی شدم و واقعا راضی هستم ویندوز ۱۰ آنچنان هم میگن زیاد باگ نداره تو بیلد جدید تموم مشکلاتش از جمله دیر شارژ شدنش حل شدش گوشیه من ۶۴۰xl هستش ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه ای شارژ میکنه . الان تنها دلیلی که منو از ویندوزفون زده میکنه عقب مونده تو قسمت برنامه و بازی ها هستش مثلا اینستاگرام یه ماهه منتشر شده . الان بازی های زیادی برای آندروید و ios اومده از جمله soccer stars که همه دونفره بازی میکنن جز ما ویندوزفونی ها . فقط مایکروسافت باید یه کم تو قسمت برنامه و بازی دست بجنبونه . مایکروسافت سیاستش اینطوریه که میگه برنامه هارو فقط خودم تولید میکنم و خودم هم باید تاییدش بکنم تا بتونید کار کنید باهاش حالا ویندوز هم یه سیستم عامل تو پا هستش با اومدن مایکروسافت کلا به دوران جدیدی وارد شدیم اولا هم که آندروید اومده بودش همین ضعفارو داشت که ایشاا… درست میشه

hossein kelari
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

منم از دوستارای واقعی ویندوز فون هستم بعداز c6 نوکیا ۸۲۰ خریدم یه جورایی بزرگ شدن لومیا رو با اینسایدر تجربه کردم هنوز هم با تمام ایرادایی که داره دوستش دارم اره درسته لومیا حالا یا با این اسم یا اسم دیگه مطمئنا رشد میکنه ولی مساله مهم زمان هستش که داره از دست میره واین لذت داشتن یه ابزار خوب همراه که سیستم عامل های دیگر الان برای کاربراش مهیا کردن رو داریم از دست میدیم

drjackool
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

این طوری که داره پیش میره درآینده به یه آشغال واقعی تبدیل میشه.

gtr
پاسخ دهید جمعه 30 اردیبهشت 1395

چه دل خوشی دارین شما
گارتنر امروز اماری منتشر کرده مه سهم ویندوز به کمتر از ۰.۷ درصد رسیده میدونید یعنی چی؟
یعنی ویندوز موبایل رو کلا میشه نا دیده گرفت از نظر امار و ارقام
ماروسافت می خواد سالی یه سورفیس فون عرضه کنه که بگه منم تو بین پلتفرم های موبایل حضور دارم…
ماکروسافت غول برنامه نویسیه ولی تو بخش تولید تلفن همراه به جایی ترسید
همه ما مدیون ماکروسافتیم چه در گذشته و چه در اینده حتی فرمت بندی هارد دیسک ها هم توسط ماکرپسافت استاندارد گذاری شده مثل fat32 nefs xfat و غیره و خیلی چیز های دیگه که مردم عادی اطلاعاتی در مرودش ندارن ولی قرار نیست یه کمپانی در تمام زمینه ها موفق یاشه

  شایان
  پاسخ دهید شنبه 31 اردیبهشت 1395

  سهم ۷دهم درصد سهم فروش تو سه ماهه اول ساله(دقت کنید قبل از عرضه وین۱۰) نه سهم کل گوشیای ویندوزی جهان!.
  یه سری سایت های ایرانی با غرض ورزی جوری این خبر رو کار کردن که آمار غلط تو ذهن مردم بره.
  آخرین آمار ویندوزیا همون ۴ درصد بوده که رشد داشته

میلاد
پاسخ دهید شنبه 31 اردیبهشت 1395

اینده مرگه بخش موبایل مایکیه . فقط ضرر . شما هم الکی خودتونو امیدوار نکنید . دو سال و خورده ای ۹۲۵ داشتم اخرشم ۳۰۰ تومن با خفت فروختمش 🙂

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,