_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

توسعه دهندگان از اکس باکس وان اکس می‌گویند وقتی همه راضی هستند!

اکس باکس وان اکس هیولای شش ترافلاپسی مایکروسافت است که این شرکت در ماه های اخیر تبلیغات ویژه ای در مورد آن انجام داده و حسابی به کنسول قدرتمند خود می‌بالد، این مسئله اصلا اتفاق عجیبی نیست چرا که اصولا هر شرکتی از محصول خود تعریف می‌کند و آن را بهترین می‌داند، اما نظر توسعه دهندگان در مورد این کنسول چیست؟ در این نوشتار قصد داریم دیدگاه توسعه دهندگان دنیای بازی را در مورد این هیولا بررسی کنیم.

به‌نظر می‌رسد تمامی استودیوهای بازی سازی از استودیوهای مستقل کوچک گرفته تا غول های نامدار صنعت بازی همگی از این کنسول راضی هستند تاکنون انتقادی نسبت بدان وارد نشده است، بسیاری از این توسعه دهندگان توان بالای این کنسول را عاملی برای ساده تر شدن کار خود می‌دانند.

در ادامه برخی از دیدگاه ها و نظرات توسعه دهندگان را در مورد اکس باکس وان اکس مرور خواهیم کرد:

پل بتنر از اعضا تیم Playful Corp سازنده عنوان اختصاصی Super Lucky’s Tale

Super Lucky’s Tale عنوانی است که برای اکس باکس وان اکس منتشر خواهد شد، این بازی پلتفرمر در سبک اکشن بوده و گیم پلی آن یادآور دوران طلایی شخصیت های پررنگ و لعاب و محیط های شاد و جذاب بازی های گذشته است. پل بتنر از اعضا تیم توسعه دهنده این بازی در مصاحبه با Gamespot این کنسول را مورد ستایش قرار داده و آن را خارق العاده شدید قدرتمند نامیده است، از سوی دیگر وی کیت توسعه دهندگان این کنسول را پیشرفته ترین کیتی که تاکنون تیم وی استفاده کرده معرفی کرده است.

از دیدگاه یک توسعه دهنده اکس باکس وان اکس، بهترین و روان ترین دستگاه برای استفاده توسعه دهندگان است، ما تاکنون با دستگاهی که تا این حد قدرت و رابط کاربری مناسبی داشته باشد کار نکرده بودیم. نه فقط به دلیل قدرت خارق العاده زیاد دستگاه (که البته بسیار قدرتمند است) بلکه این کنسول مثل یک کامپیوتر بالارده است که در یک جعبه کوچک جا داده اند. ابزارها و حمایت هایی که ما در حین توسعه بازی دریافت کردیم در بالاترین سطح ممکن قرار داشت. از سوی دیگر مایکروسافت در ساخت این کنسول دست به یک تغییر نسل نزده و توانسته نکات خوب اکس باکس های قبلی را نیز در این کنسول مدنظر قرار دهد، به عبارت دیگر ما با بهترین اکس باکس تاریخ مواجه هستیم.

گرت ویلسون از استودیو Sumo Digital سازنده عنوان اختصاصی Crackdown 3

گرت ویلسون از استودیوی مستقل Sumo Digital در دو مصاحبه جداگانه با سایت های Metro و WCCFTech اکس باکس وان اکس را مورد تمجید و ستایش قرار داده و تفاوت قدرت اکس باکس وان اکس با PS4 Pro مانند تفاوت روز و شب می‌داند. استودیو Sumo Digital به‌صورت انحصاری مشغول توسعه بازی Crackdown 3 برای پلتفرم اکس باکس است. وی در ادامه عنوان کرده:

اگر بخواهم صادقانه سخن بگویم باید اشاره کنم که کیت توسعه دهندگان اکس باکس وان اکس بسیار عالی بود. این دستگاه این امکان را به ما می‌داد تا به‌سادگی بازی خود را با کیفیت ۴K اجرا کنیم. این ماشین در حقیقت یک هیولا است. این دستگاه بسیار سریعتر از PS4 Pro است. تفاوت قدرت و سرعت بالاتر این دستگاه به‌خصوص هنگام اجرای بازی های با کیفیت ۴K کاملا مشهود است. سوال اصلی این نیست که آیا این کنسول قدرتمند است یا خیر، چرا که پاسخ این سوال بدون هرگونه بررسی مثبت خواهد بود، مسئله اصلی آن است که توسعه دهندگان شخص ثالث چه میزان از توان این کنسول را به کار خواهند گرفت.

میزان جزییات در بازی ما بسیار زیاد است، گاهی در برخی از صحنه ها ما با بیش از ۱۵۰۰۰ گلوله و شی سرگردان در محیط بازی مواجه هستیم، برای اکس باکس وان اکس نمایش این جزییات مانند خوردن صبحانه است. شما با این کنسول قادر خواهید بود بیشتر و بیشتر پیش بروید و بدون نگرانی جزییات بیشتری را اضافه کنید. وقتی صحبت از توان اکس باکس وان اکس به میان می‌آید صرفا با قدرت بیشتر در قیاس با PS4 Pro مواجه نیستید، تفاوت قدرت این دو کنسول مانند تفاوت روز و شب است.

اعضای تیم شرکت یوبی سافت، توسعه دهنده عنوان Assassin’s Creed Origins

در دو مصاحبه جداگانه شرکت یوبی سافت با سایت های We Write Things و Gamespot، مسئولان این شرکت مشتاقانه قدرت و جایگاه اکس باکس وان اکس را مورد ستایش قرار داده اند. تولید کننده عنوان مورد انتظار Assassin’s Creed Origins یعنی ژولین لافریره پتانسیل اکس باکس وان اکس را در به نمایش گذاشتن تصاویر بازی ها با کیفیت ۴K مورد تقدیر قرار داده است، از طرف دیگر مدیر عامل شرکت یوبیسافت  در مصاحبه ای جداگانه تصمیم مایکروسافت مبنی بر کنار گذاشتن کینکت و تمرکز صرف بر قدرت دستگاه را تحسین کرده است.

Assassin’s Creed Origin عنوانی است که گیم پلی آن بر مبنای اصول پنهان کاری شکل گرفته و البته جنبه هایی از بازی های نقش آفرینی نظیر ویچر ۳ را نیز در خود جای داده است و بدین ترتیب نفس تازه ای در ریه های این مجموعه دمیده است. من در کنفرانس E3 این شانس را داشتم که این بازی را روی اکس باکس وان اکس تجربه کنم، تجربه کوتاه من از این بازی روی اکس باکس جدید به حدی خارق العاده بود که باید اذعان کنم چشمان من تاکنون بازی با چنین ظاهر چشم نواز را به خود ندیده اند.

دوستان ما در مایکروسافت به حد کافی مهربان بوده اند که چنین کنسولی را بسازند. این دستگاه خیلی جذاب و باحال است! این دستگاه ما را قادر ساخته تا یک سیستم رزولوشن دینامیک را در بازی خود پیاده کنیم. به لطف این دستگاه ما قادر هستیم تا بازی را با کیفیت ۴K کامل اجرا کنیم. دنیایی که ما در این بازی با کیفیت ۴K خلق کرده ایم بسیار دیدنی و جذاب است. این تنها یکی از مواردی است که ما اکنون قادر به انجام آن روی اکس باکس وان اکس هستیم.

Path of Exile از استودیوی Grinding Gear Games

Path of Exile عنوانی در سبک نقش آفرینی است که شباهت زیادی به بازی مشهور دیابلو دارد. به‌طور دقیقتر باید بگوییم که این بازی شبیه به دیابلو ۲ است و بیشتر بر سبک کلاسیک، تاریک و تصویر ترسناک واقع گرایانه تمرکز دارد بنابراین بیش از آنکه شبیه به محیط وهم آلود دیابلو ۳ که شباهت به کتاب های کمیک دارد، به نسخه‌ی پیشین این مجموعه تحسین شده شباهت دارد. Path of Exile با کیفیت ۴K و نرخ فریم ۶۰ روی اکس باکس وان اکس اجرا خواهد شد. با توجه به اینکه شخصا از نزدیک این بازی را امتحان کرده ام باید بگویم که طرفداران مطمئنا از آن لذت خواهند برد. جاناتان راجرز از تیم توسعه دهنده بازی عنوان داشته که آنها از اینکه قادر به اجرای بازی با کیفیت ۴K روی اکس باکس وان اکس هستند بسیار استقبال می‌کنند. وی در ادامه اشاره داشته:

به واسطه ابزارهایی که مایکروسافت فراهم کرده انتقال یک بازی مختص کامپیوتر به اکس باکس بسیار ساده شده است. شرایطی که مایکروسافت مهیا کرده ما را قادر ساخته تا بر بهبود گیم پلی بیشتر تمرکز کنیم. تجربه بازی به خصوص روی اکس باکس وان اکس بسیار لذت بخش است، ما تنها دو ساعت پس از دریافت کیت توسعه دهندگان قادر به اجرای بازی با کیفیت ۴K و نرخ فریم ۶۰ شدیم. این مسئله از قدرت این کنسول و ابزارهایی که مایکروسافت مهیا کرده، حکایت می‌کند. سادگی این کار نیز یکی دیگر از موارد برجسته بود. ما در ابتدا فکر می‌کردیم که انجام این انتقال مقداری دشوارتر است و بیشتر زمان می‌خواهد، اما اشتباه می‌کردیم چرا که از این ساده تر نمی‌شد.

دیو الدر برنامه نویس گرافیکی ارشد عنوان Killing Floor 2

Killing Floor 2 شوتری اول شخص است که سبک و سیاق آن شبیه بازی Horde است، در طی بازی بازیکن باید با موج های متعددی از هیولاهای عجیب و غریب مبارزه کند و در این بین تله های محیطی نیز به کمک وی خواهند آمد. تاکنون Killing Floor 2 از عناوین اختصاصی پلی استیشن بود اما اکنون راه خود را به اکس باکس وان اکس باز کرده است.

دیو الدر از استودیو Tripwire Interactive در مصاحبه با سایت WCCFTech ابزارهایی که مایکروسافت برای آنها مهیا کرده را مورد ستایش قرار داده، وی اظهار داشته که آماده سازی بازی برای اکس باکس وان اکس تنها چهار ساعت طول کشیده که در نوع خود بی‌نظیر است. موتور این بازی از برخی فناوری های اختصاصی شرکت NVDIA بهره می‌برد تا از کیفیت ممتاز و خاص جنبه های بصری اطمینان حاصل گردد. با توجه به استفاده موتور این بازی از فناوری های اختصاصی شرکت NVDIA بایستی بهترین نسخه بازی را نسخه کامپیوتر دانست، اما به لطف قابلیت های خاص اکس باکس وان اکس، نسخه اکس باکسی این عنوان فراتر از آن چیزی است که تاکنون روی هر کنسول دیگری مشاهده شده است. دیو الدر در ادامه عنوان کرده:

اکس باکس وان اکس پلتفرم بسیار روان و ساده ای برای توسعه بود. کار مهندسی بسیار کمی برای انتقال بازی پایه از اکس باکس وان به اکس باکس وان اکس نیاز بود. کل این فرآیند چیزی در حدود چهار ساعت طول کشید.

Killing Floor 2 با کیفیت ۱۸۰۰p بومی روی اکس باکس وان اکس اجرا خواهد شد. ما آزمایشاتی را برای نمایش بازی با کیفیت ۴K انجام دادیم اما نرخ فریم تا حدی افت داشت، بنابراین تصمیم گرفتیم بازی با این کیفیت اجرا گردد. این کیفیت بیشترین میزان تعادل بین جزییات  گرافیکی و اجرای روان را مهیا می‌سازد. البته ما نرخ فریم را برای پلتفرم اکس باکس محدود و مشخص نکرده ایم، بدین معنی که این بازی روی اکس باکس وان اکس با نرخ فریم به مراتب بالاتری در قیاس با اکس باکس وان اجرا خواهد شد. برای اجرا روی اکس باکس وان اکس ما از تاروپود با جزییات فوق العاده بالا استفاده خواهیم کرد، همچنین رزولوشن سایه های دور دست و نقشه ها را افزایش خواهیم داد.

سازندگان عنوان Titanfall 2 از استودیوی  Respawn Entertainment

تایتان فال عنوانی است که ریشه های عمیقی با اکس باکس دارد، نسخه اول این بازی در سال ۲۰۱۴ منتشر شده و البته حضور آن در دنیای کنسول های مختص اکس باکس وان بود. تایتان فال ۲ سال گذشته در میان موجی از ستایش و تمجید عرضه شد، اما عرضه همزمان تعداد زیادی شوتر با کیفیت و مشهور در فصل تعطیلات سال ۲۰۱۶ بر کسب افتخارات برای این بازی تاثیر منفی گذاشت. تمام این صحبت ها به معنی عدم پشتیبانی استودیو سازنده بازی از اکس باکس وان اکس نیست.

یکی از اعضا استودیو Respawn در مصاحبه با NeoGAF عنوان داشته که تایتان فال ۲ با رزولوشن ۶K روی اکس باکس وان اکس اجرا خواهد شد.

هنگامی که نوبت به اکس باکس وان اکس ‌می‌رسد با مورد جالبی مواجه می‌شویم، در مواردی این کنسول قادر است تا رزولوشنی بیش از ۴K را اجرا سازد که البته در ادامه این مقدار متناسب با خروجی کنسول کاهش می‌یابد. در آخرین باری که ما کارکرد پردازنده گرافیکی را بررسی کردیم رزولوشن ۶K به‌صورت درونی در حال اجرا بود. رزولوشن رندر درونی با توجه به بار کارت گرافیک تعیین می‌شود، پس با قطعیت نمی‌توان گفت که روزولوشن به تصویر کشیده شده در چه مدت در میزان خاصی می‌ماند، اما به‌طور قطع ما قصد داریم تا از تمام توان کارت گرافیک در تمام مدت بهره گیریم.

راب رابرتز مدیر طراحی استودیو Monolith و عنوان مورد انتظار Middle-earth: Shadow of War

Middle-earth: Shadow of War یکی از عناوین مورد انتظار اکس باکس است که از قابلیت Play Anywhere نیز پشتیبانی می‌کند، بنابراین کاربر قادر خواهد بود با یکبار خرید بازی آن را روی اکس باکس وان اکس و ویندوز ۱۰ تجربه کند. استودیو Monolith پس از رونمایی از اکس باکس وان اکس به سرعت به ستایش آن پرداخته است. از دید اعضا این استودیو سرعت و کیفیت کیت توسعه دهندگان بسیار خوب بوده و به اعتقاد آنها بهترین تجربه ممکن این عنوان روی اکس باکس وان اکس قابل حصول خواهد بود.

مدیر طراحی این استودیو نیز در باب ستایش اکس باکس وان اکس لب به سخن گشوده و عنوان کرده:

بله، این کنسول جعبه ای شدیدا قدرتمند است. با کمک این کنسول ما قادر به زیباترین تجربه ممکن از بازی خواهیم بود. ما در حال حاضر تعدادی از کیت های توسعه دهندگان این کنسول را تهیه کرده ایم که بسیار سریع و قدرتمند هستند، سرعت بالاتر نمونه توسعه دهندگان ما را قادر ساخته تا از ثانیه های خود بیشترین استفاده را داشته باشیم. البته این سرعت بالا صرفا مختص ما نیست، من مطمئن هستم که کاربران نیز از سرعت بالای این کنسول هنگام اجرای بازی لذت خواهند برد. مشاهده حرکت آنها به این سمت از فناوری بسیار رضایت بخش است.

توسعه دهندگان استودیو Wildcard با بازی ARK Survival Evolved

Ark Survival Evolved عنوانی محبوب در سبک شکار دایناسور است و از ساخته ای استودیو Wildcard به‌شمار می‌آید. نسخه گسترده پیش نمایش بازی اکنون مدتی است که منتشر شده و انتظار می‌رود نسخه نهایی در ماه جاری عرضه گردد، البته این بازی پس از عرضه عمومی کنسول اکس باکس وان اکس بسته الحاقی دریافت خواهد کرد تا بتواند از سخت افزار قوی تر این کنسول نهایت بهره را ببرد. در یکی از نمایش های ترتیب داده شده برای اکس باکس، Jesse Rapczak از استودیو Wildcard تمجید و ستایش فراوانی از این کنسول داشته و عنوان کرده که بهترین نسخه این بازی روی هیولای شش ترافلاپسی مایکروسافت اجرا خواهد شد. وی در اظهاراتی عنوان کرده:

این کنسول خارق العاده است. کیفیت بازی روی اکس باکس وان اکس مشابه قرار دادن تنظیمات کامپیوتر در سطح خیلی بالا است. بازی ما با نرخ فریم ۶۰ اجرا خواهد شد. به لطف قدرت بسیار بالای این کنسول حتی در صحنه هایی که بسیار شلوغ هستند افت نرخ فریم مشهودی وجود نخواهد داشت.

PS4 Pro در قیاس با PS4 نرخ فریم بهتری را فراهم ساخت، پیش از اکس باکس وان اکس PS4 Pro بهترین کنسول برای تجربه ARK بود، اما توان ۶ ترافلاپسی اکس باکس وان اکس دیگر جای حرفی باقی نمی‌گذارد. با توجه به توان به مراتب بالاتر اکس باکس وان اکس در قیاس با PS4 Pro امکان ارایه نرخ فریم برابر در دو کنسول به هیچ وجه ممکن نیست، دلایل متعددی این مسئله را ایجاد می‌کنند: اکس باکس وان اکس نه تنها پردازنده قوی تری در قیاس با PS4 Pro دارد، بلکه حافظه رم این دستگاه بسیار بیشتر از رقیب است. باید بگویم که کیفیت اجرا روی اکس باکس وان اکس ۵۰ درصد بهتر از کنسول سونی است

اکس باکس وان اکس خارق العاده است. حتی کیت توسعه دهندگان این کنسول نیز عالی است و کار توسعه بازی را ساده تر ساخته است. این کیت از همه جهات سریعتر است،به خصوص که این کیت امکان تکرار مجدد قسمت های بازی را با سرعت بسیار زیادی برای توسعه دهندگان ممکن ساخته است. به لحاظ قدرت و توان، این کنسول یک پدیده است، شاید تا حدی گران باشد اما هنگامی که به قیمت یک کامپیوتر با توان و قدرت مشابه آن نگاه می‌کنید، درک می‌کنید که قیمت به هیچ عنوان بالا نیست.

جمع بندی نهایی

بخش عمده توسعه دهندگان نظر مساعدی به اکس باکس وان اکس دارند و حالتی بیش از شادمانی و رضایت از بابت توان این کنسول و قابلیت های فنی کیت توسعه دهندگان دارند. این قدرت همان مطلبی است که مایکروسافت بارها برآن تاکید داشته است.

اکس باکس وان اکس بدون هرگونه شک و شبهه قدرتمندترین کنسول بازی است که تاکنون ساخته شده است. این کنسول طراحی شده تا بیشترین بهره را از نمایشگرهای ۴K ببرد. اکس باکس وان اکس احتمالا قادر خواهد بود تا تجربه بازی مشابه کامپیوتری های شخصی را در اتاق نشیمن شما آن هم با قیمتی مناسب ممکن سازد.

تمامی نشانه ها در مورد تلاش اکس باکس در جهت بازپس گیری تاج فناوری مساعد و مثبت به‌نظر می‌رسند. چرا که در حال حاضر به مراتب از کنسول های سونی قدرتمند است و دست بالا را در اختیار دارد. انتهای نوشتار خود را با کلامی از فیل اسپنسر مدیر بخش اکس باکس مایکروسافت به پایان می‌رسانم:

 

کافی است بهترین  ابزارها و پلتفرم ممکنه را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهید، نباید خلاقیت یا تصمیمات فنی را به آنها دیکته کنید، باقی کار با آنها است، اتفاقات خوب رخ خواهند داد. اعتماد (همه ماجرا است).

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,