در یک کامپیوتر که ویندوز روی آن نصب است، تسک منیجر را باز کنید و بدون شک یک یا چند پروسه‌ی Client Server Runtime Process یا csrss.exe در حال اجرا خواهید دید. در این مطلب، به بررسی این پروسه خواهیم پرداخت.

شرح پروسه‌ی Client Server Runtime Process

پروسه‌ی Client Server Runtime Process یا csrss.exe یکی از اجزای مهم سیستم عامل ویندوز است. قبل از این که Windows NT 4.0 در سال 1996 به بازار عرضه شود، پروسه‌ی csrss.exe مسئولیت مدیریت تمام اجزای گرافیکی و ظاهری را بر عهده داشت که شامل پنجره‌های برنامه‌ها، نقاشی و کشیدن اجسام روی صفحه و دیگر کارهایی می‌شد که به نوعی اجزای گرافیکی را درگیر می‌کرد.

وقتی که Windows NT 4.0 عرضه شد، بسیاری از ویژگی‌های تحت کنترل csrss.exe که تنها یک پروسه‌ی معمولی بود، به Windows Kernel منتقل شد. در ویندوز همچنان از csrss.exe برای به نمایش در آوردن پنجره‌ی Command Prompt و خاموش کردن کامپیوتر استفاده می‌شود و این‌ها دو مورد حیاتی در ویندوز هستند.

تا قبل از ویندوز 7، این پروسه‌ی CSRSS بود که پنجره‌ی Command Prompt را به نمایش در می‌آورد. در ویندوز 7 و نسخه‌های جدیدتر ویندوز، پروسه‌ی conhost.exe این کار را انجام می‌دهد که در این مطلب می‌توانید درباره‌ی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. در نسخه‌های جدید ویندوز، csrss.exe مسئولیت راه اندازی پروسه‌ی conhost.exe را بر عهده دارد که آن را در صورت نیاز انجام می‌دهد.

به عبارت دیگر، این پروسه مسئولیت راه اندازی و مدیریت چند قسمت بسیار مهم ویندوز را بر عهده دارد که همگی در پس زمینه فعالیت می‌کنند. این که چرا فعالیت این پروسه این گونه است به ساختار ویندوز مربوط می‌شود.

آیا می‌توان آن را غیر فعال کرد؟

چون که این پروسه نقش مهمی را در ویندوز بر عهده دارد، نمی‌توان آن را به هیچ عنوان غیر فعال کرد. هیچ دلیل درست و منطقی نیز برای غیر فعال کردن آن وجود ندارد. استفاده‌ی این پروسه از پردازنده و رم بسیار پایین است و در عین حال، وظایف بسیار مهمی را در ویندوز بر عهده دارد.

اگر در تسک منیجر سعی به متوقف کردن Client Server Runtime Process کنید، ویندوز به شما هشدار خواهد داد که با متوقف شدن این پروسه، کامپیوترتان ناپایدار یا خاموش خواهد شد. با رد کردن این هشدار، با پیام Access is Denied مواجه خواهید شد. این پروسه را نمی‌توان به هیچ عنوان متوقف کرد.

هر بار که ویندوز بارگذاری می‌شود، این پروسه را نیز اجرا می‌شود. اگر به هر دلیلی، پروسه‌ی csrss.exe در لحظه‌ی بارگذاری شدن ویندوز قادر به اجرا شدن نباشد، با ارور صفحه‌ی آبی با کد 0xC00021A مواجه خواهید شد. به گمانم حال به اهمیت این پروسه پی برده‌اید.

آیا ممکن است این پروسه یک ویروس باشد؟

فعالیت دائمی این پروسه در ویندوز کاملاً عادی است، حتی اگر بیش از یکی از این پروسه در حال اجرا باشد. فایل اصلی مربوط به این پروسه در آدرس C:\Windows\System32 قرار دارد. برای اطمینان از این که ویروسی با نام این پروسه کامپیوتر شما را اشغال نکرده است، در تسک منیجر روی این پروسه کلیک راست کنید و روی Open File Location کلیک کنید.

با کلیک روی Open File Location، آدرس فایل اجرا کننده‌ی پروسه‌ی csrss.exe برای شما باز خواهد شد.

اگر در جایی خواندید یا کسی به شما گفت فایل csrss.exe که در آدرس C:\Windows\System32 قرار دارد یک ویروس است، این ادعایی بیش نیست. در واقع این فایل اصلی است و حذف آن باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در سیستمتان می‌شود.

بعضی از سایت‌های پشتیبان متقلب در اینترنت می‌گویند که اگر پروسه‌ی csrss.exe را در به صورت فعال در ویندوز مشاهده کردید، به این معنیست که کامپیوتر شما به نوعی ویروس دچار شده است. هر کامپیوتری که به ویندوز مجهز است این پروسه را دارد و فعال بودن آن کاملاً عادی است. پس نگذارید این گونه افراد شما را فریب دهند.

اگر فایل csrss.exe در آدرسی غیر از C:\Windows\System32 قرار دارد، کامپیوتر شما به ویروسی آلوده شده است. این ویروس در واقع با استفاده از نام این پروسه در ویندوز پنهان شده است. با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس، کامپیوتر خود را اسکن کنید و این ویروس را از کامپیوتر خود حذف کنید.

منبع :

HOW TO GEEK

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,