در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که پروسه‌ی ctfmon.exe در ویندوز 10 چیست و چرا حتی با غیر فعال کردن آن از استارتاپ‌ها، باز هم خود به خود در ویندوز اجرا می‌شود. در این مطلب به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

پروسه‌ی ctfmon در ویندوز، زبان‌های ورودی غیر انگلیسی (زبان‌های آسیایی و غیر لاتین) و بخش زبان اصلی ویندوز را کنترل می‌کند. به عبارت دیگر، با استفاده از این پروسه است که می‌توان یک کامپیوتر را با حرف زدن یا قلم یا صفحه کلید (تنها برای زبان‌های آسیایی و غیر لاتین) کنترل کرد.

اگر از این سه مورد در ویندوز استفاده می‌کنید، باید این پروسه فعال باقی بماند. در غیر این صورت، در ادامه‌ی این مطلب به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را غیر فعال کنید.

نحوه‌ی غیر فعال سازی این پروسه به سیستم شما بستگی دارد. در ادامه‌ی مطلب چند راه مختلف برای غیر فعال سازی این پروسه برای شما آورده‌ایم.

قدم اول – غیر فعال کردن ctfmon در مایکروسافت آفیس 2003

در آفیس 2003 به راحتی می‌توان ورودی زبان‌های غیر انگلیسی را غیر فعال کرد، تنها کافیست آن را در زمان نصب آفیس غیر فعال کنید.

برای غیر فعال سازی ctfmon در آفیس 2007، در ویندوز به قسمت Add/Remove Programs بروید و در آن بخش، به جای حذف آفیس 2007، گزینه‌ی Change را انتخاب کنید. قبل از کلیک روی Next، تیک گزینه‌ی Choose Advanced Customization of Applications را انتخاب نمایید.

در لیست نمایش داده شده Alternative User Input را پیدا کنید و در منوی کرکره‌ای رو به روی آن، گزینه‌ی Not Available را انتخاب کنید. (مطابق تصویر)

قدم دوم (بخش اول) – غیر فعال کردن ctfmon در ویندوز XP

برای اطمینان از غیر فعال شدن کامل ctfmon در ویندوز XP باید یک قدم دیگر را نیز طی کرد، که می‌توان گفت بهترین راه حل برای کاربران ویندوز XP است.

در کنترل پنل وارد قسمت Regional and Language Options شوید.

روی بخش Languages کلیک کنید و در قسمت بالا روی دکمه‌ی Details کلیک کنید.

حال در بخش Advanced، تیک گزینه‌ی Turn Off Advanced Text Services را بزنید و پس از آن، ctfmon بلافاصله متوقف خواهد شد.

پس از آن، برای اطمینان از غیر فعال بودن ctfmon، وارد بخش Settings شوید. بخش Installed Services برای شما باید به شکل زیر باشد:

اگر بیش از یک سرویس (یا زبان، که باید تنها انگلیسی باشد) در سیستمتان نصب شده باشد، ctfmon ممکن است دوباره برگردد. مثلاً در سیستممان یک ورودی دیگر برای تبلت‌های طراحی نیز وجود داشت و امکان استفاده از آن به عنوان زبان ورودی وجود داشت. البته وجود آن برایمان اهمیتی نداشت و آن را حذف کردیم.

قدم دوم (بخش دوم) – غیر فعال کردن ctfmon در ویندوز ویستا

تنظیمات بالا برای غیر فعال کردن زبان‌های غیر انگلیسی در ویندوز ویستا وجود ندارد، ولی با استفاده از متودی مشابه می‌توان آن را در ویندوز ویستا نیز غیر فعال کرد.

وارد کنترل پنل شوید و Regional and Language Options را باز کنید و قسمت Change Keyboards or other input methods را پیدا کنید.

در بخش Keyboards and Languages، گزینه‌ی Change Keyboards را انتخاب کنید.

حال پنجره‌ای مشابه با متود ویندوز XP برای شما باز خواهد شد و باید سرویس‌های اضافه را از آن جا حذف کنید.

قدم سوم – حذف ctfmon از استارت آپ

این قدم را قبل از قدم‌های قبلی انجام ندهید، چرا که با تغییر دادن تنظیمات در قدم‌های قبلی، تنظیمات استارت آپ به حالت قبلشان بر می‌گردند. در قسمت سرچ منوی استارت یا پنل Run عبارت msconfig.exe را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا پنل System Configuration برای شما باز شود. سپس وارد بخش Startup شوید.

در لیست رو به روی‌تان ctfmon را پیدا کنید و تیک آن را بردارید. به خاطر داشته باشید که اگر قدم‌های قبلی را طی نکرده باشید، تغییر دادن گزینه‌های استارت آپ تاثیری نخواهد داشت و ctfmon بار دیگر خود به خود اجرا خواهد شد.

قدم چهارم – اگر موارد بالا بی تاثیر بودند

در این صورت، به جای مراجه به تنظیمات مربوط به آن، باید فایل‌های DLL مرتبط با زبان‌های ورودی غیر انگلیسی را با استفاده از دستورات زیر بی اعتبار کنید: (این دستورات را در CMD وارد کنید)

Regsvr32.exe /u msimtf.dll

Regsvr32.exe /u msctf.dll

پس از انجام این مورد، بار دیگر در استارت آپ باید ctfmon را غیر فعال کنید (قدم شماره سه).

قدم پنجم – ریبوت

پس از انجام موارد بالا، کامپیوترتان را ریبوت کنید و مایکروسافت آفیس را باز کنید. پس از آن، در پروسه‌های تسک منیجر بررسی کنید که ctfmon.exe در حال اجرا نیست و دیگر کار تمام است.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,