در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که پروسه‌ی dwm.exe در ویندوز 10 چیست و فعالیت آن در ویندوز از چه لحاظ اهمیت دارد. حتماً تا به حال متوجه فعالیت این پروسه در تسک منیجر شده‌اید و ممکن است از خودتان پرسیده باشید که این پروسه از کجا آمده است و نقش آن در ویندوز چیست، چرا که حتی از اسم آن نیز نمی‌توان چیزی را حدس زد. در ادامه به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

پروسه‌ی dwm.exe چیست و از کجا آمده است؟

کلمه‌ی dwm در نام این پروسه مخفف عبارت Desktop Window Manager است و نقش آن مدیریت پنجره‌ها (با استفاده از فشرده سازی) است و تمام افکت‌ها و جلوهای ویژه را در ویندوز رندر می‌کند، مانند پنجره‌های شفاف، Thumbnailهای روی دسکتاپ، Flip3D و پشتیبانی از رزولوشن‌های بسیار بالای برخی از نمایشگرها.

منظورمان از فشرده سازی در این بحث چیست؟ به جای این که هر اپلیکیشن پنجره‌ی مربوط به خودش را مستقیماً در نمایشگرتان به نمایش در بیاورد، این اپلیکیشن‌ها تصویر پنجره‌شان را در مکان خاصی در حافظه‌ی کامپیوتر ذخیره می‌کنند. سپس ویندوز تصویری «فشرده» و لایه لایه از تمام این پنجره‌ها ایجاد می‌کند و به نمایشگرتان ارسال می‌کند. چون که هر یک از این پنجره‌ها و محتوای درون صفحه فشرده سازی شده است، ویندوز می‌تواند افکت‌های مختلفی مانند انیمیشن‌ها و درجه‌ی شفافیت را با لایه‌های مختلف در صفحه ادغام کند و این گونه این افکت‌ها در ویندوز ظاهر می‌شود.

آیا می‌توان Desktop Window Manager را غیر فعال کرد؟

پاسخ این سوال منفی است. زمانی که ویندوز ویستا به بازار عرضه شد، Desktop Window Manager توسط سرویسی در ویندوز کنترل می‌شد و غیر فعال کردن آن ممکن بود. البته با غیر فعال کردن آن، تمام افکت‌ها و جلوه‌های خاص ویندوز غیر فعال می‌شد. پس از عرضه‌ی ویندوز 7، Desktop Window Manager به بخشی کلیدی از ویندوز تبدیل شد و برای به نمایش در آوردن رابط کاربری ویندوز حیاتی بود. Desktop Window Manager نیز در ویندوز 8 و ویندوز 10 با این سیستم عامل بیشتر از نسخه‌های قبلی یک پارچه شده است و نقش آن در این دو نسخه‌ی ویندوز حیاتی‌تر است.

البته نسبت به قبلاً، Desktop Window Manager به طرز چشمگیری بهبود یافته است و در نحوه‌ی استفاده از منابع سیستم بهینه سازی شده است، و نیازی به غیر فعال سازی آن در ویندوز نیست.

در صورت اشغال شدن مقدار زیادی از حافظه‌ی رم و قدرت پردازش سیستم توسط این پروسه، باید چکار کرد؟

پروسه‌ی dwm.exe در ویندوز کمترین حد ممکن از منابع ویندوز را استفاده می‌کند. در سیستمی که در این جا ما در اختیار داریم تقریباً 4 اپلیکیشن به صورت هم زمان در حال اجرا هستند، از جمله کروم که در آن بیش از 10 زبانه باز است. حتی با این شرایط، dwm.exe کمتر از 1 درصد از قدرت پردازنده را استفاده می‌کند و نزدیک به تنها 60 مگابایت از حافظه‌ی رم را اشغال کرده است. این مقادیر کاملاً عادی هستند. این که پروسه‌ی dwm.exe مقدار بسیار زیادی از منابع سیستم را اشغال کند بسیار نادر است، و حتی اگر چنین چیزی پیش بیاید، پس از گذشت مدت کوتاهی به حالت عادی برمی‌گردد.

اگر فکر می‌کنید که dwm.exe بیش از حد معمول منابع سیستم را اشغال کرده است، چند چیز را می‌توانید برای اشکال زدایی آن امتحان کنید.

ابتدا از به‌روز بودن درایورهای سخت افزارهایتان مطمئن شوید، مخصوصاً درایورهای کارت گرافیک یا گرافیک مجتمع، چرا که Desktop Window Manager مقدار زیادی از پردازش‌ها را به پردازنده‌ی گرافیکی واگذار می‌کند تا بیش از حد از پردازنده‌ی اصلی استفاده نشود.

در قدم بعدی، با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس کامپیوترتان را اسکن کنید چرا که قبلاً پیش آمده است که برخی گونه‌های بدافزارها باعث اختلال عملکرد Desktop Window Manager شده‌اند. هر دوی این موارد برای شروع اشکال زدایی dwm.exe مناسب هستند.

آیا امکان دارد که این پروسه در واقع یک ویروس باشد؟

پروسه‌ی Desktop Window Manger یکی از بخش‌های اصلی ویندوز است. البته با این که ممکن است یک ویروس با استفاده از نام این پروسه و فایل اجرایی خودش در ویندوز فعالیت کند، احتمال رخ دادن چنین چیزی بسیار پایین است. برای اطمینان، در تسک منیجر در قسمت Processes، روی پروسه‌ی Desktop Window Manger یا همان dwm.exe کلیک راست کنید و روی Open File Location کلیک کنید.

اگر فایل نمایش داده شده در آدرس Windows\System32 قرار دارد، کامپیوتر شما به ویروس آلوده نشده است و نیازی نیست در این باره نگران باشید.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,