در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که پروسه‌ی taskhostw.exe یا Host Process for Windows Task در ویندوز 10 چیست و چرا تعداد زیادی از آن در سیستم عامل فعال هستند.

شرح پروسه‌ی taskhostw.exe یا Host Process for Windows Tasks

پروسه‌ی Host Process for Windows Tasks یکی از پروسه‌های اساسی ویندوز است. در ویندوز، سرویس‌های که از طریق فایل‌های EXE اجرا می‌شوند قادر هستند که به صورت مجزا، ورودی خودشان را در سیستم داشته باشند، و در تسک منیجر نیز نام‌های خودشان را دارند. پروسه‌هایی که به جای فایل‌های EXE، از فایل‌های Dynamic Linked Library یا DLL بارگذاری می‌شوند، نمی‌توانند پروسه مخصوص به خودشان را در سیستم داشته باشند. در عوض، Host Process for Windows Tasks مسئولیت هاست کردن آن سرویس‌ها را بر عهده می‌گیرد.

هر باری که یک سرویس تحت فایل‌های DLL یا گروهی از سرویس‌های تحت فایل‌های DLL  (گروهی بودن یا نبودن و چگونگی گروه بندی سرویس‌ها نیز بستگی به سازنده‌ی آن سرویس دارد) در سیستم راه اندازی می‌شود، یک پروسه‌ی Host Process for Windows Tasks فعال می‌شود. این که چه تعداد پروسه‌ی Host Process for Windows Task در سیستم به صورت هم زمان کار می‌کند تماماً به تعداد سرویس‌هایی بستگی دارد که بر اساس فایل‌های DLL کار می‌کنند. در سیستمی که خودم برای نوشتن این مطلب استفاده کردم، دو پروسه‌ی Host Process for Windows Task بیشتر وجود نداشت ولی در سیستم‌های دیگری که بررسی کردم، حتی بیش از 10 پروسه‌ی فعال نیز وجود داشت.

متاسفانه در تسک منیجر نمی‌توان فهمید که کدام سرویس‌ها (یا کدام گروه از سرویس‌ها) به کدام یک از پروسه‌های Host Process for Windows Task مربوط می‌شود. اگر در این زمینه کنجکاو هستید، می‌توانید با استفاده از این لینک ابزار Process Explorer را دانلود کنید و برای بررسی بیشتر از این ابزار استفاده کنید. پس از دانلود فایل از صفحه‌ی دانلود این ابزار، آن را از حالت فشرده در آورده و اجرا کنید. در این ابزار، در قسمت View روی Lower Pane کلیک کنید تا با انتخاب هر پروسه در این ابزار، جزئیات بیشتری از آن نمایش داده شود. در لیست رو به رویتان یکی از ورودی‌های taskhostw.exe را انتخاب کنید.

در این جا، با دیدن جزئیاتی که در اختیار دارید، می‌توان فهمید که این پروسه به چه بخشی از ویندوز مربوط می‌شود و در این مطلب، با استفاده از جزئیات ارائه شده فهمیدم که این سرویس مربوط به درایورهای صدا است و همچنین واحدهای ریجستری آن نشان می‌دهد که به پیکربندی صفحه کلید نیز مرتبط است. پس فرض بر آن می‌گیریم که این سرویس، کلیدهای کنترل کننده متحوای چند رسانه‌ای (مانند بی صدا کردن، کم و زیاد کردن صدا و…) در صفحه کلید را کنترل می‌کند و دستورات را به قسمت مربوط به خودشان ارسال می‌کند.

چرا در استارتاپ ویندوز، این پروسه منابع زیادی را در سیستم اشغال می‌کند؟

معمولاً مقدار منابع اشغال شده توسط هر پروسه‌ی Host Process for Windows Tasks به سرویس‌هایی بستگی دارد که تحت این پروسه‌ها فعالیت می‌کنند. در شرایط عادی، هر سرویس برای به انجام رساندن کارش مقداری از منابع سیستم را مصرف می‌کند و پس از آن به حالت اولیه و کم مصرفش بر می‌گردد. اگر متوجه شدید که یکی از پروسه‌های Host Process for Windows Tasks (این که کدام پروسه باشد تفاوتی نمی‌کند) به صورت پیوسته در حال مصرف مقدار زیادی از منابع سیستم است، باید بررسی کنید که چه سرویس‌هایی تحت آن پروسه فعالیت می‌کنند و سرویس مشکل ساز را اشکال زادیی کنید.

البته به خاطر داشته باشید که در زمان استارتاپ ویندوز، یعنی همان زمانی که ویندوز به تازگی بارگذاری شده است، تمام پروسه‌های Host Process for Windows Tasks به ظاهر مقدار زیادی از منابع سیستم را اشغال میکنند، مخصوصاً پردازنده. این حالت کاملاً عادی است و پس از مدت کوتاهی به حالت عادی و کم مصرفشان بر می‌گردند. دلیل استفاده‌ی زیاد این پروسه از پردازنده در استارتاپ ویندوز این است که پس از بارگذاری شدن ویندوز، Host Process for Windows Tasks سرویس‌ها را در ریجستری سیستم اسکن می‌کند و لیستی از سرویس‌های تحت فایل‌های DLL که باید اجرا شوند می‌سازد و پس از آن، این پروسه تمام  سرویس‌های مورد نیاز را بارگذاری می‌کند.

آیا می‌توان این پروسه را غیر فعال کرد؟

در ویندوز، امکان غیر فعال کردن Host Process for Windows Tasks وجود ندارد و نیازی به غیر فعال کردن آن نیست. اولاً این که این پروسه برای فعالیت سرویس‌های تحت فایل‌های DLL ضروری است و غیر فعال کردن آن می‌تواند بخش‌هایی از ویندوز را از کار بی‌اندازد. به غیر از آن، ویندوز حتی اجازه‌ی غیر فعال کردن موقت آن را به شما نخواهد داد.

آیا ممکن است این پروسه یک ویروس باشد؟

این پروسه بخشی از هسته‌ی ویندوز است و فعالیت آن برای درست کار کردن ویندوز ضروری است. البته با این که ممکن است ویروسی با استفاده از نام Host Process for Windows Tasks در ویندوز فعالیت کند، احتمال رخ دادن آن بسیار کم است و تا به حال چنین چیزی پیش نیامده است. برای اطمینان بیشتر، می‌توانید محل اجرای این پروسه در ویندوز را بررسی کنید. در تسک منیجر، روی یکی از پروسه‌های Host Process for Windows Tasks کلیک راست کنید و روی Open File Location کلیک کنید.

اگر فایل نمایش داده شده در آدرس Windows\System32 قرار دارد و نام آن همانند تصویر زیر است، نیازی به نگرانی نیست، چرا که این فایل اصلی است و کامپیوتر شما به ویروس آلوده نشده است.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,