در ویندوز 10، به هنگام بررسی لیست پروسه‌ها (Processes) در تسک منیجر ممکن است متوجه پروسه‌ای با نام LockApp.exe شده باشید و این کاملاً عادی است. این پروسه بخشی از خود ویندوز 10 است و مسئولیت نمایش دادن صفحه‌ی قفل در این سیستم عامل را بر عهده دارد.

پروسه‌ی LockApp.exe در ویندوز 10 چیست؟

اصولاً، مسئولیت این پروسه در ویندوز 10، نمایش صفحه قبل از ورود به محیط ویندوز است و ساعت و تاریخ، پس زمینه‌ای زیبا و هر گونه آیتم Quick Status که از قبل انتخاب کرده‌اید در این صفحه نمایش داده می‌شود. از آیتم‌های Quick Status می‌توان پیش بینی وضعیت آب و هوا یا جزئیات ایمیل‌های جدید را مثال زد.

مسئولیت پروسه‌ی LockApp.exe نمایش دادن این صفحه و تمام اجزای آن قبل از ورود به ویندوز 10 است.

این پروسه در اکثر مواقع کاری در ویندوز انجام نمی‌دهد و تمام کارهای مربوط به آن تنها به صفحه‌ی قفل قبل از ورود به ویندوز محدود می‌شود. این صفحه در دو حالت در ویندوز به نمایش در می‌آید. یکی قبل از ورود به محیط ویندوز و دیگری وقتی که از گزینه‌ی Lock در منوی استارت برای قفل کردن ویندوز استفاده می‌شود (با فشردن کلیدهای Windows + L نیز می‌توان این کار را انجام داد). پس از ورود به ویندوز، این پروسه به صورت خود به خود متوقف می‌شود.

چون که پروسه‌ی LockApp.exe تنها در صفحه‌ی قفل ویندوز فعال است، با استفاده از حقه‌ای توانستیم تسک منیجر را در صفحه‌ی قفل اجرا کنیم تا از این پروسه در تسک منیجر اسکرین شاتی تهیه کنیم. معمولاً این پروسه در لیست پروسه‌های تسک منیجر وجود ندارد، ولی با استفاده از بعضی ابزارهای سیستمی می‌توان فهمید که چه پروسه‌هایی در ویندوز در حال اجرا بوده‌اند و در آن جا می‌توان LockApp.exe را پیدا کرد.

آیا این پروسه منابع زیادی را در ویندوز 10 اشغال می‌کند؟

پروسه‌ی LockApp.exe منابع زیادی را در ویندوز 10 اشغال نمی‌کند. اگر با استفاده از ابزارهای سیستمی فهمیدید که این پروسه برای مدتی طولانی فعال بوده است، در واقع به این معنی است که کامپیوتر شما برای مدتی طولانی روشن بوده و بر سر صحفه‌ی قفل مانده بوده است. زمانی که کامپیوتر قفل است، صفحه‌ی قفل نمایش داده می‌شود و برای نمایش داده شدن آن، پروسه‌ی LockApp.exe باید فعال شود و پس از ورود به ویندوز، به صورت خودکار این پروسه غیر فعال و متوقف می‌شود.

در بررسی‌مان فهمیدیم که در صفحه‌ی قفل، این پروسه تنها 10 تا 12 مگابایت از حافظه‌ی رم را اشغال می‌کند. استفاده‌ی این پروسه از پردازنده نیز بسیار پایین است چرا که LockApp.exe پردازش زیادی در ویندوز انجام نمی‌دهد. پس از این که وارد ویندوز شدیم، پروسه‌ی LockApp.exe خود به خود متوقف شد و در آن حالت تنها 48 کیلوبایت از حافظه‌ی رم را اشغال کرده بود. این جزئیات را می‌توان در قسمت Details تسک منیجر یافت.

فرایند ورود به ویندوز به گونه‌ای طراحی شده است تا سبک باشد و منابع زیادی را اشغال نکند. اگر این پروسه در کامپیوتر شما مقداری زیادی از حافظه‌ی رم یا دیگر منابع را اشغال کرده است یا این که به صورت زیاد از حد از پردازنده استفاده می‌کند، در کامپیوترتان به باگی بزرگ برخورده‌اید و چنین اتفاقی نباید رخ دهد.

آیا می‌توان LockApp.exe را غیر فعال کرد؟

در صورت تمایل می‌توانید در ویندوز 10 این پروسه را غیر فعال کنید ولی با این کار، صفحه‌ی قفل در ویندوز تا زمانی که LockApp.exe غیر فعال است ظاهر نخواهد شد. به عبارت دیگر، با غیر فعال کردن این پروسه، با روشن کردن کامپیوتر به جای صفحه‌ی قفلی که همیشه به شما نمایش داده می‌شد، صفحه‌ی ورود به ویندوز نمایش داده خواهد شد. (مانند تصویر زیر)

برای غیر فعال کردن صفحه‌ی قفل در ویندوز 10 می‌توانید قدم‌های زیر را دنبال کنید:

  1. در صفحه کلید، کلید‌های Windows + R را فشار دهید تا پنل Run برای شما باز شود.
  2. در پنل Run، عبارت regedit را تایپ کنید و روی OK کلیک کرده تا ویرایشگر ریجستری اجرا شود.
  3. در ویرایشگر ریجستری، به این آدرس بروید: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization
  4. اگر پوشه‌ی Personalization در این آدرس وجود ندارد، باید به صورت دستی آن را ایجاد کنید. روی پوشه‌ی Windows کلیک راست کنید و در قسمت New روی Key کلیک کنید. نام پوشه‌ی جدید را به Personalization تغییر دهید.
  5. روی پوشه‌ی Personalization کلیک کنید و در پنل سمت راست، کلیک راست کنید و در قسمت New روی (DWORD (32-bit کلیک کنید و نام آن را به NoLockScreen تغییر دهید.
  6. روی واحد ریجستری NoLockScreen که به تازگی ایجاد کردید، دو بار کلیک کنید و در قسمت Value، عدد 1 را وارد کنید.
  7. حال می‌توانید ویرایشگر ریجستری را ببندید. برای این که این تغییرات در ویندوز اعمال شوند نیازی به ری استارت کردن سیستم نیست.

برای بازگشتن به حالت قبل می‌توانید در قدم شماره‌ی 6، در قسمت Value عدد 0 را وارد کنید یا این که واحد ریجستری NoLockScreen را از همان آدرس پاک کنید.

به خاطر داشته باشید که غیرفعال کردن LockApp.exe در کامپیوترتان منابع زیادی را آزاد نخواهد کرد. شاید بتوان کمی سریع‌تر وارد ویندوز شد ولی دیگر آن صفحه‌ی قفل همیشگی نمایش داده نخواهد شد.

آیا ممکن است که این پروسه در واقع یک ویروس باشد؟

تا به حال پیش نیامده است که ویروس یا بد افزاری در قالب LockApp.exe در ویندوز فعالیت کند، البته با این که چنین چیزی ممکن است، چرا که فعالیت کردن در ویندوز در قالب پروسه‌های خود سیستم عامل از جمله روش‌های پرطرفداری است که سازنده‌گان این بدافزارها در ساختنشان به کار می‌گیرند.

برای بررسی فعالیت پروسه‌ی LockApp.exe، از تسک منیجر استفاده کنید. در تسک منیجر روی قسمت Details کلیک کنید و LockApp.exe را پیدا کنید. روی آن کلیک راست کنید و در آن منو روی Open File Location کلیک کنید.

پس از آن، پنجره‌ی فایل اسکپلورر برای شما باز خواهد شد و آدرس آن پروسه به شما نشان داده می‌شود که معمولاً به صورت زیر است:

C:\Windows\SystemApps\Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy

اگر آدرس نشان داده شده در فایل اکسپلورر این گونه بود، مشکلی وجود ندارد. این پروسه بخشی از خود ویندوز 10 است و فعالیت آن در سیستم عامل عادی است.

ولی اگر LockApp.exe در پوشه‌ی دیگری قرار داشت، احتمالاً کامپیوتر شما دچار نوعی بد افزار شده است. توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده‌ی چنین موردی با استفاده از یک برنامه‌ی آنتی ویروس یک اسکن کامل در کامپیوترتان انجام دهید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,