در این مطلب، پروسه‌ی mDNSResponder.exe را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این پروسه بخشی از خود ویندوز نیست و به صورت جدا روی یک کامپیوتر نصب می‌شود، ولی احتمالاً به یاد نمی‌آورید که چه موقع آن را نصب کرده‌اید، چون که حتی در بخش Add\Remove Programs نه می‌توان آن را پیدا کرد و نه آن را حذف کرد. این که این پروسه از کجا آمده است و نقشش در یک کامپیوتر چیست را در ادامه توضیح خواهیم داد.

پروسه‌ی mDNSResponder.exe یا Bonjour چیست؟

این پروسه در واقع متعلق به سرویس Bonjour است، که معمولاً به همراه آیتونز روی یک سیستم نصب می‌شود و قسمتی از اپلیکیشن Zero Configuration Networking شرکت اپل است. تا به حال ممکن است از خود پرسیده باشید که چگونه آینتوز نصب شده بر چند سیستم در یک شبکه قادر به تعامل با هم دیگر هستند؛ سرویس Bonjour همان سرویسی است که این کار را ممکن می‌سازد.

حال سوال دیگری پیش می‌آید. چگونه حتی بدون نصب آیتونز این پروسه پایش به ویندوز باز می‌شود؟ پاسخ آن بسیار ساده است. آیتونز تنها اپلیکیشنی نیست که بر اساس این سرویس کار می‌کند. سرویس Bonjour علاوه بر آیتونز، همراه با چندین اپلیکیشن دیگر مانند Pidgin، اسکایپ و Safari در یک سیستم نصب می‌شود و ارتباط میان کاربران یک شبکه را ممکن می‌سازد.

همان طور که قبل‌تر ذکر شد، Bonjour یک «سرویس» در ویندوز است و اگر به پنل سرویس‌های ویندوز بروید، آن را در لیست سرویس‌ها خواهید دید (در قسمت جست و جوی منوی استارت عبارت services.msc را تایپ کنید تا پنل Services برای شما باز شود). در پنل سرویس‌ها، هر زمانی که مایل هستید می‌توانید این سرویس را متوقف کنید.

مشکل اصلی در اینجا این است که معمولاً این سرویس در قسمت Add / Remove Programs ظاهر نمی‌شود و همانند سایر اپلیکیشن‌ها نمی‌توان آن را به سادگی حذف کرد. خوشبختانه می‌توان mDNSResponder.exe را در صورت نیاز حذف کرد ولی با این کار، در عملکرد اپلیکیشن‌هایی که بر اساس این سرویس کار می‌کنند اختلال به وجود خواهد آمد.

اخطار: در صورتی که در آیتونز یا هر اپلیکیشن دیگری که بر اساس سرویس Bonjour کار می‌کند، استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان آن را غیر فعال نکنید.

روش حذف mDNSResponder.exe

ابتدا، به خاطر داشته باشید که سرویس Bonjour را می‌توان بدون حذف کامل آن غیر فعال کرد. و این کار را می‌توان در پنل سرویس‌های ویندوز انجام داد. در این پنل، روی سرویس مورد نظر دو بار کلیک کنید و Startup type را به Disabled تغییر دهید.

بهترین کار برای غیرفعال سازی این سرویس استفاده از این روش است، به این دلیل که احتمال خراب شدن چیزهای دیگر به صورت اشتباهی در آن بسیار کم است و در صورت به‌روز مشکل، به راحتی می‌توان آن را مجدداً فعال کرد.

اگر کاملاً در حذف این سرویس از کامپیوترتان مصمم هستید، انجام آن بسیار ساده است. وارد پنل Command Prompt شوید و آدرس محل نصب سرویس را وارد کنید که معمولاً به این صورت است:

\Program Files\Bonjour

اگر سیستم عامل مورد استفاده‌ی شما، نسخه‌ی 64 بیتی ویندوز است، باید یک (x86) نیز به این آدرس اضافه کنید. حال که آدرس وارد شده است، دستور زیر را وارد کنید تا گزینه‌های مربوط به آن به نمایش درآیند:

mDNSResponder.exe /?

حال که دستورات قابل استفاده به نمایش در آمده است، دیگر می‌دانید برای حذف آن باید چه کار کرد. تنها کافیست دستور زیر را وارد کنید:

mDNSResponder.exe –remove

با وارد کردن دستور بالا، پیامی نمایش داده خواهد شد که از حذف شدن این سرویس به شما اطلاع می‌دهد.

همچنین، برای اطمینان بیشتر، در همان آدرس فایل DLL مربوط به این سیستم را نیز با تغییر دادن نامش غیر فعال کنید.

ren mdnsNSP.dll mdnsNSP.blah

با این کار، دیگر می‌توانید (در صورت نیاز شدید) پوشه‌ی دارای فایل‌های این سرویس را حذف کنید.

چگونه می‌توان آن را بار دیگر فعال کرد یا بازگرداند؟

اگر پس غیر فعال سازی این سرویس، یکی از اپلیکیشن‌های مورد استفادتان دچار مشکل شد، باید آن را دوباره فعال کنید. برای این کار، در پنل Command Prompt دستور زیر را وارد کنید:

mDNSResponder.exe –install

ولی اگر کامل آن را حذف کرده باشید، یعنی علاوه بر غیر فعال سازی آن پوشه‌اش را نیز حذف کرده‌اید، هیچ راهی برای بازگشت وجود ندارد. در چنین مواردی، نباید هیچ فایلی را کاملاً حذف کرد و به جای آن باید نام فایل‌ها را تغییر داد. در صورتی که کاملاً سرویس Bonjour را از سیستمتان حذف کرده‌اید، در وب سایت شرکت اپل می‌توانید بار دیگر این سرویس را دریافت و نصب کنید.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,