در کنفرانس بیلد 2019 بود که مایکروسافت از فریم ورک Fluid رونمایی کرد. این فریم ورک اساسا یک تکنولوژی ارتباطی جدید بین آفیس و دیگر اپلیکیشن‌های شخص ثالث است. حال وب سایت PCMAG مصاحبه‌ای را با شرکت مایکروسافت ترتیبت داده، تا توضیح دهد که این تکنولوژی چگونه آینده‌ی مجموعه آفیس را شکل خواهد داد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

فریم ورک Fluid یکی از جذاب‌ترین تکنولوژی‌هایی بود که امسال در کنفرانس توسعه دهنگان مایکروسافت معرفی شد. این فریم ورک یک پلتفرم ارتباطی است که همگام‌سازی نزدیک به ریل تایم را در سراسر اپلیکیشن‌ها ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، یک کاربر فضای ابری می‌تواند مدارک اکسل را در چت تیمز به همراه دیگران ویرایش کند. البته این تکنولوژی به مجموعه آفیس محدود نشده و برای برنامه‌های شخص ثالث نیز ارائه می‌شود.

برای درک و شناخت بهتر این تکنولوژی مصاحبه‌ای با راب هاوارد (Rob Howard)، مدیر ارشد بازاریابی مجموعه‌ی آفیس از مایکروسافت انجام شده است که می‌توانید آن را به طور کامل در پایین مطالعه بفرمایید.

فریم ورک Fluid چگونه متناسب با خدمات مایکروسافت خواهد بود؟

ما فکر می‌کنیم دو رویکرد مختلف بسیار مهم وجود دارد: یکی برای توسعه دهندگان است، چون آن‌ها هر نوع کاربرد گسترده وب را ایجاد می‌کنند که در آن دو فرد [یا بیشتر] در حال تعامل هستند. چیزهایی مثل نوشتن نوشتار. ایده اصلی این است که به توسعه دهندگان ابزاری سریع‌تر و مقایس‌ پذیر‌تر از آنچه که تا به حال وجود داشته است برای ساخت این برنامه‌ها داده شود. دوم، در مورد استفاده از این فریم ورک در برنامه‌های مجموعه آفیس مانند ورد، اوت‌لوک و تیمز است.

ما در اینجا به چه نوع موارد استفاده‌ای می‌پردازیم؟

حداقل مخرج مشترک و رایج تا آنجا که تکنولوژی توسعه دهنده واقعا پیش می‌رود، وب است. هر نوع تجربه وب که از اشتراک گذاری بین دو نفر بهره می‌برد. تاخیر برای چیزهایی مانند اشتراک گذاری فضای inking به حدی پایین است که به نظر می‌رسد دو صفحه در واقع یکی هستند. فهرست طویلی از سناریوها وجود دارد. ما در مورد تجربه مرور وب مشترک صحبت کرده‌ایم.

آیا افراد شخص ثالث می‌توانند از این فریم ورک به صورت مستقل استفاده کنند یا آن را بخشی از مایکروسافت 365 که شامل ویندوز 10، آفیس 365 و ویژگی‌های امنیتی است، می‌بینید؟

این فریم ورک به هر دو شکل جالب و در دسترس است. قطعا یک اپلیکیشن برای توسعه دهندگان تجربه‌های وب وجود دارد. هم‌چنین، این فریم ورک می‌تواند به کاربران تیمز، ورد و اوت‌لوک نیز روش‌‎های کاری جدیدی ارائه دهد. [فریم‌ورک Fluid] فقط بهتر، بیش‌تر و سریع‌تر نیست؛ ما تعدادی تحقیق انجام دادیم که نشان می‌دهد زمانی که زمان تاخیر برای مثال کمتر از 50 میلی ثاینه باشد، کاربران تجربه‌ای متفاوت داشته و در واقع کاملا متفاوت رفتار می‌کنند. این تجربیات اکنون بیش از پیش روان و سریع هستند.

بخش دیگری که مهم است مقیاس است: ما می‌توانیم هزاران نفر از عوامل و افراد را ببینیم که بر روی یک سند واحد کار می‌کنند. شما می‌توانید در کنار مردم، عوامل هوشمند را نیز به همراه داشته باشید. در زمان معرفی، ما ترجمه همزمان به هشت زبان مختلف را نمایش دادیم. چیزهایی مانند اسکن امنیتی و انطباق، پیشنهادات محتوا و ابزار تصحیح کنند. هوش مصنوعی می‌تواند در هنگام کار به شما کمک کند.

خب Fluid علاوه بر همکاری با تاخیر کم، چه چیز دیگری را ارائه می‌دهد؟

چیزی که بیش از همه برای من هیجان انگیز است این است که موانع بین برنامه‌های کاربردی را از بین می‌برد. من می‌توانم از برنامه ورد شروع کنم –یک پاراگراف از یک متن یا جدول را انتخاب کنم- و می‌توانم روی آن پاراگراف با دیگر گروه از افراد کار کنم و یا می‌توانم آن پاراگراف را در برنامه تیمز یا ایمیل خود قرار دهم و افراد حاضر در این چت یا ایمیل می‌توانند در جریان کار باقی بمانند. آن‌ها برای آنکه بفهمند من به چه ورودی نیاز دارم، لازم نیست که به بررسی کامل اسناد بزرگ و طولانی من بپردازند. این واقعا روشی کاملا جدید را برای کار ارائه می‌دهد. این بخشی از انتقال مایکروسافت 365 از یک مجموعه خاص از برنامه‌ها بودن به متمرکز شدن حول یک فرد است. فریم ورک Fluid یکی از مهم‌ترین بخش‌های زیرساختی است که ما برای تحقق این امر در حال ساخت هستیم.

آیا سازمان‌ها برای استفاده از این فریم ورک در آفیس 365 نیاز به توسعه کد خود دارند یا به صورت آماده برای استفاده ارائه می‌شود؟

جواب سریع، هردو است. در اواخر سال جاری، ما SDK فریم ورک Fluidرا  برای توسعه‌دهندگان در سازمان شما قرار خواهیم داد تا تجربیات سفارشی را خلق کنید. این فریم ورک همچنین به صورت متن باز در GitHub نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. ما کار ادغام این فناوری در کل مایکروسافت 365 را انجام خواهیم داد. در اواخر سال جاری اولین نمونه برنامه‌هایی که از این فناوری بهره‌مند می‌شوند را مشاهده خواهید کرد.

من کاملا متوجه نمی‌شوم که این موضوع آنچنان متفاوت‌تر از چیزی مثل Google Docs‌ باشد.

جنبه‌های از آن وجود دارد که در حال پیشرفت در چیزی هستند که ما قبلا سخت بر روی آن کار کرده‌ایم. آن موضوع قطعا از جذابیت کمتری برخورد دار است، زیرا قابلیت کاملا جدیدی نیست. دو چیز که بیش از همه هیجان انگیز است این مفهوم است که سطحِ مقایسِ بعدی به ما اجازه می‌دهد تا هوش مصنوعی را به تجربیات تالیف آورده و از آن‌ها در سراسر برنامه‌های کاربردی استفاده کنیم. تازه‌ترین چیزی که توسط فریم ورک Fluid در جریان است، این مفهوم است که ما در حال از بین بردن موانع بین برنامه‌ها هستیم. امکانات کاملا گسترده هستند.

آیا آن را به عنوان فروشگاهی از ابزار‌های هوش مصنوعی می‌بینید که یک توسعه‌دهنده بتواند در برنامه‌های خود ادغام کند؟

ما کاملا می‌توانستیم کارهایی مشابه این انجام دهیم. ما در زمینه هوش مصنوعی تجربه و تخصص زیادی داریم که امروزه در بسیاری از نقاط در سراسر مایکروسافت 365 یکپارچه شده است، ما توانایی‌های هوش مصنوعی بیشتری نیز در اختیار داریم که بخشی از خدماتِ شناختیِ سرویسِ اژور است. شما می‌توانید تصور کنید که ما همه‌ی آن قسمت‌های هوش مصنوعی را در دست گرفته و در اختیار تمام افرادی که روزانه از ابزارهای مایکروسافت 365 استفاده می‌کنند، قرار می‌دهیم. یک کاربر ممکن است بگوید، “من واقعا از ابزای در داخل وان‌نوت که تشخیص تصویر را روان انجام بدهد، سود می‌برم.” آن‌ها فقط کافی است از آن بات استفاده کنند.

آیا این فریم ورک به مایکروسافت 365، ویندوز و اج نیاز دارد؟

قطعا بخش‌هایی از این پلتفرم وجود دارد که به طور گسترده در هر نوع تجربه وب موجود خواهد بود. این یک بستر باز است و فقط “هوش مصنوعی مایکروسافت” نخواهد بود. بخش‌هایی از آن به نرم‌افزارهای مایکروسافت احتیاج دارند زیرا شما به ابزارهایی نیاز خواهید داشت که بومی باشند. اما ما فکر می‌کنیم که وب به صورت کلی می‌تواند از فناوری مانند این بهره‌مند شود.

آیا می‌توانید ما را در جریان جدول زمانی و تاریخ‌های کلیدی قرار دهید؟

نکته مهم این است که بیلد 2019 اولین معرفی ما به جهان بود؛ ما دو سال است که در حال کار بر روی این تکنولوژی هستیم. نشان دادن آن به مردم برای اولین بار بسیار هیجان انگیز بود. از آنجا که این یک پلتفرم متن باز است، ما می‌خواهیم کار خود با شرکا و مشتریان را همزمان با کار در جهت آماده کردن انتشار اولین نسخه SDK شروع کنیم. در اواخر سال جاری، ما اولین نسخه SDK‌ را به صورت پیش‌نمایش در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهیم داد. همچنین در اواخر سال 2019 ما شروع به انتشار این تجربیات برای مایکروسافت 365 خواهیم کرد. به روزرسانی‌های ورد، اوت‌لوک و تیمز، استفاده از بخش‌هایی از فریم ورک Fluid را به ارمغان خواهد آورد.

نظر شما چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

PCMAG

155 پست
امیر سلیمی
دانشجوی مهندسی مکانیک، علاقمند به تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی، عاشق فیلم و سریال و کمیک
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,