در ویندوز 10 قابلیتی با نام SmartScreen وجود دارد که از کامپیوتر شما در برابر بد افزارهایی که از سایت‌های مخرب دانلود شده‌اند محافظت می‌کند. پروسه‌ی SmartScreen که نام فایل اجرا کننده‌ی آن در تسک منیجر smartscreen.exe نام دارد، پروسه‌ای است که این کار را در ویندوز 10 انجام می‌دهد و در این مطلب آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شرح SmartScreen

SmartScreen از ویژگی‌های امنیتی است که در ویندوز 8 به این سیستم عامل اضافه شد و نسخه‌ی بهبود یافته و پیشرفته‌تر آن در ویندوز 10 همچنان حضور دارد. هر بار که اپلیکیشن یا فایلی در کامپیوتر شما دانلود می‌شود، فیلتر SmartScreen آن را با بانک داده‌های مایکروسافت مقایسه می‌کند. اگر فایل دانلود شده قبلاً توسط مایکروسافت بازرسی شده است و بی خطر است، مثلاً اگر بگوییم فایل دانلود شده، فایل نصب کننده‌ی گوگل کروم یا آیتونز است، SmartScreen اجازه‌ی اجرا کردن آن را به شما خواهد داد. اگر در بانک داده‌های مایکروسافت نشانه‌ای از این فایل وجود نداشته باشد و ویندوز نیز قادر به تشخیص امن بودن آن نیست، ویندوز از اجرا شدن اپلیکیشن دانلود شده جلوگیری می‌کند و به شما درباره‌ی خطرات آن هشدار می‌دهد، ولی می‌توان این هشدار را کنار گذاشت و اپلیکیشن را اجرا کرد.

از این سرویس در مایکروسافت اج و اپلیکیشن‌های استور نیز استفاده شده است تا از ورود محتوای خطرناک به کامپیوترتان جلوگیری شود. ولی سرویس SmartScreen که در خود سیستم عامل است به شما در حفظ امنیت کل سیستم کمک می‌کند و به اپلیکیشنی که برای دانلود فایل استفاده می‌کنید بستگی ندارد. این سرویس حتی وقتی که از کروم یا فایرفاکس یا هر اپلیکیشن دیگری برای دانلود فایل استفاده می‌کنید، سیستم عامل را امن نگه می‌دارد.

SmartScreen لایه‌ی امنیتی دیگریست که در کنار Windows Defender از کامپیوتر شما محافظت می‌کند و داشتن سیستمی امنیتی در یک سیستم عامل که خود دارای چندین لایه‌ی امنیتی دیگر است به حفظ امنیت سیستمتان کمک می‌کند (در این مطلب می‌توانید درباره‌ی Windows Defender و پروسه‌ی Antimalware Service Executable بیشتر بخوانید).

چرا SmartScreen از پردازنده و رم استفاده می‌کند؟

در اکثر مواقع، پروسه‌ی SmartScreen در پس زمینه‌ی ویندوز می‌ماند و از منابع سیستم تقریباً هیچ گونه استفاده‌ای ندارد. در تسک منیجر خواهید دید که مصرف پردازنده‌ی این پروسه اطراف 0 درصد است و تنها چند مگابایت از رم را اشغال کرده است. حتی ممکن است این پروسه را در تسک منیجر نبینید، به این دلیل که وقتی به این پروسه در ویندوز نیازی نیست، ویندوز آن را به صورت خودکار از کار می‌اندازد.

وقتی که SmartScreen در ویندوز فعال باشد و اپلیکیشن یا فایلی دانلود شود، این پروسه فعال می‌شود. اگر این پروسه از قبل فعال نباشد، ویندوز آن را فعال می‌کند و خواهید دید که مقدار کمی از رم و پردازنده توسط SmartScreen مصرف خواهد شد. بالا رفتن مصرف رم و پردازنده‌ی این پروسه به این معنی است که SmartScreen در حال بازرسی فایل و فرستادن اطلاعات و مشخصات آن به سرورهای مایکروسافت است و در این حین باید منتظر پاسخ از سرورهای مایکروسافت بماند. اگر امنیت این فایل توسط مایکروسافت تایید شود، ویندوز همانند هر اپلیکیشن دیگری فایل دانلود شده را باز می‌کند.

فیلتر SmartScreen در کنار اسکن‌های منظم آنتی ویروس‌ها کار می‌کند، که در صورت عدم وجود نرم افزار آنتی ویروس توسط پروسه‌ی Antimalware Service Executable انجام می‌شود.

مقدار منابع مصرف شده توسط پروسه‌ی SmartScreen معمولاً بسیار کم است و کل روند بازرسی سریع انجام می‌شود، البته برای بازرسی فایل‌های بزرگ‌تر مدت زمان بیشتری مورد نیاز است. این بازرسی تنها اولین باری که فایل دانلود شده را باز می‌کنید انجام می‌شود و در دفعات بعدی دیگر چنین بازرسی‌ای انجام نمی‌شود و منابع سیستم دست نخورده باقی می‌مانند.

آیا می‌توان SmartScreen را غیر فعال کرد؟

در ویندوز نمی‌توان SmartScreen را کاملاً غیر فعال کرد. حتی اگر آن را در تنظیمات ویندوز غیر فعال کنید، هم چنان با ورود به ویندوز پروسه‌ی آن اجرا می‌شود ولی تنها چند مگابایت از رم استفاده می‌کند و استفاده‌ی آن از پردازنده صفر است. در تسک منیجر می‌توان به اجبار آن را متوقف کرد ولی ویندوز بار دیگر در صورتی که به آن نیاز پیدا کند آن را اجرا می‌کند.

می‌توان با رفتن به تنظیمات ویژگی SmartScreen در ویندوز آن را غیر فعال کرد و از مصرف شدن منابع سیستم توسط آن جلوگیری کرد.

با این که امکان غیر فعال سازی این ویژگی در ویندوز وجود دارد، این کار را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم! SmartScreen یک ویژگی امنیتی کارآمد است که از کامپیوتر شما در برابر بد افزارها محافظت می‌کند. حتی در صورت وجود دیگر نرم افزارهای امنیتی در سیستمتان، SmartScreen کمک خواهد کرد که مواردی که این نرم افزارها فراموش کرده‌اند بازرسیشان کند را پیدا کنند و امنیت سیستم را افزایش دهند. به هر حال، این پروسه مقدار بسیار کمی از منابع سیستم را مصرف می‌کند و باز نگه داشتن آن آسیبی به کارهای شما نمی‌زند.

اگر درباره‌ی غیر فعال سازی SmartScreen مصمم هستید، در Windows Defender Security Center وارد App & Browser Control شوید و گزینه‌ی Check apps and files را به Off تغییر دهید (همانند اسکرین شات بالا).

آیا ممکن است این پروسه یک ویروس باشد؟

تا به حال پیش نیامده است که بد افزار یا ویروسی در قالب SmartScreen یا smartscreen.exe در ویندوز فعالیت کند. همان طور که قبل‌تر اشاره کردیم، این پروسه یکی از بخش‌های اصلی ویندوز است و از کامپیوتر شما در برابر بد افزارها محافظت می‌کند. البته هیچ سیستم امنیتی کاملاً عالی نیست. اگر فکر می‌کنید که کامپیوتر شما به نوعی بد افزار آلوده شده است، با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس کامپیوتر خود را اسکن کنید.

منبع :

HOW TO GEEK

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,