hololens-msft-2شاید بتوان گفت ویندوز ۱۰ یکی از بزرگترین تغییرات مایکروسافت در دهه های گذشته است. طراحی و مجوعه ای از ویژگی های جدید، دستیار صوتی، مرکز اعلان های جدید و خیلی موارد دیگر، همه در یک پلتفرم جدید. این پلتفرم جدید که مطمئناً بزرگترین تغییر همراه با ویندوز ۱۰ می باشد “Universal Windows Platform” خوانده می شود و جایگزین پلتفرم قبلی مایکروسافت از سال ۱۹۹۳ تا کنون که Win32 خوانده می شد، شده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

وضع فعلی UWP

در حال حاضر شاید شما فکر کنید چطور ممکن است که برنامه های موبایل جایگزین برنامه هایی مثل فتوشاپ و یا ویژوال استدیو شوند؟ ما نیز در جوابی قاطعانه می گوییم نمی توانند! در حال حاضر به هیچ وجه نمی توانند. پلتفرم یونیورسال ویندوز که به اختصار UWP نامیده می شود هنوز در مراحل ابتدایی است و در حال حاضر تعداد بسیار کمی رابط برنامه نویسی نرم افزار (API) نسبت به پلتفرم Win32 دارد. بنابراین نمی تواند به اندازه Win32 کاربردی باشد.

برنامه های UWP به آرامی با هر بروز رسانی قابل توجه ویندوز ۱۰ مثل بروزرسانی سالانه API های جدید کسب می کنند و به جایگزین شدن با کُد Win32، که در حال حاضر بهترین بنظر می آیند اما در آینده بدون شک اینطور نخواهد بود، نزدیکتر می شوند .

microsoft-in-10-yearsدر حال حاضر UWP برای برنامه هایی امثال آنها که در حال اجرا روی کامپیوتر شماست بسیار محدود است. برای مثال احتمالاً شما از کروم برای خواندن این مطلب استفاده کنید زیرا این روزها کروم یکی از مرورگر های رایج با بیشترین میزان کاربر می باشد. کروم یک برنامه Win32 است. همینطور تمام برنامه هایی مثل Word، ۷zip و ابزار های دیگری که شما بلافاصله بعد از خرید یک کامپیوتر جدید روی سیستم عامل آن نصب می کنید.

هم اکنون برنامه های جایگزین ابزار های پرکاربرد Win32 در UWP عبارتند از مایکروسافت اِج، Word Mobile، Groove Music، Photoshop Express و ۸zip ، اما معمولاً این برنامه ها از ظرفیت های پایین تری برخوردار هستند و برای کاربران حرفه ای ارضاء کننده به شمار نمی آیند، و اساساً این مشکلات به علت فقدان API هاست. در پی آن به علت این فقدان توسعه دهندگان هنوز نمی توانند برنامه هایی بهتر از پلتفرم سابق برای پلتفرم جدید بسازند.

مرحله بعد چیست؟

این که مایکروسافت تمرکز خود را بر UWP و توسعه API های آن گذاشته است بر کسی پوشیده نیست. مایکروسافت در حال حاضر تمرکز خود را بر برنامه های یونیورسال قرار داده است و بسیاری از کاربران از این تصمیم خوشحال نیستند زیرا آنها تنها امروز را می بینند و به آینده توجهی ندارند. در آینده به وضوح می توان دید که ما یک ویندوز تکه تکه نخواهیم داشت و یک ویندوز واحد روی تمام دستگاه ها از جمله گوشی موبایل شما، کنسول بازی، کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، تبلت و هر آنچه که فکرش را کنید اجرا خواهد شد. و به خوبی می دانید که برعکس برنامه های Win32، برنامه های یونیورسال در تمامی این دستگاه ها پشتیبانی خواهند شد.

با کاهش فروش کامپیوتر های شخصی ممکن است در آینده آنها به پایان عمر حرفه ای خود نزدیک شوند و با دیگر اشکال پردازش دیجیتال جایگزین شوند. بعضی گمان می کنند که این تبلت ها هستند که این جایگاه را بدست می آورند و بعضی به گوشی های هوشمند با امکاناتی مثل کانتیوم امید بیشتری دارند. به هر حال نه ما و نه مایکروسافت با هیچ کدام از این ایده ها موافق نیستیم و فکر دیگری را در سر خود می پرورانیم. به همین دلیل است که مایکروسافت این چنین سرمایه گذاری عظیمی را در پلتفرم جدید یونیورسال خود (UWP) کرده است.

انقلاب

hololens-minecraftبیاید به سال ۲۰۰۷ عقب گرد کنیم، خیلی ها گمان می کردند که شرکت اپل یک انتشار مزحک و بی معنی در مورد iPhone داشته است و بسیاری از سایت های تکنولوژی، شرکت های فناوری و حتی مدیر عامل سابق مایکروسافت آن را یک شکست جدی برای اپل توصیف کردند. استیو بالمر این دستگاه را به تمسخر گرفت و در مصاحبه ای علناً عنوان کرد که هیچ شانسی برای آیفون در کسب سهمی از بازار وجود ندارد. اگرچه چند سال بعد صحبت های خود را در این مورد پس گرفت.

هیچ شانسی برای آیفون در کسب سهم قابل توجهی از بازار وجود ندارد. هیچ شانسی. این دستگاه ۵۰۰ دلاری ممکن است درآمد خوبی را برای اپل بهمراه بیاورد اما اگر واقع بینانه به این بازار و ۱.۳ میلیون دستگاه تلفنی که به فروش می رسد نگاه کنیم، ما ترجیح می دهیم که برنامه های ما در ۶۰%، ۷۰% و یا حتی ۸۰% از آنها حظور پیدا کند. در حالی که ۲ % یا ۳% سهمی است که احتمالاً اپل بدست می آورد.

اما اظهارات او در زمان خودش و با اطالاعات آن برهه از زمان منطقی بنظر می رسید. آیفون دستگاهی گران قیمت، عجیب، بزرگ و از امکانات رایج آن روزگار تلفن های همراه  بی بهره بود. اما هم اکنون در سال ۲۰۱۶ اپل با ارزش ترین کمپانی در عرصه تکنولوژی در جهان محسوب می گردد. آنها با ورود به بازار کامپیوتر های شخصی، با چیزی جدید و متفاوت یک تحول بزرگ ایجاد کردند. و اگر بگوییم حالا مایکروسافت نیز در چنین راهی قرار گرفته است بی شک اشتباه نکرده ایم.

امروز هیچ کس نمی تواند خود را در حالی تصور کند که یک هالولنز بزرگ را روی صورت خود زده و به این طرف و آن طرف می رود. و یا حتی پرداخت مبلغ ۳,۰۰۰ دلار برای یک هالولنز، برای بسیاری از مردم دور از انتظار است. اما بر عکس روندی که اپل در پیش گرفت مایکروسافت قبل از انتشار محصول خود آن را برای عموم به نمایش در آورده است. مایکروسافت برای محصول خود یک کیت توسعه دهنده قرار داده است با قیمتی بسیار بالا، تا اطمینان داشته باشد که مشتریان معمولی توانایی دستیابی به سخت افزار و نرم افزار کامل نشده آن را نخواهند داشت. سپس اقدام به یافتن نقایصی کرده است که می تواند بازار آینده این محصول را در معرض خطر قرار دهد.

هالولنز بسیار شبیه به چیزی هایی است که در فیلم های علمی تخیلی می بینیم و احتمالاً در آینده بسیار رواج پیدا خواهند کرد. چرا که نه؟ هالولنز به تنهایی قابلیت جایگزین شدن با تمام دستگاه های شما را در ۱۰ سال آینده خواهد داشت و در آینده ممکن است که بسیار باریکتر و کوچکتر از عینک دودی های امروزی شود و کمتر عجیب بنظر آیند. مصرف باتری آن نیز بدون شک کاهش چشمگیری خواهد یافت و خیلی موارد دیگر.

آیفون سالها پیش دقیقاً در جایی بود که این روزها هالولنز در آن قرار دارد. پس چرا نباید سرنوشتی شبیحه به آیفون برای آینده هالولنز تصور کنیم؟

چه آینده ای در پیش روی UWP است؟

سال آینده ویندوز ۱۰ در چه جایگاهی قرار خواهد داشت؟ بدون شک جایگاه خیلی متفاوتی از جایگاه امروز خود نخواهد داشت. ورژن موبایل این سیستم عامل همچنان به روند اُفول خود ادامه می دهد، اکس باکس بیشتر رشد می کند، فروش کامپیوتر های شخصی به کاهش خود ادامه می دهد و خیلی موارد دیگر که پیش بینی آنها برای هیچ کس سخت نیست. “یک سال” بازه زمانی است که خیلی در صنعت و تکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد اما در مورد بحث امروز ما کاربردی ندارد. مایکروسافت به خوبی آگاه است که آنها بسیاری از بازار خود را از دست خواهند داد. کامپیوتر های شخصی به پایان کار خود نزدیک می شوند و سیستم عامل گوشی های هوشمند آن در مسیر انقراض قرار گرفته است. اما آنها به جای مبارزه برای امروز در فکر تدارک برای پیروزی در نبرد آینده هستند.

coding-tools-of-the-presentاما اجازه دهید که بگوییم مایکروسافت ممکن است در بخش موبایل مقداری هم تمایل به مبارزه برای بازار امروز داشته باشد و به طور کامل این بازار را رها نکرده است، هنوز هم کاربران ویندوز موبایل می توانند به بهتر شدن وضعیت دستگاه های خود امیدوار باشند. اما چگونه می خواهد به این مبارزه بپردازد؟ پروژه Islandwood برای پرت کردن برنامه های IOS که پاسخ مناسبی برای این بازار نبود پس مایکروسافت چه راهی در پیش دارد؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است: خرید ۴۰۰ میلیون دلاری Xamarin توسط مایکروساف در فوریه گذشته. اگر توسعه دهندگان می خواهند میزان کاری را که برای توسعه برنامه هایشان و ارائه آن برای اندروید و IOS و ویندوز کاهش دهند آنها می توانند از زامارین استفاده کنند، که برای همه در حال حاضر رایگان است. احتمالاً ابزار های اساسی آینده با استفاده از زامارین کُد نویسی می شوند.

xamarinدر حالی که اکثر توسعه دهندگان هدفی برای ارائه برنامه هایشان برای ویندوز ۱۰ موبایل ندارند آنها ممکن بود این کار را به صورت خودکار با استفاده از ابزار مایکروسافت انجام دهند. زمانی که بیش از ۹۰ درصد کار توسعه یک برنامه برای ویندوز انجام شده است چرا آنها نباید آن ۱۰ درصد را انجام دهند که برنامه آنها روی اکس باکس، ویندوز ۱۰، ویندوز ۱۰ موبایل، هالولنز، هاب و خیلی موارد دیگه اجرا شود؟ اکثر توسعه دهندگان به ارزش این موضوع زمانی پی می برند، که متوجه می شوند برای ارائه برنامه شان برای پلتفرم ویندوز نیاز به تلاش فراوانی ندارند و این ممکن است باعث ارائه برنامه های ویندوز موبایل همراه با ارائه آنها در کنار ورژن های اندروید و IOS شود.

و این به نوبه خود باعث توسعه برنامه برای هالولنز نیز می شود. هر برنامه ای که قابل اجرا در ویندوز ۱۰ باشد توانایی ارائه به شکل هلوگرافیک را نیز خواهد داشت.

آینده پردازش های شخصی

موقعیت ویندوز ۱۰ را در ۱۰ سال آینده تصور کنید. ممکن است در آن هنگام به آن تنها “Windows” بگویند. در آن زمان خبری از کامپیوتر های دسکتاپ کنونی در خانه ها نیست اما شما برای انجام تمام فعالیت های خود یک هالولنز دارید. هنگامی که شما قصد نشستن پای یک میز و کار روی یک سند را دارید تنها کافی است که برنامه word خود را باز کنید و یک موس و کی برود بی سیم در دسترس داشته باشید. این یک گام فراتر از قابلیت کانتیوم کنونی موجود در گوشی های همراه است. شما دیگر حتی نیازی به صفحه نمایش نخواهید داشت و تمام فایل های شما در فضای ابری قرار خواهند داشت و با عینک تان در هرشرایط و هر مکانی بدون نیاز به وسیله اضافه ای شما قادر به ویرایش و مدیریت همه فایل های خود خواهید بود.

cwms5inpyigeziipy9zw

و اما چه اتفاقی برای اکس باکس می افتد؟ پیش بینی من این است که به احتمال زیاد تعداد بیش از حدی کاربر جدید در طی این سال ها جذب آن خواهد شد. اما مایکروسافت تمایلی به سخت افزار های بیشتر ندارد پس رشد اکس باکس چگونه ممکن خواهد بود؟ خب شاید هالولنز مثل موارد گذشته پاسخ این سوال نیز باشد. شما همین الان هم می توانید بازی های اکس باکس را روی هالولنز استریم کنید و بازیتان را با استفاده از آن بدون استفاده از هیچ صفحه نمایشگری ادامه دهید. برای این منظور تمام چیزی هایی که نیاز دارید یک اکس باکس، هالولنز و کنترلر های بلوتوث اکس باکس وان اس است.

در آینده بازی کردن ممکن است به طور کامل به فضای ابری منتقل شود. مثل استریم روی هالولنز، همین الان هم بعضی از سرویس های Win32 اقدام به استریم رایگان بازی ها به کنسول شما به صورت رایگان برای ماه های متمادی می کنند. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر این استریم ها به صورت کامل رواج یابد؟ شما حتی قادر به بازی Final Fantasy XXIII روی عینک خود خواهید بود.

جمع بندی

شاید بعضی از این آینده نگری ها در حال حاضر برای شما و عموم مردم کمی بیش از حد دور از انتظار بنظر آیند اما هدف اصلاً منطق پشت این پیش بینی ها نیست، بلکه هدف پی بردن به برنامه های مایکروسافت برای آینده و نتایجی احتمالی آنهاست. با تشکر برای حوصله ای که برای خواندن این مطلب به خرج دادید. بزودی منتظر قسمت دوم این مطلب باشید.

در پایان نظر خود را در رابطه با آینده مایکروسافت و اهداف اقدامات آن با ما در میان بگذارید.

منبع :

winbeta

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
امیر
پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

هیچی به لطف خدا نابود خواهد شد خخخخخخخخخخخخ
مرررررررررررررررررگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگ بر مایکروسافت

  sohil
  پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

  جان من دختر نیستی

  سامان
  پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

  خدایا توبه!!!این چیه آفریدی!؟

سامان
پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

در اینکه هالولنز آینده تکنولوژیه هیچ شکی نیست😉
حیف گرونه هرکسی نمیتونه بخره

  mohammad
  پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

  ظاهرا ۵۰۰ تومن هست؟؟؟؟؟

   عرفان الهامی
   پاسخ دهید دوشنبه 25 مهر 1395

   خیر قیمت جهانیشم خیلی بالاتر از اینه که شما میگی ، اما در ایران همین الان من چک کردم با قیمت نزدیک به ۱۷ میلیون میشه تهیه کرد که البته قیمت زیاد مناسبی نیست !

رامین
پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

امیدوارم روی Xamarin کار بیشتری انجام بدن. چون در حال حاظر خروجیش برای android و ios مناسب هستش و اصلا خروجی مناسبی برای uwp نداره. امیدوارم که سرنوشت Xamarin مثل بقیه خریدها و تکنولوژیهای مایکروسافت نشه. من هنوز دوران وحشت کنار گذاشتن silverlight تو دلم مونده.

  soroushwolf
  پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

  tooye store ghesmate my apps ya my library berid barnamehao bazihayi ke tahala nasb kardid miare. tooshoon begardid bebinid kodoome

soroosh930
پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

مرسی عرفان جان. خدا قوت. این پست عالی بود. من به شدت به آینده هالولنز و اکو سیستمی که ویندوز میسازه ایمان دارم. و شک ندارم اپل و بقیه هون طور که سرفیس ها مونو مجبور شدم با حقارت کپی کنن. سیاست مایکی رو پیش بگیرن… بدون شک آینده ازآن ماست. تا ۵ سال دیگه همه چیز عوض میشه. به خصوص بخش موبایل و ایکس باکس

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

  تشکر بابت صرف وقت گران بهاتون 🌹

جوادی محب
پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

شما اول یه لطفی بکن Ctrl + H بزن و حاظر رو که چند بار تکرار شدن بکن حاضر !
ضمنا دهن امیر رو آسفالت کنید . یا خودم اسفالت میکنم ! آزادی بیان هست درسته اما رای اکثریت هم ملاکه. ایشون نظراتش تایید نشه !
والا

  جوادی محب
  پاسخ دهید شنبه 23 مهر 1395

  ضمنا با روش تغییر ای.پی به نظر من نه مثبت بدید نه منفی چون ضایع مشخصه !!

ebishaki
پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

داداش غلط املایی داری!
در حال حاضر
ارضاء کننده

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

  با تشکر بابت اطلاع رسانی، تصحیح شد دوست عزیز 🌹

ali
پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

آقای الهامی بیار عالی بود ممنون از زحمات شما حرفتون کاملأ درسته هلولنز تقریبأ خود آیندس
البته اگه این مزاحم که باعث آزار دوستان و ما هست اجازه بده و ما رو از مطلب به این قشنگی دور نکنه اینشالله خدا هدایتش کنه

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 24 مهر 1395

  تشکر بابت حسن توجه شما کاربر فهیم🌹
  دوستان همگی توجه کنید ،متاسفانه ویا شاید هم خوشبختانه تا زمانی که نظرات قوانین سایت رو نقض نکنه تمام اظهار نظر ها برای ما محترمه و امکان حذف هیچ نظری با رعایت قوانین وجود نداره.
  با تشکر💐

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,