پروسه‌ی System Interrupts از جمله پروسه‌های غیر معمولی است که ممکن است در تسک منیجر دیده باشید. در اکثر مواقع این پروسه در تسک منیجر غیر فعال نمایش داده می‌شود، ولی ممکن است که گاهی اوقات استفاده‌اش از پردازنده بالا رود. در این مطلب، به بررسی نقش این پروسه در ویندوز و دلایل بالا رفتن استفاده‌ی آن از پردازنده خواهیم پرداخت.

پروسه‌ی System Interrupts چیست؟

این پروسه یکی از بخش‌های است که به طور رسمی توسط مایکروسافت در ویندوز قرار داده شده است. با این که System Interrupts در تسک منیجر به صورت یک پروسه نمایش داده می‌شود، در اصل System Interrupts یک پروسه نیست. در واقع، از پروسه‌ی System Interrupts برای نشان دادن مقدار منابع مورد مصرف تمام تعامل‌های سخت افزاری استفاده می‌شود.

عبارت System Interrupts به صورت تحت الفظی به «وقفه‌های سیستمی» ترجمه می‌شود و در زبان انگلیسی نیز همین معنی را می‌دهد. با این که خود این عبارت و معنی آن کمی ناخوشایند به نظر می‌رسند، منظور در واقع چیز دیگری است. منظور از وقفه‌های سیستمی، ارتباطات و تعامل‌های میان سخت افزارها (و نرم افزارهای مربوط به آن‌ها) و پردازنده است. برای روشن‌تر شدن این مورد، به این مثال توجه کنید. فرض کنید که متنی را با استفاده از صفحه کلید کامپیوترتان تایپ می‌کنید. به جای این که یک پروسه‌ی جدا به صورت اختصاصی برای دریافت و نظارت بر سیگنال‌های ارسالی صفحه کلید در کامپیوترتان ایجاد شود، یک قطعه‌ی کوچک در مادربورد این کار را برای شما انجام می‌دهد. وقتی که این قطعه تشخیص می‌دهد که سخت افزاری نیاز به پردازش از طرف پردازنده دارد، این قطعه به پردازنده یک سیگنال وقفه‌ای (Interrupt) ارسال می‌کند. اگر این وقفه (به عبارت دیگر، در خواست سخت افزار از پردازنده برای پردازش داده‌ها) اولویت بالایی داشته باشد، پردازنده هر آن چه که در حال پردازش بود را رها می‌کند و به وقفه‌ی ایجاد شده (در خواست پردازش) رسیدگی کرده و بار دیگر به پردازش موارد قبلی با اولویت پایین‌تر بازمی‌گردد.

همه‌ی این کارها به صورت فوق‌العاده سریع انجام می‌شود و ممکن است به نیم ثانیه هم نرسد. معمولاً در یک واحد زمانی، چندین وقفه به پردازنده ارسال می‌شود. نکته‌ی جالب دیگر این است که تمام این وقایع را می‌توان در یک کامپیوتر مشاهده کرد. در کامپیوترتان، تسک منیجر را باز کنید و در لیست پروسه‌ها، پروسه‌ی System Interrupts را پیدا کنید. حال نوت پد را باز کنید و شروع به تایپ کردن کنید. این کار، تاثیر زیادی بر حالت کنونی System Interrupts نخواهد گذاشت، ولی خواهید دید که به هنگام تایپ کردن، استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده به اندازه‌ی 0.1 تا 0.2 درصد افزایش پیدا می‌کند. وقتی که ما این کار را امتحان کردیم، درصد استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده از 0.1 درصد به 0.3 درصد افزایش پیدا کرد.

در استفاده‌های عادی، درصد استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده ممکن است تا 10 درصد افزایش پیدا کند و بار دیگر به نزدیک به صفر کاهش یابد.

چرا گاهی اوقات استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده بیش از حد افزایش پیدا می‌کند؟

اگر در ویندوز دیدید که میزان استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده بیش از 20 درصد است و به صورت پیوسته ادامه دارد، احتمال زیاد مشکلی در سخت افزارهای سیستمتان به وجود آمده است. به دلیل این که این پروسه، تنها تعاملات میان سخت افزارها و پردازنده را به نمایش در می‌آورد، استفاده‌ی پیوسته و بیش از حد System Interrupts از پردازنده و عدم کاهش آن به این معنیست که یکی از سخت افزارهای سیستمتان یا درایور مربوط به آن سخت افزار دچار مشکل شده است. حال سوالی پیش می‌آید: چگونه سخت افزاری که دچار مشکل شده است را پیدا و اشکال زدایی کنیم؟ پاسخ آن کمی مشکل است.

اولین قدم در اشکال زدایی و رفع این مشکل، ری استارت کردن کامپیوتر است. این درست است که این حرف میلیون‌ها بار به شما گفته شده است، ولی همچنان اولین قدم برای رفع این مشکل، ری استارت کردن کامپیوتر است. معمولاً ری استارت کردن یک کامپیوتر، تمام مشکلات عجیب و غریب به وجود آمده در یک سیستم را رفع می‌کند و انجام دادن آن بسیار آسان و با فشردن یک دکمه امکان پذیر است.

اگر ری استارت کردن کامپیوتر، مشکل استفاده‌ی بیش از حد از پردازنده را رفع نکرد، از به‌روز بودن سیستمتان اطمینان حاصل کنید. در ویندوز به قسمت Windows Update در تنظیمات ویندوز بروید و در صورت به‌روز نبودن سیستمتان، آن را به‌روز کنید و تا اتمام آن شکیبا باشید. حین به‌روز شدن سیستم عامل، از به‌روز بودن درایورهایی که به Windows Update مربوط نمی‌شوند نیز اطمینان حاصل کنید.

اگر به‌روز کردن سیستم عامل و درایورها هیچ مشکلی را رفع نکرد، دیگر باید به صورت عمیق‌تر وارد این موضوع شوید و آن سخت افزاری که باعث به وجود آمدن این مشکل شده است را پیدا کنید. چگونگی پیدا کردن سخت افزار مشکل ساز خارج از موضوع مورد بحث این مطلب است، ولی برای آسان‌تر کردن کار شما در ادامه‌ی مطلب چند متود برای پیدا کردن عامل مشکل ساز برای شما ذکر کرده‌ایم.

برای شروع، دستگاه‌های اکسترنال متصل به سیستمتان را یکی یکی غیر فعال یا آن‌ها را از سیستم جدا کنید. بهتر است برای شروع اشکال زدایی از دستگاه‌های اکسترنال شروع کنید، چرا که جداسازی و اتصال دوباره‌ی این دستگاه‌ها نسبت به سخت افزار‌های اینترنال آسان‌تر است. در اولین قدم تنها دستگاه‌های اکسترنال مانند صفحه کلید، ماوس، وب کم و میکروفون را از سیستم حذف کنید. یکی یکی آن‌ها را جدا کرده و ببینید که آیا استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده کاهش پیدا می‌کند یا نه. در صورتی که استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده کاهش پیدا کرد، آخرین دستگاهی که از سیستم جدا شد عامل مشکل ساز است.

اگر حذف سخت افزارهای اکسترنال مشکلی را حل یا در پیدا کردن منشا مشکل هیچ کمکی نکرد، وقت آن می‌رسد که سخت افزارهای اینترنال را مورد بررسی قرار دهید. واضح است که نمی‌توان همانند سخت افزارهای اکسترنال آن‌ها را از سیستم جدا کرد، ولی می‌توان آن‌ها را در Device Manager غیر فعال کرد. هنگام غیر فعال سازی سخت افزارهای اینترنال بسیار محتاط باشید، چرا که غیر فعال کردن اشتباهی قطعات ضروری مانند هارد درایو یا کارت گرافیک، ممکن است باعث از کار افتادن کامل سیستم شود. علاوه بر این‌ها، هیچ کدام از دستگاه‌هایی که در زیر دسته‌های Computer، Processors و System Device آمده است را غیر فعال نکنید. به جای آن‌ها، سخت افزارهای دیگر مانند آداپتورهای شبکه، کارت صدا یا دیگر سخت افزارهای جانبی را غیر فعال کنید. به احتمال زیاد، این دسته از سخت افزارها عامل مشکل ساز هستند. آن‌ها را یکی یکی غیر فعال کنید و هر بار که یکی از آن‌ها را غیر فعال می‌کنید، میزان استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده را بررسی کنید. اگر مشکلتان رفع شد، آخرین دستگاهی که غیر فعال شدن است عامل مشکل ساز است و می‌توانید برای شناسایی مشکل به بررسی آن قطعه بپردازید. اگر با غیر فعال سازی سخت افزار اینترنالتان هیچ تغییری ایجاد نشد، قطعه‌ای را که غیر فعال کرده‌اید را بار دیگر فعال کنید و به سراغ سایر قطعات بروید.

منشا این مشکل می‌تواند از سایر قسمت‌های کامپیوتر نیز باشد ولی آن‌ها را نمی‌توان با این روش مورد بررسی قرار داد. معمولاً وقتی که منبع تغذیه‌ی یک کامپیوتر (یا باتری یک لپ تاپ) به درستی کار نمی‌کند، استفاده‌ی System Interrupts از پردازنده تا حد زیادی بالا می‌رود. چنین چیزی در مورد یک هارد درایو خراب نیز صدق می‌کند. برای بررسی این که آیا مشکل از هارد درایو است یا نه، از ابزار Check Disk Tool در خود ویندوز استفاده کنید؛ از اپلیکیشن‌های شخص ثالث دیگری مانند S.M.A.R.T برای بررسی این موضوع می‌توان استفاده کرد. متاسفانه تنها با جایگزین کردن منبع تغذیه یا باتری یک لپ تاپ می‌توان فهمید که منبع تغذیه باعث به وجود آمدن این مشکل شده است یا نه.

اگر عامل به وجود آورنده‌ی مشکل را در سیستمتان پیدا کردید، قدم بعدی برای اشکال زدایی مشکل، فهمیدن این است که آیا این خود سخت افزار است که باعث بروز مشکل شده است یا درایور مربوط به آن. همانند مورد قبل، فهمیدن این مورد نیز کمی دشوار است و نیازمند کمی آزمون و خطا است، ولی در ادامه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

اگر دستگاه مشکل ساز، اکسترنال است، روی دیگر سیستم‌ها آن را امتحان کنید و ببینید که در آن‌ها میزان استفاده از پردازنده افزایش پیدا می‌کند یا نه.

اگر درایورهای سخت افزارتان همگی به‌روز هستند و از سلامت سخت افزارتان مطمئن هستید، نسخه‌های قبلی درایورهایتان را در سیستم بازگردانی کنید.

با استفاده از گوگل یا وب سایت سازنده‌ی سخت افزارتان، بررسی کنید که آیا دیگر افراد مشکلی مشابه شما دارند یا نه و از آن‌ها درخواست راه حل کنید.

به‌روز کردن BIOS کامپیوتر نیز می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. اگر قادر به پیدا کردن قطعه‌ی مشکل دار نبودید و حذف تمام دستگاه‌های جانبی نیز به بهبود وضعیت پیش آمده کمکی نکرد، احتمالاً آن قطعه‌ای که وقفه‌ها (درخواست‌های پردازش) را به پردازنده ارسال می‌کند خودش دچار مشکل شده است. به‌روز کردن BIOS در این وضعیت احتمالاً مشکلتان را برطرف کند.

آیا می‌توان این پروسه را غیر فعال کرد؟

خیر. به هیچ عنوان نمی‌توان System Interrupts را در ویندوز غیر فعال کرد و هیچ دلیل منطقی و درستی برای غیر فعال کردن آن نیز وجود ندارد. این پروسه از یکی از بخش‌های حیاتی ویندوز است و فعالیت آن برای درست کار کردن این سیستم عامل ضروری است. ویندوز حتی اجازه‌ی غیر فعال سازی موقعی آن را نیز به شما نخواهد داد.

آیا ممکن است این پروسه در واقع یک ویروس باشد؟

System Interrupts یکی از بخش‌های ویندوز است که همچنین به صورت رسمی توسط مایکروسافت معرفی شده است. احتمال این که این پروسه یک ویروس باشد تقریباً صفر است، چرا که در واقع System Interrupts یک پروسه‌ی واقعی نیست و حتی فایل EXE یا DLL مخصوص خودش را ندارد. پس هیچ راهی وجود ندارد که بد افزار یا ویروسی با استفاده از نام این پروسه در ویندوز فعالیت کند.

البته ممکن است که یک ویروس باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد یک درایور خاص شود و در انتها بر System Interrupts تاثیر بگذارد. اگر به وجود ویروس یا بد افزار در کامپیوترتان مشکوک هستید، با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس، کامپیوترتان را اسکن کنید.

منبع :

HOW TO GEEK

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,