_ویندوز پنل جدید

ویندوز واقعیت ترکیبی اولترا چیست؟ وقت بازی است!

پیشتر در مقاله ای به بررسی سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای ویندوز واقعیت ترکیبی پرداختیم، دیدیم که مایکروسافت با توجه به توان کامپیوتر کاربر دو سطح را برای تجربه واقعیت ترکیبی درنظر گرفته است، سطح پایین تر ویندوز واقعیت ترکیبی و سطح بالاتر ویندوز واقعیت ترکیبی اولترا نام گرفته است. به بیان دیگر کاربران با سخت افزارهای متفاوت تجربه یکسانی در این پلتفرم نخواهند داشت. در این مقاله قصد داریم جزییات واقعیت ترکیبی اولترا را مورد بررسی قرار دهیم.

مایکروسافت همزمان با اعلام زمان عرضه نسخه نهایی به‌روزرسانی فال کریترز ویندوز ۱۰ جزییات سخت افزاری لازم برای اجرای واقعیت ترکیبی را پلتفرم ویندوز اعلام داشت. در طبقه‌بندی مایکروسافت دو سطح سخت افزاری تعریف شده است، سطح اول تجربه واقعیت ترکیبی معمولی است و سطح دوم واقعیت ترکیبی اولترا نام گرفته است. این دسته‌بندی برای بسیاری از مشتاقان این فناوری سوالاتی را ایجاد کرده، سوالاتی از قبیل آنکه کامپیوتر من قادر به اجرای کدام سطح است؟ تفاوت کیفیت تجربه کاربری در دو سطح چه میزان است؟ آیا نیاز به ارتقا سخت افزاری کامپیوتر خود دارم؟ با توجه به این سوالات ما تصمیم گرفتیم تا با توجه به اطلاعاتی که تاکنون در اختیار داریم پاسخ های روشنی ارایه دهیم.

تعریف واقعیت ترکیبی اولترا در ویندوز

برطبق اعلامیه مایکروسافت تفاوت تجربه اولترا با تجربه معمولی صرفا در کیفیت اجرا است، در اعلامیه این شرکت ذکر شده:

کامپیوترهای واقعیت ترکیبی پلتفرم ویندوز با سطح معمولی در واقع دسکتاپ ها و لپ تاپ های دارای گرافیک مجتمع هستند. هنگامی که هدست های واقعیت ترکیبی ما به این کامپیوترها متصل شوند، هدست قادر به پخش محتوا با نرخ فریم ۶۰ خواهد بود. کامپیوترهای مناسب برای تجربه واقعیت ترکیبی پلتفرم ویندوز با سطح اولترا شامل دسکتاپ ها و لپ تاپ هایی است که دارای کارت گرافیک مجاز هستند. هنگامی که هدست های واقعیت ترکیبی به این کامپیوترها متصل شوند، هدست قادر به پخش محتوا با نرخ فریم ۹۰ خواهد بود.

این مسئله وجه تمایز بزرگی است که لازم است شما از آن آگاه باشید. چرا که تفاوت اصلی در تجربه واقعیت ترکیبی را نوع کارت گرافیک رقم خواهد زد. بسیاری از دستگاه های پرچمدار ویندوزی نظیر سرفس لپ تاپ یا سرفس پرو دارای گرافیک مجتمع هستند، بنابراین این دسته از کامپیوترها قادر به رسیدن به نرخ فریم ۹۰ نخواهند بود. اما لپ تاپی مثل MSI GS63VR که حتی اسم آن نیز حاکی از پشتیبانی دستگاه از واقعیت مجازی است و دارای گرافیک مجزا است، قادر است تا تجربه اولترا را برای شما رقم زند.

برای کاربران کامپیوترهای دسکتاپ آگاهی از توانایی دستگاه بسیار ساده است. چرا که با یک نگاه ساده به پشت دستگاه قادر خواهید بود که وجود کارت گرافیک مجزا را مشاهده کنید. اگر نمایشگر به درگاه دیسپلی در قسمت بالایی کیس نزدیک درگاه های USB و اترنت قرار گرفته، دستگاه شما احتمالا از یک گرافیک مجتمع بهره می‌برد. اگر نمایشگر از طریق درگاهی نزدیک به قسمت پایین کیس، محلی که نسبتا از دیگر درگاه ها جدا شده، متصل است کامپیوتر شما دارای کارت گرافیک مجزا است. البته کاربران آشنا به کامپیوتر مشکلی از این بابت ندارند، چرا که با بررسی مشخصات دستگاه در Device Manager به‌راحتی قادر به رویت نوع کارت گرافیک کامپیوتر هستند.

آیا واقعیت ترکیبی پلتفرم ویندوز سطح اولترا مناسب من است؟

در صورتی که مایل به تجربه پیوسته و مداوم محتوای واقعیت مجازی دارید، جواب بله است، شما نیاز به دستگاهی مناسب برای تجربه اولترا خواهید داشت. مایکروسافت کار بزرگی انجام داده تا واقعیت ترکیبی برای طیف گسترده ای از مردم قابل دسترس باشد، اما خوب در مورد تجربه واقعیت ترکیبی روی دستگاه های ارزان قیمت تا حد زیادی ساکت برخورد کرده است.

اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم در حقیقت واقعیت ترکیبی سطح معمولی امکان دسترسی به Cliffs House را خواهد داشت، دنیای که این امکان را به شما می‌دهد تا اپلیکیشن های ویندوزی را در خانه ای مجازی رویت کنید. تعدای بازی های جالب واقعیت مجازی نیز برای این سطح در دسترس است، از سوی دیگر قادر خواهید بود تا بازی اکس باکس خود را روی هدست خود استریم کنید که تجربه جالبی را رقم خواهد زد. اما تجربه بازی های واقعیت مجازی سنگین امری است که صرفا در سطح اولترا قابل دسترس خواهد بود.

لیست بازی های سطح اولترا مدام در حال غنی تر شدن است، برای مثال بازی هیلو جدید توسط مایکروسافت برای پلتفرم ویندوز واقعیت ترکیبی در دست توسعه است، یا بسیاری از بازی های SteamVR نیز اکنون برای سطح اولترا در دسترس قرار گرفته است.

تفاوت نرخ فریم ۶۰ و ۹۰ چه میزان است؟ چرا نرخ فریم ۹۰ خیلی مهم است؟

در حال حاضر نرخ فریم ۶۰ حداقل تعداد فریم بر ثانیه ای است که برای پلفترم واقعیت مجازی تعریف شده است که باعث ایجاد حالت تهوع برای کاربر نخواهد شد. بسیاری از هدست های واقعیت مجازی موبایل نظیر Google Daydream, Samsung Gear VR تمامی محتوای موجود را با نرخ فریم ۶۰ نمایش می‌دهند، چرا که این نرخ فریم به حد کافی مناسب است تا تار شدن محتوا هنگام حرکت سر کاربر رخ ندهد.

آکیولس ریفت و هدست HTC Vive با نرخ فریم ۹۰ کار می‌کنند، این مسئله باعث می‌شود تا هر انیمیشن نمایش داده شده در هدست روان‌تر باشد و حتی هنگام گردش های سریع سر کاربر، محتوای نمایش داده شده در هدست تار نشود و تاخیری نیز ایجاد نگردد. البته باید توجه داشت که این نرخ فریم، میزانی نیست که چشمان ما با آن دنیا را پردازش می‌کنند، اما به حد کافی به واقعیت چشمان ما نزدیک است تا وهمی واقعیت‌گونه برای چشمان ما ایجاد کند. هرچه نرخ فریم بیشتر شود حس واقعی بودن تجربه افزایش خواهد داشت.

باید توجه داشت که این نرخ فریم برخلاف بیشتر بازی های کامپیوتری و کنسولی، الزامی است، افت نرخ فریم برای گیمرها امری نسبتا آشنا است، اما هنگام تجربه واقعیت ترکیبی افت نرخ فریم امری است که نباید پیش بیاید، چرا که تغییر نرخ فریم باعث ایجاد سردرد و حتی حالت تهوع خواهد شد. بنابراین مایکروسافت در توسعه این پلتفرم اجبار حداقل نرخ فریم ۶۰ را درنظر گرفته است.

چگونه از توانایی کامپیوتر خود برای اجرای واقعیت ترکیبی سطح اولترا اطمینان کسب کنم؟

مایکروسافت پیشتر جدولی در مورد مشخصات سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای واقعیت ترکیبی را منتشر کرده بود که در ادامه مشاهده می‌کنیم:

باید توجه داشت که کامپیوتر شما برای اجرای سطح اولترا قرار است یک جفت نمایشگر ۱۴۴۰x1440 پیکسلی را پشتیبانی کند، آن هم در وضعیتی که قرار است در هر ثانیه ۹۰ فریم نمایش داده شود. این مسئله بار زیادی برای کارت گرافیک خواهد بود، به همین دلیل است که حداقل مشخصات سخت افزاری برای اجرای سطح اولترا تا حدی بالا است. اگر مایل هستید تا بررسی دقیقی در مورد توانایی دستگاه خود برای پشتیبانی از واقعیت ترکیبی داشته باشید می‌توانید به این صفحه در استیم مراجعه کرده و آزمایش رایگان مربوط به عملکرد واقعیت مجازی استیم را روی سیستم خود انجام دهید. هنگامی که این تست پایان می‌یابد، نتیجه جامعی در مورد وضعیت سیستم شما برای پشتیبانی از محتوای واقعیت مجازی استیم نشان داده خواهد شد، اگر کامپیوتر شما امتیاز خوبی در این تست کسب کند، به احتمال زیاد توانایی خوبی برای اجرای سطح اولترا واقعیت ترکیبی پلتفرم ویندوز خواهد داشت.

آیا واقعیت ترکیبی سطح اولترا پلتفرم ویندوز ارزش دست به جیب شدن دارد؟

بله، در حقیقت کاملا ارزش خرج بیشتر را دارا است. پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز دسترسی شما را به منبع بزرگی از بازی های واقعیت مجازی تضمین می‌کند. روزانه بازی های واقعیت مجازی بیشتری در شبکه SteamVR موجود می‌شود و مایکروسافت نیز سخت در تلاش است تا توسعه دهندگان بیشتری را برای ارایه محتوای واقعیت مجازی خود در ویندوز استور مجاب کند. در ابتدای مسیر محتوای اختصاصی چندانی برای این پلتفرم موجود نیست، اما طیف وسیعی از محتوای واقعیت مجازی برای پلتفرم واقعیت ترکیبی مایکروسافت در دسترس است که تضمینی برای لذت کافی از این پلتفرم خواهد بود.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,