احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که دمای قطعات کامپیوترتان به دلایل نا مشخص بالا برود و فن‌های خنک کننده‌ی کامپیوترتان با سرعت بیشتر بچرخند. معمولاً دلیل رخ دادن چنین چیزی، فعالیت بیش از حد پروسه‌هایی مانند Windows Modules Installer Worker است، چرا که در بعضی مواقع بیش از حد از پردازنده و هارد دیسک استفاده می‌کنند. در این مطلب به پروسه‌ی Windows Modules Installer Worker یا پروسه‌ی TiWorker.exe خواهیم پرداخت.

شرح پروسه‌ی Windows Modules Installer Worker

بر اساس توضیح‌های موجود درباره‌ی Windows Modules Installer Worker، این پروسه، نصب، حذف و دستکاری به‌روزرسانی‌های ویندوز و سایر بخش‌های ویندوز را در این سیستم عامل ممکن می‌سازد.

در ویندوز 10، به‌روزرسانی‌ها به صورت خودکار با استفاده از Windows Update نصب می‌شوند. به این معنی که تمام فرایندهای مربوط به آن در پس زمینه فعالیت می‌کنند. ولی، وقتی که می‌خواهید یک به‌روزرسانی را پاک کنید یا یکی از ویژگی‌های اختیاری ویندوز را حذف یا اضافه کنید، Windows Module Installer Worker نیز باید وارد عمل شود.

نام این پروسه در قسمت Processes در تسک منیجر، TiWorker.exe نام دارد که آن را می‌توانید در قسمت Details جلوی Windows Modules Installer Worker ببینید.

مایکروسافت، دومین سه شنبه‌ی هر ماه میلادی یک به‌روزرسانی برای ویندوز 10 منتشر می‌کند (تحت عنوان Patch Tuesday)، و در صورت نیاز، خارج از این روند ماهانه نیز به‌روزرسانی‌های دیگری نیز منتشر می‌کند. اگر دیدید که این پروسه در حال استفاده‌ی بیش از حد از پردازنده است، احتمالاً ویندوز به تازگی به‌روزرسانی‌های جدیدی از مایکروسافت دانلود کرده است.

برای نصب این به‌روزرسانی‌ها، گاهی اوقات نیاز است که کامپیوتر ری استارت شود، البته همیشه این گونه نیست. در اکثر مواقع، به‌روزرسانی‌ها در پس زمینه‌ی ویندوز نصب می‌شود تا کار‌های شما در حین نصب به‌روزرسانی‌ها مختل نشود.

چرا استفاده‌ی Windows Modules Installer Worker از پردازنده زیاد است؟

خبر بد این است که استفاده‌ی زیاد (ولی موقتی) این پروسه از پردازنده در ویندوز 10 کاملاً عادی است و نمی‌توان کاری برای رفع کردن آن انجام داد.

و خبر خوب این است که اگر به آن اجازه دهید که کارش را به پایان برساند، سر انجام نصب به‌روزرسانی‌ها را تمام می‌کند و استفاده‌ی آن از پردازنده و هارد دیسک کاهش می‌یابد. در واقع، پس از پایان یافتن فعالیت Windows Modules Installer Worker و نصب شدن به‌روزرسانی‌ها، به طور کامل غیر فعال می‌شود و در بخش Processes تسک منیجر نیز پنهان خواهد شد. این که چقدر نصب به‌روزرسانی‌ها طول می‌کشد بستگی به پردازنده و هارد دیسک شما و تعداد به‌روزرسانی‌هایی دارد که باید نصب شوند.

آیا می‌توان Windows Modules Installer Worker را غیر فعال کرد؟

در بسیاری از سایت‌ها در اینترنت توصیه شده است که باید برای جلوگیری از مصرف بیش از حد این پروسه از پردازنده و هارد دیسک باید آن را غیر فعال کرد و نحوه‌ی انجام آن را نیز به کاربران نشان می‌دهند. این کار کاملاً اشتباه است و با غیر فعال سازی آن، به‌روزرسانی‌ها به درستی نصب نخواهد شد.

یکی از روش‌هایی که این گونه سایت‌ها برای جلوگیری از فعالیت زیاد این پروسه پیشنهاد می‌کنند، تنظیم کردن نوع شبکه بر metered است، که باعث می‌شود ویندوز به‌روزرسانی‌های عظیم را به صورت خودکار دانلود و نصب نکند. این کار در واقع باعث می‌شود که Windows Modules Installer Worker دیگر فعال نشود، ولی با این کار دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی ضروری دانلود نخواهند شد و کامپیوتر شما در برابر بد افزارهایی مانند WannaCry آسیب پذیر خواهد بود. جلوگیری از دانلود به‌روزرسانی‌های ویندوز خطرناک است و به هیچ عنوان آن را توصیه نمی‌کنیم.

در ویندوز، نصب دستی به‌روزرسانی‌ها مشکلی ندارد، ولی به هر حال پس نصب یک به‌روزرسانی (حتی اگر به صورت دستی نصب شده باشد) Windows Modules Installer Worker بار دیگر اجرا می‌شود. بهتر است که کاری به این پروسه نداشته باشید و بگذارید که کار خودش را در ویندوز به درستی انجام دهد. به هر حال، نتایج به دست آمده از فعالیت این پروسه برای سلامت سیستم شما بهتر است.

همان طور که حدس زدید، این پروسه یکی از بخش‌های اصلی و سیستمی ویندوز است. تا به حال پیش نیامده است که بد افزار یا ویروسی با استفاده از نام این پروسه در ویندوز فعالیت کند (چه Windows Modules Installer Worker یا TiWorker.exe). ولی اگر در این باره مشکوک هستید، شاید بهتر باشد با استفاده از یک آنتی ویروس کامپیوترتان را اسکن کنید.

اگر عملکرد پروسه‌ی Windows Modules Installer Worker غیر عادی است باید چکار کرد؟

اگر فکر می‌کنید در عملکرد این پروسه مشکلی ایجاد شده است، مثلاً Windows Modules Installer Worker برای ساعت‌ها به صورت پیوسته فعال بوده است یا تعداد دفعات فعالیت این پروسه در کوتاه مدت بیشتر شده است، چند راه برای اشکال زدایی آن وحود دارد. در صورتی که فعالیت Windows Modules Installer Worker به صورت عادی است، استفاده از این راه حل‌ها چیزی را درست نمی‌کند، ولی در صورت وجود اختلال، می‌توان منشا آن را پیدا کرد و آن را رفع کرد.

با استفاده از ابزار اشکال زدای Windows Update، می‌توان اشکالات مربوط به سیستم به‌روزرسانی ویندوز را رفع کرد. برای اجرای آن در ویندوز 10، در اپلیکیشن Settings در آدرس Update & Security > Troubleshoot > Windows Update، با کلیک بر Run the Troubleshooter ابزار اشکال زدا را اجرا کنید.

اگر این ابزار مشکلی را حل نکرد، با استفاده از SFC یا DISM به دنبال‌های فایل‌های سیستمی خراب یه حذف شده (بر اثر تصادف) بگردید، ممکن مشکلات ایجاد شده بر اثر عدم حضور برخی از فایل‌ها باشد. (در آینده استفاده از SFC و DISM را پوشش خواهیم داد)

در آخر، اگر هیچ راه حلی برایتان جوابگو نبود، با نصب مجدد سیستم عامل می‌توانید تمام تنظیمات آن را به حالت اولیه برگردانید تا این مشکل برای شما رفع شود.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,