در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که پروسه‌ی Windows Shell Experience Host در ویندوز چیست و چرا هر چند وقت یک بار، استفاده‌ی آن از پردازنده و رم افزایش پیدا می‌کند.

پروسه‌ی Windows Shell Experience Host چیست؟

این پروسه یکی از بخش‌های اصلی و سیستمی ویندوز است و نقش آن در ویندوز، به نمایش در آوردن اپلیکیشن‌های یونیورسال به صورت یک پنجره است. علاوه بر آن، Windows Shell Experience Host چندین عنصر گرافیکی دیگر، مانند منوی استارت و شفافیت تسک بار و جلوه‌های ویژه‌ی جدید در ناحیه‌ی اعلان‌ها را کنترل می‌کند. یکی دیگر از وظایف این پروسه، کنترل بخش‌های خاصی از پس زمینه‌ی دسکتاپ است، مانند عوض کردن تصویر پس زمینه (البته در صورتی که آن را فعال کرده باشید).

زمانی که ویندوز 10 به صورت رسمی در سراسر جهان عرضه شد، بسیاری از کاربران با این پروسه به مشکل بر خوردند، چرا که بیش از حد از پردازنده و رم استفاده می‌کرد. با این که مشکلات ایجاد شده توسط این پروسه روز به روز با عرضه‌ی به‌روزرسانی‌های بیشتر در حال کاهش یافتن است، همچنان کاربرانی وجود دارند که با Windows Shell Experience Host مشکل دارند.

علت استفاده‌ی زیاد این پروسه از رم و پردازنده چیست؟

در شرایط عادی، Windows Shell Experience Host از پردازنده هیچ استفاده‌ای نمی‌کند. وقتی که برخی از عناصر گرافیکی در ویندوز دچار تغییر شوند، استفاده‌ی این پروسه از پردازنده تا حد مشخصی به صورت لحظه‌ای بالا می‌رود و دوباره به حالت عادی باز می‌گردد. هم زمان با پردازده، استفاده از رم نیز بالا می‌رود و مقدار آن به بین 100 تا 200 مگابایت تغییر می‌کند، این مورد نیز همانند پردازنده پس از گذشت مدت کوتاهی به حالت عادی و کم مصرفش باز می‌گردد. اگر مصرف رم و پردازنده بیش از حد نرمال است و به صورت پیوسته ادامه دارد، باید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

در ادامه‌ی این مطلب دو روش برای حل این مشکل برای شما آورده‌ایم. در روش اول، ابتدا باید اپلیکیشن‌های یونیورسال را به‌روزرسانی کنید و و در روش دوم، دلایل رخ دادن این مشکل را از جاهای مختلف باید بررسی کنید.

روش اول – به‌روزرسانی ویندوز و اپلیکیشن‌های یونیورسال

قبل از انجام هر چیزی، ابتدا مطمئن شوید که سیستم عامل شما به‌روز است. احتمال دارد اشکالی که در عملکرد پروسه‌ی Windows Shell Experience Host به وجود آمده  باشد که در به‌روزرسانی بعدی ویندوز رفع شده است. سپس وارد مایکروسافت استور شوید و روی آیکون حساب کاربریتان کنار قسمت جست و جو کلیک کنید و روی Downloads and Updates کلیک کنید.

بخش Downloads and Updates، روی Check for Updates کلیک کنید و اگر به‌روزرسانی‌ای برای دریافت موجود بود، روی Update all کلیک کنید.

پس از به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها و ویندوز، سیستم را ری استارت کنید و مدتی صبر کنید و بررسی کنید که آیا Windows Shell Experience Host همچنان دجار مشکل است یا نه. اگر این راه حل برای شما جوابگو نبود، روش دوم را برای حل این مشکل امتحان کنید.

روش دوم – بررسی عمیق‌تر مشکل و دلایل احتمالی به وجود آمدن اختلال در Windows Shell Experience Host

اگر حتی با انجام به‌روزرسانی ویندوز و اپلیکیشن‌ها مشکلتان رفع نشد، دیگر باید دلایل احتمالی رخ دادن این مشکل را بیابید. راه حل‌های پیشنهادی که در ادامه‌ی این بخش برایتان آورده‌ایم را به صورت تک تک امتحان کنید. اگر هر کدام از آن‌ها برایتان جوابگو نبود، تغییراتی را که انجام دادید را به حالت اول برگردانید و راه حل بعدی را امتحان کنید.

در اکثر مواقع، این رفتار اختلال آمیز Windows Shell Experience Host بر اثر Slideshow تصاویر پس زمینه ویندوز رخ می‌دهد. البته این برای همه‌ی کاربران اتفاق نمی‌افتد، ولی اگر بیافتد، خواهید دید که هر بار که تصویر پس زمینه تغییر می‌کند مقدار بسیار زیادی از رم توسط این این پروسه مصرف می‌شود و پس از آن به حالت اولیه‌اش برنمیگردد. برای اطمینان از این که تغییر تصویر پس زمینه عامل مشکل ساز است، در اپلیکیشن Settings وارد Personalization > Background شوید و همانند تصویر زیر، Slideshow را به Solid Color تغییر دهید. اگر این تغییر مشکل شما را حل کرد، برای تغییر خودکار تصویر پس زمینه به جای تکیه بر سیستم Slideshow خود ویندوز، از اپلیکیشن دیگری برای این کار استفاده کنید، مانند اپلیکیشن John’s Background Swicher که به صورت رایگان می‌توانید آن را از طریق این لینک دریافت کنید. از اپلیکیشن DisplayFusion نیز می‌توان برای این کار استفاده کرد. (اپلیکیشن DisplayFusion تماماً رایگان نیست ولی قابلیت‌های مربوط به تصویر پس زمینه در نسخه‌ی رایگان آن موجود است).

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن اشکال در عملکرد Windows Shell Experience Host اجازه دادن به ویندوز جهت استفاده از رنگ‌های برجسته در تصویر پس زمینه است. برای بررسی این که منشا مشکل این است یا نه، در اپلیکیشن Settings وارد Personalization > Colors شوید و گزینه‌ی Automatically pick an accent color from my background را خاموش کنید. اجازه دهید مدتی بگذرد و بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده است یا نه. اگر استفاده‌ی پروسه‌ی Windows Shell Experience Host از پردازنده و رم همچنان بالا است و پایین نیامده است، آن گزینه را بار دیگر فعال کنید و روش بعدی را امتحان کنید.

از دیگر دلایل مشکل بر انگیز در عملکرد Windows Shell Experience Host، افکت‌های شفاف منوی استارت، تسک بار و Action Center است. تنظیمات مربوط به این افکت در پنل روش قبلی است. در اپلیکیشن Settings وارد Personalization > Colors شوید و گزینه‌ی Make Start, taskbar, and action center transparent را خاموش کنید.

آیا می‌توان Windows Shell Experience Host را در ویندوز غیر فعال کرد؟

خیر، غیر فعال کردن Windows Shell Experience Host در ویندوز ممکن نیست و نباید آن را غیر فعال کرد. فعالیت این پروسه برای به تصویر در آوردن افکت‌های ویندوز 10 ضروری است. البته می‌توان آن را موقتاً در تسک منیجر غیر فعال کرد و شاید آن به حل شدن مشکل این پروسه کمک کند. در تسک منیجر، Windows Shell Experience Host را انتخاب کنید و روی End Task کلیک کنید تا متوقف شود. پس از گذشت چند ثانیه، ویندوز مجدداً آن را اجرا خواهد کرد.

آیا ممکن است که این پروسه یک ویروس باشد؟

همان طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، Windows Shell Experience Host یکی از بخش‌های اصلی ویندوز است و فعالیت آن در ویندوز ضروری است، پس احتمال این که یک ویروس جای آن را گرفته باشد بسیار کم است، البته با این که رخ دادن چنین چیزی ممکن است ولی تا به حال از طرف هیچ کاربری چنین چیزی گزارش نشده است. در صورتی که فکر می‌کنید کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده است، با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس کامپیوتر خود را اسکن کنید تا در صورت وجود ویروس، آنتی ویروس آن را حذف کند.

منبع :

HOW TO GEEK

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,