Build 2016-2

چند روز قبل، مایکروسافت به روز رسانی جامع بعدی ویندوز ۱۰ را که با نام اختصاری به روز رسانی اول رد استون شناخته می شود را رسما معرفی کرد. این به روز رسانی جامع، به عنوان به روز رسانی سالیانه نیز خوانده می شود. مایکروسافت در بیلد ۲۰۱۶ اطلاعات کمی از مواردی که در این به روز رسانی ها به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد شد را معرفی کرد و باقی ویژگی ها، بعدا معرفی خواهند شد.

DO WINDOWS 10

مایکروسافت از کمی پیش تا کنون اشارات کمی به ویژگی هایی که در به روز رسانی سالیانه ویندوز ۱۰ به آن اضافه خواهد شد کرده بود و در کنفرانس بیلد نیز، به طور مختصر و بسیار کوتاه به آن ها پرداخت. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی هایی که در این به روز رسانی به ویندوز ۱۰ اضافه شده بود بپردازیم و کمی نیز، از ویژگی هایی که مایکروسافت از آن ها سختی نگفته ولی احتمال می دهیم در به روز رسانه سالیانه که در تابستان جاری عرضه خواهد شد به ویندوز اضافه شوند سخن بگوییم.

مواردی که مایکروسافت از آنان سخن گفت:

ویژگی های جدید قلم

این یکی از اولین ویژگی هایی بود که این کمپانی در کنفرانس سالیانه بیلد به نمایش گذاشت. مایکروسافت به واسطه این ایده بسیار جذاب، قصد دارد که کار کردن با قلم را در ویندوز ۱۰ دسکتاب به راحتی کار کردن با قلم و کاغذ واقعی کند.

یکی از ویژگی های کار با قلم، این خواهد بود که دستورات و یادداشت های نوشته شده در یادداشت های چسبنده یا همان استیکی نوت ها، به طور خودکار به یک لینک تبدیل می شوند و به یاد آوری های کرتانا وارد می شوند.

wverything expected from microsoft taking notes and turning to a link to cortana redstone 1 Anniversary Update windows 10

و صد البته تنها این ویژگی در بهبود تجربه کار با قلم در ویندوز ۱۰ نیست. کاربران قادر خواهند بود که در نرم افزار تصاویر ویندوز ۱۰، بر روی عکس های خود یادداشت هایی بنویسند و یا خطوطی را رسم کنند. یک ویژگی جذاب دیگر این است که می توان به واسطه قلم بر روی نقشه های سه بعدی به یادداشت برداری پرداخت و وقتی که نقشه را جا به جا می کنید خطوط نیز به همراه آن جا به جا می شوند.

mapsinking_story wverything expected from microsoft taking notes in 3d maps redstone 1 Anniversary Update windows 10

همچنین یک رابط کاربری کاملا جدید نیز در نرم افزارن نقشه شاهد خواهیم بود که قابلیت های جدیدی همانند خط کش های دیجیتالی و … را به همراه خود دارد. برایان روپر که دمویی از رابط کاربری جدید این نرم افزار را به نمایش گذاشت، حتی یک عکس از نقشه ای که بر روی آن کار می کرد را در توییتر به اشتراک گذاشت که می توانید در اینجا مشاهده کنید.

اکشن سنتر جدید، اعلانیه های اندروید و کرتانای بهبود یافته

این سه مورد با یک دیگر میسر خواهند شد و بخش عمده ای از به روز رسانی یاد شده را تشکیل خواهند داد.کرتانا در حال بهبود یافتن برای تبدیل شدن به یک پل ارتباطی بین گوشی های موبایل، رایانه های شخصی، کنسول ها و هالولنز های کاربران خواهد بود. همانگونه که هم اکنون شاهد اعلانیه های تماس های از دست رفته و پیامک های تبلت ها و گوشی های کاربران در رایانه های شخصی هستیم. اما این ها بخش بسیار کوچکی از برنامه های مایکروسافت برای آینده آن می باشد.

اگر شما کرتانا را بر روی یکی از دستگاه های مبتنی اندرید خود نصب کنید، اعلانیه های شما بر روی رایانه شخصی نیز به نمایش در خواهد آمد. اکشن سنتر ویندوز ۱۰ با حافظه ابری نیز همگام است. بنابر این اگر شما یک اعلانیه را در یک دستگاه ببندید، در دستگاه های دیگر نیز بسته خواهد شد.

اکشن سنتر همچنین در آینده، در کنار رابط کاربری جدید خود، شامل ویجت ها، کاشی ها، تصاویر بند انگشتی و کارت نیز خواهد بود

everything expected from microsoft new action center redstone 1 Anniversary Update windows 10

اعلانیه ها بسیار بهبود خواهند یافت و شباهت بسیاری به آن چیزی که کاربران در طول مدت های طولانی از مایکروسافت خواسته بودند خواهند شد. به طور مثال، شما عددی را بر روی اکشن سنتر خواهید دید که به شما می گوید چه تعداد اعلانیه در اکشن سنتر وجود دارد و همچنین به طور مجزا، تعداد اعلانیه های هر نرم افزار را به شما نمایش خواهد داد.

Taskbar-900x400

همچنین، در لیست نرم افزار های پین شده بر روی اکشن سنتر، همانند آی او اس، تعداد اعلانیه های دریافتی هر نرم افزار را در کنار آیکون آن به نمایش در خواهد آمد و شما به راحتی قادر خواهید بود از تعداد اعلانیه های هر نرم افزار به سرعت آگاه شوید

Ce-0H1UUUAAgrmm.jpgorig_2048×۱۵۳۶_-_Google_Chro-1610

مایکروسافت در کنفرانس بیلد، اعلانیه های ویجت مانند را معرفی کرد. در اکشن سنتر همانند سیستم عامل های توسعه یافته توسط اپل، شاهد اعلانیه های ویجت مانند خواهیم بود. در این اعلانیه ها شما می توانید در ابتدا اطلاعات کمی را از اعلانیه خود مشاهده کنید و سپس با گسترش دادن آن، اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید.

کاشی های زنده قابل تعقیب

everything expected from microsoft Chaseable live tiles redstone 1 Anniversary Update windows 10

حتما تا کنون برای شما پیش آمده که چیز جالبی را بر روی کاشی زنده ای ببینید و به دنبال بدست آوردن اطلاعات بیشتری از آن کاشی را باز کنید اما در پیدا کردن موردی که نظر شما را جذب کرد است ناکام باشید. پس با به روز رسانی، به واسطه کاشی های زنده قابل تعقیب دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

پس از آمدن کاشی های قابل تعقیب به ویندوز، شما قادر خواهید بود که به راحتی با تپ کردن بر روی هر کاشی، به سرعت به بخشی که در حال نمایش است منتقل خواهید شد. اما متأسفانه به نظر می رسد که از این پس دیگر نمی توان نرم افزار هایی را که کاشی های زنده آن ها در حال نمایش محتوی است را به سادگی باز کرد و وارد محیط اصلی نرم افزار شد. نرم افزار هایی مانند استور ویندوز ۱۰ دائما در حال نمایش نرم افزار ها هستند و یحتمل در آینده با آن ها به مشکل بر خواهیم خورد.

صفحه استارت

این مورد، پیش از به روز رسانی رد استون، برای اینسایدر ها در دسترس خواهد بود تا مایکروسافت بتواند با بازخورد های آن ها به بهبود این ویژگی بپردازد. اما شاید در به روز رسانی سالیانه، طراحی منوی استارت به کلی تغییر کند.

everything expected from microsoft new start 1 redstone 1 Anniversary Update windows 10

everything expected from microsoft new start 1 redstone 1 Anniversary Update windows 10.jpg

تغییرات بالا را مشاهده کنید. شما می توانید در صفحه ای که مایکروسافت برای این تغییرات باز کرده نظر خود را بیان کنید و بگویید که در مورد این تغییرات چگونه فکر می کنید. برای نظر دادن می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

کانتینیوم

continuumhandoff everything expected from microsoft new action center redstone 1 Anniversary Update windows 10

به نظر می رسد که مایکروسافت امسال دارد تمام تلاش خود را می کند تا تمام قابلیت ها و ویژگی های کنونی را به صورت یکپارچه و به هم مرتبط در بیاورد. هسته اصلی و قابلیت اساسی ویندوز ۱۰، دادن این قابلیت به کاربر است که تجربه کاربری مشابهی بر روی تمامی دستگاه های ویندوزی داشته باشد و پیش نیاز این امر، نرم افزار های یونیورسال و کانتینیوم و کرتاناست.

ویندوز ۱۰ قرار است که قابلیتی مشابه قابلیت “Handoff” اپل دریافت کند. این قابلیت هنوز اسم مشخص و رسمی ندارد ولی کاربران ویندوزی به کمک این قابلیت قادر خواهند بود که به تماس های گوشی تلفن خود، بدون دست زدن به آن و از طریق رایانه شخصی جواب بدهند و همچنین کار با هر نرم افزار را در هر کجا که در دستگاه دیگری رها کرده بودند را از سر بگیرند.

این قابلیت ها شامل نرم افزار پیام رسانی نیز می شود و پیش از این نیز، با یکی شدن نرم افزار اسکایپ و پیام رسانی و تغییر نام آن به “Messaging + Skype” می شد حدس زد که به زودی شاهد چنین قابلیتی در آن خواهیم بود.

مایکروسافت اج

everything expected from microsoft microsoft edge redstone 1 Anniversary Update windows 10

البته که مرورگر مایکروسافت اج ویژگی های بسیار زیادی را دریافت خواهد کرد. ویژگی هایی همچون اضافه کردن افزونه ها به آن که در حال حاضر اینسایدر ها در حال آزمایش کردن آن می باشند و همچنین ابزار هایی برای پورت کردن افزونه های مرورگر کروم به اج نیز منتشر شده است. ما هنوز در ابتدای راه توسعه این نرم افزار هستیم و به زودی ویژگی های بسیار جذاب و جدیدی به آن افزوده خواهد شد و تجربه کلی کار با این برنامه به کلی تغییر خواهد کرد.

پروژه سنتنیال

continuumhandoff everything expected from microsoft project Centennial redstone 1 Anniversary Update windows 10

مایکروسافت وعده بزرگی داده بود. پورت کردن نرم افزار های “Win32” به ویندوز موبایل. ردموندی ها به منظور تحقق این وعده، پروژه سنتنیال را پایه گذاری کردند و در انجام این امر نیز موفق بودند و شاهد افزوده شدن موقتی نسخه آزمایشی نرم افزار های افیس به استور ویندوز موبایل بودیم. در کنفرانس بیلد نیز، مایکروسافت کمی در مورد این پروژه صحبت کرد و پکیجی را برای پورت کردن نرم افزار های ۳۲ بیتی یا همان “Win32” عرضه کرد.

قابلیت های اکس باکس

everything expected from microsoft xbox one redstone 1 Anniversary Update windows 10

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، کرتانا یک پل میان رایانه های شخصی، گوشی ها، تبلت ها، هالولنز ها و کنسول هاست. پس طبق وعده مایکروسافت در آینده ای نزدیک شاهد افزوده شدن آن به کنسول اکس باکس خواهیم بود.

پس مطمئنا به زودی شاهد یکپارچه شدن استور و یونیورسال شدن آن خواهیم بود و شاهد اجرا شدن نرم افزار های ۳۲ بیتی بر روی اکس باکس خواهیم بود زیرا طبق پروژه سنتنیال، این نرم افزار ها ابتدا پس از پورت شدن وارد استور یونیورسال شده و در دسترس عموم قرار می گیرند.

آن چه که از آن سخنی گفته نشد:

تمامی این ویژگی هایی که مایکروسافت از آن ها سخن گفته و انتظار آن ها را می کشیم زیاد هستند اما با این حال، چیز های بسیار بیشتر دیگری هستند که مایکروسافت از آن ها سخنی به میان نیاورد اما ممکن است که در آینده از آن ها نیز سخن بگوید زیرا مطمئنا مایکروسافت تنها موارد گفته شده را در به روز رسانی سالیانه منتشر نمی کند و حرف بیشتری برای گفتن دارد.

کانتینیوم برای موبایل ها

everything expected from microsoft Continuum for phones redstone 1 Anniversary Update windows 10

هنگامی که مایکروسافت برای دستگاه های موبایلی برای بار اول شکل گرفت و معرفی شد، به نظر نمی رسید که آماده باشد و به ظاهر مایکروسافت زودتر از موعد آن را معرفی کرد. به عنوان مثال، در آن کانتینیوم، همه نرم افزار ها حالت تمام صفحه داشتند و شما نمی توانستید صفحه را پنجره پنجره بکنید و در کل، همه چیز خسته کننده بود.

بسیاری انتظار می کشند که در آینده این ها برطرف شوند و گوشی های موبایل واقعا همانند یک کامپیوتر عمل کنند و یا حد اقل بتوان صفحه را پنجره کرد و از نرم افزار ها در پنجره هایی کوچک استفاده کرد.

گوشی تلفن اچ پی که به تازگی و به نام الیت اکس ۳ معرفی شد، یک گوشی بسیار خاص است و سخت افزار آن تماما برای استفاده از آن در حالت کانتینیوم ساخته شده است و بسیاری گمان میبرند که با عرضه این گوشی موبایل، تحولی بسیار شگرف در کانتینیوم بوجود خواهد آمد. و این گوشی موبایل همزمان با به روز رسانی سالیانه ویندوز ۱۰ منتشر خواهد شد.

موتور همگام سازی وان درایو

everything expected from microsoft onedrive sync engine redstone 1 Anniversary Update windows 10

داستان وان درایور یک داستان جذاب است. با ویندوز ۸ و ۸.۱، وان درایو یک نرم افزار اختصاصی دسکتاپ داشت و کاربران می توانستند به راحتی و بدون این که سایت آن را باز کنند به محتوای حافظه ابری خود دسترسی داشته باشند. بدین شکل، فایل هایی که قبلا باز شده بودند به صورت افلاین در دسترس بودند و فایل های دانلود نشده برای باز شدن نیاز به اتصال به اینترنت داشتند.

با عرضه ویندوز ۱۰، این قابلیت به کلی برداشته شد و کاربران برای دسترسی به وان درایو خود یا باید از طریق مرورگر خود این کار را انجام بدهند یا از طریق فولدر وان درایو موجود در فایل اکسپلورر مشخص کنند که چه فولدر ها و فایل هایی سینک شوند. و تا وقتی که شما به اینترنت دسترسی داشته باشید و فضای کافی داشته باشید، وان درایو شما با فایل اکسپلورر سینک خواهد بود.

چندی پیش، تصاویری از نسخه یونیورسال نرم افزار وان درایو لو رفت و همچنین در اخباری درز شده از مایکروسافت مشخص شد که این کمپانی قصد دارد برای بار دیگر این ویژگی را به ویندوز باز گرداند ولی به شکلی دیگر و به شکل یه نرم افزار یونیورسال. و طبق شایعات، قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۵ این نرم افزار منتشر شود. اما شایعات درست نبودند و احتمال می رود که این امر با به روز رسانی سالیانه محقق شود.

redstone-cortana_story everything expected from microsoft onedrive sync engine redstone 1 Anniversary Update windows 10

البته، کنفرانس بیلد، کنفرانس توسعه دهندگان و برنامه نویستان است و اخبار آن، همانگونه که باید باشد، در مورد توسعه دهندگان و برنامه نویسان است. و به واسطه این کنفرانس، از ویژگی ها و قابلیت های جدیدی که به ویندوز اضافه خواهد شد مطلق خواهیم شد و همچنین توسعه دهندگان از API های جدیدی که به ویندوز اضافه خواهد شد و آن ها خواهند توانست در نرم افزار های در حال توسعه خود استفاده کنند آگاه خواهند شد.

و باز هم، به یاد داشته باشید که سیستم های ابری مایکروسافت مانند اژور و آفیس ۳۶۵، از سود آور ترین بخش های مایکروسافت هستند.در کنفرانس همانطور که پیش تر گفتیم و انتظار می رفت، اخبار زیادی در این باره نشنیدیم ولی احتمال می رود که مایکروسافت در آینده، اخبار بیشتری در مورد این سرویس ها منتشر کند و ویژگی های جدیدی را در آینده به این سرویس ها اضافه کند.

مایکروسافت کمپانی بزرگی است و بر روی موضعات مختلفی تمرکز کرده است و در حال فعالیت در زمینه های بزرگی است. هالولنز ها و پروژه هایی مانند سنتنیال آینده دنیای تکنولوژی را رقم خواهند زد. به واسطه پروژه سنتنیال حتی می توان ویژوال استودیو و نرم افزار های کمپانی ادوبی را وارد استور کرد و تنها تصور کنید که این نرم افزار ها را بر روی موبایل پرچمدار خود و یا هالولنز اجرا کنید. ردموندی ها در حال کار کردن بر روی موضوعاتی بسیار بزرگ تر از ویندوز موبایل هستند و ویندوز موبایل تنها بخش کوچکی از اهداف بسیار بزرگ مایکروسافت است. مایکروسافت کار کردن بر روی این سیستم عامل را رها نکرده است. اما این سیستم عامل خود به خود بخشی از بلند پروازی های مایکروسافت شده است و به واسطه آن ها رشد می کند. به واسطه اهدافی مانند پروژه سنتنیال و یا کانتینیومی بسیار پیشرفته تر.

پس به خودی خود در آینده، شاهد افزوده شدن برخی از ویژگی های گفته شده در ویندوز موبایل نیز خواهیم بود و به همین دلیل، در آینده ای نزدیک ویژگی های جدید بسیاری به این سیستم عامل افزوده خواهد شد.

نظر شما در مورد مایکروسافت و اهداف پیش روی آن چیست؟

منبع :

NEOWIN

270 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ezat
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

چه تاریخی منتشر میشه؟
نسخه موبایلش چی؟

omidrqzi
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

,کانتینیوم ک بدرد ما میان رده ها نمیخوره حداقل قابلیت او تی جی میومد والله بیخود مایکرو دهنمونو واسه ویندوز۱۰ اب انداخت

Shayan
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

اگه نرم افزار های win32 رو بشه برای گوشی پورت کرد یک انقلاب بزرگ میشه
ولی خدا کنه که شرکت ها روی خوش نشون بدن
چون الان نصف کاربران ویندوز ، از ویندوز ۷ استفاده میکنن
بعد اگه بخوان یونیورسال کنن نمیتونن وقتشونو بذارن فقط واسه ۱۰
ولی یه سری چیزا هام امکانش ضعیفه مثلا ویژوال استدیو امکانش خیلی کمه چون کامپایلر و .. میخاد بعد اگه هم این پروژه عملی بشه به گوشی هایی با رم بابا نیاز داریم
والا نمیدونم امیدوارم همچین اتفاقی بیوفته

حامد
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

سلام
من لومیا ۹۵۰ ایکس ال دارم ولی فوق العاده داغ میکنه سرعت گوشی هم چندان تعریفی نداره نسخه رسمی هم دارم و اینسایدر هم نیستم میخوام بدونم با این مشکلات بهتر نیست اینسایدر بشم و بیلد ها رو دریافت کنم؟؟؟ لیلا سریع تر راهنمایی کنید

  Mohammad0100
  پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

  هارد ریست کن درست میشه

  علی گلشن
  پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

  حامد جان خیر، پیشنهاد نمی کنم، نسخه های پیش نمایش مشکلات به مراتب بیش تری دارند. نگران نباشید، مشکلات شما با چند تا به روز رسانی حل میشه. اگر تازه خریدید، چند تا آپدیت براتون میاد و اول اونا رو دریافت کنید، اگر هم دریافت کردید، هر چند روز یک بار یه به روز رسانی براتون میاد که مشکلات رو کم تر میکنه، نگران نباشید.

   nokia lumia
   پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

   سلام اپدیت رو دریافت کرده بودم علاوه بر داغی خیلی زود شارژ خالی میکنه که یادم نبود بگم در مورد اپدیت هایی که گفتین هر چند وقت یه بار میاد مطمئن نیستم چون مگه مایکروسافت هر سال یه نسخه رو به صورت رسمی ارائه نمیکنه؟؟؟

    علی گلشن
    پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

    خیر عزیز، توی ویندوز ۱۰ سیستم عامل به صورت مستمر به روز رسانی دریافت میکنه، ممکنه حتی هر هفته دریافت کنه.

     nokia lumia
     پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

     من نسخه های رسمی رو میگم نه بیلد های پیش نمایشی رو!!!

      علی گلشن
      پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

      عزیز منم نسخه ی رسمی رو گفتم 🙂

  azita
  پاسخ دهید یکشنبه 21 فروردین 1395

  سلام
  منم ۹۵۰ ایکس ال دارم اولش برا منم اینجوری بود. بعد اینسایدر شدم الان خیلی راضیم از گوشیم خیلی عالی شده بنظر من اگه دوست داری اینسایدر شو همه مشکلاتت حل میشه بخصوص داغ کردن گوشی و مصرف باتری. کلا بیلدای جدیدش هی دارن بهتر میشن من که راضیم.

حامد
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

لطفا سریع تر راهنمایی کنید

  opda511
  پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

  اتفاقا من هم ۹۵۰ اکس ال دارم ولی اصلا داغ نمیکنه، بنظرم هارد ریست کن و از بکاپ اون استفاده نکن ومجدد از اول تنظیمات و نصب اپها رو انجام بده

علی احمدی
پاسخ دهید جمعه 19 فروردین 1395

ب نظرم All Apps تو ویندوز ۸ بهتر بود! الان تو ویندوز ۱۰ دستکتاپ اصلا خوب نیست!!!

علی وطنی
پاسخ دهید یکشنبه 21 فروردین 1395

سلام خدمت دوستان عزیز چندتا چیز اول اینکه او تی جی بالاخره ساپورت میکنه یا نه ؟ چون من ۹۳۰ دارم و نسخه رسمی رو گرفتم ساپورت نکرد دوم اینکه خیلییی داغ میکنه بقول برادرم یه نیمرو میشه روش درست کرد سوم خیلییی کنده مثلا تو باز کردن اپ ها بخصوص ۶tag تو ۸.۱ عین فشفشه باز میکرد من حتی نرم افزار دانگرید هم ریختم اماده ام بنظر شما دوستان چیکار کنم؟؟

azita
پاسخ دهید یکشنبه 21 فروردین 1395

شاید درج این مطلب اینجا کار درست نباشه اما من معمولا همیشه خبرهای سایت رو میخونم نظرات بچه ها رو هم میخونم بنظر من یه اشکال بزرگی که شاید بشه گفت ما ایرانی ها داریم اینه که هیشه از مشکلات و بدی ها هر چیزی میگیم هیچ وقت به نقاط مثبت و نقاط قوت چیزی توجه نمیکنیم. مثلا تو همین ویندوز فون قبول دارم یه سری مشکلات هست ولی خب میتونیم در کنارش نقاط قوتی که هر کدوموم ازش دیدیم رو به هم بگیم. بعضی وقتا با خوندن نظر یه سری از بچه شاخ در میارم، یه جورایی برام تعجب آوره این ایرادایی که میگیرن، بابا یه گوشی خریدین به اندازه گوشی ازش انتظار داشته باشین . بعضی وقتا بچه ها انتظار دارن یه موبایل میخرن باید دوربین حرفه ای باشه، تبلت هم باشه، لپ تاپ هم باشه، کامپیوترم باشه در نهایت کارای ایکس باکس هم انجام بده :))))))))))).

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,