مایکروسافت به‌روزرسانی بزرگ و مهم‌اش را قرار است در بهار امسال با نسخه‌ی 1803 ویندوز 10 برای این سیستم عامل منتشر کند. از شماره نسخه‌ی این به‌روزرسانی می‌توان حدس زد که این به‌روزرسانی در ماه سوم میلادی و در فصل بهار منتشر خواهد شد. این که این به‌روزرسانی Spring Creators Update (به‌روزرسانی کریتورز بهاری) نام خواهد گرفت (چرا که نشانه‌هایی از احتمال چنین نام گذاری وجود دارد) یا این که با اصطلاح یا نام جدیدی قرار است شناخته شود را مایکروسافت تصمیم خواهد گرفت.

به لطف برنامه اینسایدر ویندوز، دیدیم که برنامه‌های مایکروسافت برای ایجاد محتوای جدید برای کاربران چیست و در میان آن‌ها تعدادی تغییرات و ویژگی‌های جدید وجود دارد که می‌خواهیم در این مطلب مورد بحث قرار دهیم.

ویندوز Timeline

همگام با این به‌روزرسانی جدید، مایکروسافت ویژگی جدیدی را با نام Windows Timeline معرفی می‌کند. برای اکثر کاربران ویندوز، این ویژگی مانند ارتقا یافته‌ی Task View کنونی است.

در بیلدهای کنونی ویندوز 10، با فشردن دکمه‌ی Task View می‌توانید ببینید که چه برنامه‌هایی باز و فعال هستند و در کنار آن می‌توانید دسکتاپ‌تان را به حالت‌های دیگر تغییر دهید.

Timeline این قابلیت‌ها را فراتر می‌برد. با این قابلیت جدید شما می‌توانید برنامه ها و فایل‌ها را (که با برنامه‌هایی که آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند باز شده‌اند) در تمام دستگاه‌های ویندوزی‌تان ببینید. در عمل، این قابلیت این طور کار می‌کند: اگر شما در کامپیوترتان در خانه در حال انجام کار بر یک فایل بودید و در جای دیگری لپ‌تاپ‌تان را روشن کنید و Task View را باز کنید؛ فایلی که در خانه بر آن کار می‌کردید در آن جا قابل اجرا خواهد بود و می‌توانید کارتان را در لپ‌تاپ‌‌تان ادامه دهید. این در شرایطی ممکن است که این فایل در فضای ابری همگام سازی انجام شده باشد.

همچنین مایکروسافت قرار این قابلیت را به اپلیکیشن‌های iOS و اندرویدی‌اش اضافه کند، این گونه که اگر کاربری فایلی در Edge، OneNote یا Word باز کند و کار روی آن انجام دهد، می‌تواند ادامه کار بر آن را فایل را در کامپیوتر ادامه دهد.

بهبود طراحی فلوئنت

طراحی فلوئنت زبان طراحی جدیدی در ویندوز 10 است که مایکروسافت آن را سال گذشته معرفی کرد. مایکروسافت از آن موقع در حال وارد کردن و بهبود این طراحی در سراسر ویندوز بود و هدف آن یک دست کردن و جایگزینی محیط کاربری قدیمی ویندوز 10 بود.

با به‌روزرسانی بهاری 2018 ویندوز 10، عناصر آکریلیک طراحی فلوئنت به بخش‌های بیشتری در ویندوز مانند منوی استارت، Task Bar، صفحه‌ی My People و چند قسمت دیگر اضافه شده است.

اگر شما کاربر تبلت یا دستگاه‌های هیبریدی هستید، کیبرد لمسی نیز با نمای اکریلیک آراسته شده است، که جلوه‌ی خوش آیندتری به آن می‌دهد.

اپلیکیشن‌های Settings و Messenger هر دو دچار تحولات کلی با استفاده از طراحی فلوئنت خواهند شد. در حال حاضر شاید افراد زیادی هنوز از اپلیکیشن Messenger استفاده نمی‌کنند، ولی برای کاربرانی که به طور مداوم دسترسی به اینترنت و شبکه دارند به پیام رسان اصلی مورد استفاده آن‌ها تبدیل خواهد شد مگر این که این افراد به اسکایپ روی بیاورند. محیط کاربری این اپلیکیشن دوباره طراحی شده است و این بار محیط درونی کاملاً شفاف است و Reveal Highlightها به جذابیت آن می‌افزایند. اپلیکیشن Settings نیز در محیط داخلی‌اش نمای اکریلیک را دریافت کرده است (بیشتر در سمت چپ این اپلیکیشن)

طراحی فلوئنت و تغییرات محیط کاربری جدید جزئی ماندگار از ویندوز 10 شده‌اند. یک مشکل در این میان است و آن استفاده از این طراحی در برنامه‌های Third Party است. از آن جایی که مایکروسافت بیشتر به PWAها و برنامه‌های بازسازی شده 32 بیتی در استور متمایل است، دیدن این که مایکروسافت در آینده این طراحی را در کجا به کار می‌برد جالب خواهد بود.

بهبود مرورگر مایکروسافت اج

مایکروسافت به سرعت در حال وارد کردن قابلیت‌های موجود در مرورگرهای رقیب، یعنی کروم و فایرفاکس، به مایکروسافت اج است و در به‌روزرسانی بهاری آن‌ها را خواهیم دید.

مایکروسافت به این مرورگر قابلیت بی‌صدا کردن تب‌ها را به صورت مجزا اضافه کرده است. این همان چیزی است که بسیاری از کاربران که قبلا از فایرفاکس و کروم استفاده می‌کردند مدت‌ها از مایکروسافت خواسته بودند. همچنین این شرکت این شرکت خرید کردن آنلاین را برای کاربران آسان‌تر کرده است، این مرورگر اطلاعات کارت بانکی شما را در اکانت مایکروسافت شما ذخیره می‌کند و اطلاعات کاربر به صورت خودکار در فیلدهای مربوط به خرید آنلاین گذاشته می‌شوند و با یک کلیک به راحتی خرید انجام می‌شود.

مایکروسافت اج برای خواندن نیز بهسازی شده است. حالت Reading با ارائه‌ی قابلیت Advanced Grammer Tools تجربه‎ای بهتر در خواندن صفحات به شما ارائه می‌دهد. بهسازی‌های حالت Reading فقط به اج ختم نمی‌شود و شامل E-Bookها نیز می‌شود. دیگر می‌توانید فایل‌های E-Pub در ویندوز 10 را برای استفاده‌ی بعدی ذخیره کنید و آن را از همان جا ادامه دهید به جای این که همه‌ی آن را در مایکروسافت اج برای خواندن دوباره باز کنید.

همچنین مایکروسافت از طراحی فلوئنت در ظاهر این مرورگر استفاده کرده است. محیط کاربری اصلی و حالت Reading به مقدار زیادی از نمای اکرلیک و Reveal Highlightها استفاده شده است. با این که عملکرد این مرورگر را بهبود نمی‌دهد، ولی ظاهر آن را زیباتر می‌کند و آن را با زبان طراحی جدید در قسمت‌های دیگر ویندوز هماهنگ می‌کند.

بهسازی حریم خصوصی:

مایکروسافت قصد دارد که نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را با به‌روزرسانی بهاری ۲۰۱۸ برطرف کند، در واقع این کاری است که در هر به‌روزرسانی انجام می‌دهد.

این شرکت Diagnostics Data Viewer جدیدی به این سیستم عامل قرار است اضافه کند که به کاربران اجازه بررسی داده‌هایی که مایکروسافت به صورت خودکار به ردموند ارسال میکند را می‌دهد.

دونا سارکار چندی پیش در بیلد اینسایدری که این قابلیت را معرفی کرد گفت:

حریم خصوصی شما برای ما ارزشمند است. ما متعهد هستیم که کاملاً درباره اطلاعات جمع آوری شده در کامپیوتر شما صادق باشیم و به شما کنترل بیشتری بر این داده‌ها بدهیم. اپلیکیشن Diagnostics Data Viewer در ویندوز به شما قابلیت بررسی داده‌هایی که کامپیوتر شما به مایکروسافت می‌فرستد را می‌دهد و آن‌ها را به دسته‌های کوچک‌تر بر اساس نوع آن‌ها تقسیم می‌کند.

طبق نقد‌هایی که از مایکروسافت می‌شود، قبلاً ویندوز 10 هر جور اطلاعاتی، حتی آن دسته از اطلاعات که ترسناک به نظر می‌رسند و بعضی که شخصی هستند را به مایکروسافت می‌فرستاد.

مایکروسافت کسانی که ادمین یک کامپیوتر نیستند را نیز از یاد نبرده است. کاربران عادی (کاربران استاندارد) نیز می‌توانند حد جمع آوری و ارسال این اطلاعات را مشخص کنند و از تنظیماتی که ادمین انجام داده است مجزا است. اگر این افراد از این که به مایکروسافت داده‌هایی درباره کامپیوترشان فرستاده می‌شود ناراحت هستند می‌توانند آن را محدود کنند و برعکس. مهم آن است که این حد توسط کاربر مشخص می‌شود، نه مایکروسافت.

قابلیت Near Share:

به‌روزرسانی جدید ویندوز قابلیت جدیدی را همراه خود به ویندوز 10 می‌آورد و آن روشی آسان برای انتقال اطلاعات و فایل‌ها بین دستگاه‌های ویندوزی با قابلیت Near Share است. می‌توان گفت قابلیت Near Share رقیب AirDrop در زمینه انتقال داده بین دستگاه‌ها است که با بلوتوث و کامپیوترهای نزدیک به هم کار می‌کند. با فعال کردن Near Share کاربران به طور مستقیم می‌توانند داده‌ها را بین کامپیوترهای‌شان انتقال دهند به شرطی که آنها به‌روزرسانی بهاری کریتورز را داشته باشند. در این عصر که همه در حال روی اوردن به سرویس‌های ابری هستند قابلیت Near Share ممکن است کمی عجیب به نظر برسد ولی خود مایکروسافت آنرا به قصد تغییر دادن جهان اضافه نکرده است و تنها به عنوان قابلیتی که استفاده از کامپیوتر را بهتر می‌کند اضافه می‌شود.

به‌روزرسانی بهاری بدون شک به‌روزرسانی خاصی خواهد بود و فقط به این موارد تمام نمی‌شود. به از این تغییرات مانند ویدئوهای HDR بزرگ هستند، بعضی‌ها مانند تغییرات اموجی جزئی هستند. تقریباً می‌توان گفت این تغییرات بر نحوه‌ی استفاده کاربر از کامپیوترهای‌شان را عوض نمی‌کند، ولی بالا بردن کارایی و بهره‌وری را آسان‌تر از قبل می‌کند.

منبع :

MSPU

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,