microsoft_windows_10_devices

درست شش روز دیگر و در تاریخ ۲۶ اکتبر، مایکروسافت کنفرانس سالیانه ویندوز را برگزار خواهد کرد. اما برخلاف سال گذشته که این کنفرانس پر از معرفی سخت افزار بود، امسال انتظار کم تری برای چنین رونمایی هایی وجود دارد. بنابراین دقیقا چه انتظاری باید داشته باشیم؟

انتظارات ما

در این قسمت به بررسی مواردی می پردازیم که به احتمال زیاد شاهد رونمایی از آن ها در کنفرانس آتی ویندوز ۱۰ مایکروسافت خواهیم بود. اما در نظر داشته باشید که هرچند با احتمال بسیار بالا ولی مواردی که در ادامه می آیند کماکان حدس و گمان محسوب می شوند.

ویژگی های ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۷

مایکروسافت در حال آزمودن به روز رسانی بزرگ بعدی خود با نام رمز رداستون ۲ برای ویندوز ۱۰، در طول چند ماه گذشته بوده است. در این میان چند بیلد نیز در دسترس اینسایدر ها قرار گرفته که شامل ویژگی ها و تغییرات بسیار بزرگی نبوده است. مایکروسافت احتمالا در این کنفرانس، چندی از ویژگی های بزرگ را که تا سال ۲۰۱۷ به ویندوز ۱۰ راه پیدا خواهند کرد، بیان می کند. درست مانند کاری که در رویداد ویندوز در ژانویه ۲۰۱۵ انجام داد.

برخی از این ویژگی ها ممکن است شامل ویژگی های مدیریت فایل یونیورسال، HoloShell ،HomeHub ،Office Hub و غیره باشند.

windows10_officehub
نمایی از آفیس هاب

همچنین مایکروسافت ممکن است به صورت رسمی زمان عرضه عمومی رداستون ۲ را مشخص نماید اما سایت ویندوز سنترال نیز پیش تر تایید کرده بود که این به روز رسانی در ماه مارچ ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد.

مایکروسافت همچنین یک به روز رسانی بزرگ دیگر را برای سال ۲۰۱۷ با اسم رمز رداستون ۳، تدارک دیده است که هدف گزاری انتشار آن در تابستان همان سال است. بسیار بعید به نظر می رسد که شرکت هیچ کدام از ویژگی های مربوط به آن به روز رسانی را در این کنفرانس رونمایی کند.

سرفس All-in-One

همچنین با توجه به شایعات احتمال معرفی سرفس All in One (AIO) بسیار قوی است که مدتی پیش قطعاتی از آن در رادار رسانه ها قرار گرفت. طبق اطلاعات ZDNet این دستگاه با کد رمز Cardinal (به معنای زیربنایی) در حال ساخت بوده است که می توان نتیجه گرفت قرار است میز کار شما را به یک استودیو تمام عیار تبدیل نماید. منابع داخلی ویندوز سنترال همچنین به این نکته اشاره کرده اند که دستگاه قرار است برای قرارگیری در اتاق نشیمن مناسب باشد. البته دستگاه مناسب برای اتاق نشیمن امکان دارد اشاره ای به Microsoft Home (در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد) داشته باشد.

تصویر ثبت شده از پتنت مایکروسافت با نام رایانه ماژولار
تصویر ثبت شده از پتنت مایکروسافت با نام رایانه ماژولار

البته که جزییات در این زمینه بسیار ناچیز هستند، اما دستگاه مذکور ممکن است دارای صفحه نمایش جدا شونده، قابلیت نگارش با قلم و اضافه نمودن قطعات ماژولار باشد به طوری که بتوان سخت افزار آن را تعویض نمود. صحبت هایی نیز در مورد صفحه نمایش ۴K بزرگ (۲۷ اینچی) شنیده شده است که البته خبرهایی پیش تر در مورد آزمایش نسخه های ۲۱ و ۲۴ اینچی توسط مایکروسافت نیز وجود داشت.

نویسنده سایت The Verge آقای Tom Warren اشاره کرده است که این دستگاه احتمالا از کارت گرافیکی GTX-1080 برخورد دار باشد که گزینه بسیار عالی برای بازی است. البته که می دانیم مایکروسافت قصد دارد رسانه های مرتبط با بازی های رایانه ای را با ارائه محصولی در خورد، تحت تاثیر قرار دهد. در حقیقت وجود یک کارت گرافیکی بسیار بالارده، محصول را برای استفاده همزمان از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده آماده نشان خواهد داد. در ترکیب با ویندوز هالوگرافیک و برخی بازی هایی که در آینده برای رایانه ها در استور قرار خواهند گرفت، ممکن است سرفس AIO فراتر از چیزی باشد که تصور می کنیم. تنها تصور کنید که این سرفس توانایی اجرای تجربه سه بعدی هالوگرافیک را داشته باشد….

surface-keyboardb-fcc
صفحه کلید باز طراحی شده سرفس

در نهایت کیبورد و ماوس با برند سرفس به زودی به همراه سرفس AIO رونمایی خواهند شد. صفحه کلید بسیار جمع و جور، زیبا، مینیمالیست و در عین حال ارگونومیک است. به هر حال این ها ماوس و صفحه کلید با برند سرفس هستند و به طبع آن طراحی آن ها نیز با رنگ و روح دستگاه های سرفس، به روز شده است.

مانند هر دستگاه سرفس دیگری نیز انتظار داریم که این دستگاه خاص، کمی اعجاب انگیز و بسیار گران قیمت باشد.

HomeHub رقیب Amazon Echo؟

ما همچنین شنیده ایم که مایکروسافت برنامه رقابت با محصول موفق آمازون، یا همان Echo را در سر می پرورانده است و برنامه هایی هم برای آن در رویداد ۲۶ اکتبر در نظر گرفته است. جزییات انجام این کار کماکان در هاله ای از ابهام واقع شده است، اما منابع داخلی ویندوز سنترال خبر از وجود دستگاهی مرتبط با ویندوز ۱۰ با نام “HomeHub” می دهند.

محصول آمازون با نام Echo
محصول آمازون با نام Echo

محصول مایکروسافت و رقیب Amazon Echo مجهز به کرتانا خواهد بود. در مقابل Echo از دستیار دیجیتالی آمازون یعنی الکسا بهره می برد. به احتمال زیاد این محصول نیز مانند رقیب خود یک بلندگو خانگی خواهد بود که فرامین صوتی شما را در خانه دریافت خواهد کرد تا به سوالاتتان پاسخ داده، یادآورهایتان را تنظیم کرده و به خانه هوشمند شما دستور دهد. مایکروسافت با این اقدام قصد دارد، کرتانا را در مرکز زندگی شما قرار دهد.

قابلیت جالب دیگر، ذخیره سازی فایل ها در این دستیار خانگی خواهد بود. می توان فایل هایی نظیر، موسیقی، فیلم، تصاویر را مانند یک سرور شخصی در این دستگاه ذخیره کرد و بعدا از آن خواست تا اطلاعات را بر روی هر دستگاه دیگری استریم نماید.

خیلی ها منتظر هستند که مایکروسافت به بازار دستیارهای هوشمند خانگی ورود کند، اما شاید مایکروسافت برنامه دارد تا نقشی جذاب تر و بزرگ تر از آنچه که در بازار است را ایفا نماید. آن ها با رقیبی به نام آمازون رو به رو خواهند شد که دستیار خانگی خود یعنی Echo را به فضای ابری Web Service و همچنین صدها دستگاه خانگی در طول چند سال متصل کرده است. به علاوه گوگل نیز به تازگی بلندگوی مجهز به دستیار هوشمند خود را معرفی کرده است و شایعات نشان از عزم اپل برای ورود به این بازار با استفاده از دستیار خانگی مجهز به سیری دارد.

احتمالات

در این قسمت بنا داریم درباره محصولاتی صحبت کنیم که شایعات در مورد آن ها وجود داشته است اما وجود قطعی آن ها ثابت شده نیست. این محصولات ممکن است در کنفرانس هفته آینده منتشر شوند ولی اگر هم خبری از آن ها نشد، متعجب نشوید.

نوسازی سرفس-اضافه کردن Kaby Lake؟

ما در این کنفرانس انتظار دستگاه های سرفس بوک ۲ و سرفس پرو ۵ را نداریم. در حالی که پیش تر خبرهایی از طراحی جدید برای لولای سرفس بوک ۲ به بیرون درز کرده بود، اما نباید انتظار عرضه آن تا قبل از سال جدید میلادی را داشت. در این میان اما احتمال به روز رسانی سرفس ها با نسل جدید پردازنده های اینتل بسیار قوی تر است.

در واقع Kaby Lake اسم رمز نسل هفتم پردازنده های i5 ،i3 و i7 اینتل است که دمای کمتری تولید کرده، بازدهی دوبرابری داشته، فناوری به کار رفته در آن ها سریع تر بوده  و به صورت بومی از سخت افزارهای ۴K پشتیبانی می کنند. این پردازنده ها در مقایسه با نسل قبلی یا Skylake از معماری ۱۴ نانومتری ساخته شده اند و حتی اینتل وعده استفاده از فناوری ساخت ۱۰ نانومتری را در نسل هشتم یعنی Cannonlake داده است.

surface-logo

پس اگر از طراحی جدید در سرفس ها خبری نیست اما مایکروسافت درست مانند شرکت Dell که دستگاه XPS 13 خود را به پردازنده جدید مجهز نمود، احتمالا این گونه دست به بروز رسانی نسل آخر دستگاه های سرفس بزند. البته این کار پیش تر در خط تولید سرفس مرسوم نبوده است ولی همین اقدام نیز مزیت خوبی برای این دسته از محصولات مایکروسافت به وجود خواهد آورد، گرچه که آن ها فعلا نام خود یعنی سرفس پرو ۴ و سرفس بوک را حفظ خواهند کرد.

و دوباره تاکید می کنیم، مایکروسافت از آن جا که تا بهار سال آینده  دستگاه های سرفس پرو ۵ و سرفس بوک ۲ را آماده نمی بیند، با به روز نگه داشتن دستگاه های فعلی سعی در قانع نمودن کاربران برای خرید آن ها تا سال آینده دارد. اما از آن جا که خبر قطعی در این زمینه به ما نرسیده است آن را در دسته اما و اگر ها قرار داده ایم.

پروژه Centennial برای نرم افزارها و بازی ها قدیمی win32 در دسترس قرار خواهد گرفت

در حالی که می دانیم چنین اتفاقی رخ خواهد داد اما از ابعاد احتمالی آن در رویداد ۲۶ اکتبر بی خبر هستیم. مایکروسافت با توسعه دهندگان برای آوردن بسیاری از نرم افزارها و بازی های win32 به استور ویندوز با استفاده از پل پروژه Centennial در حال همکاری است و اگر سرفس AIO به اندازه کافی برای اجرای بازی ها قدرتمند باشد، این می تواند نشانه برای توسعه دهندگان تلقی شود که استور ویندوز ۱۰ چه مزایایی را برای آن ها فراهم خواهد کرد.

همچنین ممکن است در این رویداد از توسعه دهندگان بزرگی مانند Adobe و Slack که قرار است نرم افزارهای خود را به استور بیاورند، صحبت به میان آید. همان طور که می دانید در حال حاضر اپ های زیادی با استفاده از پروژه Centennial به استور نیامده اند و آن هایی که آمده اند نیز نام های بزرگی نیستند.

تلفن همراه Alcatel Idol 4 Pro

ماه هاست که صحبت هایی را در مورد تلفن همراه پرچمدار ویندوزی آلکاتل با نام Idol 4 pro می شنویم که توانایی اجرای واقعیت مجاری را دارد. اخیرا نیز عکس هایی از دستگاه، بسته بندی و گواهی نامه Wifi آن به بیرون درز نموده است. این دستگاه قرار است در ایالات متحده با نام Idol 4S و تحت اپراتور T-Mobile نیز عرضه شود که به همراه خود یک هدست واقعیت مجازی در بسته بندی خواهد داشت.

نسخه ای که توسط T-Mobile عرضه می شود از پردازنده اسنپدراگون ۸۲۰، ۴ گیگابات رم و ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی بهره خواهد برد و دارای صفحه نمایش ۵.۵ اینچی با دقت ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است.

بنابراین کی از این محصول رونمایی می شود؟

با توجه به تصاویر منتشر شده از تلفن که آن را آماده عرضه نشان می دهد، احتمال بیشتر آن است که مراسم معارفه آن در رویداد هفته آینده باشد اما اگر این اتفاق نیفتاد، نمی توان زمان دقیقی را برای معرفی این محصول در نظر گرفت.

نرم افزار Skype Teams

تیم اسکایپ مایکروسافت نیز قصد دارد که محصول جدید خود با نام “Skype Teams” را که برای رقابت با رقیب بسیار محبوب خود Slack آماده کرده است معرفی کند. این محصول یک رابط تمام عیار درون و بیرون سازمانی جهت ارتباط و پیگیری امور اداری است.

۱۴۷۳۲۰۴۷۸۹_skype-teams-2_story

به نظر می رسد این نرم افزار در آستانه ادغام با ویندوز ۱۰ قرار دارد، گرچه اطمینان کامل از معرفی آن در رویداد آتی وجود ندارد. اما از آن جایی که به زودی رویدادی نیز برای آفیس برگزار خواهد شد، احتمال آن  نیز می رود که رونمایی از این محصول به زمان دیگری موکول شود.

مواردی که هیچ شانسی برای حضور در این رویداد نخواهند داشت

خوب با یک جمع بندی کلی می توانیم شایعات و مواردی که قطعا شاهد آن ها نخواهیم بود را جدا کنیم:

  • سرفس فون: امکان وجود سرفس فون در این کنفرانس صفر درصد است! به هر میزان هم که ما دلداده این محصول افسانه ای باشیم به قطع یقین می توان گفت که هیچ سخت افزار تلفن همراهی از سمت خود مایکروسافت در این رویداد معرفی نخواهد شد. حتی ممکن است در بهار سال آینده نیز خبری از سرفس فون نباشد. شاید بهتر است فعلا یک دستگاه HP Elite x3 تهیه کنید!
  • مایکروسافت بند ۳: قطعا می دانید که پروژه مایکروسافت بند ۳ در حال تکمیل به همراه استاندارد ضد آب و امکان نوار قلب بود. اما منابع داخلی در مایکروسافت اطلاع داده اند که این پروژه منتفی شده است. گرچه دوست داشتیم این خبر اشتباه باشد اما با کمال تاسف صحت آن را تایید می کنیم. به نظر می رسد فعلا (شاید هم برای همیشه) جایگزینی برای مایکروسافت بند ۲ وجود نداشته باشد.
  • پروژه اسکورپیو: نسل بعدی اکس باکس مایکروسافت با نام رمز پروژه اسکورپیو در کنفرانس E3 امسال معرفی شد. در همان زمان اشاره شد که این محصول در سال ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد. البته برخی از منابع خبر می دادند که مایکروسافت ممکن است اکس باکس را به واسطه ادغام با ویندوز ۱۰ به کنفرانس مطابق با ویندوز آورده و هم زمان با سرفس AIO به معرفی آن بپردازد ولی از آن جا که مایکروسافت همیشه پروژه های مبتنی بر اکس باکس خود را در E3 معرفی می کرده و با توجه به گفته های شرکت، امکان وجود محصول جدید در این زمینه کاملا منتفی است.

در نهایت به شما یادآوری می کنم که مایکروسافت در حفظ اسرار همیشه موفق بوده است. بنابراین هدف از تهیه چنین مقاله ای این است که اگر هم برخی از محصولات معرفی شدند یا اگر نشدند، کاملا آمادگی داشته باشید. بنابراین با وینفون همراه باشید. ما تا زمان برگزاری رویداد تمام حواشی و اخبار تکمیلی مربوط به آن را پوشش خواهیم داد و در زمان کنفرانس نیز می توانید آن را به صورت وبلاگ نویسی زنده، از طریق سایت دنبال نمایید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
lumia
پاسخ دهید پنجشنبه 28 مهر 1395

جالبه واسم که چنین مقاله ای رو نشستم و تا آخر خوندم 😐
تنها امیدواریم اینه که تو این کنفرانس چندتا قابلیت کلیدی به نوتیفیکیشنای ویندوزش اضافه کنه که واسه ی پروژه ی جدیدم واقعا نیازمندشم 😀
البته منفی ندین ، میدونم قرار نیست قابلیتهای برنامه نویسی یا دات نت رو اینجا معرفی کنه

tabatabaeifar
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

پروژه لومیا ۸۵۰ کنسل شد ؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,