زمان زیادی تا E3 باقی نمانده است و مایکروسافت در حال تدارک سورپرایز های ویژه خود برای این رویداد است. مسلما هیولای مایکروسافت Project Scorpio نقشی اساسی در کنفرانس امسال مایکروسافت ایفا خواهد کرد ولی آیا یک کنسول قدرتمند تمام نیاز های مایکروسافت را رفع خواهد کرد؟ در ادامه با وینفون همراه باشید.

به قلم Jez Corden

مایکروسافت با شعار ۴K واقعی ( و نمایش چندین چند تصویر از قدرت این کنسول ) چند هفته پیش از مشخصات سخت افزاری Project Scorpio  پرده برداشت. با وجود ویژگی های مثبت متعدد اسکورپیو پرسش تعداد زیادی از هواداران این است که این هیولا با چه تعداد عناوین جدید تغذیه خواهد شد و مهم تر از آن، چه برچسب قیمتی بر روی جعبه آن خواهد خورد؟

با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به “انتظارات ما از کنفرانس E3 امسال مایکروسافت”

سه جلد عقرب_ نام، قیمت، طراحی ظاهری و تاریخ عرضه Project Scorpio

همانطور که عنوان شد، مایکروسافت با پرده برداری از توان سخت افزاری این کنسول مخاطبین را نسبت به قدرت اسکورپیو مطمئن کرد ولی همچنان سوالات زیادی بدون پاسخ باقی مانده اند که خوشبختانه مایکروسافت در صدد پاسخگویی به آن هاست. مسلما در کنفرانس امسال شاهد اعلام قیمت، نام کنسول و تاریخ انتشاری معین برای خواهیم بود.

به خاطر یک مشت دلار _ قیمت نهایی Project Scorpio چه قدر خواهد بود؟

پس از این که رییس بخش اکس باکس “فیل اسپنسر” در توصیف این کنسول از کلمه ” کنسول ویژه” استفاده کرد بحث و گمانه زنی راجع به قیمت این کنسول بالا گرفت. مایکروسافت به صورت شفاف اعلام کرده است که حتی پس از عرضه اسکورپیو، Xbox One S همچنان به عنوان اولویت اول فروش اکس باکس باقی خواهند ماند. دقیقا مشابه با سیاستی که سونی در قبال PlayStation 4 معمولی و PS4 Pro در پیش گرفته است.

قیمت Xbox One S هم اکنون در بازار از ۲۵۰ دلار تا ۳۵۰ با توجه به ظرفیت هارد و باندل های معدد متغیر است. تحلیلگر نامدار صنعت بازی “مایکل پکتر” پیش از این عنوان کرده بود باتوجه به رقابت نزدیک اکس باکس با PS4 Pro، اگر Project Scorpio قیمتی بیشتر از ۴۰۰ دلار در هنگام عرضه داشته باشد مساوی است با مرگ این کنسول. به همین دلیل احتمال این که مایکروسافت با اعلام یک قیمت منصفانه همه را غافلگیر کند کم نیست.

Xbox One معمولی در هنگام انتشار با قیمت ۵۰۰ دلار عرضه شد که اختلاف قیمت ۱۰۰ دلاری آن با PS4 آن هم به خاطر پروژه شکست خورده Kinect نقشی اساسی در عقب افتادن اکس باکس از کورس رقابت داشت. همین اشتباه باعث شد PS4 در ابتدای نسل شروعی رویایی را تجربه کند. برای همین بعید می دانم مایکروسافت یک اشتباه را دوباره تکرار کند اما هنوز هم نمی توان با اطمینان حرف زد.

برخلاف نسل بندی های قبلی، با عرضه اسکورپیو مخاطبین از هیچ یک از محتواهای کنسول قدیمی خود محروم نخواهند شد. تمام بازی ها، سرویس ها و لوازم جانبی بین هر دو کنسول مشترک است. این بدان معناست اسکورپیو جایگزین اکس باکس وان اس نخواهد شد. مایکروسافت ملاک موفقیت اکس باکس را، میزان کاربران فعال شبکه اکس باکس لایو  قرار داده که شخصا آن را تصمیم درستی می دانم. با وجود EA Access، سرویس اشتراک گلد و Xbox Game Pass اکس باکس به منبع درآمدی مطمئن برای ردموندی ها مبدل شده است.

شخصا فکر می کنم تصمیم گیری نهایی مایکروسافت در باره قیمت اسکورپیو از سه حالت زیر خارج نیست:

  • مایکروسافت با درنظر گرفتن اسکورپیو برای قشر ویژه ای از بازیکنان که دارای نمایشگر ۴K هستند و با تاکید بر برتری سخت افزاری اسکورپیو نسبت به PS4 Pro این کنسول را با قیمت ۵۰۰ دلار به بازار عرضه کند

  •  مایکروسافت ضمن توجه به میزان کاربران فعال در اکس باکس لایو، با ارائه قیمت جسورانه ۴۰۰ دلار یا حتی کمتر تمرکز خود را بر نشان دادن توانایی های اسکورپیو برای بازیکنانی که از نمایشگر ۴K برخوردار نیستند معطوف خواهد کرد.

  • مایکروسافت با هدف قرار دادن Xbox One S و کاهش قیمت قابل ملاحظه آن تا حدود ۲۰۰ دلار، این کنسول را به دروازه ورود به اکوسیستم اکس باکس مبدل می کند در حالی که اسکورپیو به عنوان یک انتخاب لوکس تر در بازار باقی خواهد ماند

شخصا فکر می کنم مایکروسافت قیمت ۴۰۰ دلار را در نهایت برای اسکورپیو انتخاب خواهد کرد اما احتمال اینکه با برچسب قیمتی کمتر از این برای تصاحب کردن برتری PS4 Pro رو به رو شویم چندان بعید نیست. از طرفی مایکروسافت باید کنسول Nintendo Switch و قشر بازیکنان کم سن و سال و معمولی را نیز برای تعطیلات امسال در نظر داشته باشد. با توجه به جنبه های مختلف این کنسول از قدرت سخت افزار تا طراحی مهندسی آن، قیمت پایین تر از ۳۵۰ دلار تا اندازه زیادی بعید به نظر می رسد. ولی این را به یاد داشته باشیم که هیچ چیز از اکس باکس بعید نیست.

تشریف فرمایی عقرب! – Project Scorpio چه زمانی عرضه خواهد شد؟

مایکروسافت با اعلام “تعطیلات ۲۰۱۷” خود را فعلا از ارائه تاریخ دقیق عرضه اسکورپیو معاف کرده است. این یعنی تاریخ عرضه اسکورپیو می تواند هر روزی بین ماه اکتبر و دسامبر قرار گیرد. از آن سو قرار داد بازاریابی مایکروسافت با عنوان Shadow of War این شایعه را بوجود آورد که ممکن است اسکورپیو به خاطر این عنوان مقداری زودتر عرضه شود که خب شخصا با اطمینان می توانم این شایعات را رد کنم.

خوشبختانه طبق اطلاعات رسیده از دورنمای بروزرسان ویندوز۱۰، به نظر می رسد اسکورپیو تا پیش از انتشار کامل Redstone 3 در ماه سپتامبر، عرضه نخواهد شد. از طرفی همه ما مطلع هستیم که مراحل تصدیق عناوین بر روی اسکورپیو تا پیش از ماه اکتبر اتفاق نخواهد افتاد. به همین خاطر حدس من در رابطه با تاریخ عرضه احتمالی اسکورپیو اواسط اکتبر تا اواخر نوامبر می باشد. حتی اگه هنوز هم به حرف های من اعتقاد ندارید وقتی بدانید ماه عقرب بین ۲۴ اکتبر تا ۲۲ نوامبر قرار دارد صد در صد به پیش بینی من ایمان خواهید آورد!

رژه چهار نفره – عناوین استودیو های داخلی مایکروسافت

در کنفرانس امسال مسلما شاهد نمایش هایی مفصل از عناوین Crackdown 3 ، Sea Of thieves ، State of Decay و احتمالا ماینکرفت خواهیم بود. این بازی ها که به نوعی پرچم داران مایکروسافت در سال ۲۰۱۷ هستند فرصتی خواهند یافت تا در نبود سایه عظیم HALO یا Gears of War عرض اندام کنند.

Crackdown 3 عنوانی بر پایه پردازش ابری است که به دنبال شگفت زده کردن بازیکنان با نسل تازه از تخریب پذیری است. Sea of Thieves عنوانی تماما آنلاین و متمرکز بر کار تیمی است. این بازی با قرار دادن بازیکن در نقش یک دزد دریایی او را به همراه دیگر همقطاران سارق خود به دل ماجراجویی ها و یافتن گنج در جزایر مختلف می فرستد. State of Decay 2 یکی دیگر از عناوین با محوریت CO-OP چهار نفره است که به جای دریای آبی و دزدان دریایی، بازیکن را در محیطی بی رحم و آخرالزمانی قرار می دهد که تهدید حمله زامبی ها از هر سمت و سویی به انتظارتان نشسته است. و در نهایت ماینکرفت که عنوانی شناخته شده بین اکثر بازیکنان به شمار می رود.

چندی پیش اعلام شد فورتزا ۷ نیز در کنفرانس حضور خواهد داشت و مسلما جز عناوینی است که وظیفه به رخ کشیدن قدرت اسکورپیو را بر عهده دارد.

مایکروسافت عموما به خاطر تعداد کم عناوین انحصاری و عملکرد نه چندان راضی کننده تعداد زیادی از آن ها مورد انتقاد قرار می گرفت. انتخاب های عجولانه به همراه انحصاری های نه چندان موفقی چون ReCore، عنوان موفق ولی کم و سر و صدای Halo Wars 2 و در نهایت کنسل شدن Scalebound همه و همه باعث دلسردی هواداران شده بود. خوشبختانه در کنفرانس امسال مایکروسافت دورنمایی کلی از عناوین انحصاری آینده شرکت به نمایش خواهد گذاشت تا حداقل از عهده دلجویی از هواداران دلگیر بر آید.

لغو ادامه ساخت Scalebound به حدی شوکه کننده بود تا مایکروسافت را مجبور به تاخیر انداختن لیست عناوین آینده Xbox بکند.

استودیو ۳۴۳i تایید کرد که هیچ نمایشی از Halo 6 در کنفرانس امسال صورت نمی گیرد، از طرفی بسیار دور از انتظار است که از استودیو Coaliton انتظار معرفی نسخه جدید Gears Of War را داشته باشیم. پس با این وجود گمان نمی کنم استودیوهای داخلی مایکروسافت چیز دیگری در آستین داشته باشند که ما از آن بی خبر باشیم.

هم اکنون خیلی زود است که از مایکروسافت انتظار یک تیزر و یا دورنمای کوتاه از عناوین آینده اکس باکس داشته باشیم. مسلما مایکروسافت هم به دنبال تکرار اشتباهات گذشته خود و ناامید کردن هواداران با وعده های تو خالی نیست. آن هم پس از بی نتیجه ماندن بازسازی دوباره Phantom Dust و لغو ادامه ساخت Scaleboend و Fable Legends. عاقلانه است که تنها بر روی این موضوع متمرکز شویم که در کنفرانس امسال شاهد تعدادی عنوان انحصاری جدید خواهیم بود. شخصا انتظاراتم را در این موضوع زیاد بالا نمی برم و حدس می زنم کنفرانس امسال به عناوینی که تا به جال از آن ها اطلاع داشته ایم و چند عنوان مستقل همانند Cuphead و Ashen محدود خواهد شد.

مهمان نوازی به سبک عقرب _ رزولوشن اجرایی ۴K برای عناوین شخص ثالث

مایکروسافت به طور مخصوصی روی نشان دادن قدرت سخت افزاری اسکورپیو تمرکز کرده و برای عملی کردن این هدف روی کمک استودیو های داخلی و استودیو های شخص ثالث حساب ویژه ای باز کرده است. عناوین حال حاضر همچون Gears of War 4 و Forza Horizon 3 ( که پیش از این نیز با رزولوشن ۴K بر روی PC اجرا شده بودند) با ارتقا به رزولوشن ۴K روی اسکورپیو اجرا خواهند شد. احتمال این که دیگر عناوین شخص ثالث همچون Resident Evil 7 و Rise of the Tomb Raider ارتقای رزولوشن دریافت کنند نیز بالا است. خوشبختانه دیگر توسعه دهندگان نیز نسبت به قدرت اسکورپیو علاقه نشان داده اند و به مایکروسافت در خلق گالری از عناوین ۴K یاری خواهند رساند.

طبق اطلاعات لو رفته عناوینی چون FIFA 2017، Madden 2017, Call of Duty: WW2, Red Dead Redemption 2 و Battlefront 2 با رزولوشن ۴K بر روی اسکورپیو اجرا خواهند شد. البته هنوز مشخص نشده است این عناوین به صورت ۴K واقعی بر روی اسکورپیو اجرا خواهند شد یا به کمک بعضی تکنیک های مهندسی به صورت مصنوعی به ۴K تبدیل خواهند شد. طبق یک منبع قابل اعتماد من می توانم تایید کنم عنوان Star Wars: Battlefront 2 با رزولوشن ۴K واقعی و ۶۰ فریم بر ثانیه بر روی اسکورپیو اجرا خواهد شد. و خودمانیم، چه بازی بهتر از عناوین خیره کننده استودیو Dice برای استخراج قدرت یک کنسول پر مدعا!

البته از گفتن این نکته نباید غافل شد که اجرای بهتر عناوین مختلف بر روی اسکورپیو به توسعه دهندگان شخص ثالث مربوط خواهد شد. اگر آن ها هم اکنون مشغول توسعه عناوین خود با رزولوشن ۴K بر روی PC و PS4 Pro هستند هزینه چندانی برایشان در بر نخواهد داشت تا عنوان خود را با همین رزولوشن برای یک دستگاه قدرتمند تر بهینه کنند.

یکی از شایعات بزرگی که اخیرا منتشر شده، به دست آوردن حقوق تبلیغات عنوان جدید از سری Assassins’s Creed توسط مایکروسافت است. از طرفی شایعات همکاری مایکروسافت با EA برای نمایش عنوان جدید و معرفی نشده این ناشر در کنفرانس امسال به گوش می رسد. درستی یا نادرستی این شایعات در روز های آینده مشخص خواهد شد ولی این نوع از همکاری ها تاثیر مثبتی در بهتر دیده شدن اسکورپیو و توان پردازشی آن خواهد داشت.

نسخه اول سری Destiny چنان قرارداد همکاری سفت و سختی با سونی بسته بود که حتی مایکروسافت اجازه نداشت از نام بردن Xbox One به عنوان دیگر پلتفرم این عنوان یاد کند. خوشبختانه برای نسخه دوم Destiny این دست از قرار دادها دیگر وجود ندارد، استودیو “بانجی” پس از معرفی نسخه دوم این سری راجع به اسکورپیو نیز سخن به میان آورد و کمی پس از آن با حضور در کانال یوتیوب اکس باکس، با Majer Nelson به گفت و گو نشست. با این حال Destiny 2 دارای محتوا های انحصاری بر روی PS4 خواهد بود اما اگر این عنوان با کیفیتی بهتر بر روی اسکورپیو اجرا شود می تواند به صورت رایگان به مثابه یک قرار داد شخص ثالث برای اسکورپیو عمل کند.

آخرین هنر نمایی عقرب_ بررسی واقعیت مجازی و سورپرایز های احتمالی

با حضور فیل اسپنسر تمرکز اصلی تیم اکس باکس در کنفرانس امسال بر روی عناوین انحصاری خواهد بود اما می توان حدس زد همچنان زمانی نسبتا کوتاه به معرفی برخی ویژگی های نرم افزاری تازه اختصاص داده شود. با عرضه سرویس استریم Mixer، بهبود های متعدد پلتفرم جهانی ویندوز، وعده عرضه عناوین واقعیت مجازی و دیگر بهبود های پلتفرم اکس باکس، منطقی است تا شاهد پرداخت تیم اکس باکس به این دست موارد در کنفرانس امسال باشیم.

پیاده سازی VR به کمک قابلیت واقعیت افزوده ویندوز بر روی اسکورپیو به توسعه دهندگان شخص ثالثی همچون Acer و HP این اجازه را می دهد که حتی با هدست هایی با سخت افزار معمولی تجربه واقعیت مجازی را برای مخاطب فراهم کنند. با این حال فکر نمی کنم مایکروسافت در کنفرانس امسال زمان زیادی را صرف واقعیت مجازی کند اما احتمالا در کنفرانس اعلام خواهد شد عناوین واقعیت مجازی نیز در راه اسکورپیو هستند.

رویداد سالانه E3 همواره به غافلگیری های فراوان شهرت داشته است. دوسال قبل مایکروسافت با معرفی قابلیت پشتیبانی از بازی ها نسل قبل همه را در بهت و حیرت فرو برد. کسی چه می داند شاید برای امسال نیز یک غافلگیری بزرگ در انتظار هواداران اکس باکس باشد.

و حالا وقت حسابرسی است! اکس باکس واقعا چه چیزی در چنته دارد؟

نقطه شروع اختلاف فروش فاحش بین اکس باکس وان و PS4 از سال ۲۰۱۳ و شروع مطمئن سونی آغاز شد. با این حال مایکروسافت با رفع تمام محدودیت هایی همچون اتصال دائم به اینترنت و خرید کینکت به صورت اجباری سعی کرد با ارائه خدماتی دلجویانه شبیه به عناوین با ارزش سرویس گلد و بخش بازی های مستقل، اختلاف بوجود آمده را جبران کند.

آن چه که واضح است از لحاظ تعداد کاربران، سونی دست بالاتر را نسبت به مایکروسافت دارد و با توجه به نیمه دوم سال ۲۰۱۷ پیش بینی می شود وضعیت باز هم برای مایکروسافت بحرانی تر شود. سونی با به دست آوردن حقوق تجاری عناوینی چون Call of Duty, Battlefront, و Destiny به دنبال برگرداندن ورق به نفع خود در تعطیلات امسال است. شاید این قرار داد ها زیاد قدرتمند به نظر نرسند اما سونی سرمایه گذاری بزرگی روی آن ها کرده است تا با آن چه در توان دارد مانع دیده شدن نام اسکورپیو در انتهای پیش نمایش های این عناوین شود.

از طرفی سونی پشتوانه محکمی به واسطه عناوین انحصاری خود دارد. عناوین موفقی مثل Nioh, Nier Automata, Horizon Zero Dawn و Persona 5 که طی چند ماه اخیر منتشر شده اند هم با اقبال مخاطبین و هم با تمجید منتقدان رو به رو شده اند.

از آن سو اکس باکس با شماری از انحصاری های نه چندان موفق و کنسل شده دست و پنجه نرم می کند. با این که سری بازی هایی همچون هیلو و فورتزا با قدرت به کار خود ادامه می دهند اما وقتی هر انحصاری تازه ای که توسط مایکروسافت عرضه می شود شکست می خورد، می تواند در آینده مانع پیوستن بازیکنان جدید به جبهه مایکروسافت شود.

استراتژی فعلی مایکروسافت تمرکز بر اسکورپیو و معرفی آن به بهترین کنسول اجرا کننده عناوین مولتی پلتفرم است. ولی مسئله اصلی اینجاست که مایکروسافت دقیقا چگونه قصد دارد در کنفرانس خود تفاوت بین رزولوشن ۴K واقعی و ۴K مصنوعی را نشان دهد. آیا آن ها در نظر دارند با نمایش هر عنوان، دو نسخه متفاوت از حیث رزولوشن اجرایی را با یکدیگر مقایسه کنند؟ حتی اگر جواب این سوال بله باشد باز هم سوالی دیگر باقی می ماند.چند در صد از بینندگان کنفرانس از نمایشگر ۴K و اینترنت پرسرعت برخورداند؟

با در نظر گرفتن نبرد بین کنسولی هم اکنون زمان مناسبی نیست تا اسکورپیو را یک برگ برنده برای مایکروسافت بدانیم اما بازار مشتریان همیشه غیرقابل پیش بینی عمل می کند. یک سال قبل، برخلاف عقیده اکثر تحلیل گران، اکس باکس وان اس با استقبال کم نظیری از سمت هواداران رو به رو شد به نحوی که در جایگاه نخست پرفروش ترین کنسول های نیمه دوم سال ۲۰۱۶ قرار گرفت. این بدان معناست ویژگی های مثبت و ارتقا های قابل توجه همیشه نظر مخاطب را به خود جلب خواهد کرد. می توان حدس زد مایکروسافت اسکورپیو را همراه با باندل سرویس Xbox Game Pass عرضه خواهد کرد و آن را تبدیل به پیشنهادی وسوسه کننده برای اکثر مخاطبین می کند. علی الخصوص برای کسانی که قصد مهاجرت از Xbox 360 خود به کنسولی جدید را دارند.

من کاملا مطمئنم اسکورپیو به کنسولی جذاب برای بازیکنان حرفه ای بدل خواهد شد. اما اگر مایکروسافت نمایشی ضعیف در کنفرانس امسال از خود نشان دهد مسلما سونی راهی هموار تر برای متقاعد کردن مخاطبینی خواهد داشت که بین خرید اسکورپیو و PS4 Pro مردد مانده اند.

کنفرانس E3 امسال مایکروسافت، روز دوشنبه، ۲۲ خرداد، ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت ایران برگزار خواهد شد.

شما در مورد کنفرانس امسال مایکروسافت چطور فکر می کنید؟ چه انتظاراتی از تیم اکس باکس در سال ۲۰۱۷ دارید؟
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

منبع :

WindowsCentral

28 پست
سیاوش امامی
زندگی یعنی هنر هفتم. آرامش یعنی موزیک کلاسیک. کمپانی یعنی مایکروسافت .
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
saeed_vb
پاسخ دهید یکشنبه 14 خرداد 1396

مقاله بی طرافانه خوبی بود. مررسی
کم کم ایکس باکس هم داره چوب کمبود انحصاری هاش میخوره امید وارم مایکروسافت فکری براش بکنه و راه ویندوز موبایل در پیش نگیره براش

صابر
پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

مقاله خیلی خوبی بود، همشو با دقت خوندم و لذت بردم، آفرین و دمتون گرم.
تا امشب که ببینیم چه میکنه، بیدارم و می بینم.
پخش زنده و وبلاگ نویسی هم دارید دیگه مثل سالای قبل؟

    كيان زرعكانی
    پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

    بله صابر جان. امسال هم طبق روال سال های قبل ما وبلاگ نویسی زنده و پوشش خبری زنده داریم از کنفرانس مایکروسافت. کنفرانس ساعت ۱:۳۰ بامداد روز دوشنبه ۲۲ خرداد به وقت ایران شروع میشه. پوشش ما هم راس همین ساعت شروع میشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,