_ویندوز پنل جدید

ویندوز 10 روی آرم می تواند آینده‌ی کامپیوترهای شخصی باشد! اهمیت بالای ویندوز 10 روی ARM

به لطف مراسم اخیر شرکت کوالکام، ما اکنون اطلاعات زیادی در مورد ویندوز 10 روی آرم داریم. ویندوز 10 برای آرم در حقیقت همان ویندوز بوده که برای آرم مجددا کامپایل شده است. این موضوع در ظاهر ساده است، ولی در واقع بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسد. این پروژه با مزایا و معایبی همراه است که البته هنوز در مورد آنها به طور کامل نمی دانیم. در ادامه با ما در وینفون همراه باشید.

در حالی که بر خلاف نظر برخی مردم، ویندوز 10 برای آرم لزوما به معنای استفاده از یک نسخه خاص از ویندوز نیست، ولی مایکروسافت ترجیح داده اولین کامپیوترهای مبتنی بر آرم را با سیستم عامل نسبتا جدید ویندوز 10 اس به جای ویندوز 10 پرو یا هوم تحویل دهد.

ویندوز 10 اس در حال حاضر ساده ترین و بهینه ترین نسخه ویندوز 10 است که به منظور حمایت از اپلیکیشن های استور، مایکروسافت قابلیت نصب نرم افزارهای سنتی را از آن حذف کرده است. به عبارت دیگر، ویندوز 10 اس بهترین نسخه از این سیستم عامل برای اجرا روی پلتفرم آرم است.

این موضوع به معنای این نیست که ویندوز روی آرم نمی تواند از برنامه های سنتی ویندوز پشتیبانی کند. حتی اولین بار زمانی که مایکروسافت این پروژه را معرفی کرد نشان داد که فتوشاپ نیز روی این دستگاه های به خوبی اجرا خواهد شد. به علت استفاده از شبیه ساز روی دستگاه ها، برنامه های ساخته شده برای پردازنده های x86، همان طور که در کامپیوترهای سنتی اجرا می شود روی پردازنده های آرم نیز اجرا خواهد شد.

مایکروسافت از نرم افزارهای 32 بیتی در ویندوز روی آرم پشتیبانی می کند، اما نرم افزارهایی که با معماری 64 بیتی ساخته شده اند حداقل تا به روز رسانی های آینده قادر به اجرا نیستند. علاوه بر این، هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام برنامه ها به همان اندازه خوب عمل کنند. مایکروسافت نرم افزارهای مهم و معروف را آزمایش کرده است تا اطمینان حاصل کند که آنها به خوبی کار می کنند، اما به دلیل ماهیت شبیه سازی، برنامه های کمتر شناخته شده ممکن است کارایی مطلوبی نداشته باشند.

به هر حال ویندوز 10 اس یک سیستم عامل قابل قبول است. در حالی که برخی حدس زده بودند که مایکروسافت قصد دارد تا تمرکز ویندوز 10 اس را روی اهالی کسب و کار و مدارس بگذارد، اکنون مشاهده می کنیم که مایکروسافت آن را به خط مقدم استراتژی ویندوز روی آرم آورده است. کامپیوترهای شخصی که ویندوز 10 روی آرم را اجرا می کنند با ویندوز 10 اس عرضه خواهند شد و تا اکتبر 2018 به صورت رایگان امکان ارتقا به ویندوز 10 پرو را خواهند داشت.

علی رغم این که پردازنده های آرم شاید ضعیف تر از پردازنده های سری core اینتل باشند، ولی مزایایی نیز دارند. حرکت به سوی آرم، به سادگی ادامه‌ی استراتژی پیوسته مایکروسافت برای تلاش به شبیه تر کردن کامپیوتر شما به گوشی های هوشمند است. این به خودی خود بد نیست، چرا که گوشی های هوشمند، کامپیوترهای دستی قدرتمند با مزایای خوبی هستند. آنها بسیار قابل حمل هستند، آنها به سرعت به محض این که شما برای تأیید هویت آنها را لمس کرده یا به آنها نگاه می کنید، راه اندازی می شوند و می توانند تقریبا یک روز یا حتی بیشتر (با فرض الگوهای استفاده عادی) برای شما کار کنند.

مایکروسافت قصد دارد این امکانات مدرن را به کامپیوتر شما منتقل کند، که در این راه از ویندوز 10 اس بهره خواهد گرفت. این دستگاه ها قابلیت همواره روشن خواهند داشت، به این معنی که به محض فشار دادن دکمه پاور، کامپیوتر شما شروع به کار می کند. با این پروژه شما دستگاهی در اختیار خواهید داشت که می تواند 22 ساعت عمر باتری و 30 روز زمان آماده به کار به شما ارائه دهد. این ها بخشی از مزایایی هستند که مایکروسافت انتظار دارد با حرکت به سوی آرم به آنها دست پیدا کند.

اگر وعده های ویندوز روی آرم به حقیقت بپیوندند و ما شاهد وجود برخی قابلیت های گوشی های موبایل در این کامپیوترهای قابل حمل باشیم، مطمئنا تغییراتی در معادلات بازار رخ خواهد داد. با عمر طولانی مدت باتری و راه اندازی سریع این دستگاه ها، شما انتظار خواهید داشت که کامپیوترهای شخصی نیز چنین ویژگی هایی را ارائه دهند. همچنین انتظار قابلیت همواره متصل و مستقل از WiFi نیز به لیست انتظارات کاربران اضافه می شود. بنابراین همانند گوشی های موبایل، شما قادر خواهید بود در هر نقطه که سیگنال تلفن همراه وجود دارد به کار با کامپیوتر خود مشغول شوید.

از لحاظ طراحی، کامپیوترهای شخصی نازک تر و سبک تر خواهند شد و از مصرف انرژی کمتر و اتلاف حرارتی بهتر پردازنده های آرم بهره مند می شوند.

بسیاری از مردم این سوال را دارند که آیا ویندوز 10 روی آرم به معنای آمدن ویندوز روی گوشی های موبایل است؟ به سادگی می توان گفت خیر. پاسخ کامل تر این است که مایکروسافت حداقل برای آینده ای نزدیک چنین چیزی را برنامه ریزی نکرده است. ویندوز 10 روی آرم هنوز برای موبایل قابل استفاده نیست و یک گوشی، واقعا باید یک گوشی باشد! مایکروسافت می تواند تصمیم بگیرد که نوع جدیدی از دستگاه های موبایل مبتنی بر ویندوز 10 روی آرم را ایجاد کند، اما پیش بینی می شود که پس از مشکلات رایج ویندوز فون، این شرکت در برداشتن قدم های آینده خود احتیاط بیشتری کند.

در حال حاضر، هنوز سوال های بی پاسخ زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد. اولین سوال این است که آیا عمر باتری ادعا شده توسط مایکروسافت، در شرایط واقعی نیز وجود خواهد داشت؟ مایکروسافت وعده یک عمر باتری شگفت انگیز را داده است که در حقیقت برای یک روز کامل جوابگو خواهد بود، که امیدواریم به همین صورت باشد. با این حال اکثر تولید کنندگان کامپیوترهای شخصی در زمینه باتری دستگاه های جدید خود بزرگنمایی می کنند و در نتیجه ما واقعا در مورد عمر باتری کامپیوترهای ویندوز 10 مبتنی بر آرم نمی توانیم اظهار نظر دقیقی بکنیم، به جز اینکه آنها قطعا بهتر از کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده های اینتل خواهند بود.

موضوع مهم دیگر این است که ما همچنین ایده جامعی در مورد عملکرد این کامپیوترها نداریم. البته بنچمارک هایی از این دستگاه ها به بیرون درز کرده، ولی ما همچنان نمی توانیم با قطعیت به آنها نگاه کنیم.

وب سایت Thurrott گزارش داده که این دستگاه ها بسیار شبیه به کامپیوترهای شخصی ویندوز مبتنی بر پردازنده های اینتل Core M3 و Core y عمل خواهند کرد. این عملکرد خوبی به شمار می آید، ولی شگفت انگیز نیست، هر چند که بهتر از متوسط بوده و به خصوص، بهتر از کامپیوترهای مجهز به سیستم عامل ChromeOS است که در حقیقت می تواند یکی از اهداف ویندوز 10 روی آرم، یعنی به زانو در آوردن این سیستم عامل گوگل را قابل اجرا سازد.

ما همچنین مطمئن نیستیم که تمام برنامه های x86 در این دستگاه ها چگونه کار خواهند کرد. البته مایکروسافت قبلا تایید کرده است که نرم افزارهای آفیس به صورت کامل در ویندوز 10 روی آرم اجرا خواهد شد. با این حال عده ای نگران هستند که ممکن است مایکروسافت نسخه ای خاص از این نرم افزارها را برای این کامپیوترها در نظر گرفته باشد، هر چند که این اولین بار نیست که این شرکت ویندوز را روی پردازنده های آرم اجرا می کند. ویندوز RT نخستین قدم مایکروسافت در این راه بود که البته با شکست مواجه شد. اما احتمالا مایکروسافت در پروژه جدید خود گام های خود را استوارتر برداشته، هر چند که مشخص نیست ترکیب چیپ ست اسنپ دراگون و شبیه ساز در نظر گرفته شده برای آن در هنگام استفاده از برنامه های سنگین چه عملکردی خواهند داشت.

علاوه بر موارد گفته شده، هنوز نحوه کار درایورها روی این پلتفرم کامپیوتری مشخص نیست. در حالی که مایکروسافت از بیشتر درایورهای مدرن پشتیبانی می کند، ولی ممکن است لوازم جانبی قدیمی تر و دستگاه های موجود در بازار از شانس کمی برخوردار باشند.

با نگاه به ادعاهای صورت گرفته در مورد ویندوز 10 روی آرم، به نظر می رسد با پروژه ای امیدوار کننده روبرو هستیم، اما مانند همه چیزهای وعده داده شده توسط شرکت های تکنولوژی، ما برای ارائه حکم قطعی نیاز داریم که با این دستگاه ها کار کنیم و سپس نظر نهایی خود را بدهیم.

به نظر شما ویندوز 10 روی آرم موفق خواهد بود؟

منبع :

MSPU

2175 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
فرهاد
پاسخ دهید دوشنبه 20 آذر 1396

فقط مساله ای که میمونه قیمت این دستگاه ها هست
با ۶۰۰ دلار میشه یک لپ تاپ با قدرت پردازش خوب خرید و این قیمتها اصلا کاربر رو ترغیب بخواهند کرد برای خرید
به نظر من قیمت ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار بازه قیمتی مناسبی برای این نوع دستگاه ها میتونه باشه

  win
  پاسخ دهید دوشنبه 20 آذر 1396

  مشخصاتش در حد و حدود گوشیهای پرچمداره قیمتشم در همون حدوداست.
  البته بعدا صد در صد ارزونترش هم میاد یعنی در محدوده ای که شما گفتید.

  شهریار
  پاسخ دهید دوشنبه 20 آذر 1396

  قیمت 6000 دلاری از کجا اومد ؟ … من که ندیدم این قیمتو !!!!!!!!!! تازه اگر هم باشه مربوط به نسخه های خاص خواهد بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,