بیش از یک ماه از معرفی ویندوز ۱۰ اس می گذرد. به نظر می رسد که مایکروسافت در مورد این نسخه جدید ویندوز تا حدی خجالتی برخورد می کند و چندان به آن نمی پردازد؛ پس برآن شدیم تا نگاهی بسیار دقیق به این نسخه از ویندوز داشته باشیم و مواردی را که شاید در جای دیگری قابل دسترس نباشند، برای شما مشخص سازیم.

هنگامی که رویداد رونمایی ویندوز ۱۰ اس را بازخوانی می کنید، به مورد عجیبی برمی خورید. این رویداد یکی از مبهم‌ ترین رویدادهایی بود که تاکنون مشاهده کرده بودیم. در ادامه تا حدودی با دلایل مبهم بودن این نسخه از ویندوز و رویداد معرفی آن آشنا خواهیم شد.

برای شروع، به نظر می رسد که ویندوز ۱۰ اس نسخه جدیدی از ویندوز باشد؛ اما در صفحه رسمی پرسش و پاسخ ویندوز ۱۰ اس، مایکروسافت این ویندوز را پیکربندی خاصی از ویندوز ۱۰ پرو به حساب آورده و این در حالی است که حقیقت این نسخه از ویندوز چیز دیگری است.

پس از عرضه اطلاعات کلی در رویداد رونمایی از سرفس لپ تاپ در ماه مِی، مایکروسافت نه تنها هیچ گونه اطلاعات فنی دقیقی در مورد این ویندوز منتشر نکرد، بلکه نسخه های ارزیابی از ویندوز ۱۰ اس را که معمولاً متخصصان فناوری اطلاعات در سایت هایی نظیر MSDN جستجو می کنند نیز منتشر نکرده است.

در بیشتر بررسی هایی که تاکنون روی سرفس لپ تاپ انجام گرفته، عموماً ویندوز ۱۰ اس تا حد زیادی مهجور مانده و بررسی آن صرفا به چند جمله کوتاه خلاصه شده است. در حقیقت، در اکثر موارد این مسئله عنوان شده که این نسخه از ویندوز قادر به نصب اپلیکیشن های خارج از استور نیست؛ اما این تمام ماجرا نیست چرا که این ویندوز ویژگی های بیشتری در مقایسه با محدودیت ذکر شده دارد.

ویندوز ۱۰ اس از زوایای گوناگون

  • برای یک توسعه دهنده، مدارک مربوط به ویندوز ۱۰ اس کاملا شفافیت لازمه را فراهم کرده اند. هر گونه اپلیکیشنی که روی کامپیوترهای مجهز به ویندوز ۱۰ اس نصب کنید، شامل تداخل با قوانین هم پوشانی کد می شوند. به عبارت دیگر، در این نسخه از ویندوز، از اجرای کدهایی که امضای ویندوز استور را ندارند جلوگیری می شود و این امر درایورها را نیز شامل خواهد شد. این مسئله امتیاز بزرگی برای سازمان ها و یا مدارسی است که می خواهند از نصب اپلیکیشن های خارج از استور که در ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز ممکن است، جلوگیری کنند.
  • در صفحه‌ی نیازمندی های درایورهای ویندوز ۱۰ اس، یادآوری شده که برخی از اجزای ویندوز امکان اجرا روی ویندوز ۱۰ اس را ندارند. این لیست بلند بالا موارد متعددی را شامل می شود که دانستن آن ها برای بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات و توسعه دهندگان مهم و ضروری است. برخی از این اجزای مهم عبارتند از: bash.exe ؛cdb.exe ؛cmd.exe ؛cscript.exe؛ csi.exe؛ dnx.exe ؛kd.exe؛ lxssmanager.dll؛ msbuild.exe؛ ntsd.exe powershell.exe؛ powershell_ise.exe؛ rcsi.exe؛ reg.exe؛ regedt32.exe؛ windbg.exe ؛wmic.exe و wscript.exe. حتی یکی از متخصصان نیز تایید کرده که cmd.exe به صورت تعامل گرایانه روی ویندوز ۱۰ اس اجرا نمی شود.
  • گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و دیگر مرورگرهای خارج از استور امکان اجرا روی ویندوز ۱۰ اس ندارند؛ مگر اینکه مجددا از نو و بر اساس HTML و موتور جاوا اسکریپت مهیا شده توسط پلتفرم ویندوز نوشته شوند. این امری است که احتمالا هرگز محقق نخواهد شد.
  • دسته بندی های دیگر نرم افزاری نظیر آنتی ویروس های ثالث، نرم افزارهای پشتیبان گیری، و ابزارهای دیسک که از درایورهای فیلتر فایل های سیستمی بهره می برند نیز امکان اجرا نخواهند داشت.
  • شما مانند آنچه در ویندوز ۱۰ پرو دیده اید قادر به تغییر مرورگر و یا موتو جستجوی پیش فرض نخواهید بود و همین طور قادر به تغییر اپلیکیشن های پیش فرض و پیکر بندی مجتمع پیش فرض توسط نرم افزار مدیریت دستگاه های موبایل نخواهید بود.
  • بسته های درایور نمی توانند واجد اپلیکیشن ها و یا اجزای رابط کاربری غیر تایید مایکروسافت باشند. این امر می تواند خبر بدی برای دستگاه ها و شرکت هایی باشد که ابزارهای پیکربندی خاص خود را جهت فراهم ساختن ویژگی های پیشرفته به دستگاه اضافه می کنند.
  • دستگاهی که ویندوز ۱۰ اس را اجرا می کند نمی تواند به یک دامین ویندوزی ملحق شود. این مسئله به این معنی است که این دستگاه به وسیله اکتیو دایرکتوری نمی تواند مدیریت گردد و صرفا قابلیت اتصال به اکتیو دایرکتوری اَژور را دارا است.

هر کاربری که به دنبال لپ تاپی برای مصارف عمومی است، با مشاهده این محدودیت ها وحشت زده می‌ شود؛ اما این محدودیت ها در حقیقت نقاط کلیدی هستند که علت ارایه ویندوز ۱۰ اس را منحصر به فرد ساخته اند، چرا که این نسخه از ویندوز پیکر بندی و تنظیماتی از ویندوز را ارایه می دهد که کاربران کنجکاو حتی اگر بخواهند قادر به دور زدن آن ها نخواهند بود.

در حقیقت ویندوز ۱۰ اس، قاصد آینده و رویدادهای پیش رو است. جدای از معرفی نه چندان باشکوه و مبهم و البته ناتمام بودن، ویندوز ۱۰ اس به صورت پنهانی در حال حرکت به سمت قله آینده ویندوز است و این نسخه از ویندوز را باید آینده کامپیوترهای ویندوزی دانست.

منبع :

ZDNET

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,