اپلیکیشن Settings

به‌روز‌رسانی آوریل 2018 با بهبود‌ها و امکانات بسیاری برای اپلیکیشن Settings همراه بوده است. گرچه این اپلیکیشن هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد اما به‌روز‌رسانی 1803 ویندوز 10 سعی داشته است تا این اپلیکیشن را هرچه بیشتر به Control Panel قدیمی شبیه سازد تا در نهایت نیز جایگزین آن شود. با وینفون همراه باشید تا این تغییرات و ویژگی‌های جدید را بررسی کنیم.

در به‌روزرسانی آوریل 2018 رابط کاربری اپلیکیشن Settings دستخوش تغییراتی شده است و زبان طراحی فلوئنت در آن به کار گرفته شده است. شما شاهد تعدادی گزینه جدید خواهید بود که پیش از این در ویندوز 10 وجود نداشتند یا از Control Panel به Settings انتقال یافته اند. بسیاری از تنظیمات قدیمی نیز به‌روز و سازماندهی شده‌اند. در ادامه این بهبود‌ها و تغییرات را بررسی خواهیم کرد.

چیزهایی که به اپلیکیشن Settings اضافه شده است

صفحه اصلی تنظیمات در به‌روزرسانی آوریل تغییرات محسوسی داشته است. آیکن‌ها و اطلاعات کوتاهی در مورد هر قسمت از تنظیمات به صورت چپ‌چین و در قالب کاشی‌های مستطیلی به جای کاشی‌های مربعی که در گذشته وجود داشت نمایش داده می‌شوند. این تغییرات صفحه اصلی تنظیمات را هرچه بیشتر به Control Panel شبیه می‌سازد.

تغییرات دیگری که در رابط کاربری اعمال شده است، افکت اکرلیک زبان طراحی فلوئنت است که در پنل ناوبری سمت چپ در هر قسمت از تنظیمات به چشم می‌خورد. همچنین با نگه داشتن نشانگر ماوس روی گزینه‌ها شاهد نمایان شدن مستطیل تیره‌ای خواهید بود که آن گزینه را از بقیه جدا می‌کند. از این نسخه به بعد ویندوز 10 این افکت را از لیست‌ها و نماهای درختی حذف کرده است. آیکن بازگشت به صفحه اصلی تنظیمات نیز به یک خانه تغییر کرده است که در گذشته یک چرخ دنده بود. نوار بالایی که نام اپلیکیشن Settings را نمایش می‌داد و به رنگ زمینه ویندوز بود نیز حذف شده است و شاهد یک پنجره یکدست هستیم.

علاوه بر تغییرات رابط کاربری، اپلیکیشن Settings گزینه‌های بیشتری به تنظیمات اضافه کرده است تا بتوانید کنترل بیشتری روی رایانه خود داشته باشید. تغییرات اعمال شده در هر دسته از تنظیمات را در ادامه بررسی خواهیم کرد

قسمت System

در قسمت System تنظیمات موجود در صفحه Display دستخوش تغییراتی شده است. در قسمت Scale and Layout گزینه‌ای به نام Advanced scaling sattings اضافه شده است که شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که قابلیتی به نام Let Windows try to fix apps, so they’re not blurry دارد. این قابلیت به سیستم‌عامل اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار تغییراتی انجام دهد که مانع از محو شدن صفحه در مواقع خاصی مانند اعمال تغییرات و… می‌شود.

در قسمت Multiple displays یک لینک جدید برای دسترسی به Advanced display settings وجود دارد که به شما اطلاعاتی در مورد نمایشگرتان خواهد داد.اطلاعاتی مانند نرخ فریم، فرمت رنگ و…

همچنین در این قسمت قادر خواهید بود تا به صفحه جدید Graphics settings دسترسی داشته باشید که به شما اجازه می‌دهد تا تنظیمات گرافیکی اپلیکیشن‌ها را در دستگاه‌هایی که بیش از یک پردازنده گرافیکی دارند مدیریت کنید. این گزینه به کاربران اجازه می‌دهد تا انتخاب کنند که کدام پردازنده گرافیکی برای یک اپلیکیشن استفاده شود. اگر این تنظیمات به درستی انجام شوند می‌توانند باعث بهبود عمر باتری و همچنین عملکرد بهتر سیستم شوند. این تنظیمات هم برای اپلیکیشن‌های win32 و هم برای اپلیکیشن‌هایی که از استور دانلود شده اند قابل تغییر است. پس از اضافه کردن یک اپلیکیشن به این قسمت می‌توانید یکی از این سه گزینه را انتخاب کنید.

  • System default: ویندوز تصمیم می‌گیرد که کدام پردازنده استفاده شود.
  • Power saving: اپلیکیشن‌هایی که روی این گزینه تنظیم شده‌اند توسط پردازنده‌ای پردازش می‌شوند که انرژی کمتری مصرف می‌کند.
  • High performance: اپلیکیشن‌هایی که روی این گزینه تنظیم شده باشند توسط قوی‌ترین پردازنده پردازش می‌شوند.

تنظیمات گرافیکی ویندوز 10 بر تنظیماتی که در کنترل پنل اختصاصی پردازنده اعمال شده اند ارجعیت دارند. اما به یاد داشته باشید که این تنظیمات ممکن است همیشه طبق انتظار عمل نکنند.

صفحه Sound در قسمت System یک صفحه جدید است که همراه با این به‌روزرسانی به سیستم‌عامل اضافه شده است و در آن قادر خواهید بود تا تنظیمات صدای اپلیکیشن‌ها و میکروفن دستگاه خود را کنترل کنید.

این صفحه به سه بخش تقسیم شده است. اگر چند اسپیکر دارید در بالای صفحه می‌توانید دستگاه خروجی خود را تغییر دهید. می‌توانید حجم صدای کلی دستگاه را تنظیم کنید و به تنظیمات اصلی کارت صدای خود دسترسی داشته باشید. دکمه Troubleshoot برای رفع خودکار مشکلات مربوط به صدا نیز در این قسمت وجود دارد.

در قسمت Input می‌توانید میکروفونی که دوست دارید سیستم‌تان از آن استفاده کند را انتخاب کنید. گزینه‌ای برای دسترسی به تنظیمات بیشتر مربوط به میکروفون و گزینه‌ای دیگر برای رفع خودکار مشکلات مربوط به میکروفون نیز در این قسمت قرار دارد.

در قسمت سوم یعنی Other sound options یک لینک برای دسترسی به App volume and device preferences وجود دارد که در آن قادر خواهید بود تا حجم صدای کل یا حجم صدای یک اپلیکیشن خاص را تغییر دهید. این صفحه همچنین شامل گزینه‌ای برای انتخاب ورودی‌ها و خروجی‌ها است که در آن می‌توانید ورودی و خروجی برای هر اپلیکیشن را به صورت جدا تنظیم کنید. دکمه Reset نیز در این صفحه تعبیه شده است تا در هر زمان بتوانید تنظیمات را به حالت اول خود بازگردانید.

ویژگی Focus assist نیز صفحه‌ای اختصاصی در قسمت System دارد که یک صفحه جدید است. این صفحه تمام گزینه‌هایی که توسط این قابلیت کنترل می‌شوند را در اختیار شما قرار می‌دهد. این ویژگی در گذشته Quiet hours نام داشت.

ویژگی Focus assist یک ویژگی کارآمد است که به شما اجازه می‌دهد تا اعلان‌های سیستم خود را هنگامی که مشعول انجام کار خاصی هستید دریافت نکنید و تمرکزتان از بین نرود. این ویژگی برای ویندوز 10 جدید نیست اما نام آن تغییر کرده است و البته بهبود‌هایی نیز داشته است.

در این صفحه می‌توانید انتخاب کنید که کدام اعلان‌ها را ببینید و کدام اعلان‌ها مستقیماً به اکشن سنتر بروند. Focus assist به شما اجازه می‌دهد که در هنگام بازی کردن، هنگام استفاده از نمایشگر دوم و در ساعاتی خاص اعلان‌های خود را غیرفعال کنید.

صفحه Storage نیز تغییراتی داشته است که منجر به دسترسی سریع‌تر به تنظیمات پاکسازی فایل‌های موقت شده است. همچنین کاربر کنترل بیشتری بر فضای ذخیره سازی خود خواهد داشت. به‌روزرسانی آوریل 2018 با تغییراتی در صفحه Change how we free up space automatically به کاربر کنترل بیشتری برای پاکسازی فایل‌های موقت می‌دهد. در این صفحه و زیر عنوان Storage sense یک منوی کرکره‌ای وجود دارد که زمان پاکسازی این فایل‌ها را مشخص می‌کند و شامل گزینه‌های زیر است:

  • هر روز
  • هر هفته
  • هر ماه
  • هر زمان که ویندوز تصمیم گرفت

در قسمت Temporary Files نیز می‌توانید گزینه Delete temporary files that my apps aren’t using را انتخاب کنید تا فایل‌های اضافه حذف شوند و در زیر آن با استفاده از منوی کرکره‌ای زمان آن را مشخص کنید تا فایل‌های موجود در پوشه دانلود‌ها و Recycle bin به صورت خودکار حذف شوند.

صفحه Multitasking حالا از آیکن ویژگی نوار زمانی ویندوز استفاده می‌کند. یک گزینه جدید به این صفحه اضافه شده است که به شما اجازه می‌دهد تا پیشنهادات نوار زمانی را خاموش کنید.

صفحه Shared experiences به‌روز شده است و تنظیماتی مربوط به ویژگی Nearby Sharing به آن اضافه شده است. Nearby Sharing یک ویژگی جدید است که انتقال فایل‌ها و لینک‌ها را با استفاده از شبکه‌های بی‌سیم و بلوتوث ساده تر می‌کند. در این صفحه می‌توانید این ویژگی را خاموش یا روشن کنید، دستگاه‌های مرتبط با دستگاه خود را انتخاب کنید و حتی مسیر ذخیره فایل‌های دریافتی را انتخاب کنید. در بالای صفحه نیز قسمتی به عنوان Accounts وجود دارد که وضعیت حساب شما را نشان می‌دهد و با یک لینک شما را به صفحه تنظیمات حساب کاربری مرتبط می‌سازد.

صفحه About تغییرات زیادی نداشته است. تنها تغییرات این صفحه افزوده شدن قابلیت انتخاب و کپی نام دستگاه است. همچنین یک لینک جدید در قسمت سمت راست اضافه شده است که اطلاعات سیستم را نشان خواهد داد

قسمت Devices

به صفحه Typing در این قسمت چند گزینه جدید برای کنترل صفحه کلید سخت‌افزاری اضافه شده است. یکی از این موارد قابلیت فعال یا غیرفعال کردن پیشنهادات متن و تصحیح خودکار کلمات در هنگام تایپ است. یکی دیگر از این موارد قابلیت فعال کردن پیشنهادات متن در چند زبان مختلف است. ویندوز 10 می‌تواند همزمان در سه زبان مختلف کلمات را به شما پیشنهاد کند و این کار را بدون نیاز به تغییر ورودی به زبان دیگر انجام می‌دهد.

در قسمت More Keyboard این صفحه می‌توانید صفحه جدید Advanced keyboard را مشاهده کنید که با استفاده از آن می‌توانید روش‌های ورودی خود را بیشتر کنترل کنید. شما قادر خواهید بود تا از صفحه‌کلید مجازی هنگامی که حالت تبلت فعال نیست یا زمانی که صفحه‌کلید جدا شده است نیز استفاده کنید. گزینه‌ای برای جلوگیری از بسته شدن پنل ایموجی‌ها پس از تایپ یک ایموجی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید سریع‌تر از چند ایموجی استفاده کنید.

صفحه Pen and Windows Ink به شما اجازه می‌دهد تا فونتی که ویندوز 10 برای تبدیل دستخت شما به متن استفاده می‌کند را با استفاده از یک منوی کرکره ای تغییر دهید که گزینه های زیر را دارد:

  • Segoe UI
  • Segoe Print
  • Segoe Script

همچنین گزینه‌های دیگر در این صفحه که در گذشته برای فعالسازی از دکمه‌های خاموش/روشن استفاده می‌شد نیز تغییر کرده اند و باید آنها را تیک بزنید.

قسمت Network & Internet

در صفحات Ethernet و Wi-Fi در تنظیمات آداپتور شبکه یک گزینه برای کنترل حجم اینترنت مصرفی قرار گرفته است که به شما اجازه می‌دهد تا مصرف اینترنت خود را کنترل کنید. صفحه Mobile Hotspot در این قسمت نیز در هر دو صورت استفاده از Wi-Fi یا استفاده از Ethernet در دسترس خواهد بود.

در این قسمت و در صفحه Data usage قادر خواهید بود تا محدودیت‌هایی برای استفاده از اینترنت اعمال کنید و دسترسی اپلیکیشن‌ها به اینترنت را قطع کنید. این تنظیمات هم برای Wi-Fi و هم برای Ethernet در دسترس است.

در صفحه Cellular می‌توانید اولویت‌های شبکه‌ها برای استفاده در صورت عدم وجود Wi-Fi را انتخاب کنید. این تنظیمات برای زمانی کاربردی است که به اینترنت نیاز دارید اما Wi-Fi شما قابل اعتماد نیست و نمی‌خواهید تا دسترسی‌تان به اینترنت قطع شود.

قسمت Personalization

در این قسمت، صفحه Fonts که یک صفحه جدید است همراه با به‌روزرسانی آوریل 2018 اضافه شده است و می‌تواند فونت رابط کاربری را تغییر دهد. این صفحه پیش‌نمایشی از هر خانواده فونتی که روی دستگاه شما نصب شده باشد، همراه با نام آن نشان خواهد داد. همچنین اگر فونت از چندین رنگ پشتیبانی کند، این ویژگی نیز در پیش نمایش نشان داده خواهد شد.

اگر دستگاه شما تعداد زیادی فونت نصب شده دارد، می‌توانید با استفاده از فیلد جست‌وجو فونت مورد نظر خود را پیدا کنید. در سمت راست این صفحه و در زیر قسمت Related Settings می‌توانید به ابزار Adjust ClearType text دسترسی داشته باشید و و با تنظیم آن خوانایی فونت را افزایش دهید.

زمانی که روی یکی از پیش نمایش‌ها کلیک می‌کنید، به یک صفحه منتقل خواهید شد که اطلاعات بیشتری در مورد فونت به شما خواهد داد. در این صفحه یک جعبه متن وجود دارد که می‌توانید متن دلخواه خود را تایپ کرده و پیش‌نمایش آن را ببینید و اندازه آن را تغییر دهید. در قسمت پایینی صفحه اطلاعات بیشتری از فونت نمایش داده شده است و یک گزینه برای حذف فونت نیز وجود دارد.

در ویندوز 10 نسخه 1803 مایکروسافت فونت‌ها را از طریق استور نیز در دسترس کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید با کلیک روی لینک Get more fonts in the Store فونت‌های استور را دانلود کنید.

صفحه Taskbar نیز در این قسمت تغییراتی داشته است که مربوط ویژگی My People می‌شود. در این قسمت کاربران قادر خواهند بود تا تعداد مخاطبین نمایش داده شده را انتخاب کنند. این تعداد می‌تواند تا 10 مخاطب افزایش یابد. همچنین یک گزینه تحت عنوان Show My People app suggestions وجود دارد که در صورت فعال بودن، ویندوز اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند با این مخاطبین در ارتباط باشند را پیشنهاد خواهد داد.

قسمت Apps

در صفحه Apps & features گزینه‌ای برای کنترل دستورات مربوط به اجرای اپلیکیشن‌ها از طریق CMD وجود دارد. در قسمت Advanced options هر اپلیکیشن می‌توان شماره نسخه اپلیکیشن را مشاهده کرد. همچنین قادر خواهید بود تا دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی، دوربین، فایل ها و… را کنترل کنید و مشخص کنید که یک اپلیکیشن در پس زمینه اجرا شود یا خیر. یک گزینه جدید برای تنظیم اپلیکیشن‌ها به عنوان پیش‌فرض و گزینه‌ای برای بستن اپلیکیشن با عنوان Terminate اضافه شده است. درست مانند گذشته قادر خواهید بود تا در صورت مشکل در اجرای اپلیکیشن، آن را Reset کنید و گزینه‌ای جدید برای حذف اپلیکیشن نیز اضافه شده است.

در صفحه Video Playback یک ویژگی جدید برای کالیبره کردن صفحه و پشتیبانی از ویدیوی HDR اضافه شده است که البته فقط برای صفحه نمایش های HDR در دسترس خواهد بود.

در صفحه Startup در نسخه 1803، مشابه با Task Manager قادر خواهید بود تا اپلیکیشن‌هایی که در هنگام روشن شدن دستگاه به صورت خودکار اجرا خواهند شد را مدیریت کنید. هر اپلیکیشن در لیست نشان می‌دهد که تاثیر اجرای اپلیکیشن در هنگام روشن شدن دستگاه روی عملکرد آن چقدر خواهد بود.

قسمت Accounts

در صفحه Sign-in options یک گزینه جدید اضافه شده است. در صورتی که از یک حساب کاربری محلی استفاده می‌کنید، یک گزینه خواهید دید که به شما پیشنهاد می‌کند تا سوالات امنیتی مربوط به حساب خود را به‌روز کنید. پس از انجام این کار می‌توانید رمز عبور خود را با استفاده از سوالات امنیتی بازگردانی کنید. اگر بخواهید یک حساب کاربری محلی جدید بسازید، در روند ساخت از شما درخواست تنظیم سوالات امنیتی می‌شود.

قسمت Time & Language

صفحه Region and Language در این قسمت با قابلیت تغییر زبان ویندوز 10 برای File Explorer و Settings به‌روز شده است. با استفاده از قسمت Preferred Languages می‌توانید چندین زبان برای اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها انتخاب کنید. آیکن‌های موجود در این قسمت نشان دهنده قابلیت‌های پشتیبانی شده برای این زبان هستند. (متن به صدا، دستخط و…) همچنین دو پیکان به سمت‌های بالا و پایین وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند اولویت زبان‌ها را به راحتی تغییر دهید و یکی را به عنوان زبان پیشفرض انتخاب کنید.

زمانی که یک زبان جدید را به لیست اضافه می‌کنید متوجه خواهید شد که روند پیدا کردن و نصب زبان‌های جدید ساده‌تر می‌شود. اگر قابلیت‌های بیشتری برای زبان انتخابی شما وجود داشته باشد، ویندوز به شما پیشنهاد می‌کند تا آنها را نصب کنید.

قسمت Gaming

در صفحه Game bar در این قسمت دیگر شاهد گزینه Show game bar when I play full-screen games Microsoft has verified نیستیم. این قابلیت به کاربر اجازه می‌داد تا با فعالسازی آن نوار بازی را هنگامی که یک بازی تمام صفحه اجرا می‌شد مشاهده کند.

قسمت Ease of Access

مایکروسافت برای ساده‌تر کردن کار با ویندوز 10 در به‌روز‌رسانی آوریل 2018 تغییرات زیادی را در بخش Ease of Access اپلیکیشن Settings اعمال کرده است. برای مثال اپلیکیشن Settings تنظیمات را به سه لیست جدا تقسیم می‌کند تا دسترسی کاربران به آن ساده‌تر باشد. ویندوز 10 با به‌روز کردن توضیحات در اپلیکیشن Settings و اعمال تغییرات، سعی دارد این اپلیکیشن را ساده‌تر کند تا همه کاربران بتوانند آن را درک کنند.

صفحه Display در به‌روز‌رسانی آوریل 2018 یک صفحه جدید است که تمام تنظیمات مربوط صفحه نمایش را شامل می‌شود. شما می‌توانید DPI را تغییر دهید تا اپلیکیشن‌ها و متن‌ها را در نمایشگرهای کوچک‌تر بهتر ببینید. قادر خواهید بود تا روشنایی صفحه، افکت ها، شفافیت و… را تنظیم کنید.

در صفحه Cursor & pointer که به تازگی به تنظیمات اضافه شده است می‌توانید اندازه و ضحامت نشانگر ماوس را تغییر دهید. صفحه Magnifier نیز دیگر میانبرهای صفحه‌کلید را نشان نمی‌دهد و هر میانبر در قسمت همان تنظیمات نشان داده شده است. توضیحات نیز بازنویسی شده‌اند تا بیشتر قابل درک باشند.

صفحه Color Filters با توضیحات جدید به‌روز شده است و یک چرخ رنگی به آن اضافه شده است تا هر فیلتر رنگ را قبل از اعمال به تمام سیستم به صورت پیش نمایش ببینید. گزینه‌ای نیز برای فعال و غیرفعال کردن فیلتر‌های رنگی از طریق میانبر صفحه کلید اضافه شده است. صفحه High Contrast حالا فقط تنظیمات مربوط کنترانست تصویر را نشان می‌دهد. این صفحه در گذشته Color & high contrast نامیده می‌شد و تنظیمات مربوط به فیلتر‌های رنگی را نیز شامل می‌شد.

صفحه Narrator در به‌روزرسانی آوریل 2018 به‌روز شده است و حالا به شما اجازه می‌دهد تا با یک میانبر، ویژگی راوی را فعال یا غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید این ویژگی را تنظیم کنید تا پس از ورود به حساب کاربری خودتان یا هر حساب کاربری دیگری به صورت خودکار فعال شود. ویژگی جدیدی نیز برای ذخیره تنظیمات در حساب ابری اضافه شده است. در قسمت Personalize Narrator’s voice می‌توانید حجم صدا و خروجی صدای راوی را تنظیم کنید.

قسمت Choose how much content you hear که برای تنظیم مقدار متنی است که برای شما خوانده می‌شود تغییراتی داشته است و به جای کلید روشن/خاموش کادر‌های تایید قرار گرفته اند. یک منوی کرکره‌ای نیز اضافه شده است که مقدار جزئیات متن را تنظیم می‌کند. نام قسمت Cursor and Keys هم به Choose Narrator key behavior تغییر کرده است و در نهایت شاهد یک گزینه Help make Narrator better در انتهای صفحه هستیم که به تازگی اضافه شده است و در صورت فعال بودن اطلاعات استفاده کاربر از این قابلیت را برای مایکروسافت ارسال می‌کند.

صفحه Speech در این قسمت یک صفحه جدید است که به ویندوز 10 اجازه می‌دهد صدای کاربر را شناسایی کند. این صفحه همچنین دارای لینک‌هایی برای تنظیمات کرتانا است. صفحه Keyboard نیز به‌روز شده است. توضیحات این قسمت بازنویسی شده‌اند و به شما اجازه می‌دهد تا تمام ویژگی‌های این قسمت را با استفاده از میانبرهای صفحه کلید فعال کنید. در قسمت Make it easier to type تغییری رخ نداده است اما کلید روشن/خاموش با فیلد تایید جایگزین شده است.

صفحه جدیدی به عنوان Eye control (beta) اضافه شده است که قسمتی از ویژگی‌های جدید ویندوز 10 است و به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه را با استفاده از چشم خود کنترل کنید. اگر سخت افزار مناسب برای استفاده از این قابلیت را داشته باشید، تنظیمات مربوط به این ویژگی در این قسمت نمایش داده خواهد شد.

قسمت Cortana

صفحه Notifications که در گذشته در قسمت Ease of Access قرار داشت به Cortana across my devices تغییر نام داده است و دو ویژگی جدید دارد. ویژگی اول به کمک کرتانا به شما کمک می‌کند تا کارتان را در دستگاه دیگری از سر بگیرید و ویژگی دوم برای غیرفعال کردن پیشنهادات مربوط به به‌روزرسانی‌ها و لیست‌ها است.

قسمت Privacy

در به‌روز‌رسانی آوریل 2018، قسمت Privacy به دو گروه Windows Permissions و App Permissions تقسیم شده است و اجازه دسترسی ساده‌تر به تنظیمات را به کاربران می‌دهد. همچنین در این قسمت چند ویژگی جدید نیز اضافه شده است.

در صفحه Speech, inking & typing که به تازگی اضافه شده است گزینه ه‌یی برای دیدن و پاکسازی دیکشنری کاربر وجود دارد البته قادر به اضافه و حذف کردن کلمات نخواهید بود.

صفحه Feedback & diagnistic به Diagnostic & feedback تغییر نام داده است و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شده است. از نسخه 1803، ویندوز 10 گزینه‌ای برای غیرفعال کردن جمع آوری اطلاعات تایپ شده توسط کاربر را به تنظیمات اضافه کرده است تا کاربران دیگر نگران اطلاعات خود نباشند. گزینه دیگری برای جلوگیری از نشان دادن پیشنهادات و تبلیغات توسط مایکروسافت به این قسمت اضافه شده است.

اگر می‌خواهید اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه خود را ببینید باید گزینه Diagnostic data viewer را فعال کنید. زمانی که به اپلیکشن Diagnostic data viewer رفتید می‌توانید از فیلد جست‌وجو برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود استفاده کنید و با استفاده از دکمه Delete آن اطلاعات را حذف کنید. برای حذف اطلاعاتی که برای مایکروسافت فرستاده شده اند باید در تنظیمات حساب مایکروسافت خود را با دستگاه همگام کنید.

در صفحه جدید Activity history می‌توانید بیشتر تنظیمات مربوط به Timeline یا نوار زمانی را کنترل کنید. در این صفحه می‌توانید از همگام سازی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های دستگاه خود در فضای ابری جلوگیری کنید. می‌توانید فعالیت‌های یک یا چند حساب کاربری را مخفی کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات مربوط به فعالیت ها را حذف کنید باید از طریق یک مرورگر به حساب مایکروسافت خود دسترسی پیدا کنید و روی گزینه Manage my Microsoft Account activity data کلیک کنید.

طبق گفته‌های مایکروسافت در صورتی که گزینه Let Windows sync my activities from this PC to the cloud فعال باشد، اطلاعات فعالیت شما تا 30 روز باقی می‌ماند اما در غیر این صورت این اطلاعات فقط تا 4 روز باقی خواهد ماند.

صفحه Documents که باز هم یک صفحه جدید است به شما اجازه می‌دهد تا دسترسی اپلیکیشنها به پوشه Documents رایانه خود را کنترل کنید. گزینه Allow access to documents on this device به کاربران اجازه می‌دهد تا انتخاب کنند که کدام اپلیکیشنها به فایل‌های دستگاه دسترسی داشته باشند. گزینه Allow apps to access your documents اجازه دسترسی تمام اپلیکیشن‌های استور به فایل‌های شما را کنترل می‌کند. گزینه Choose which apps can access your documents library به شما اجازه می‌دهد تا دسترسی اپلکیشنها به فایل‌ها را به صورت جداگانه کنترل کنید. صفحات Pictures و Videos نیز صفحات جدیدی هستند که به شما اجازه کنترل تنظیماتی مشابه با تنظیمات Documents را می‌دهند که در مورد تصاویر و ویدیوهای شما اعمال خواهد شد.

صفحه File System نیز صفحه جدیدی است که همراه با به روز رسانی آوریل 2018 به ویندوز 10 اضافه شده است و تنظیماتی مشابه به صفحات Pictures، Videos و Documents دارد اما با این تفاوت که این تنظیمات تمام فایل‌های روی دستگاه و حتی فایل‌های OneDrive را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. ویندوز 10 دسترسی به فایل‌ها را برای هر اپلیکیشن به صورت جداگانه کنترل می‌کند و اپلیکیشن‌هایی که برای اجرا نیاز به دسترسی خاصی داشته باشند، از شما درخواست می‌کنند که دسترسی آنها را تأیید کنید.

قسمت Update & Security

صفحه آشنای Windows Update در این قسمت تغییرات کمی داشته است. در صورتی که تمام بهروزرسانی‌ های مورد نیاز دستگاه نصب شده باشند پیغام You’re up to date نمایان خواهد شد. قسمت Update settings دیگر در دسترس نیست و اگر هیچ به روز رسانی‌ای در دسترس نباشد فقط سه لینک برای تغییر ساعت‌های فعالیت، مشاهده تاریخچه به روز رسانی و گزینه‌های بیشتر خواهید بود. در صفحه Advanced options فقط شاهد دو قسمت Update options و Pause updates خواهید بود.

صفحه Windows Defender به Windows Security تغییر نام داده است و دسترسی به قسمت‌های مختلف Windows Defender را مهیا می‌کند.

جمع بندی

گرچه هنوز هم برای کنترل برخی قسمت‌های ویندوز 10 نسخه 1803 به کنترل پنل نیاز خواهید داشت، اما اپلیکیشن Settings نیز در این بهروزرسانی بهبودهای زیادی داشته است و تنظیمات بسیاری به این اپلیکیشن اضافه شده‌اند که دسترسی کاربران برای کنترل بیشتر دستگاه‌شان را ساده‌تر می‌کند.
منبع :

WINDOWS CENTRAL

210 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید جمعه 28 اردیبهشت 1397

واقعا عالی و کامل ممنون از برسی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,