به هنگام خرید یک ماوس معمولاً در انتها شما به خواندن دفترچه‌های راهنمای آن‌ها می‌رسید که در آن‌ها دو مشخصه با نام‌های (CPI (Counts Per Inch و (DPI (Dots Per Inch وجود دارد. DPI درباره‌ی این است که چند نقطه در یک اینچ مربع وجود دارد و هم در ماوس و هم در بحث پرینت کردن کاربرد دارد. CPI مربوط می‌شود به تعداد پیکسل‌های مجازی که یک ماوس قادر به تشخص آن‌ها است. به طور خلاصه، این دو مشخصه در یک ماوس مشخصات مشابه به هم را دارند و با هم دیگر قابل تعویض هستند.

ولی حال که این دو مشخصه مجازاً در ماوس یک چیز هستند، در عمل کدام مورد را باید در نظر گرفت؟

CPI در برابر DPI

بعضی از فروشندگان یا خریداران در بحث ماوس از اصطلاح DPI استفاده می‌کنند و این که یک ماوس چند نقطه (یا پیکسل مجازی) را می‌تواند تشخیص دهد و بخواند. ولی چون که این دو مشخصه یکی هستند دیگر درباره آن یکی نگرانی ندارند. CPI به معنی این است که نشانگر در صفحه‌ی نمایش در مقایسه با حرکت فیزیکی ماوس روی یک سطح صاف چقدر حرکت می‌کند. هر چه CPI یک ماوس بالاتر باشد، نشانگر در صفحه‌ی نمایش بیشتر تکان خواهد خورد و زحمت کمتری برای تکان دادن آن نیاز است.

برای مثال، اگر CPI یک ماوس روی 800 تنظیم شده باشد، نشانگر روی صفحه به اندازه‌ی 800 پیکسل به ازای هر اینچ جا به جایی ماوس تکان خواهد خورد. در طراحی ماوس‌ها، سنسورهای درون این سخت افزار دارای محدودیت 1600 پیکسلی برای CPI هستند، ولی برای این که سازندگان ماوس‌ها تنظیمات حساس‌تر و دقیق‌تری در اختیار کاربران قرار دهند، باید اندازه‌ی پیکسل‌ها را نصف کنند. این که چگونه چنین چیزی در عملکرد ماوس‌ها تاثیر منفی می‌گذارد بسیار واضح است: اگر پیکسل‌ها کوچکتر از قبل شوند، تشخیص آن‌ها توسط سنسورهای ماوس مشکل‌تر شود و بر دقت ماوس تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به همین دلیل است که توصیه می‌شود از حد خاصی از CPI بالا نروید، مگر این که با آن نیاز دارید. در ماوس باید تعادلی میان CPI، شتاب ماوس و IPS ماوس (Inch Per Second، به معنای اینچ بر ثانیه) بر قرار شود. IPS یک ماوس، حداکثر سرعتی که یک ماوس می‌تواند هم زمان با دقت بالا داشته باشد را مشخص می‌کند.

CPI بالاتر به معنی عملکرد بهتر نیست!

ولی این که بگوییم CPI پایین‌تر هم بهتر است نیز کاملاً صحیح نیست. حساسیت یک ماوس هیچگاه حالت “ایده آل” نخواهد داشت چرا که در آخر همه‌ی این‌ها به نوع کار شما و ترجیحات شخصی شما برمی‌گردد. دقیقاً همین موضوع برای صفحه کلیدهای مکانیکی نیز درست است، این که چقدر باید یک دکمه را فشار دهید تا عمل کند، همه به نیازتان بستگی دارد. یک بازی تیراندازی شخص اول را در نظر بگیرید، در این جا ممکن است CPI پایین‌تر برای تیر اندازی بدون هدفگیری یا بدون دوربین نیاز داشته باشید. در همین بازی برای اسلحه‌های دوربین دار، CPI بالاتر مناسب‌تر است چرا که با کوچکترین حرکت‌ها می‌توان آن را تنظیم کرد.

حال دیگر معمای CPI و DPI برای شما حل شده است. با این که اگر همچنان فقط از DPI در بحث ماوس استفاده کنید مشکلی پیش نخواهد آمد، ولی می‌توان گفت که بهتر است که در چنین موضوعاتی به یک اصطلاح تکیه کرد.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,