Microsoft-Research_Entranceدر سال ۱۹۹۱، مایکروسافت واحد تحقیقات خود را بنیان نهاد. واحدی که مانند ارتشی از دانش آموختگان دوره دکترا و محققان است تا در جهت دست یابی به جالب ترین و وسیع ترین ایده های علمی تخیلی که امکان دارد، با هدفِ کاملا غیر تجاریِ گسترش دانش بشر، تلاش کنند.

این تیم بسیاری از ابداعات بزرگ دنیای فناوری، از جمله نقشه های جهانی (که امروزه گوگل مپز بر اساس همان یافته ها توسعه پیدا کرده است)، فناوری تشخیص صدا و ساعت های هوشمند را اختراع کرده است. مشکل اینجاست که تعداد بسیار کمی از این ابداعات راهشان را به بخش تجاری و صنعتی مایکروسافت پیدا می کنند در حالی که برخی از این ابداعات تبدیل به منابع درآمد بزرگ برای شرکت های مشهور دنیای فناوری شده است. این بخش برای اولین بار تبلت را ابداع کرد ولی همان طور که می دانید اپل برای اولین بار ایده تجاری آن را عملی نمود.

peter_leePeter Lee، معاون مدیر عامل و رئیس واحد تحقیقات مایکروسافت NExT

در این میان دنیای فناوری در حال تغییرات شگرفی است. فیسبوک، اوبر، گوگل، اپل و تقریبا تمام شرکت های فعال در حوزه فناوری در حال تلاش برای ساخت محصولاتی برای  حل مسائل دشوار علم رایانه هستند. مواردی نظیر هوش مصنوعی و خودروهای خودران. بنابراین تمام آن ها می خواهند تیم های تحقیقاتی خود را با استخدام دانشمندان توسعه دهند.

به همین دلیل دکتر Peter Lee یکی از قدیمی ترین محققان شرکت مایکروسافت، اعتقاد دارد که واحد تحقیقات مایکروسافت نیاز به تغییر و تحول های زیادی دارد. دکتر Lee می گوید ۲۵ سال در فناوری زمانی بسیار طولانی محسوب می شود (اشاره به عمر واحد تحقیقات)، برای همین او فکرهای دگرگون کننده ای در زمینه تغییرات در این واحد دارد.

دکتر Lee اعتقاد دارد که این ایده بزرگ می تواند تحت عنوان Microsoft research NExT یا Experiences and Technologies بروز نماید. در این مدت کوتاه از تشکیل NExT، آن ها مسئول تولید مترجم اسکایپ، بسیاری از ایده های خلاقانه در دستیار صوتی کرتانا و ربات هایی نظیر مدل محبوب چینی  Xiaoice و بات توئیتری Tay بوده است.

جدا از این مسئله که واحد NExT مسئول انجام بسیاری از کارها به صورت نا محسوس بوده است، اما مسئله ایجاد جهش هایی که فناوری های مدرن را ممکن سازد، هنوز بیشترین اهمیت را دارد. همان طور که Alex Kipman مسئول توسعه دهندگان هالولنز، عینک هالوگرافیک مایکروسافت می گوید این دستگاه به چهار معجزه در فناوری نیاز دارد، برای همین ما به سراغ واحد NExT رفتیم. اما ساختار این واحد نیاز به تغییراتی در نحوه ای که آن ها تجارت می کنند دارد، یا در واقع در نحوه ای که آن ها تجارت نمی کنند، دارد!

NExT چیست؟

آقای دکتر Lee می گوید در رویاهایش می بیند که ۱۵ درصد از اعضای واحد تحقیقات مایکروسافت با سبک و سیاق جدید هماهنگ شده اند و از آن پیروی می کنند. البته او واحد اصلی تحقیقات مایکروسافت را دوست دارد و نمی خواهد اهمیت حال حاضر آن را خدشه دار کند. اما زمانی که به ایده های مدیر عامل شرکت ساتیا نادلا و رئیس بخش تحقیقات Harry Shum نگاه می کند، متوجه می شود که آن ها باید بیش از این تلاش کنند. دکتر Lee اذعان دارد که ساتیا در مورد شرایط حال حاضر واحد تحقیقات به او گفته است:

بسیار کارهای خوبی در این واحد انجام شده است اما نیاز است که جسارت بیشتری به خرج داده شود.

به همین دلیل واحدی در دل قسمت تحقیقات ایجاد شد که متشکل از ۵۰۰ نفر از محققان شرکت بود و دکتر Lee را به عنوان سرپرست خود می دید. این واحد Microsoft Research NExT نام گرفت. نیم دیگر افراد در واحد تحقیقات نیز به رهبری Jeanette Wing به همان روال قبلی به تحقیقات آکادمیک خواهند پرداخت.

harry%20shum%20microsoftآقای Harry Shum رئیس کل واحد تحقیقات مایکروسافت که واحد NExT نیز زیر مجموعه آن است

برخی از دانش آموختگان دکتری و دانشمندان به واحد تحقیقات مایکروسافت، به خاطر فعالیت های گسترده علمی و آکادمیک این بخش که با حمایت شرکت در ربع قرن اخیر انجام داده است، علاقمند هستند. این واحد تا کنون محلی بوده که علم تنها برای علم جست و جو می شده است نه برای تجارت. اما از این بعد نیز هنوز نیمی از این واحد به ادامه تحقیقات آکادمیک می پردازند.

با تقسیم بندی واحد تحقیقات و ایجاد NExT، مایکروسافت تغییراتی را در استخدام دانشمندان ایجاد کرده است. در حالی که شرکت هایی مانند گوگل و فیسبوک علاقه سیری ناپذیری به دانش آموختگان دکتری برای استفاده از آن ها در جهت مقابله با مشکلات علمی خود در زمینه هایی که با سرویس های مردمی در ارتباط است، دارند. فناوری هایی از قبیل اتوموبیل های خودران تا طراحی رایانه های کوانتومی. در این میان NExT تاسیس شده است تا به تقویت تفکر کارآفرینی و تجاری در تحقیقات کمک کند.

استارتاپ علمی

اگر تیم ها در NExT بخواهند به منابع مایکروسافت دسترسی داشته باشند، باید به پروسه ای مانند استارتاپ های خصوصی روی بیاورند. ابتدا بایستی یه هدف کاملا مشخص را تشریح کنند. آن ها باید ابتدا یک سوالِ آری یا خیر در مورد پروژه خود داشته باشند. مثلا آیا ما می خواهیم یک بات بسازیم که مردم خواهان ارتباط هر روزه با آن باشند؟ این سوال از این جهت مهم است که معیاری برای سنجش ارزش هر پروژه خواهد شد.

آنگاه ایده در جایی به نام تیم اجرا بررسی می شود، گروهی از افراد اجرایی که دقیقا مانند سهام داران یک شرکت سرمایه گذاری برخورد می نمایند. اگر آن ها از چیزی که در مورد پروژه شنیده اند، خوششان بیاید (بر مبنای تجاری بودن طرح)، آنگاه تیم اجرا منابع و بودجه مورد نیاز برای انجام تحقیقات را در اختیار تیم قرار خواهد داد.

Tray

بات بدنام Tay (به خاطر استفاده از الفاظ رکیک و نژاد پرستانه) توسط تیم NExT توسعه پیدا کرده است

در این واحد، هر تیم زیر نظر یکی از این سه گروه فعالیت می کند:

 • اول تیمی که توسط Yi-Min Wang هدایت شده و کار آن حل مشکلات فنی موردی است. به عنوان مثال اگر هالولنز نیاز به یک معجزه علمی داشته باشد که در حوزه دانش کنونی نیز نباشد، این تیم فراخوانده می شود.
 • دوم تیمی است که توسط Norm Whitaker هدایت شده، بر روی پروژه های ویژه کار می کند. ایده های بزرگ مانند کابل کشی اقیانوس اطلس از زیر دست این افراد گذشته است.
 • در نهایت Hsiao-Wuen Hon هدایت شاخه ای از NExT در چین را به عهده دارد. جایی که دکتر Lee معتقد به فرصت های تجاری زیاد در آن است. Xiaoice، چت باتی با هوش مصنوعی که یک کاربر چینی عاشق آن شده بود، محصول این گروه است.

نتیجه گیری: دانش در بخش تحقیقات مایکروسافت کم کم در حال ورود به دنیای واقعی است. این خبر خوبی برای طرفداران مایکروسافت است که مدت ها شاهد درآمدزایی شرکت های دیگر با ایده های ناب واحد تحقیقات مایکروسافت بوده اند و این امید را می دهد با پیشرفت های بیشتر در بخش امنیت و هوش مصنوعی، بتوان از آن ها در محصولات نهایی مانند ویندوز استفاده کرد و این سیستم عامل را وارد عرصه جدیدی نمود.

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
kian
پاسخ دهید سه شنبه 25 مرداد 1395

ماکروسافت ایده های خوبی داره ولی اجراش خوب نیست
نمونش اسکنر عنبیه چشم روی موبایل نگاه کنید!
روی نوت ۷ چقدر رونه ولی مایکروسافت یه ساله که رو گوشیش این ویژگی داشته ولی خوب پیاده نشده و هنوزم خوب نیست

  alireza
  پاسخ دهید سه شنبه 25 مرداد 1395

  اگه ویدیویی هیت که نشون بده ۹۵۰ توی ایکنر ضعیف تر از نوت۷ لینک بزار تا ما هم بدونیم اگه هم ویدیو نیست پس از روی باد هوا حرف نزن

   kian
   پاسخ دهید پنجشنبه 3 شهریور 1395

   بهتره ویدئو ی مقایسه ای نیست
   چون کسی لومیا رو آدم حساب نمی کنه کخ بخواد مقایسه کنه و همش هم به این خاطره مدیریتضعیف مایکروسافت تو زمینه ی موبایلشه

quasar
پاسخ دهید سه شنبه 25 مرداد 1395

چند سال آینده نتایج این سرمایه گذاری هوشمندانه ی مایکروسافت رو خواهیم دید
مایکروسافت شرکت خوبیه
واقعا حداقل در زمینه ی موبایل موفقیت خیلیییییی بیشتر از این حقشه و بهش میرسه
البته نه با این شکل و شمایل کنونی ، دنیای این موبایل های دست و پاگیر تموم میشه
به عصر پردازش ابری حرکت میکنیم ؛ جایی که قدرت از آن هسته ی قدرتمند مایکروسافت خواهد بود
اونجاست که خلاقیت واحد تحقیقات آشکار میشه

javad
پاسخ دهید سه شنبه 25 مرداد 1395

فعلا که با وجود اینهمه علامه توی یک سیستم عامل گوشیش مونده

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,