_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

کدام کنسول‌ها بهترین لاین‌آپ عناوین انحصاری را در سال 2019 خواهند داشت؟ قطعا سونی پیروز جنگ انحصاری‌ها در سال 2018 بود اما سال 2019 چطور؟

تا به اینجای کار سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشته‌ایم. در سال 2017 شاهد بودیم که نینتندو از لحاظ انتشار بازی‌ها، روند رو به جلوی بسیار خوبی داشت و به لطف سرعت فوق‌العاده آن‌ها در انتشار ماهانه یک عنوان انحصاری برای کنسول سوییچ، شاهد شرایط خوبی برای این شرکت بودیم. سونی نیز سال خوبی را پشت سر گذاشت اگر چه اغلب عناوین انحصاری آن‌ها ساخته استودیهای ثرد پارتی بود. در مقابل باید اذعان کرد که مایکروسافت در سال 2017، از لحاظ عرضه عناوین انحصاری، بدترین سال خود را تجربه کرد. در ادامه با وینفون همراه باشید تا به بررسی شرایط این شرکت‌ها در سال 2019 بپردازیم.

نشانه‌ها حاکی از آن است که نینتندو قادر خواهد بود حرکت رو به جلوی خود را حفظ کند و یک سال فوق‌العاده دیگر از لحاظ عناوین انحصاری برای طرفداران خود به ارمغان آورد. سونی نیز عناوین انحصاری بزرگی را آماده کرده است؛ بنابراین همه منتظر یک نمایش عالی دیگر از سوی این شرکت هستیم. حتی مایکروسافت از چند عنوان رونمایی کرده و آن‌ها را به لاین‌آپ خود اضافه کرده است.

قطعا همه می‌دانیم که چه اتفاقاتی در سال 2018 رخ داد؛ سونی با عرضه عناوینی همچون Shadow of the Colossus، God of War، Detroit: Become Human، Astro Bot و Spider-Man به راحتی خود را از جریان رقابت خارج کرد. نینتندو به طور غیر منتظره‌ای، سال کم رونقی را پشت سر گذاشت. اگر چه آن‌ها عناوین بزرگی همچون Mario Tennis Aces، Kirby: Star Allies، Octopath Traveler، Xenoblade: Torna، The Golden Country و Super Mario Party را عرضه کردند، با این وجود عناوین مطرح این شرکت مانند Pokemon Let’s Go و Super Smash Bros. Ultimate، در دو ماهه آخر سال به مرحله انتشار رسیدند.

اما در مورد مایکروسافت؛ این شرکت یک تاخیر دیگر را با عنوان Crackdown 3 تجربه کرد اما دو عنوان Sea of Thieves و State of Decay 2 سرانجام منتشر شدند (و به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند؛ هرچند که پشتیبانی بعد از انتشار برای هر دو بازی، شرایط را برای آن‌ها بسیار بهتر از قبل کرده است). در نهایت عنوان Forza Horizon 4 نیز در سال 2018 منتشر شد و این بازی، احتمالا بهترین عنوانی است که مایکروسافت تا به حال منتشر کرده است و در نتیجه تحسین‌های زیادی نیز بابت آن دریافت کرد.

حال که حدود سه ماه و نیم از سال جاری میلادی می‌گذرد، باید بگویم که در سال بسیار جالبی به سر می‌بریم. مایکروسافت اعلام کرد که عنوان Crackdown 3 اوایل سال جاری منتشر می‌شود (که البته انتشار این بازی نیز با نظرات ضد و نقیضی از سوی منتقدان مواجه شد). همچنین مایکروسافت اعلام کرد که عنوان Ori 2 نیز در سال جاری منتشر خواهد شد و از عنوان Gears 5 نیز تاکنون چندین بار به عنوان یک بازی 2019 یاد شده است. عنوان Battletoads  نیز قرار است امسال منتشر شود اما به جز این عناوین، تاکنون هیچ عنوان دیگری به صورت رسمی برای عرضه در سال 2019 معرفی نشده است.

تا به این لحظه هیچ پنجره زمانی مشخصی برای عرضه Halo Infinite اعلام نشده است. اگر چه شرکت مایکروسافت اخیرا مالکیت استودیوهای جدید بسیاری را به دست آورد، با این وجود منطقی نیست که انتظار داشته باشیم این استودیوها در مدت یک سال (و یا کمتری) که در اختیار داشتند، عنوان انحصاری بزرگی برای مایکروسافت به ارمغان آورده باشند. حتی عرضه یک عنوان Forza  جدید که سابقا به صورت سالیانه منتشر می‌شد نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داد چرا که Turn 10 و Playground Games اعلام کرده‌اند که برای مدتی، از عناوین Forza 7 و Forza Horizon 4 پشتیبانی خواهند کرد که این موضوع می‌تواند بدین معنی باشد که فعلا خبری از یک Forza جدید نخواهد بود. البته به نظر می‌رسد که این موضوع، در تضاد با روند انتشار بازی در سالیان گذشته باشد.

در مورد سونی، عناوینی همچون The Last of Us Part 2، Death Stranding و Ghost of Tsushima معرفی شده‌اند که هیچ‌کدام از آن‌ها پنجره زمانی مشخصی برای عرضه ندارند. ممکن است که این عناوین در سال جاری عرضه شوند اما به همین اندازه نیز این احتمال وجود دارد که تعدادی از آن‌ها به خصوص دو عنوان The Last of Us Part 2 و Death Stranding در سال 2020 عرضه شوند و تبدیل به عناوینی مشترک برای دو کنسول پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 شوند؛ همین احتمال نیز برای عنوان بعدی Zelda در نینتندو وجود دارد.

اما در آخر به نینتندو می‌رسیم. شاید وضعیت نینتندو نسبت به رقبای خود در این جبهه، جالبتر از همه باشد. طبق اطلاعاتی که داریم عناوینی همچون Pokemon 8، Fire Emblem: Three Heroes، Luigi’s Mansion 3، Yoshi’s Crafted World و Animal Crossing همگی در سال جاری میلادی برای کنسول سوییچ عرضه خواهند شد. نینتندو تائید کرده است که این عناوین قطعا در سال 2019 عرضه خواهند شد و باید گفت آن‌ها تا به حال در مورد ضرب‌الاجل‌هایی که برای عناوین سوییچ خود تعیین کرده‌اند، عملکرد خوبی داشته‌اند. حتی اگر همین تعداد بازی نیز در سال جاری برای نینتندو سوییچ عرضه شود، باید گفت که آن‌ها از لحاظ لاین آپ، در رقابت با سایر شرکت‌ها سربلند بیرون آمده‌اند.

علاوه بر این عناوین دیگری همچون Metroid Prime 4 و Bayonetta 3 نیز وجود دارند که معرفی شده‌اند ولی هنوز تاریخ انتشار آن‌ها مشخص نشده است. تا به حال تائید شده است که این عناوین بر روی کنسول سوییچ “در دست توسعه” هستند؛ با این وجود هیچ ایده‌ای مبنی بر تاریخ انتشار بازی نداریم. حتی سال عرضه این بازی‌ها را نیز نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد. اگر این عناوین نیز در سال 2019 عرضه شوند، باید گفت که لاین آپ سوییچ بسیار قوی خواهد بود چرا که این دو عنوان بدون شک، موردانتظارترین عناوین سوییچ تا به این لحظه هستند.

همچنین ما تا به حال شایعاتی که وجود دارند را نیز در نظر نگرفته‌ایم؛ Star Fox Grand Prix عنوانی است که برای عرضه بر روی نینتندو سوییچ در سال 2019 شایعه شده است. اگر فرض کنیم که این بازی وجود داشته باشد و در سال جاری عرضه شود، شاهد عنوانی دیگر در لاین آپ سوییچ خواهیم بود (البته هنوز معلوم نیست که کیفیت این بازی در چه حد باشد). همچنین اخیرا نیز شایعاتی مطرح شد مبنی بر این که “عنوان بعدی Zelda ممکن است زودتر از آن چه که انتظار داریم عرضه شود”. اگر این شایعه نیز به حقیقت بپیوندد و شاهد عرضه عنوان جدید Zelda در سال جاری باشیم، در این صورت باید گفت که نینتندو برای سال جاری، کیک بسیار خوشمزه‌ای برایمان آماده کرده که عنوان بعدی Zelda به منزله‌ی گیلاسی خواهد بود که بر روی این کیک قرار می‌گیرد.

بر این اساس به نظر می‌رسد که نینتندو امسال بهترین شرایط خود را تجربه خواهد کرد؛ اگر چه با فرض این که سونی موفق شود تمامی عناوین معرفی شده خود را در سال جاری عرضه کند، حداقل از لحاظ مالی رقابت شدیدی با نینتندو خواهند داشت. به هر حال، اختلافی که در لاین آپ‌های معرفی شده برای هر کنسول وجود دارد، حاکی از آن است که سوییچ در حال وارد شدن به نقطه اوج خود است؛ آن هم بعد از تنها دو سال حضور در بازار و 12 ماه سکوتی که داشته است. در طرف مقابل، پلی‌استیشن 4 و ایکس باکس وان، با توجه به تمامی پیش‌بینی‌ها، در حال نزدیک شدن به پایان عمر خود هستند و غیرمنطقی نیست که بگوییم اکثر پروژه‌های اصلی استودیوهای جهانی سونی و یا استودیوهای بازی‌سازی مایکروسافت، در حال حاضر هدف خود را کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس اسکارلت قرار داده‎‌اند.

در آخر باید گفت که صرف‌نظر از کنسولی که معمولا بر روی آن بازی می‌کنید، احتمالا سال 2019 تبدیل به سال خوبی برای گیمرها خواهد شد و در نهایت این خواسته همگی ماست.

منبع :

GAMINGBOLT

283 پست
هادی اسماعیل‌زاده
دانشجوی ارشد تبدیل انرژی که علاقه زیادی به بازی‌های رایانه‌ای خصوصا عناوین نقش‌آفرینی داره. اوقات فراغت خودشو با فیلم و کتاب پر میکنه و در حال حاضر در بخش گیمینگ وینفون مشغول به فعالیت است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,