بی شک امسال سال بسیار خوبی به طور کلی برای همه پلتفرم‌ها در صنعت بازی‌های ویدیویی بود. درست مانند سال گذشته، نینتندو در زمینه عرضه بازی‌هایش لحظات نهایی بسیار خوبی را سپری کرد و بازی‌های بزرگی را به انتشار رساند. این امر به لطف استراتژی مرتب و برنامه ریزی شده آن‌ها برای عرضه بازی‌های بزرگ در هر سال انجام شده است تا از عدم وجود بازی‌های انحصاری رنج نبرند. اما سونی و مایکروسافت چه؟ در ادامه با ارایه جزئیات بیشتر در خدمت شما خواهم بود.

سونی سال گذشته، سال بسیار خوبی را سپری کرد اما تقویم آن‌ها اغلب توسط بازی‌های ترد پارتی پر شده بود (اگر چه آن‌ها عنوان Horizon: Zero Dawn را هم به انتشار رساندند که بازی بسیار خوبی هم بود). اما مایکروسافت… سال گذشته یکی از بدترین عملکردهای خود را در زمینه عرضه بازی‌های انحصاری جدید از خودش نشان داد که واقعا مایه خجالت و شرم ساری بود.

سال ۲۰۱۹ چطور پیش خواهد رفت؟ این‌ها فقط نمونه‌ای بود تا بدانید که این سه شرکت پرچمدار بزرگ در صنعت بازی‌های ویدیویی چه عملکردی از خودشان نشان دادند. همه نشانه‌ها حاکی از این است که باز هم نینتندو مانند هر سال قرار است حرکات آهسته و پیوسته خود را حفظ کند و یک قدم دیگر نیز رو به جلو بردارد تا احتمالا باز هم یک سال فوق العاده دیگر از نظر عرضه بازی‌های انحصاری به ما هدیه بدهد. سونی هم برخی از بزرگ‌ترین بازی‌های انحصاری خود را آماده کرده بنابراین ما باید خودمان را برای دیدن یک نمایش بزرگ از طرف آن‌ها نیز آماده کنیم. سال ۲۰۱۹ به قدری جذاب و غافلگیر کننده خواهد بود که حتی مایکروسافت هم یک سری چیزها برایمان آماده کرده و یک سری بازی را برای این سال معرفی کرده و لاین آپ خوبی برای ۲۰۱۹ در نظر گرفته است.

همه ما دیگر با این موضوع موافقیم که در سال ۲۰۱۸ سونی جای رقابت با هیچ شرکت دیگری را باقی نگذاشت و با عرضه بازی‌های انحصاری بزرگی نظیر Shadow of the Colossus, God of War, Detroit: Become Human, Astro Bot و همینطور Marvels Spider Man جای هیچ حرفی باقی نگذاشت. اما برخلاف انتظار همه، نینتندو سال خشکی را سپری کرد. در حالی که آن‌ها بازی‌های انحصاری بزرگی نظیر Mario Tennis Aces, Kirby: Star Allies, Octopath Traveler, Xenoblade Torna, The Golden Country و همینطور Super Mario Party را به انتشار رساند، اما عرضه نام‌های بزرگ آن‌ها به ماه‌های انتهای سال واگذار شد طوری که ده ماه اولیه سال کاملا خشک و بی بازی بود و ناگهان دو ماه پایانی آن پر شد از بازی‌های انحصاری جدید. برخی از بزرگ‌ترین بازی‌های بزرگ امسال نینتندو را می‌توان عناوینی نظیر Pokemon Lets Go و همینطور Super Smash Bros. Ultimate دانست که همین یکی دو ماه اخیر به انتشار رسیده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که نینتندو اوضاع آنچنان خوبی از نظر عرضه بازی‌های انحصاری نداشت و اگر این دو بازی اخیر نبود، آن‌ها سال بسیار بدی را پشت سر می‌گذاشتند. سالی که با توجه به پتانسیل‌ها و جایگاهی که کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ در اختیار دارد، می‌توانست بسیار بهتر از این‌ها به اتمام برسد.

برای مایکروسافت نیز آن‌ها باز هم شاهد تاخیر عرضه بازی Crackdown 3 بودند که باز هم به زمان دیگری موکول شد تا عرضه آن در سال ۲۰۱۸ منقضی شود و این بازی رسما به لاین‌ آپ سال ۲۰۱۹ مایکروسافت بپیوندد. اما به هر ترتیب دو بازی Sea of Thieves و State of Decay در سال جاری به انتشار رسیدند که به سختی هم مورد انتقاد قرار گرفتند طوری که هم منتقدین و هم بازی‌بازان به شدت از این بازی‌ها گله مند بودند که با وجود فرصت کافی برای توسعه و عرضه بدون مشکل، در بدترین حالت ممکن به انتشار رسیدند و پر از ایراد و اشکالات کوچک و بزرگ بودند. اگر چه به‌روزرسانی‌ها و بهبود دهنده‌هایی که بعد از عرضه دریافت کردند کمی اوضاعشان را بهتر کرد اما هنوز هم از مشکلات کوچک و بزرگ زیادی رنج می‌برند. علاوه بر این، بازی‌بازان تصویری که از این بازی‌ها در ذهن خود سپردند تصویر پر عیب و ایرادی بود که شاید دیگر هرگز بهبود پیدا نکند. اما امسال Forza Horizon 4 نیز برای کنسول‌های خانواده ایکس‌باکس وان و رایانه شخصی‌های ویندوز ۱۰ به انتشار رسید که بدون هیچ حرف و حدیثی می‌توان آن را بهترین بازی سال ۲۰۱۸ مایکروسافت به حساب آورد. علاوه بر این، Horizon 4 را می‌توان بهترین نسخه این سری دانست. به جز این، عده زیادی هم عقیده دارند که این بازی با اختلاف زیاد بهترین عنوانی است که تا به حال مایکروسافت به انتشار رسانده. بنابراین Forza Horizon 4 را نه تنها می‌توان بهترین بازی امسال مایکروسافت دانست بلکه می‌توان آن را بهترین نسخه این سری و بهترین عنوانی که تا به حال مایکروسافت عرضه کرده هم دانست.

تا اینجا نگاهی داشتیم به لاین آپ شرکت‌های سونی، مایکروسافت و نینتندو در سال گذشته و سال جاری. در ادامه درمورد سال ۲۰۱۹ و لاین آپ ۳ شرکت پرچمدار بازار صحبت خواهم کرد. پس همچنان ما من و وینفون همراه باشید.

اوایل سال، مایکروسافت بازی Crackdown 3 را دارد که قرار شده پس از بار ها و بار ها تاخیر سرانجام در تاریخ مشخص شده به انتشار برسد. Ori 2 نیز برای عرضه در سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده، در حالی که زمان عرضه عنوان Gears 5 نیز بار ها و بار ها توسط منابع مختلف سال ۲۰۱۹ اعلام شده است و بعید است به زمان دیگری موکول شود.

اما سال ۲۰۱۹ به نظر می‌رسد که سال خوبی باشد. اوایل سال، مایکروسافت بازی Crackdown 3 را دارد که قرار شده پس از بار ها و بار ها تاخیر سرانجام در تاریخ مشخص شده به انتشار برسد. Ori 2 نیز برای عرضه در سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده، در حالی که زمان عرضه عنوان Gears 5 نیز بار ها و بار ها توسط منابع مختلف سال ۲۰۱۹ اعلام شده است و بعید است به زمان دیگری موکول شود. عنوان Battletoads نیز پیش بینی می‌شود که در سال آینده به انتشار برسد اما در میان این عناوین، در واقع هیچ بازی دیگری نیست که برای عرضه در این مقطع از سال و ادامه آن برنامه ریزی شده باشد و برنامه مایکروسافت هنوز درمورد سال ۲۰۱۹ به طور کاملا واضح مشخص نشده است. سونی هم همینطور؛ آن‌ها بازی Days Gone را برای ماه فوریه در پیش دارند و عنوان Dreams نیز برای عرضه در سال ۲۰۱۹ آماده شده است در حالی که Concrete Genie نیز قرار است در سال ۲۰۱۹ به انتشار برسد اما هیچ بازی دیگری آن‌ها معرفی نکرده‌اند که تاریخ عرضه‌اش به طور دقیق مشخص شده باشد تا بدانیم لاین آپ سونی دقیقا برای سال آینده چطور خواهد بود. پس وضعیت سونی و مایکروسافت اینجا زیاد با هم تفاوتی ندارد. در حقیقت سونی هنوز بازی‌های انحصاری زیادی برایش باقی مانده که حتی محدوده انتشار آن‌ها هم مشخص نشده است اما مایکروسافت فقط یک بازی از پیش معرفی شده با چنین شرایطی دارد که نشان می‌دهد یا برنامه خاصی برای انتهای نسل هشتم ندارند و تمام تمرکز خود را روی نسل آینده گذاشته‌ است، یا این که هنوز معرفی‌های خوبی برای E3 باقی نگه داشته‌اند تا در زمان مناسب معرفی و عرضه کنند. با توجه به‌ این که در سال ۲۰۱۹ احتمال معرفی نسل آینده کنسول‌ها بسیار بالا است، مایکروسافت زمان زیادی برای معرفی و اعلام برنامه‌ها خود ندارد و بهتر است تا دیر نشده این کار را انجام دهد چرا که وقت تنگ است و معرفی کنسول‌های نسل آینده، نزدیک.

در طی برگزاری رویداد E3 2018 شاهد معرفی عنوان Halo: Infinite بودیم که هنوز هیچ اشاره‌ای به محدوده انتشار آن نشده است. این در حالی است که شرکت بزرگ مایکروسافت هم دست به خریداری چند استودیوی کوچک و بزرگ جدید و تازه زده تا لاین آپ بازی‌های انحصاری خودش را بهبود ببخشد به همین دلیل هم غیر منطقی است که انتظار داشته باشیم هر یک از آن‌ها یک بازی جدید برای یک سال آینده (و یا کم‌تر از آن) بتوانند آماده کنند چرا که ساخت و توسعه بازی‌های رایانه‌ای پروسه‌ای بسیار طولانی و طاقت فرسا است و عنوانی که در طی یک سال یا کم‌تر ساخته شود، قطعا از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود و از همین الان می‌توان آن را یک پروژه شکست خورده به حساب آورد. فعلا حتی عرضه یک بازی جدید از سری Forza که هر سال یک نماینده روی ایکس‌باکس داشته نیز در حاله‌ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که آیا این سری برای سال ۲۰۱۹ نماینده تازه‌ای داشته باشد یا خیر. این را هم قطعا باید به خاطر بیاوریم که استودیوهای سازنده سری Forza Motorsport و همینطور Forza Horizon نیز در زمان عرضه آخرین نسخه‌های این دو سری اعلام کرده بودند که Forza Motorsport 7 و Forza Horizon 4 برای مدت‌ها پشتیبانی خواهند شد و پیش بینی می‌شود که تا یکی دو سال آینده همچنان به این پشتیبانی ادامه داده شود. این موضوع به صراحت نشان می‌دهد که فعلا خبری از نسخه جدید Forza نخواهد بود. اما این قطعا بر خلاف ساز و کار همیشگی این سری است که هر سال یک نماینده جدید روی ایکس‌باکس فرستاده بود.

برای سونی هم همانطور که اشاره شد، بازی‌ها و فرانچایزهای زیادی وجود دارد که از این جمله می‌توان به The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima و همینطور Death Stranding اشاره کرد که هر یک نام‌های بزرگی هستند که لرزه به تن رقیبان خود می‌اندازند. همه این بازی‌ها در سال‌های گذشته معرفی شده‌اند اما هنوز حتی محدوده انتشار آن‌ها نیز مشخص نشده چه برسد به زمان انتشارشان. شاید سال آینده به انتشار برسند اما احتمال این نیز بسیار زیاد است که برخی از آن‌ها مخصوصا The Last of Us Part II و Death Stranding به سال ۲۰۲۰ موکول شوند و از عرضه در سال ۲۰۱۹ عقب بمانند طوری که در زمانی به انتشار برسند که کار پلی‌استیشن ۴ به اتمام رسیده و چرخه حیاتش تمام شده و پلی‌استیشن ۵ در آستانه عرضه قرار داد؛ درست مانند Zelda برای نینتندو.

اما نوبتی هم که باشد نوبت نینتندو است تا بدانیم وضعیت آن در سال ۲۰۱۹ تا اینجا چطور پیش بینی می‌شود. به نظر می‌رسد که موقعیت نینتندو از این نظر مساعد‌تر و جالب‌تر از دیگران است. ما می‌دانیم که این برند برای سال آینده عناوین بسیار زیادی آماده کرده است که در این زمینه می‌توان به بازی‌هایی نظیر Pokemon 8, Fire Emblem: Three Heroes, Luigis Mansion 3, Yoshis Crafted World و همینطور Animal Crossing اشاره کرد که همه و همه قرار است در سال آینده برای کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ به انتشار برسند. نینتندو تایید کرده که بی شک آن‌ها سال ۲۰۱۹ را بسیار خوب ادامه خواهند داد. آن‌ها به خوبی در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که در ضرب العجل‌ها نیز می‌توانند عملکرد بسیار خوبی از خودشان به نمایش بگذارند و روند موفقیت‌های خود را به خوبی حفظ کنند. فقط بر اساس بازی‌هایی که ما می‌دانیم در سال آینده برای سوییچ به انتشار خواهند رسید، لاین آپ این کنسول به راحتی لاین آپ هر دو رقیب پر سر و صدا و جنجالی خود را پشت سر می‌گذارد و سایر کنسول‌های بازار را به راحتی از این نظر کنار می‌گذارد. البته بازی‌های نامبرده فقط عناوینی هستند که برای عرضه در سال ۲۰۱۹ تایید شده‌اند چرا که می‌دانیم قطعا احتمال معرفی بازی جدید برای این کنسول و عرضه‌اش در سال ۲۰۱۹ نیز وجود دارد.

به نظر می‌رسد که موقعیت نینتندو از این نظر مساعد‌تر و جالب‌تر از دیگران است. ما می‌دانیم که این برند برای سال آینده عناوین بسیار زیادی آماده کرده است که از نظر تعداد بازی های انحصاری آن را در سال ۲۰۱۹ بی رقیب کرده طوری که تصور نمی‌شود سونی و مایکروسافت بتوانند بهتر از آن عمل کنند.

بنابراین یک سری بازی برای هر سه پلتفرم وجود دارد که معرفی شده‌اند اما هنوز تاریخ عرضه دقیقی برایشان مشخص نشده است که برای سوییچ از این نظر می‌توان به عناوینی نظیر Metrod Prime 4 و همینطور Bayonetta 3 اشاره کرد. این‌ها نیز از جمله عناوین و بازی‌هایی هستد که تایید شده برای کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ در حال ساخت و توسعه قرار دارند اما در واقع فعلا هیچ ایده‌ای برای این که چه زمانی به انتشار خواهند رسید، وجود ندارد و حتی عرضه آن‌ها در یک سال آینده هم در حاله‌ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست به سال ۲۰۱۹ برسند یا خیر. اگر محدوده انتشار آن‌ها به سال ۲۰۱۹ برسد، لاین آپ شلوغ و بسیار قدرتمند نینتندو سوییچ را تبدیل به هیولایی غیر قابل کنترل می‌کند چرا که در حال حاضر این‌ها مورد انتظارترین بازی‌های نینتندو سوییچ هستند که بازی‌بازان در انتظار انتشار آن‌ها قرار دارند. پس فعلا با قاطعیت می‌توان گفت که نینتندو سوییچ لاین آپ بسیار بهتر و قوی‌تری نسبت به رقیبان خود دارد.

فعلا اینجا قصد ندارم که به هیچ شایعه‌ای دامن بزنم اما بد نیست که اشاره کنم بازی Star Fox Grand Prix نیز یکی دیگر از بازی‌هایی است که شایعه شده برای سوییچ به انتشار خواهد رسید. سال انتشار آن هم طبق شایعات، ۲۰۱۹ اعلام شده است. با فرض این که این شایعه حقیقت داشته باشد و این بازی در سال ۲۰۱۹ برای سوییچ به انتشار برسد، می‌توان گفت که یک بازی جدید دیگر هم به لاین آپ این کنسول برای سال ۲۰۱۹ اضافه شده (کیفیت واقعی این بازی هنوز مشخص نیست و طبق نمایش‌هایی که از آن در آینده به انتشار خواهد رسید، باید ببینیم که چطور عنوانی خواهد بود). همچنین ما اخیرا نشانه‌هایی دیده‌ایم که اعلام می‌دارد نسخه بعدی سری Zelda زودتر از چیزی که انتظار داریم عرضه خواهد شد که اگر این بدین معنا باشد که قرار است نسخه بعدی سری Zelda در سال آینده به انتشار برسد، می‌تواند گل سرسبد همه بازی‌ها و عناوینی باشد که در سال ۲۰۱۹ به انتشار خواهند رسید.

بر این اساس کاملا واضح است که نینتندو قرار است سال آینده بهترین سال خود را داشته باشد. همچنین با فرض این که سونی هم قرار باشد تمام بازی‌های معرفی شده خودش را در سال آینده به انتشار برسد، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، اما حداقل شاهد برگزاری رقابت بسیار نزدیکی از نظر مالی میان سونی و نینتندو خواهیم بود تا ببینیم کدام یک می‌توانند به مقدار فروش بیشتری دست پیدا کنند و رقیب خود از نظر فروش پشت سر بگذارند. به هر حال از یک جهت اختلاف میان بازی‌های معرفی شده برای هر پلتفرم منطقی به نظر می‌رسد و آشکار است که چنین تفاوتی وجود داشته باشد. نینتندو سوییچ در حال تکمیل کردن راهی است که اخیرا آغاز کرده که فقط دومین سال عرضه خود در بازار را در حال تجربه کردن است و شدیدا هم به دنبال داشتن ۱۲ ماه کاملا خوب و عالی است تا سومین سال عرضه خود در بازار را نیز به خوبی پشت سر بگذارد. از طرفی دیگر نیز کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت یعنی پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان نیز بر اساس نظریه تمام منتقدان به آخر چرخه حیات خود در حال نزدیک شدن هستند و غیر منطقی نیست که قرار باشد برخی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که در حال حاضر در استودیوهای سونی تحت عنوان Sony Worldwide Studios و همینطور استودیوهای مایکروسافت تحت عنوان Microsoft Game Studios در حال ساخته شدن هستند، برای زمان عرضه پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس اسکارلت در نظر گرفته شده باشند.

رای سونی هم همانطور که اشاره شد، بازی‌ها و فرانچایزهای زیادی وجود دارد که از این جمله می‌توان به The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima و همینطور Death Stranding اشاره کرد که هر یک نام‌های بزرگی هستند که لرزه به تن رقیبان خود می‌اندازند. همه این بازی‌ها در سال‌های گذشته معرفی شده‌اند اما هنوز حتی محدوده انتشار آن‌ها نیز مشخص نشده چه برسد به زمان انتشارشان.

به این وجود من فکر می‌کنم که سال آینده شاهد عرضه بازی‌ های بسیار جذابی خواهیم بود که به اندازه کافی کمبود بازی‌های انحصاری روی کنسول‌های سونی و مایکروسافت را می‌تواند جبران کند طوری که مهم نباشد شما صاحب چه کنسولی هستید، در هر صورت سال ۲۰۱۹ قرار است سال بزرگی برای همه کاربران کنسول‌های ویدیویی باشد چرا که در نهایت این تمام چیزی است که ما در انتهای چرخه حیات کنسول‌ های نسل هشتمی از سازنده‌های بازی‌های ویدیویی انتظار داریم تا تمام تلاششان را بکنند که نسل هشتم نسل خاطره انگیزی برایمان باشد. همه ما دوست داریم که سال ۲۰۱۹ که احتمالا آخرین سال نسل هشتم کنسول‌ها خواهد بود را با خاطره خوش و عناوین خوب و به یادماندنی پشت سر بگذاریم تا فارغ از هر کنسولی که داریم، از بازی‌های ویدیویی لذت تمام را ببریم.

منبع :

GAMINGBOLT

627 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
مطالب مشابه
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: