قبل‌تر در مطلبی دیگر، انواع پردازنده‌های لپ تاپ را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که هر پردازنده مناسب انجام چه کاری و چه افرادی است. در این مطلب، به بررسی پردازنده‎های گرافیکی خواهیم پرداخت و به شما نشان می‌دهیم کدام مدل پردازنده‌های گرافیکی برای شما مناسب است.

اگر مغز یک لپ تاپ، پردازنده یا CPU آن باشد، پس پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) را می‌توانیم به لب بینایی آن تشبیه کنیم. پردازنده‌ی گرافیکی، مسئولیت رندر کردن تصاویر، ویدیوها و انیمیشن‌های دو بعدی و سه بعدی را در نمایشگر بر عهده دارد و با انجام محاسبات بسیار سریع، قسمتی از وظایف پردازنده‌ی اصلی لپ تاپ را انجام می‌دهد. پردازنده‌ی اصلی یک سیستم، از چندین هسته تشکیل شده است که به صورت متوالی در یک سیستم، اطلاعات را پردازش می‌کنند، ولی پردازنده‌ی گرافیکی دارای چندین هزار هسته‌ی کوچک‌تر است که برای کارهای مولتی تسکینگ طراحی شده‌اند.

با این که پردازنده‌ی Intel Core I7 شما می‌تواند محتوای گرافیکی را رندر کند و در نمایشگر به شما نشان دهد، در مقایسه با یک پردازنده‌ گرافیکی که به طور اختصاصی برای این کار ساخته شده است، سرعت و عملکرد آن بسیار کندتر و ضعیف‌تر است. در واقع، پردازنده‌های گرافیکی آن قدر قدرتمند هستند که بعضی نرم افزارها آن‌ها را نیز وارد عمل می‌کنند تا به پردازنده‌ی اصلی در کارهای غیر گرافیکی کمک کند، که باعث افزایش عملکرد و سرعت سیستم می‌شود. به همین دلیل هست که در همه‌ی لپ تاپ‌ها به نوعی یک پردازنده‌ی گرافیکی تعبیه شده است، حال این لپ تاپ‌ها چه بخواهند از نوع Business و Education باشند یا مخصوص بازی ساخته شده باشند.

حال که می‌دانید که پردازنده‌ی گرافیکی در یک لپ تاپ چیست و چرا به آن نیاز است، سوالی پیش می‌آید: کدام پردازنده‌ی گرافیکی برای کار شما مناسب است؟ آیا شما به دنبال فریم‌های بسیار بالا در بازی‌هایتان هستید؟ یا این که استفاده شما تنها به کارهای روزمره محدود می‌شود؟ برای مورد اول، NVIDIA GeForce GTX 1080 انتخاب مناسب شماست، و برای مورد دوم، گرافیک مجتمع Intel Integrated Graphic دارای قدرت کافی برای پیش بردن کارهایتان است. ولی این که دقیقاً چه تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد و چه چیزی باعث می‌شود که یکی را به دیگری ترجیح دهید را در این مطلب روشن خواهیم کرد.

خلاصه‌ی مطلب

در دنیای لپ تاپ‌ها، گرافیک‌های فراوانی وجود دارد و در این مطلب همه‌ی آن‌ها را پوشش خواهیم داد، ولی اگر خلاصه‌ای از تمام آن‌ها را می‌خواهید، جدول زیر به طور واضح و کوتاه درباره‌ی تمام آن‌ها به شما توضیح می‌دهد.

نمونه‌ی کارت گرافیکگرافیک پیشنهادیموارد استفاده‌ی گرافیک
NVIDIA GTX 1080
AMD RX 480
Iris Plus 650
سری 10 کارت گرافیک‌های GeForce
سری 400 RX کارت گرافیک‌های AMD
Intel Iris Plus
گیمینگ و مولتی مدیا
NVIDIA Quadro P5000
Intel HD Graphics P630
NVIDIA Quadro
Intel HD Graphics
ورک استیشن
Intel HD Graphics 630Intel HD Graphics
Intel Iris Plus
استفاده‌های کاربردی روزانه
کدام از کارت گرافیک‌های سری 10 کارت گرافیک‌های GeForceسری 10 کارت گرافیک‌های GeForceلپ تاپ‌های گیمنیگ با قیمت مناسب و ارزان

تفاوت میان گرافیک مجتمع و گرافیک اختصاصی

در کل، پردازنده‌های گرافیکی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: مجتمع و اختصاصی. همانطور که از نام گروه اول پیداست، پردازنده‌های گرافیکی در این گروه در کنار پردازنده‌ی اصلی قرار گرفته است و از حافظه رم لپ تاپ استفاده می‌کند. پردازنده‌های گروه دوم، روی کارت مخصوص خودشان قرار دارند و حافظه‌ی مخصوص به خودشان را دارند که به آن حافظه‌ی گرافیکی یا VRAM گفته می‌شود و از حافظه‌ی رم لپ تاپتان استفاده نخواهد کرد.

اگر بهترین عملکرد گرافیکی را در لپ تاپتان می‌خواهید، روی آوردن به گرافیک اختصاصی گزینه‌ی بهتری برای شماست و از هر جهت از گرافیک مجتمع عملکرد بهتری داردند. در پردازنده‌های گرافیکی کنونی در بازار، مقدار حافظه‌ی گرافیکی بین 2 تا 8 گیگابایت است. چون که گرافیک‌های مجتمع از حافظه‌ی رم سیستم استفاده می‌کنند، قدرت آن‌ها به اندازه‌ی گرافیک‌های اختصاصی نیست. اگر قصد دارید که عنوان‌های مورد علاقتان را با بالاترین گرافیک بازی کنید، بهتر است به فکر لپ تاپی با گرافیک اختصاصی باشید.

شماره‌ها و نام‌های مختلف کارت گرافیک‌ها به جه معنی هستند؟

کارت گرافیک‌ها دارای مدل‌ها با نام‌های مختلف هستند که گاهاً به خاطر سپردن آن‌ها مشکل است، نام‌هایی مانند Quadro ،GeForce ،Radeon ،HD Graphics ،Iris و غیره. دانستن این که این نام‌ها از کجا آمده‌اند زیاد مهم نیست، ولی خوب است که بدانید هر کدام از این کارت گرافیک‌ها برای چه نوع کار و پردازشی ساخته شده‌اند. برای مثال، کارت گرافیک‌های Quadro شرکت NVIDIA، مخصوص ورک استیشن‌ها ساخته شده‌اند، در حالی که کارت گرافیک‌های GeForce GTX همین شرکت برای گیمر‌های حرفه‌ای و کارهای مولتی مدیا ساخته شده‌اند و بسیاری از کاربران با این مدل آشنایی دارند.

نام کارت گرافیک‌های AMD معمولاً دارای کلمه‌ی Radeon و یک پسوند است، که عملکرد آن کارت گرافیک را مشخص می‌کند. برای مثال، کارت گرافیک‌هایی که در اسمشان پسوند R9 وجود دارد، کارت گرافیک‌های رده بالای AMD هستند، این در حالی است که پسوند R7 نشان دهنده‌ی کارت گرافیک‌های رده وسط و پسوندهای R5 و R3 نشان دهنده‌ی کارت گرافیک‌های رده پایین AMD هستند. چون که کارت گرافیکی که در لپ تاپ‌ها استفاده می‌شود با مدل دسکتاپ آن تفاوت دارد، قبل از اعداد در مدل کارت گرافیک، حرف M قرار دارد که به معنی مدل قابل حمل (حرف اول کلمه‌ی Mobile) است. ولی در سری 400 کارت گرافیک‌های AMD که نسل کنونی کارت گرافیک‌های این شرکت است، مدل‌های M دیگر از رده خارج شده‌اند و همه‌ی کارت گرافیک‌ها بدون در نظر گرفتن عملکردشان با پسوند RX نام گذاری شده‌اند.

عددی که بعد از پسوند قرار دارد، نشان دهنده‌ی نسل کارت گرافیک است، هر چه عدد بعد پسوند بزرگتر باشد، نسل کارت گرافیک جدیدتر است. عدد بعد آن قدرت کارت گرافیک را رده بندی می‌کند و هر چه عدد آن بزرگتر باشد، قدرت بیشتر و عملکرد آن بهتر است. عدد آخر نیز نسخه‌ی کارت گرافیک را نشان می‌دهد و اگر بعد این اعداد حرف X قرار داشته باشد، به این معنی است که این کارت گرافیک از نسخه‌ی اصلی آن سریع‌تر و قدرتمندتر است.

مشخصه‌های پردازنده‌های گرافیکی

همانند لپ تاپ‌تان، پردازنده‌های گرافیکی نیز دارای مشخصه‌های سخت افزاری هستند. ولی نیازی نیست که در دنیای اصلاحات گیج کننده خودتان را گم کنید، تنها اصطلاحات مهمی که به آن‌ها نیاز دارید در زیر آمده‌اند:

 • Memory Bandwidth: یکی از موارد اساسی که هنگام انتخاب یک کارت گرافیک باید در نظر گرفت پهنای باند حافظه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی است. این مشخصه، سرعت ذخیره و خوانده شدن اطلاعات در حافظه‌ی گرافیکی را نشان می‌دهد و با گیگابایت بر ثانیه اندازه گیری می‌شود. کارت گرافیکی با پهنای باند حافظه‌ی گرافیکی بالا قادر است که تصویر را سریع‌تر و با کیفیت بالاتر رندر کند. اما به خاطر داشته باشید که سرعت حافظه، نوع آن و پهنای باند در رندر کردن تصاویر نیز تاثیر دارند.
 • Base Clock: فهمیدن معنای این مشخصه بسیار آسان است. این مشخصه با مگاهرتز اندازه گیری می‌شود. سرعت پیش فرض یک کارت گرافیک، سرعتی است که در انجام کارهای سبک دارد. این مشخصه، حداقل سرعت کارت گرافیک نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • Boost Clock: این مشخصه، حداکثر سرعت یک پردازنده‌ی گرافیکی را مشخص می‌کند. البته با توجه به درجه حرارت و قدرت سیستمتان، حداکثر سرعت را می‌توانید بالاتر از آن چه که در کارخانه برای آن تعریف شده است تنظیم کنید.
 • Memory Speed: این مشخصه، سرعت حافظه‌ی گرافیکی شما است که با مگاهرتز اندازه گیری می‌شود و مشخص می‌کند که داده‌ها به چه سرعتی بین حافظه‌ی گرافیکی و پردازنده‌ی گرافیکی جا به جا می‌شوند.

واحدهای پردازشی:

 • کارت گرافیک‌های NVIDIA: واحدهای پردازشی در کارت گرافیک‌های NVIDIA، هسته‌های CUDA نام دارند که مخفف کلمه‌ی Compute Unified Device Architecture است. CUDA زبان برنامه نویسی NVIDIA است که برای بهره‌وری و سرعت بالاتر، پردازنده‌ی گرافیکی را با روش‌های خاصی کنترل می‌کند. هزاران هسته‌ی CUDA در یک تراشه می‌توان قرار داد و این کار برای انجام محاسبات و رندر کردن سریع محتوای گرافیکی ضروری است. هر چه تعداد هسته‌های CUDA در یک تراشه بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر است.
 • کارت گرافیک‌های AMD: واحدهای پردازشی در کارت گرافیک‌های این شرکت، Stream Processor نام دارند. این هسته‌ها همتای هسته‌های CUDA در کارت گرافیک‌های AMD هستند. Stream Processorها، محاسبات لازم برای رندر کردن محتوای گرافیکی در نمایشگر را انجام می‌دهند و همانند هسته‌های CUDA، هر چه تعداد آن‌ها در یک تراشه بیشتر باشد، قدرت آن تراشه بیشتر است.

نسل‌های مختلف پردازنده‌های گرافیکی:

همانند پردازنده‌های اینتل، NVIDIA هر یک یا دو سال نسل جدیدی از کارت گرافیک‌هایش را به بازار عرضه می‌کند که از نسل قبل قدرتمندتر و کم مصرف‌تر هستند. تقریباً همین موقع از سال بود که NVIDIA نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی‌اش را معرفی کرد و در همین حین نیز پردازنده‌های اینتل از معماری Skylake به Kaby Lake تغییر پیدا کرد.

حداکثر تعداد هسته‌های CUDAحداقل تعداد هسته‌های CUDAسال عرضهنام نسلنسل پردازنده‌ی گرافیکی
25606402016Pascal10
15366402015Maxwell9
15366402014نسل اول Maxwell8
حداکثر تعداد Stream Processorحداقل تعداد Stream Processorسال عرضهنام نسلنسل پردازنده‌ی گرافیکی
20483202016Polaris4
6403202015Tonga3
12803202014Neptune2

مدل‌های مختلف پردازنده‌های گرافیکی

NVIDIA Quadro: مخصوص ورک استیشن‌ها

 • گزینه‌ای مناسب برای: نرم افزارهای مهندسی، طراحی بازی، کارهای تحقیقی و واقعیت مجازی
 • ویژگی‌های منفی: قیمت بالا، لپ تاپ‌های مجهز به این کارت گرافیک سنگین هستند و به علت مصرف برق بالای این کارت گرافیک، عمر باتری در این لپ تاپ‌ها کوتاه است.

کارت گرافیک NVIDIA Quadro را در اکثر لپ تاپ‌های ورک استیشن پرقدرت می‌توان یافت. این لپ تاپ‌ها برای اجرای نرم افزارهایی مانند AutoCAD یا Unreal Engine 4 مناسب هستند. به گفته‌ی NVIDIA، آخرین نسل کارت گرافیک‌های Quadro سه برابر عملکرد بهتر و دو برابر قدرت پردازشی و حافظه نسبت به نسل قبلش دارد و با نسخه‌ی دسکتاپش رقابت می‌کند. اگر قصد طراحی مدل‌های سه بعدی، اجرای نرم افزارهای شبیه سازی برای تحقیق یا قصد ساختن انیمیشن دارید، این کارت گرافیک گزینه‌ی مناسبی برای شماست.

جدیدترین کارت گرافیک‌های Quadro، به استثنای P3000، همگی از تکنولوژی واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کنند. همچنین ساختار این کارت گرافیک‌ها بر اساس معماری Pascal است که نسبت به نسل قبل یعنی Maxwell دارای هسته‌های CUDA بیشتری است.

پشتیبانی از رزولوشن 4Kپشتیبانی از واقعیت مجازیپهنای باند حافظه‌ی ویدیوییفضای حافظه‌ی ویدیوییتعداد هسته‌های CUDAنام گرافیک
دارددارد192 گیگابایت بر ثانیه16 گیگابایت2048Quadro P5000
دارددارد192 گیگابایت بر ثانیه8 گیگابایت1792Quadro P4000
داردندارد168 گیگابایت بر ثانیه6 گیگابایت1280Quadro P3000

NVIDIA GeForce: فروشگاه خرید اسلحه را در این کارت گرافیک است.

 • گزینه‌ای مناسب برای: گیمینگ به صورت حرفه‌ای، واقعیت مجازی و موتلی مدیا
 • ویژگی‌های منفی: قیمت بالا

این که شما گیمری معمولی یا حرفه‌ای هستید، برای کارت گرافیک‌های مدل GeForce تفاوت ندارد، چون در هر صورت تنها هدف این کارت گرافیک‌ها ارائه‌ی بهترین تجربه در بازی‌هایتان است. به جز مدل‌های اولیه‌ی سری 10 (GTX 1050 و GTX 1050 Ti)، تمام کارت گرافیک‌های سری 10 از تکنولوژی واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کنند. به همین دلیل است که در لپ تاپ‌های کوچکی مانند Alienware 13 OLED یا Razer Blade می‌توانید از هدست‌های وافعیت مجازی استفاده کنید. ولی اگر به دنبال سیستمی دیوانه وار هستید، لپ تاپ‌های غول پیکری مانند MSI GT83VR Titan SLI و Origin PC Eon17-SLX 10 Series لپ تاپ مناسب شما است. این دو لپ تاپ دارای دو کارت گرافیک GTX 1080 هستند که به صورت SLI کار می‌کنند و به نمایشگری 18.4 اینچی مجهز هستند.

درست همان موقع که فکر می‌کردید گرافیک‌های موبایل NVIDIA نمی‌توانند بیشتر از این قدرتمند باشند، این شرکت در جا کارت گرافیک GTX 1080 Ti را با قیمت 699 دلار معرفی کرد. NVIDIA مدعی است که GTX 1080 Ti نزدیک به 35 درصد قدرتمندتر از GTX 1080 معمولی است. البته جای تعجب هم ندارد چون که این کارت گرافیک دارای 3584 واحد پردازشی، 12 میلیارد ترانزیستور و 11 گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی است. هنوز خبری از لپ تاپ‌های مجهز به GTX 1080 Ti نیست، ولی پس از عرضه‌ی آن‌ها، انتظار بالاترین فریم ممکن در بازی‌ها را داشته باشید.

پشتیبانی از رزولوشن 4Kپشتیبانی از واقعیت مجازیپهنای باند حافظه‌ی ویدیوییفضای حافظه‌ی ویدیوییتعداد هسته‌های CUDAنام گرافیک
دارددارد320 گیگابایت بر ثانیه8 گیگابایت2560GTX 1080
دارددارد256 گیگابایت بر ثانیه8 گیگابایت2048GTX 1070
دارددارد192 گیگابایت بر ثانیه6 گیگابایت1280GTX 1060
داردندارد192 گیگابایت بر ثانیه4 گیگابایت768GTX 1050 Ti
داردندارد112 گیگابایت بر ثانیه4 گیگابایت640GTX 1050

AMD Radeon RX: هم ارزان و هم اختصاصی

 • گزینه‌ای مناسب برای: گیمرهایی که بودجه‌ی محدودی برای خرید لپ تاپ دارند و همچنان عملکردی عالی با بهره وری مناسب از لپ تاپشان می‌خواهند.
 • ویژگی‌های منفی: نامناسب برای واقعیت مجازی

با این که کارت گرافیک‌های AMD معمولاً در سیستم‌های غول آسای دسکتاپ حضور دارند، سری موبایل کارت گرافیک‌های این شرکت را نیز می‌توان در برخی لپ تاپ‌ها یافت. نسل کنونی کارت گرافیک‌های موبایل AMD قادر به اجرای بازی‌هایی مانند Rise of Tomb Raider و Deus Ex: Mankind Devided با نرخ فریم بالا و بالاترین کیفیت هستند. AMD تایید کرده است که RX 480 هم از Oculus Rift و هم HTC Vive پشتیبانی می‌کند، ولی درباره‌ی دیگر کارت گرافیک‌های این شرکت و پشتیبانی آن‌ها از واقعیت مجازی بهتر است قبل از خریدشان تحقیق کنید.

پشتیبانی از رزولوشن 4Kپشتیبانی از واقعیت مجازیپهنای باند حافظه‌ی ویدیوییفضای حافظه‌ی ویدیوییتعداد Stream Processorنام گرافیک
دارددارد256 گیگابایت بر ثانیه8 گیگابایت2048RX 480
دارددارد211 گیگابایت بر ثانیه4 گیگابایت896RX 470
داردندارد112 گیگابایت بر ثانیه4 گیگابایت768RX 460

کارت گرافیک RX 470 با حداقل سیستم مورد نیاز برای پشتیبانی از Oculus Rift مطابقت می‌کند. ولی فراموش نکنید که VR-Ready و Oculus Ready دو چیز متفاوت هستند. شرکت Oculus با استفاده از تکنولوژی Asynchronous Space Warp توانسته است که هدست واقعیت مجازی‌اش را در کارت گرافیک‌های کم قدرت قابل استفاده کند، ولی همچنان این کارت گرافیک قابلیت پشتیبانی از HTC Vive را ندارد.

اخیراً AMD کارت گرافیک  جدیدی را از سری موبایل با نام Vega Mobile معرفی کرده است. هنوز جزئیاتی از این کارت گرافیک در اختیارمان نیست ولی چند چیز را درباره‌ی این کارت گرافیک می‌دانیم. Vega رقیب کارت گرافیک‌های Max-Q شرکت NVIDIA در لپ تاپ‌ها خواهد بود. AMD می‌گوید که کارت گرافیک‌های Vega Mobile قادر هستند بازی‌های رده بالا را با بالاترین نرخ فریم و پایین‌ترین مصرف برق اجرا کنند. از لحاظ اندازه، ارتفاع تراشه‌ی این کارت گرافیک 1.7 میلی‌متر است که نصف ارتفاع تراشه‌ی سری Mobile کارت گرافیک RX 580 است. همچنین کارت گرافیک‌های Vega مجهز به نسل دوم حافظه‌های با پهنای باند بالا (HBM2) هستند.

Intel Iris Plus: حد وسط کارت گرافیک‌های مجتمع و اختصاصی

 • گزینه‌ای مناسب برای: بازی‌های رده وسط
 • ویژگی‌های منفی: نامناسب برای گیمرها و کاربران حرفه‎‌ای که به دنبال قدرت پردازش گرافیکی بالا هستند.

کارت گرافیک‌های Intel Iris Plus نتیجه‌ی تلاش‌های اینتل برای پر کردن فضای میان کارت گرافیک‌های اختصاصی و مجتمع است. مخاطبان این پردازنده‌‎های گرافیکی، گیمرهای معمولی است. این پردازنده‌ی گرافیکی می‌تواند نرخ فریم بالا و پایدار در بازی‌هایی مانند League of Legends به شما ارائه دهد. ممکن است Iris Plus را نیز در ورک استیشن‌های پرقدرت نیز بیابید. در این سیستم‌ها، این پردازنده‌ی گرافیکی در کنار گرافیک اختصاصی کمک به انجام هر چه بهتر پردازش‌های گرافیکی می‌کند.

پشتیبانی از رزولوشن 4Kپشتیبانی از واقعیت مجازیپهنای باند حافظه‌ی ویدیوییحداکثر فضای حافظه‌ی ویدیویینام گرافیک
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه32 گیگابایتIris Plus Graphics 650
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه32 گیگابایتIris Plus Graphics 640

Intel HD Graphics: مناسب برای تماشای ویدیو و کمی وارکرفت

 • گزینه‌ای مناسب برای: کاربرانی که به دنبال لپ تاپی با قیمت مناسب و قابل جا به جایی هستند.
 • ویژگی‌های منفی: قدرت کم در مقایسه با دیگر پردازنده‌های گرافیکی

این پردازنده‌ی گرافیکی را می‌توانید هم در اولترابوک‌هایی مانند Dell XPS 13 2-in-1 و هم در لپ تاپ‌های سری Business مانند HP Elitebook 1030 G1 بیابید. این پردازنده‌ی گرافیکی از حافظه‌ی رم لپ تاپ به عنوان حافظه‌ی گرافیکی استفاده می‌کند و برای بازی‌های سبک و تماشای ویدیو مناسب است. در بعضی لپ تاپ‌ها، ممکن است این پردازنده‌ی گرافیکی را در کنار یک گرافیک اختصاصی بیابید، در این لپ تاپ‌ها، بر اساس کاری که در کامپیوترتان در حال انجام است، از یکی از این گرافیک‌ها استفاده می‌شود. اگر قصد دارید که بازی‌های سنگین اجرا کنید یا ویدیو رندر کنید، بهتر است به دنبال لپ تاپی با یک گرافیک اختصاصی پر قدرت باشید.

پشتیبانی از رزولوشن 4Kپشتیبانی از واقعیت مجازیپهنای باند حافظه‌ی ویدیوییحداکثر فضای حافظه‌ی ویدیویینام گرافیک
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه64 گیگابایتHD Graphics P630
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه64 گیگابایتHD Graphics 630
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه32 گیگابایتHD Graphics 620
داردندارد29.8 گیگابایت بر ثانیه16 گیگابایتHD Graphics 615
داردندارد34.1 گیگابایت بر ثانیه64 گیگابایتHD Graphics 610

پردازنده‌ی گرافیکی تنها سخت افزار مهم در یک لپ تاپ نیست

با این که پردازنده‌ی گرافیکی از سخت افزارهای مهم در یک لپ تاپ است، دیگر سخت افزارهای لپ تاپ را نیز باید در نظر گرفت. لپ تاپی که گرافیک‌های رده بالای NVIDIA را داشته باشد، ولی از طرفی دیگر پردازنده‌ی آن‌ها یک Core i5 رده وسط باشد، قادر نخواهد بود که بهترین تجربه را به شما ارائه دهد. از دیگر قطعات مهمی که هنگام خرید باید در نظر بگیرید، صفحه نمایشگر، رم و حافظه‌ی انبوه لپ تاپ است و اگر هم قصد دارید که از لپ تاپتان برای مدت‌های طولانی استفاده کنید، به دنبال راهی برای خنک کردن آن نیز باشید.

به عبارت دیگر، یک لپ تاپ را تنها بر اساس پردازنده‌ی گرافیکی‌اش نخرید.

منبع :

LAPTOPMAG

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,