پردازنده‌ی یک کامپیوتر مغز آن است و این همان قسمت از کامپیوتر است که اکثر پردازش‌ها یا به اصطلاح “فکر کردن‌ها” در آن رخ می‌دهد. پردازنده‌های سریع‌تر شما را قادر می‌سازند که کار‌هایتان را سریع‌تر پیش ببرید، مانند وب گردی، پردازش Spreadsheetها، ویرایش عکس و ویدئو و حتی اجرای بازی‌ها. ولی با بالا رفتن سرعت یک پردازنده، مقدار برق مصرفی آن نیز بالا می‌رود و نتیجه‌ی آن، عمر باتری کوتاه‌تر در لپ تاپ شما است.

در حین خرید یک لپ تاپ در بازار، اولین مشخصه‌ای که در دفترچه‌ی راهنمای یک لپ تاپ به صورت بر جسته نشان داده می‌شود پردازنده‌ی آن است. ولی تنها دیدن نام مدل پردازنده بدون هیچ چیز دیگری ممکن است موجب سردرگمی شود. آیا یک لپ تاپ با پردازنده‌ی Core i7-7Y75 سریع‌تر از یک لپ تاپ دیگر با پردازنده‌ی Core i5-8250U است؟ اصلاً کارهای روزمره‌ی شما چه سرعتی از پردازنده طلب می‌کنند؟

اکثر لپ تاپ‌های امروزی از پردازنده‌های شرکت اینتل استفاده می‌کنند، اما مدل‌هایی هم هستند که دارای پردازنده‌های AMD نیز هستند. اگر به سری پردازنده‌های شرکت اینتل نگاهی بی‌اندازید، متوجه خواهید شد که این شرکت بیش از 20 مدل پردازنده تولید کرده است که بعضی از آن‌ها را ممکن است در یک لپ تاپ تازه ساخته شده بیابید. ولی خوشبختانه یادگیری مسائل پایه درباره‌ی این پردازنده‌ها کار بسیار سختی نیست.

کدام پردازنده برای شما مناسب است؟

در ادامه‌ی مطلب جزئیات مدل‌های مختلف پردازنده‌ها را پوشش داده‌ایم، ولی اگر خلاصه‌ای از تمام آن‌ها می‌خواهید، جدول زیر اطلاعات جامعی درباره‌ی آن‌ها به شما می‌دهد.

طول عمر باتری معمولنمونه‌ی شماره‌ی SKUپردازنده‌ی پیشنهادیموارد استفاده‌ی پردازشگر
3 تا 8 ساعتCore i9-8950HK
Core i5-8300H
سری H پردازنده‌های Core i5 و Core i7ورک استیشن و گیمینگ
5 تا 17 ساعتCore i7-7500U
Core i7-8550U
Core i7-8705G
سری Mobile پردازنده‌ی Ryzen 7
سری U پردازنده‌ی Core i7
سری G پردازنده‌های Core i5 و Core i7
استفاده‌های کاربردی روزانه با قدرت بالاتر از متوسط
5 تا 17 ساعتCore i5-7200U
Core i5-8250U
سری U پردازنده‌های Core i5
سری Mobile پردازنده‌ی Ryzen 5
استفاده‌های کاربردی روزانه
5 تا 9 ساعتCore m3 و Core i5-7Y54سری Y پردازنده‌های Core m یا Core i5 یا Core i7لپ تاپ‌های فوق باریک با عملکرد متوسط
4 تا 6 ساعتCeleron N3050
Pentium N4200
پردازنده‌های Celeron و Pentiumلپ تاپ‌های ارزان قیمت با قدرت پایین
7 تا 12 ساعتAtom Z3735F
Atom x3
Atom x5
پردازنده‌های Atomلپ تاپ‌های بسیار ارزان با ضعیف‌ترین عملکرد ممکن

نحوه‌ی صحیح خواندن نام مدل یک پردازنده

اگر تا حال نام مدل پردازنده‌ها را خوانده باشید، می‌دانید که این نام‌ها شامل حروف و اعدادی نامفهوم هستند. نحوه‌ی خواندن درست آن‌ها به صورت زیر است:

طبق تصویر، اولین کلمه در نام یک پردازنده برند یا سری پردازنده است، که معمولاً عبارت Intel Core است، و البته ممکن است کلمات دیگری مانند Xeon، Celeron، Pentium یا Atom در این نام‌ها مشاهده کتید. به غیر از این، در بحث پردازنده‌های AMD، این عبارت یا AMD Ryzen است یا AMD FX. بعد از برند پردازنده، زیر شاخه‌ی آن برند را میبینید که در اکثر موارد یا i3، یا i5 یا i7 است ولی می‌تواند ترکیب‌های حروف و اعداد دیگری مانند m5، x5، E یا N نیز باشد.

در پردازنده‌های اینتل، اولین عدد بعد از خط تیره نسل پردازنده را مشخص می‌کند. آخرین نسل پردازنده‌های اینتل نسل هشتم است، پس در جدیدترین پردازنده‌های اینتل بعد از خط تیره عدد 8 قرار می‌گیرد. ولی اکثر لپ تاپ‌هایی که در بازار برای فروش موجود هستند دارای نسل 8 پردازنده‌های اینتل نیستند و به جای آن از نسل 7 پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند و در نام پردازنده‌ی آن‌ها، بعد از خط فاصله عدد 7 قرار دارد.

بعد از شماره‌ی نسل پردازنده به احتمال زیاد، ترکیبی از 2 یا 3 عدد و یک حرف انگلیسی قرار دارد و این حرف یکی از حروف U، Y، H (همچنین HQ و HK) است. اعداد در این ترکیب شماره‌ی SKU پردازنده و حروف در این ترکیب سریآن پردازنده را مشخص می‌کند. این قسمت از نام پردازنده بسیار مهم است چرا که به طور تقریبی مشخص می‌کند که پردازنده چقدر برق مصرف می‌کند.

در پردازنده‌های AMD، اعداد و حروف موجود در نام پردازنده‌های این شرکت همانند پردازنده‌های اینتل نیستند. سری جدید پردازنده‌های Ryzen که جدیداً در لپ تاپ‌ها استفاده می‌شوند، Ryzen 5 و Ryzen 7 نام دارند که با پردازنده‌های Core i5 U و Core i7 U شرکت اینتل رقابت می‌کنند.

سری Ryzen شرکت AMD در برابر سری Core شرکت اینتل

برای سال‌ها، پردازنده‌های AMD را فقط می‌توانستید در لپ تاپ‌های با قیمت پایین و قدرت متوسط بیابید و عمر باتری در این لپ تاپ‌ها خیلی خوب نبود. ولی در اواخر سال 2017، شرکت AMD باز به رقابت پردازنده‌های لپ تاپ بازگشت و پردازنده‌های Mobile سری Ryzen را به بازار عرضه کرد. در تست‌هایی که انجام دادیم، لپ تاپ HP Envy x360 که دارای پردازنده‌ی Ryzen 5 است به راحتی توانست مدلی دیگر با سخت افزار مشابه را در عملکرد شکست دهد. تنها تفاوت میان این دو مدل این است که مدل دیگر از پردازنده‌ی Core i5-8250U استفاده می‌کند. در این تست، تراشه‌ی گرافیکی AMD دارای عملکرد بسیار بهتری بود و عمر باتری در هر دو مدل تقریباً برابر بود.

در حال حاضر در بازار 3 مدل لپ تاپ وجود دارد که دارای پردازنده‌ی Mobile سری Ryzen هستند (لپ تاپ‌های Acer Swift 3 و HP Envy x360 و Lenovo IdeaPad 720S). اگر لپ تاپی که مد نظر شماست دارای مدلی با پردازنده‌ی Ryzen است و قیمت آن مشابه یا کمتر از مدل اینتل همان لپ تاپ است، بهترین گزینه خرید مدل با پردازنده‌ی Ryzen است. به خاطر داشته باشید که عملکرد Ryzen با Core i5 و Core i7 یکی است و پول بیشتری برای آن نباید بپردازید.

دیگر پردازنده‌های شرکت AMD (سری‌های غیر از Ryzen) عملکرد ضعیف‌تری نسبت به پردازنده‌های مدرن Core i5 یا Core i7 دارند و زمانی خرید لپ تاپی با پردازنده‌ی AMD (بدون پردازنده‌ی Ryzen) بلامانع است که تنها فاکتور مهم برای شما قیمت پایین است و عملکرد لپ تاپ برای شما اهمیت چندانی ندارد.

تفاوت میان پردازنده‌های Core i3 و Core i5 و Core i7

اکثر لپ تاپ‌هایی که در بازار می‌بینید و قیمت آن‌ها بالای 400 دلار است، دارای یکی از پردازنده‌های Core i3 یا Core i5 یا Core i7 هستند. همان طور که از اعداد مدل این پردازنده‌ها معلوم است، از میان این سه مدل پردازنده، Core i3 کندترین، Core i5 حد وسط و Core i7 سریع‌ترین پردازنده است. معمولاً مدل Core i5 عملکردی بهتر از یک پردازنده‌ی حد وسط دارد و برای کاربرانی که از لپ تاپ برای استفاده‌های روزمره مانند وب گردی و سایر کارهای مشابه استفاده می‌کنند پردازنده‌ی مناسبی است، چرا که این کاربران قصد انجام کارهای سنگین گرافیکی یا پردازشی مانند بازی کردن، استفاده از برنامه‌های مهندسی یا رندر کردن ویدیو ندارند.

هر دو پردازنده‌های Core i5 و Core i7 از قابلیت Turbo Boost پشتیبانی می‌کنند، که بر اساس کاری که در سیستم عامل در حال انجام است، فرکانس تولیدی پیش فرض را افزایش می‌دهد. ویژگی دیگر این دو پردازنده Hyper-Threading است، به این معنی که در این پردازنده‌ها، دو ترد (که Virtual Core یا هسته‌ی مجازی نام دارند) به هر هسته اختصاص داده شده است. در پردازنده‌های مدل Core i3 این دو ویژگی وجود ندارند. مدل‌های Core i5 و Core i7 تنها مدل‌هایی هستند که به نسل هشت پردازنده‌های اینتل ارتقا یافته‌اند.

کدام یک بهتر است؟ نسل هفتم مدل Core یا نسل هشتم؟

در پاییز سال 2017 میلادی، اینتل جدیدترین پلتفرم پردازنده‌هایش را به بازار عرضه کرد، که با نام نسل هشتم یا Kaby Lake Refresh شناخته می‌شوند. نسبت به پردازنده‌های Kaby Lake یا همان نسل هفت که در بسیاری از لپ تاپ‌های امروزی می‌توانید آن‌ها را بیابید، نسل جدید پردازنده‌های اینتل، عملکردی بسیار بهتر از نسل هفت دارد. همچنین، در پردازنده‌های نسل هشتم، تعداد هسته در پردازنده‌های سری U از 2 به 4 هسته افزایش پیدا کرده است و به شما در پیش بردن کارهای مولتی تسکینگ‌تان کمک بسیاری خواهد کرد.

بر اساس تست‌هایی که انجام دادیم، معلوم شد که پردازنده‌های نسل 8 اینتل در مولتی تسکینگ، نزدیک به 50 تا 92 درصد سریع‌تر از نسل هفت پردازنده‌های این شرکت هستند. برای مثال، در این تست‌ها، از لپ تاپ Dell XPS 13 9360 که دارای پردازنده‌ی Core i7-8550U است برای انجام محسابات غول پیکری در Excel استفاده کردیم و این لپ تاپ توانست آن را در 1 دقیقه و ثانیه به پایان برساند. در تستی دیگر، در مدلی دیگر از لپ تاپ XPS 13 با پردازنده‌ی Core i7-7500U برای انجام همان محاسبات استفاده کردیم و این لپ تاپ توانست آن را در 2 دقیقه و 30 ثانیه به پایان برساند. حتی در کارهایی که از یک ترد استفاده می‌کنند، شاهد بهبود عملکردی 10 تا 11 درصدی بودیم.

در ابتدا، لپ تاپ‌های با نسل هشتم پردازنده‌های Core i5 و Core i7 سری U تنها پردازنده‌های موجود در بازار از این نسل جدید بودند. بعدها، سری G پردازنده‌های Kaby Lake به بازار عرضه شد که در آن‌ها گرافیک AMD Vega تعبیه شده بود. همچنین اولین نوت بوک‌هایی که از سری H پردازنده‌های Coffee Lake استفاده می‌کنند کم کم دارند راهی بازار لپ تاپ‌ها می‌شوند و این نوت بوک‌ها قابلیت پشتیبانی از پردازنده‌های Core i9 را نیز دارند.

ولی با این که سری Core به نسل هشتم ارتقا پیدا کرده است، سری دیگر پردازنده‌های اینتل هنوز در نسل هفتم مانده‌اند. هیچ کدام از پردازنده‌های Celeron و Pentium دارای مدل نسل هشتم نیستند و هیچ سیستم قدرت متوسطی با نسل هشتم این پردازنده‌ها در بازار موجود نیست. حتی سری Y پردازنده‌های اینتل هنوز در نسل هفتم مانده‌اند (سری Y پردازنده‌های اینتل قدرت کمی دارند و برای لپ تاپ‌های بسیار باریک و بدون فن طراحی شده‌اند).

مشخصات سخت افزاری پردازنده‌ها: Cores، Hyper-Threading، Clock Speed و سایر

همانند لپ تاپ‌ها که دارای مشخصات گوناگون سخت افزاری هستند، در بحث پردازنده‌ها نیز چنین چیزی وجود دارد، با این تفاوت که هر دو مشخصات مربوط به خودشان را دارند. در مشخصات سخت افزاری پردازنده‌ها، مهمترین مشخصه‌ها موارد زیر هستند:

Cores یا تعداد هسته‌ها: هسته‌ها، واحدهای پردازشی در یک پردازنده هستند و هر کدام می‌توانند فارغ از دیگر هسته‌ها پردازشی را جداگانه انجام دهند. اکثر پردازنده‌ها در لپ تاپ‌ها دارای 2 هسته‌اند، ولی برخی از لپ تاپ‌های پرقدرت دارای پردازنده‌هایی با 4 هسته هستند. در نسل هشتم سری Core، پردازنده‌های Core i5 و Core i7 هر دو دارای 4 هسته هستند.

Hyper-Threading: فرایندی است که در آن پردازنده یک هسته‌ی فیزیکی را به دو هسته‌ی مجازی به نام ترد تبدیل می‌کند. اکثر پردازنده‌های دو هسته‌ای اینتل از Hyper-Threading استفاده می‌کنند تا 4 ترد را در اختیار کاربر قرار دهند، و در پردازنده‌های 4 هسته‌ای تعداد تردها با Hyper-Threading به 8 تبدیل می‌شود.

Clock Speed: فرکانس کاری پردازنده است که با گیگاهرتز اندازه گیری می‌شود. این مشخصه‌ی نشان می‌دهد که پردازنده در یک ثانیه چند چرخه‌‎ی کاری را می‌تواند طی کند. هر چه عدد این مشخصه بالاتر باشد بهتر است، البته این فاکتور به تنهایی تعیین کننده‌ی سرعت یک پردازنده نیست.

Turbo Boost: این ویژگی در یک پردازنده به طور موقت فرکانس کاری پیش فرض پردازنده را افزایش می‌دهد تا یک پردازش سریع‌تر انجام شود. اکثر پردازنده‌های Core i5 و Core i7 دارای این ویژگی هستند ولی پردازنده‌های Core i3 فاقد این ویژگی‌اند. فرکانس کاری پیش فرض یک پردازنده در لیست مشخصات آن Processor Base Frequency نام دارد و بالاترین فرکانس کاری یک پردازنده Max Turbo Frequency نام دارد.

Cache: حافظه‌ی Cache (کَش خوانده می‌شود) مقدار بسیار کوچکی حافظه‌ی RAM است که در داخل خود تراشه‌ی پردازنده تعبیه شده است. حافظه‌ی Cache اطلاعاتی که به طور پی در پی مورد استفاده قرار می‌گیرند را در خود ذخیره می‌کند تا پردازش‌های تکراری را سریع‌تر به پایان برساند. اکثر پردازنده‌ها بین 1 تا 4 مگابایت حافظه‌ی Cache دارند.

TDP (خلاصه‌ی اصطلاح Thermal Design Power): این مشخصه توان مصرفی پردازنده را به وات مشخص می‌کند. مقدار وات بیشتر به معنی عملکرد بهتر است، ولی با وات بیشتر گرما و مصرف برق نیز بالاتر می‌رود.

vPro: این ویژگی در خود پردازنده ساخته شده است و قابلیت مدیریت پردازنده به صورت غیر مستقیم را به کاربران می‌دهد. این ویژگی برای سازمان‌های فناوری اطلاعات طراحی شده است و اکثر لپ تاپ‌های از نوع Business دارای پردازنده‌هایی هستند که از ویژگی vPro پرخوردارند، ولی لپ تاپ‌های معمولی که برای مصرف کنندگان عادی طراحی شده‌اند فاقد این ویژگی هستند.

نسل‌های مختلف پردازنده

تقریباً هر 12 یا 18 ماه، اینتل نسل جدیدی از پردازنده‌هایش را به بازار عرضه می‌کند و هر نسل از نسل قبلی‌اش سریع‌تر و کم مصرف‌تر است. متاسفانه، همه‌ی برندهای پردازنده‌های این شرکت به طور همزمان به پلتفرم جدید انتقال پیدا نمی‌کنند. اینتل در پاییز 2017 و ژانویه‌ی 2018 تراشه‌های Kaby Lake Refresh را به بازار عرضه کرد، و در همین حین، تراشه‌های Coffee Lake را برای لپ تاپ‌های گیمینگ و دیگر لپ تاپ‌های پرقدرت در آوریل 2018 عرضه کرد.

اندازه‌ی هسته به نانومترسال عرضهنام مدل‌های پردازنده‌ی مربوط به هر نسلنسل‌های پردازنده
14 نانومتر2017 - 2018Kaby Lake Refresh
Kaby Lake G
Coffee Lake
نسل 8
14 نانومتر2016Kaby Lakeنسل 7
14 نانومتر2015Skylakeنسل 6
22 نانومتر2014Broadwellنسل 5

هر چند نسل یک بار، اینتل اقدام به کوچک‌تر کردن هسته‌ها می‌کند که این شرکت را قادر می‌سازد ترانزیستورهای بیشتری درون فضای کوچک‌تر جا دهد، حاصل این تغییرات، عملکرد بهتر پردازنده است. و این در حالی است که توان مصرفی پردازنده یا TDP آن ثابت می‌ماند. در این فرایند اندازه گیری‌ها به نانومتر است و هر چه این عدد پایین‌تر باشد بهتر است.

سری‌های مختلف پردازنده‌های اینتل (ترتیب پردازنده‌ها از پرقدرت‌ترین به کم قدرت‌ترین است)

انتخاب مدل مناسب پردازنده بسیار مهم‌تر انتخاب کردن Core i5 یا Core i3 است. اینتل دارای 4 سری پردازنده است که هر کدام از آن‌ها پردازنده‌های Core i3 و Core i5 و Core i7 خودشان را دارند. هر سری دارای TDP متفاوتی است، که از 4.5 وات در سری Y شروع می‌شود و به بالاترین حد خود با 45 وات در سری H می‌رسد.

TDP بالاتر به معنی پردازش سریع‌تر است، ولی همزمان به معنای تولید گرمای بیشتر و توان مصرفی بالاتر نیز است. و همچنین اگر پردازنده‌ای TDP بسیار پایینی دارد به این معنی نیست که لپ تاپ‌هایی که از آن استفاده می‌کنند عمر باتری طولانی‌تری خواهند داشت. برای مثال، در بسیاری از سیستم‌های با پردازنده‌ی 4.5 واتی که تست کردیم، عمر باتری زیر حد متوسط بود، به این علت که این لپ تاپ‌ها باتری‌هایی با ظرفیت کم داشتند یا این که نمایشگر آن‌ها مصرف برق بالایی داشت.

پردازنده‌ی Xeon E – ورک استیشن‌های با سخت افزار رده بالا

گزینه‌ای مناسب برای: کارهای مهندسی، تحقیقی و ساخت انیمیشن‌ها به صورت حرفه‌ای

ویژگی‌های منفی: وزن زیاد لپ تاپ‌های مجهز به این پردازنده، قیمت بالا، توان مصرفی بالا و در نتیجه کاهش طول عمر باتری

رده بالاترین ورک استیشن‌های همراه، دارای پردازنده‌های Xeon E3 شرکت اینتل هستند. لپ تاپ‌هایی که به این پردازنده مجهز هستند قادر هستند محاسباتی بسیار پیچیده هستند و کاربران این لپ تاپ‌ها با استفاده از این پردازنده‌ها می‌توانند انیمیشن‌های سه بعدی حرفه‌ای بسازند یا محققان در شاخه‌ی پزشکی یا مهندسی می‌توانند شبیه سازی‌های پیشرفته را با این پردازنده به اجرا در آورند. پردازنده‌های Xeon E3 توان مصرفی 45 وات و 4 هسته‌ی فیزیکی و دارای ویژگی‌های Hyper-Threading و Turbo Boost هستند. ولی از این لپ تاپ‌های مجهز به این پردازنده‌ها انتظار قیمت پایین یا طول عمر باتری بالا نداشته باشید.

جدیدترین پردازنده‌های Xeon، که حال از ساختار Coffee Lake استفاده می‌کنند، پردازنده‌های Xeon E-2186M و E-2176 هستند. چون که این پردازنده‌ها برای Business ساخته شده‌اند، تمام پردازنده‌های Xeon دارای ویژگی مدیریت پردازنده‌ی vPro هستند.

نسل پردازندهپردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
نسل هشتمIntel UHD Graphics 63012 مگابایت4.8 گیگاهرتز2.9 گیگاهرتزXeon E-2186M
نسل هشتمIntel UHD Graphics 63012 مگابایت4.4 گیگاهرتز2.7 گیگاهرتزXeon E-2176M
نسل هفتمIris Pro P6308 مگابایت4.2 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتزXeon E3-1535M v6
نسل هفتمIris Pro P6308 مگابایت4.0 گیگاهرتز3.0 گیگاهرتزXeon E3-1505M v6

سری H – مجهز به 6 هسته برای عملکرد هر چه بهتر

گزینه‌ای مناسب برای: گیمر‌ها، کاربران حرفه‌ای و کاربران قدرت طلب

ویژگی‌های منفی: قابلیت جا به جایی محدود، قیمت بالا، توان مصرفی بالا و در نتیجه کاهش طول عمر باتری

اگر شما یک گیمر هستید یا به لپ تاپی نیاز دارید که حداکثر قدرت را در اختیار شما بگذارد، لپ تاپ‌هایی که به سری H پردازنده‌های اینتل مجهز هستند مناسب‌ترین گزینه برای شما هستند. پردازنده‌های سری H، بر خلاف سایر پردازنده‌های اینتل که دارای 2 یا 4 هسته هستند، دارای 4 یا 6 هسته‌اند. به لطف تکنولوژی Hyper-Threading، پردازنده‌های Core i7 سری H دارای 12 ترد متقارن هستند. در پردازنده‌های سری HQ توان مصرفی 45 وات است، چنین توان مصرفی نشان می‌دهد که لپ تاپ‌هایی که دارای این پردازنده هستند یا طول عمر باتری در آن‌ها کوتاه است یا این که در آن‌ها باتری‌های بسیار بزرگ تعبیه شده است. به علت این که این پردازنده‌ها از سری U گرمای بسیار بیشتری تولید می‌کنند، سری H پردازنده‌های اینتل را به هیچ عنوان نمی‌توانید در لپ تاپ‌های بسیار باریک پیدا کنید.

یکی از کوچکترین لپ تاپ‌هایی که به سری HQ پردازنده‌های اینتل مجهز است، Lenovo ThinkPad T470p است که دارای نمایشگر 14 اینچی است و وزن آن 1.63 کیلوگرم است (نسخه‌ی دیگر آن که باتری 6 سلولی دارد 1.8 کیلوگرم وزن دارد). این لپ تاپ دارای یک باتری 3 سلولی است و طول عمر آن 3 ساعت و 7 دقیقه است که برای یک لپ تاپ طول عمر بسیار کوتاهی است. در مدل دیگر آن که از باتری 6 سلولی استفاده می‌شود، زمان استفاده از این لپ تاپ به 8 ساعت و 50 دقیقه افزایش پیدا می‌کند.

ممکن است نام مدل پردازنده‌های این سری دارای یکی از حروف H یا HQ یا HK باشد. مدل‌های H و HQ مدل استاندارد این سری هستند ولی مدل HK را می‌توان اورکلاک کرد و این مدل را فقط در لپ تاپ‌های گیمینگ گران قیمت و قدرتمند می‌توانید پیدا کنید.

ویژگی vProتعداد ترد (Thread)پردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
ندارد12Intel UHD 63012 مگابایت4.8 گیگاهرتز2.9 گیگاهرتزCore i9-8950HK
دارد12Intel UHD 6309 مگابایت4.3 گیگاهرتز2.6 گیگاهرتزCore i7-8850H
ندارد12Intel UHD 6309 مگابایت4.2 گیگاهرتز2.2 گیگاهرتزCore i7-8750H
ندارد8Intel UHD 6308 مگابایت4.2 گیگاهرتز2.5 گیگاهرتزCore i5-8400H
ندارد8Intel UHD 6308 مگابایت4.0 گیگاهرتز2.3 گیگاهرتزCore i5-8300H
دارد8Intel HD 6308 مگابایت4.1 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتزCore i7-7920HQ
ندارد4Intel HD 6308 مگابایت3.9 گیگاهرتز2.9 گیگاهرتزCore i7-7820HK
دارد4Intel HD 6306 مگابایت3.8 گیگاهرتز2.8 گیگاهرتزCore i5-7440HQ
ندارد4Intel HD 6306 مگابایت3.8 گیگاهرتز2.5 گیگاهرتزCore i5-7300HQ

سری G – دارای پردازنده‌ی گرافیکی بهتر

گزینه‌ای مناسب برای: استفاده از برنامه‌های کاربردی، ویرایش عکس، بازی‌های سبک

ویژگی‌های منفی: توان مصرفی بالا و در نتیجه کاهش طول عمر باتری، عدم توانایی اجرای بازی‌های سنگین‌تر

چیزی که قبلاً از آن به عنوان نشانه‌ای از نزدیک بودن قیامت یاد می‌شد، استفاده از تکنولوژی‌های AMD و اینتل با هم در یک تراشه بود. حال در سری G پردازنده‌های Kaby Lake، پردازنده‌ی اینتل در کنار گرافیک RX Vega قرار داده شده است. اولین لپ تاپ‌هایی که از این دارای این تراشه هستند بهار سال 2018 به بازار عرضه شدند. از سری لپ تاپ‌هایی که از این پردازنده استفاده می‌کنند لپ تاپ‌های Dell XPS 15 2-in1 و HP Spectre x360 با نمایشگر 15 اینچی هستند. هم چنین این تراشه‌ها دارای مدل‌های Core i5 و Core i7 هستند.

توان مصرفی این تراشه‌ها 65 وات است و قدرت پردازش گرافیکی آن چیزی میان عملکرد کارت گرافیک‌های GTX 1050 و GTX 1050 Ti است. در مواقعی که در این لپ تاپ از پردازنده‌ی گرافیکی Vega استفاده نمی‌شود، لپ تاپ به طور خودکار پردازنده‌ی گرافیکی را به Intel UHD Graphics 630 تغییر می‌دهد که توان مصرفی آن پایین‌تر است و باعث می‌شود طول عمر باتری بیشتر شود.

ویژگی vProپردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
نداردRadeon RX Vega M GL
Intel UHD Graphics 630
8 مگابایت4.1 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتزCore i7-8705G
نداردRadeon RX Vega M GL
Intel UHD Graphics 630
6 مگابایت3.8 گیگاهرتز2.7 گیگاهرتزCore i5-8305G

سری U – مناسب مصارف روزانه

گزینه‌ای مناسب برای: استفاده از نمرم افزارهای کاربردی، کارهای روزمره، کاربرانی که طول عمر باتری زیاد نیاز دارند

ویژگی‌های منفی: نامناسب برای بازی کردن و ساختن انیمیشن‌های سه بعدی به صورت حرفه‌ای

اگر به دنبال لپ تاپی برای پیش بردن کارهای روزمره‌تان هستید و عملکرد خوب و طول عمر باتری هر دو برای شما از فاکتورهای مهم است، سری U پردازنده‌های اینتل گزینه‌ی مناسب برای شماست. سری U پردازنده‌ی Core i5 مانند پردازنده‌ی Core i5-8250U می‌تواند توانی بیشتر از آن چه که کاربران روزمره به آن نیاز دارند به آن‌ها ارائه دهد، حال این کاربران چه بخواهند از این لپ تاپ‌ها تنها برای وب گردی استفاده کنند، یا این که Spreadsheetهایشان را ویرایش کنند.

با فرا رسیدن زمستان امسال، قرار است بسیاری از لپ تاپ‌ها با پردازنده‌های نسل هشت Kaby Lake Refresh به بازار عرضه شوند و تعداد هسته‌ها در این پردازنده‌ها دو برابر قبلاً یعنی چهار عدد است. با توجه به تفاوت عملکرد میان یک پردازنده‌ی نسل هفت Core i5-7200U و همتای نسل هشتی‌اش یعنی Core i5-8250U، اگر قصد خرید لپ تاپ دارید حتماً لپ تاپی با پردازنده‌ی نسل 8 بخرید.

در اکثر پردازنده‌های سری U، توان مصرفی 15 وات است، که نقطه وسط بین عملکردی خوب و طول عمر باتری مناسب است، ولی در هر حال به یک فن برای خنک کردن این پردازنده نیاز است. در بازار لپ تاپ‌هایی وجود دارند که از همین سری پردازنده استفاده می‌کنند ولی توان مصرفی آن‌ها 28 وات است، البته این مدل لپ تاپ‌ها انگشت شمارند. در لپ تاپی با پردازنده‌ی سری U اگر باتری بزرگ و نمایشگری کم مصرف تعبیه شده باشد، طول عمر باتری معمولاً بیش از 10 ساعت است، و در لپ تاپ‌های رده بالاتر این زمان به 20 ساعت نیز می‌رسد.

شماری از لپ تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های سری U دارای پردازنده‌ی گرافیکی Intel Iris Plus 640 یا 650 هستند. به گفته‌ی اینتل از این پردازنده‌ی گرافیکی انتظار می‌رود که عملکرد بسیار بهتری نسبت به پردازنده‌ی گرافیکی Intel HD 620 داشته باشد.

ویژگی vProپردازنده‌ی گرافیکیتوان مصرفی (TDP)مقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
نداردIntel UHD 62015 وات8 مگابایت4.2 گیگاهرتز1.9 گیگاهرتزCore i7-8650U
نداردIntel UHD 62015 وات8 مگابایت4.0 گیگاهرتز1.8 گیگاهرتزCore i7-8550U
داردIntel UHD 62015 وات4 مگابایت3.9 گیگاهرتز2.8 گیگاهرتزCore i7-7600U
نداردIris Plus 65528 وات8 مگابایت4.5 گیگاهرتز2.7 گیگاهرتزCore i7-8559U
نداردIris Plus 65528 وات6 مگابایت4.2 گیگاهرتز2.6 گیگاهرتزCore i5-8269U
نداردIntel UHD 62015 وات6 مگابایت3.6 گیگاهرتز1.7 گیگاهرتزCore i5-8350U
نداردIntel UHD 62015 وات6 مگابایت3.4 گیگاهرتز1.6 گیگاهرتزCore i5-8250U
نداردIris Plus 65028 وات4 مگابایت4 گیگاهرتز3.5 گیگاهرتزCore i7-7567U
نداردIntel HD 62015 وات3 مگابایت3.1 گیگاهرتز2.5 گیگاهرتزCore i5-7200U
نداردIris Plus 65028 وات4 مگابایت3.5 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتزCore i5-7267U
نداردIntel HD 62015 وات3 مگابایتفاقد قابلیت Turbo Boost2.4 گیگاهرتزCore i3-7100U

سری Y – مناسب برای لپ تاپ‌های بدون فن با عملکرد متوسط

گزینه‌ای مناسب برای: لپ تاپ‌های بدون فن، نرم افزار‌های کاربردی سبک، جا به جایی زیاد

ویژگی‌های منفی: طول عمر باتری کوتاه، نامناسب برای محاسبات سنگین و زیاد

به هنگام خرید لپ تاپ، در انتخاب پردازنده‌های سری Y محتاط باشید. ممکن است به لپ تاپ‌هایی بر بخورید که دارای پردازنده‌ی Core i5 یا Core i7، یا Core m3 یا m5 یا m7 از سری Y باشند. سری Y پردازنده‌های اینتل توان مصرفی تنها 4.5 وات دارند، این توان مصرفی پایین سازندگان لپ تاپ را قادر می‌سازد تا از این پردازنده‌ها در لپ تاپ‌های فوق باریک و بدون فن استفاده کنند. متاسفانه لپ تاپ‌هایی که از این پردازنده‌ها استفاده می‌کنند دارای باتری‌های کم ظرفیت یا نمایشگرهای پر مصرف هستند که در نتیجه طول عمر باتری آن‌ها را از همتای سری U قدرتمندترشان کمتر می‌کند.

برای مثال، لپ تاپ Acer Spin 7 مجهز پردازنده‌ی Core i7-7Y75 است و طول عمر باتری در آن تنها 6 ساعت و 53 دقیقه است و توانست در بنچ مارک Geekbench امتیاز 5777 را بدست آورد. حال در لپ تاپ HP Spectre x360 که دارای پردازنده‌ی Core i7-7500U است همین بنچ مارک را انجام دادیم، باتری این لپ تاپ بیش از 10 ساعت دوام آورد و امتیازش در این بنچ مارک 8147 بود و ممکن است برای شما نیز جالب باشد، ولی وزن این دو لپ تاپ یکسان است. لپ تاپ Spin 7 تنها 0.2 اینچ از HP Spectre x360 باریک‌تر است، ولی باز هم لپ تاپ‌های فوق باریکی در بازار هستند که از پردازنده‌های سری U استفاده می‌کنند. لپ تاپ‌های Asus ZenBook 3 با ضخامت 0.47 اینچ و HP Spectre با ضخامت 0.41 اینچ از لپ تاپ‌های فوق باریکی‌اند که دارای پردازنده‌های سری U هستند.

ویژگی vProپردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
نداردIntel HD 6154 مگابایت3.6 گیگاهرتز1.3 گیگاهرتزCore i7-7Y75
داردIntel HD 5154 مگابایت3.1 گیگاهرتز1.2 گیگاهرتزCore m7-6Y75
نداردIntel HD 6154 مگابایت3.2 گیگاهرتز1.2 گیگاهرتزCore i5-7Y54
داردIntel HD 5154 مگابایت2.8 گیگاهرتز1.1 گیگاهرتزCore m5-6Y57
نداردIntel HD 6154 مگابایت2.6 گیگاهرتز1.0 گیگاهرتزCore m3-7Y30
نداردIntel HD 5154 مگابایت2.2 گیگاهرتز900 مگاهرتزCore m3-6Y30

همچنین لپ تاپ‌هایی که از سری Y پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند از لپ تاپ‌های با سری پردازنده‌های U خیلی ارزان‌تر نیستند. لپ تاپ Spin 7 حدوداً 1199 دلار قیمت دارد، حال لپ تاپ Spectre x360 با سخت افزاری مشابه تقریباً همین قیمت را دارد. از زمان عرضه‌ی پردازنده‌های نسل هفت Kaby Lake، سری Y با مدل‌های Core m3 و Core i5 و Core i7 به فروش می‌رفته است. این در حالیست که نسل ششم این پردازنده تنها مدل‌های Core m3 و Core m5 و Core m7 به فروش می‌رفت. اگر عملکرد خوبی از لپ تاپتان می‌خواهید، مطمئن شوید که نام مدل پردازنده‌ی شما در لپ تاپی که انخاب کرده‌اید دارای حرف Y نیست (مانند Core i7-7Y75).

با این که این پردازنده‌ها دارای نقاط ضعفی هستند، نمی‌گوییم که خرید آن‌ها را به طور کامل نا به جا است. مک بوک 12 اینچی و لپ تاپ HP EliteBook Folio G1 دو تا از لپ تاپ‌هایی هستند که با این که مجهز به پردازنده‌ی سری Y هستند (مدل Core m) دارای عملکردی قابل قبول و طول عمر باتری مناسبی هستند.

پردازنده‌های Celeron و Pentium – مناسب برای کسانی که تنها قیمت لپ تاپ برایشان مهم است

گزینه‌ای مناسب برای: وب گردی و کسانی که قصد پول خرج کردن زیاد برای یک لپ تاپ را ندارند.

ویژگی‌های منفی: نامناسب برای گیمینگ، نرم افزارهای کاربردی سنگین، ویرایش ویدیو

اگر لپ تاپی دیدید که قیمت آن چیزی حدود 200 تا 400 دلار است، به احتمال زیاد یکی از پردازنده‌های Celeron یا Pentium درون آن قرار دارد. این پردازنده‌های ارزان قیمت دارای عملکردی مناسب برای وب گردی، ارسال ایمیل و نرم افزارهای کاربردی بسیار سبک است. تراشه‌های Celeron عموماً در کروم بوک‌ها وجود دارند، به این علت که سیستم عامل تحت مرورگر گوگل به اندازه‌ی ویندوز به قدرت پردازشی نیاز ندارد. اگر به دنبال لپ تاپ ویندوزی هستید، فقط در صورتی اقدام به خرید لپ تاپی با پردازنده‌ی Celeron یا Pentium کنید که قیمت لپ تاپ تنها فاکتور مهم برای شماست.

توان مصرفی پردازنده‌های Celeron بین 4 تا 15 وات است. آن مدل از پردازنده‌های Celeron که با N نام مدلشان آغاز می‌شود (مانند N3060) دارای توان مصرفی بین 4 تا 6 وات هستند و در آن‌هایی که در انتهای نام مدلشان حرف U قرار دارد (مانند 3855U)، توان مصرفی 15 وات است ولی در عوض عملکرد آن‌ها بهتر است.

پردازنده‌های Pentium، کمیاب‌تر ولی سریع‌تر هستند و توان مصرفیشان بین 6 تا 15 وات است، ولی در اکثر مدل‌های این پردازنده، توان مصرفی 6 یا 7.5 وات است. یکی از لپ تاپ‌های ارزان قیمت مورد علاقه‌ی ما، Asus Vivobook E403SA، مجهز به پردازنده‌ی Pentium N3700 است و قیمت این آن زیر 400 دلار است. پردازنده‌ی این لپ تاپ شما تا حدودی را تا قادر به انجام مولتی تسکینگ می‌سازد و طول عمر باتری نیز در این لپ تاپ بیش از 9 ساعت است. برخی از مدل‌های پردازنده‌های Celeron و Pentium دو هسته‌ای و دیگر مدل‌ها چهار هسته‌ای هستند.

توان مصرفی (TDP)تعداد تردهاتعداد هسته‌هاپردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
6 وات44HD Graphics2 مگابایت2.4 گیگاهرتز1.6 گیگاهرتزPentium N3700
15 وات42HD 5102 مگابایتفاقد قابلیت Turbo Boost2.1 گیگاهرتزPentium 4405U
6 وات22HD 4002 مگابایت2.48 گیگاهرتز1.6 گیگاهرتزCeleron N3060
15 وات22HD 5102 مگابایتفاقد قابلیت Turbo Boost1.6 گیگاهرتزCeleron 3855U

پردازنده‌های Atom – طول عمر باتری بالا، ولی عملکردی ضعیف

گزینه‌ای مناسب برای: کسانی که قصد پول خرج کردن زیاد برای یک لپ تاپ را ندارند و عین حال لپ تاپی سبک با طول عمر باتری بالا می‌خواهند.

ویژگی‌های منفی: نامناسب برای کارهای مولتی تسکینگ، نامناسب برای نرم افزارهای کاربردی سنگین

ارزان قیمت‌ترین پردازنده‌های اینتل، Atom نام دارند و می‌توانید آن‌ها را در لپ تاپ‌ها و تلبت‌های ویندوزی خیلی ارزان مانند Lenovo Miix 320 بیابید. تقریباً تمام پردازنده‌های Atom دارای 4 هسته هستند و توان مصرفی آن‌ها بسیار پایین است که در نتیجه‌ی آن، طول عمر باتری در لپ تاپ‌های مجهز به این پردازنده بسیار بالا است ولی در عوض عملکرد آن‌ها ضعیف‌ترین حد ممکن است. اگر شما فردی بالغ هستید، به شما توصیه می‌کنیم که لپ تاپ‌های Atom را فقط به عنوان لپ تاپ دوم و فرعی برای خودتان، یا به عنوان لپ تاپ اصلی برای فرزندانتان بخرید. پردازنده‌ی Atom برای وب گردی و ویدیو نگاه کردن مناسب است، ولی وقتی کار به نرم افزارهای کاربردی یا گرافیکی کشیده می‌شود، همان جاییست که این پردازنده به مشکل بر می‌خورد. اکثر لپ تاپ‌های ارزان قیمت نسل کنونی از تراشه‌های Celeron به جای Atom استفاده می‌کنند و این پردازنده را فقط در سیستم‌های قدیمی‌تر می‌توانید پیدا کنید.

اینتل برای پردازنده‌های Atom نسل کنونی مقدار توان مصرفی (TDP) را ارائه نداده است، ولی به جای آن مشخه‌ی دیگری به نام SDP (خلاصه‌ی اصطلاح Scenario Design Power) را به کاربران ارائه داده است که به گفته‌ی اینتل توان مصرفی واقعی دستگاه را مشخص می‌کند. SPD در پردازنده‌های Atom چیزی بین 2 تا 2.5 وات است، که نصف پردازنده‌های کم مصرف سری Y است. احتمالاً به همین دلیل است که یک لپ تاپ 1 کیلویی مانند 100S  با قیمت زیر 200 دلار می‌تواند 10 ساعت طول عمر باتری داشته باشد.

پردازنده‌ی گرافیکیمقدار حافظه‌ی Cacheحداکثر فرکانس کاری (Turbo)فرکانس کاری پیش فرض (Base Clock)مدل پردازنده
HD 4052 مگابایت2.56 گیگاهرتز1.6 گیگاهرتزAtom x7-Z8750
HD Graphics2 مگابایت2.24 گیگاهرتز1.44 گیگاهرتزAtom x5-Z8500
HD Graphics2 مگابایت1.83 گیگاهرتز1.33 گیگاهرتزAtom Z3735G

گرافیک مجتمع (Integrated Graphics)

تمام پردازنده‌های اینتل در لپ تاپ‌ها دارای یک پردازنده‌ی گرافیکی نیز هستند که در درون خود پردازنده قرار دارند. در هر سری از پردازنده‌های Core i3/i5/i7، این پردازنده‌ی گرافیکی Intel HD Graphics نام دارد و بعد نام آن یک عدد است. در پردازنده‌های نسل هفت و هشت رقم اول این عدد، 6 است (مانند Intel HD Graphics 620) و در نسل ششم پردازنده‌های اینتل، رقم اول این عدد، 5 است (مانند Intel HD Graphics 520). بعضی از پردازنده‌های رده بالا ممکن است دارای پردازنده‌ی گرافیک Iris Plus باشند که به طرز چشمگیری سریع‌تر از Intel HD Graphics هستند ولی به اندازه‌ی پردازنده‌های گرافیکی شرکت‌های NVIDIA و AMD سریع نیستند.

پردازنده‌های نسل هشت سری Kaby Lake G، اولین پردازنده‌هایی هستند که از AMD Radeon Vega به عنوان گرافیک مجتمع استفاده می‌کنند. هنوز فرصت تست کردن هیچکدام از پردازنده‌های Kaby Lake G را پیدا نکرده‌ایم، ولی اینتل می‌گوید عملکرد این پردازنده‌ی گرافیکی همانند کارت گرافیک‌های مجزا و رده پایین NVIDIA خواهد بود.

گرافیک‌های مجتمع در پردازنده‌ها درست روی تراشته‌ی پردازنده قرار داده شده‌اند، این گونه سازندگان لپ تاپ نمی‌توانند هر پردازنده‌ی گرافیکی را که خواستند را با پردازنده‌ی اصلی ترکیب کنند. یک پردازنده‌ی Core i7-7600U همیشه دارای گرافیک محتمع Intel HD Graphics 620 است. پرازنده‌ی Core i7-7660U همیشه دارای پردازنده‌ی گرافیکی Iris Plus 640 است. در پردازنده‌های سری U اگر نام مدل پردازنده با عدد 60 تمام می‌شود (مانند Core i5-7360U)، در آن گرافیک Iris Plus 640 تعبیه شده است ولی آن مدل‌ها که نامشان با عدد 67 تمام می‌شود (مانند Core i5-7267U) دارای پردازنده‌ی Iris Plus 650 هستند که اندکی از مورد قبل سریع‌تر است.

عموماً گرافیک‌های مجتمع برای استفاده از نرم افزارهای کاربردی، وب گردی، تماشا کردن ویدیو، بازی کردن با پایین‌ترین تنظیمات گرافیکی یا بازی‌های سبک مناسب است. اگر قصد ویرایش ویدیوهای با رزولوشن بالا، انیمشین سازی به صورت حرفه‌ای یا اجرای بازی‌های سنگین دارید، به یک گرافیک اختصاصی نیاز پیدا خواهید کرد.

دیگر قطعات نیز اهمیت دارند

این نکته را به خاطر بسپارید که پردازنده تنها قطعه‌ی سخت افزاری نیست که در عملکرد یک کامپیوتر یا لپ تاپ تاثیر بسزا دارد. حتی یک پردازنده‌ی با قدرت کم یا متوسط در صورتی که با قطعات سخت افزاری خوبی همراه باشد، می‌تواند تجربه‌ی خوبی در یک دستگاه به شما ارائه دهد. برای اکثر کاربران، تاثیر مثبتی که جایگزین کردن حافظه‌ی HDD با یک حافظه‌ی SSD در کامپیوترهایشان دارد، بسیار بیشتر از تاثیر انتخاب پردازنده‌ی Core i7 به جای Core i5 است. و برای پردازش گرافیکی، داشتن گرافیک اختصاصی (Dedicated Graphic) بسیار مهم‌تر از داشتن سریع‌ترین پردازنده است.

منبع :

LAPTOPMAG

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
MAX
پاسخ دهید سه شنبه 5 شهریور 1398

ممنون از توضیحات بسیار بسیار دقیق و کاملتون !!! به جرئت میگم هیچ جایی توی اینترنت به این زیبایی همه پردازنده هارو تشریح نکرده … عالی 😍

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,