سرفس لپ‌تاپ، آخرین عضو خانواده لوکس مایکروسافت؛ با سه نسخه هارد درایو ۱۲۸،۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی SSD در دسترس است. اما آیا اختلاف قیمت فاحش نسخه ۵۱۲ گیگابایتی با دیگر اعضای خانواده‌اش، ارزش خرج کردن پول بیشتر را دارد؟ در ادامه این مطلب با وینفون همراه باشید.

سرفس لپ‌تاپ با یک پردازنده Core i5 و درایو ۲۵۶ گیگابایتی SSD برای ذخیره سازی، پرطرفدارترین مدل مورد بررسی در مطبوعات فن‌آوری بود؛ تا این‌که از ۳۰ ژوئن (۹ تیر)، مدل دارای پردازنده i7 و درایو ۵۱۲ گیگابایتی در دسترس قرار گرفت.
سوالی که برای خیلی از کاربران و طرفداران پیش آمده این است که آیا نسخه با حجم درایو بالاتر یک ضرورت منتسب به کارایی است یا خیر؟ امروز درصدد پاسخ به این سوال هستیم.

سازنده ها

نسخه‌های ۱۲۸و ۲۵۶ گیگابایتی SSD های مورد استفاده مایکروسافت (THNSN) توسط کارخانجات توشیبا و نسخه ۵۱۲ گیگابایتی (KUS040202M) توسط سامسونگ تولید می‌شوند. درایو ساخت سامسونگ از همان مدلی است که در سرفس پرو جدید نیز به کار گرفته شده است. هر دو نمونه مستقیما به مادربورد سرفس لپ‌تاپ متصل شده و قابل جدا کردن نیستند. اینکار در سرعت تبادل اطلاعات و فضای اشغال شده توسط این قطعات تاثیر بسزایی داشته است.
سرعت نظری انتقال اطلاعات این درایوها طبق اطلاعات شرکت‌های سازنده را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

سازندهسرعت خواندن متوالیسرعت نوشتن متوالی
Toshiba THNSNUp to 900 MB/sUp to 200 MB/s
Samsung PM971Up to 1,500 MB/sUp to 900 MB/s

با این حال، سرعت عملی به چیزهایی مانند سیستم‌عامل، میان افزار و درایورها بستگی بسیاری دارد؛ به احتمال زیاد مایکروسافت تنها به دلیل بالانس بازار عرضه و تقاضا و موجودی در دسترس شرکت‌ها از دو نوع SSD مختلف استفاده کرده است.
در یک نگاه گذرا به صنعت درایوهای SSD، به جز اپل که از کنترلرهای اختصاصی و شخصی سازی شده که توسط سامسونگ برایش ساخته می‌شوند استفاده می‌کند، شرکت های دیگر ترجیح می‌دهند تا به جای تاخیر در فروش محموله‌های جدید دستگاه های خود، برای آماده شدن یک قطعه خاص از تولید کننده خاص، قطعاتشان را از تولیدکنندگان مختلف با مشخصات تقریبا یکسان تهیه کنند. اکثر کاربران عادی نیز هرگز متوجه تفاوت سرعت دستگاه خود در چنین حالتی نمی‌شوند.

بنچمارک اعجاب انگیز SSD سامسونگ

با استفاده از نرم افزار CrystalDiskMark برای بنچمارک دو SSD مان، متوجه شدیم تفاوت های قابل توجهی در نتایج به چشم می‌خورد. نتایج آزمایش‌های مختلف انجام شده در شرایط مختلف (بالاترین امتیازهای به دست آمده انتخاب شده‌اند) به این شرح است:

نوع آزمایشخواندن - توشیبانوشتن - توشیباخواندن - سامسونگنوشتن - سامسونگ
Seq Read (Q32T1)649 MB/s247MB/s1,664 MB/s974 MB/s
Rand Read (4KQ32T1)168 MB/s56 MB/s500 Mb/s386 MB/s
Seq Read477 Mb /s243 MB/s899 MB/s966 MB/s
Rand Read 4K19 MB/s42 MB/s43 MB/s130 MB/s

نتایج به خوبی گویای تفاوت این دو درایو با یکدیگر است. به طور میانگین درایو ۵۱۲ گیگابایتی، تقریبا ۲ برابر سریع‌تر از درایو ۲۵۶ گیگابایتی (در هر دو امتحان خواندن و نوشتن) بوده است. نتایج در خصوص سرعت نوشتن (که بسیار کمتر از خواندن به کار می‌آید) محسوس‌تر بوده و سامسونگ تقریبا سه برابر سریع‌تر از توشیبا عمل کرده است.
البته معمولا پیدا کردن یک درایو ۵۱۲ گیگابایتی که سریع‌تر از درایو ۲۵۶ گیگابایتی باشد، کار سختی نیست. دلیل این امر به ماهیت درایوهای PCIe NVMe برمی‌گردد؛ در واقع در یک درایو ۵۱۲ گیگابایتی، یک جفت تراشه ۲۵۶ گیگابایتی NAND به صورت موازی با هم کار می‌کنند، در حالی که درایوهای ۲۵۶ گیگابایتی تنها یک چیپ دارند و کنترلر آنها علارغم وجود منابع ورودی/خروجی کافی نمی‌تواند از همه توان خود استفاده کند. با این وجود، این موضوع به هیچ وجه تفاوت بسیار زیاد در عملکرد SSD ها را توضیح نمی‌دهد.

دلیل عدم استفاده از درایو توشیبا برای نسخه ۵۱۲ گیگابایتی

طبق مشخصات اعلام شده برای درایو ۵۱۲ گیگابایتی توشیبا (THNSNxxxxGTYA)، این درایو دارای سرعت خواندن متوالی ۹۵۰MB/s و سرعت نوشتن متوالی ۴۰۰MB/s است. به عبارت دیگر اگر مایکروسافت می‌خواست درست از سخت افزار نسخه ۲۵۶ گیگابایتی برای نسخه ۵۱۲ گیگابایتی استفاده کند، بازده عملکرد سرفس لپ‌تاپ فقط کمی بهتر می‌شد. دلایل دیگری همچون عدم وجود تعداد درایو درخواستی مایکروسافت، قیمت بهتر قطعه پیشنهادی سامسونگ یا حتی تمایل مایکروسافت برای ارائه سرعت خواندن/نوشتن بیشتر برای کسانی که فضای ذخیره بیشتری را می‌خواهند (همراه با رم ۱۶ گیگابایتی این نسخه) نیز در این انتخاب بی تاثیر نبوده است.

در اینجا فهرستی از سرعت خواندن/نوشتن متوالی تمام خانواده سرفس را مشاهده می‌کنید:

دستگاهفضای ذخیره سازی SSD (گیگابایت)سرعت خواندن (مگابایت بر ثانیه)سرعت نوشتن (مگابایت بر ثانیه)
سرفس پرو5121,284963
سرفس بوک10241,018967
سرفس لپ‌تاپ512899966
سرفس پرو256847801
سرفس لپ‌تاپ256486244

همانطور که مشاهده می‌کنید، سرعت سرفس پرو در مقایسه با سرفس لپ‌تاپ (علاوه بر استفاده از سخت افزار یکسان) خیلی بیشتر است. این امر نشان دهنده این موضوع است که احتمالا از طریق درایورها امکان بهسازی برای کنترلرهای سرفس لپ‌تاپ در آینده وجود دارد.

آیا سرعت بیشتر مهم است؟

برخی کاربران بهترین کارایی قابل خرید را می‌خواهند؛ در این صورت مطمئنا انتخاب مدل i7 سرفس لپ‌تاپ منطقی است. از آنجایی که این مدل علاوه بر SSD سریع تر، تنها مدلی است که با ۱۶ گیگابایت رم عرضه می‌شود، ارزش خرید در برابر کارایی بالایی دارد.
البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که در دنیای واقعی، همه چیز مانند بنچمارک ها اتفاق نمیافتد. برای مثال ما با هر دو مدل سرفس لپ‌تاپ در شرایط یکسان، آزمایش یکسانی را برای کپی فایل انجام دادیم. در هر دو آزمایش یک فایل ۲.۹۶ گیگابایتی با فرمت Zip از یک فلش درایو ۳۲ گیگابایتی SanDisk با پورت USB 3.0 بر روی سرفس ها کپی شد. هر دو مدل ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی سرعتی نزدیک به ۲۲۶ MB/s را ارائه دادند و عملیات را در حدود ۱۳ ثانیه به پایان رساندند. مطمئنا SSD سامسونگ در شرایط آزمایشگاهی و بنچمارک ها حرف های زیادی برای گفتن دارد، اما در کاربری روزانه عوامل بسیار زیاد دیگری تاثیر گذارند.
البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که بعضی کارها مانند رندر ویدیوهای حجیم، یا انتقال فایلها از یک درایو به درایو دیگر SSD ممکن است با استفاده از سرفس ۵۱۲ گیگابایتی تجربه کاملا متفاوتی را ارائه دهد.

جمع بندی: سرفس لپ‌تاپ با پردازنده i7 و SSD 512 گیگابایتی سریعترین است!

کاملا منطقی است که اگر نزدیک به ۲۲۰۰ دلار برای خرید یک سرفس لپ‌تاپ با پردازنده Core i7، ۵۱۲ گیگابایت SSD و ۱۶گیگابایت رم هزینه کنید، بهترین کارایی ممکن را در مقایسه با مدلهای ارزان تر تجربه خواهید کرد. همچنین ممکن است SSD شرکت سامسونگ روی کاغذ خیلی سریع باشد، اما این سرعت به تنهایی در شرایط عملی برای اکثر کاربران آنقدر نیست که “دندان‌گیر” حساب شود و آنها را به سمت خرید نسخه ۵۱۲ گیگابایتی بکشاند (از آنجایی که سرفس لپ‌تاپ با پردازنده i7 در مدل ۲۵۶ گیگابایتی و رم ۸ گیگابایت هم موجود است).
۶۰۰ دلار بیشتر برای یک درایو SSD 512 گیگابایتی سریع و ۸ گیگابایت رم بیشتر برای کاربران عادی کمی غیرمعقول به نظر می‌رسد، اما بیشتر حرفه ای ترجیح می‌دهند بهترین را داشته باشند.
تیم وینفون امیدوار است این بررسی مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
K1
پاسخ دهید شنبه 24 تیر 1396

https://youtu.be/6YH-K-cj6TY
اینجا چی نوشته؟؟؟

HaMeD
پاسخ دهید شنبه 24 تیر 1396

نمیدونم این سامسونگ دقیقا چیکار میکنه که همه چیزاش تو بنچمارک از همه قوی تره
ولی در عمل با بقیه یکسانه و چه بسا یخورده هم ضعیف تر
همیشه بنچمارک موبایل هاش هم از بقیه اندرویدیا بالاتر درمیاد(بجز اون چینی تخیلیا🙄)

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,