insider-preview-ring1

در اخباری که از سایت های فناوری پخش می شود مشاهده می کنید که در مورد انتشار بیلد های ویندوز ۱۰ برای حلفه های مختلف اینسایدر (Insider Ring) صحبت می شود، اما سوال مهم اینجاست که ما باید عضو کدام یک از این حلقه ها بشویم و کدام یک با دستگاه های ویندوزی ما سازگار تر است؟ در ادامه با وینفون همراه باشید.

در ماه فوریه گذشته مایکروسافت از حلقه جدیدی برای کاربران اینسایدر تحت عنوان Release Preview پرده برداشت و به دیگر بیلد های کنونی اضافه شد. بسیار می شنوید که کاربران در وینفون و یا سایر وبسایت ها و انجمن ها می پرسند که کدام حلقه مناسب تر است؟ خب در این مقاله ما به این سوال پاسخ می دهیم.

یک نکته مهم درباره حلقه های اینسایدر

نکته مهمی که در مورد حلقه های ها اینسایدر وجود دارد این است که شما می توانید به بیلد جدید انتقال پیدا کنید ولی نمی توانید به بیلد قبلی برگردید برای مثال از بیلد رد استون ۱۴۳۳۲.۱۰۰۱ نمیتوانید به بیلد ۱۰۵۸۶.۲۱۸ برگردید. (قابل ذکر است که با روش هایی مانند فلش زدن گوشی و یا بازگشت به ویندوز فون ۸.۱ و آپدیت به ویندوز ۱۰ میتوانید دوباره به بیلد های رسمی قبلی دسترسی داشته باشید).

سرعت انتشار

زمانی که شما در پروژه اینسایدر عضو می شود تفاوت زمانی خاصی میان دریافت آن در پی سی و موبایل خواهید داشت.

پی سی: برای کامپیوتر ها و لپ تاپ ها، برای اولین بار زمانی که از حلقه Production به حلقه های دیگر منتقل می شوید ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا بتوانید این آپگرید را اجرا کنید.

موبایل: بنا به دلایلی این فرایند در گوشی های موبایل بسیار سریعتر صورت می گیرد، زمانی که حلقه مورد نظر را انتخاب می کنید پس از اولین رستارت پیکربندی حلقه مورد نظر جهت آپدیت در دسترس قرار می گیرد و به احتمال زیاد به صورت اتوماتیک شروع به دانلود خواهد کرد.

windows-insider-rings-3

انواع رینگ یا حلقه

حلقه فست Fast Ring

این حلقه برای کسانی ایده آل است که لپ تاپ یا موبایل دومی دارند و زیاد اهل ریسک کردن هستند، هنگامی که شما به راحتی حلقه فست را انتخاب می کنید ممکن است در دریافت تجربه کاربری مناسب دچار مشکلاتی شوید. این ریسک برای گوشی های موبایل می تواند دوبرابر اعصاب خورد کن باشد.

همیشه کاربران زیادی در مورد باگ های موجود در حلقه فست گله می کنند، اما مایکروسافت خود به خوبی میداند که این حلقه ها همیشه شامل باگ هستند و در هنگام ثبت نام در ویندوز اینسایدر به این نکنه نیز اشاره کرده است و کاربران با میل خود این کار را انجام میدهند. با این حال شما میتوانید از طریق برنامه  Feedback Hubبرای گزارش این باگ ها به انتشار بیلد های بعدی با باگ های کمتر کمک کنید.

کدام شاخه؟

در حال حاضر حلقه فست از لحاظ شاخه با بیلد هایی که به صورت رسمی بر روی دستگاه های ویندوز نصب میشود تفاوت دارد. مایکروسافت در بازه های زمانی اقدام به انتشار آپدیت های بزرگی می کند که با عناون Branch نام گذاری می شوند برای مثال همینک بیلد ۱۰۵۸۶ از شاخه ترشولد (Threshold) و بیلد ۱۴۳۳۲ از شاخه رد استون (Redstone) است. هنگامی که شاخه جدید به مرحله نهایی برسد و به میزان کافی پایدار باشد توسط آپدیت در اختیار تمامی کاربران قرار می گیرد. بیلد فست کنونی رد استون نام گذاری شده است اما بر اساس گزارش ها به عنوان Anniversary در تابستان به صورت رسمی منتشر خواهد شد.

قابل توجه!

آپدیت های حلقه فست ممکن است هر دو هفته یا هفته ای یک بار منتشر شوند و این ممکن است در فرایند کار های شخصی و کاری شما اختلال ایجاد کند. با انتخاب حلقه فست شما یک بازی برد و باخت خواهی داشت همان طور که آپدیت ها و ویژگی ها جدید را زودتر از سایرین دریافت می کنید اما ممکن دستگاه شما از پایداری کاملی برخوردار نباشد و در انجام فعالیت ها روزانه با مشکل مواجه شوید.

ویژگی بعدی که در حلقه فست وجود دارد این است که برنامه های سیستمی مانند گروو موزیک و اوتلوک ویژگی های جدید را زودتر از سایرین از طریق استور دریافت خواهند کرد.

حلقه اسلو  Slow Ring

اگر شما عضو جدیدی از ویندوز اینسایدر هستید شاید درک مفهوم این حلقه مقداری برای شما دشوار باشد! اما به صورت خلاصه میتواند گفت با اینکه هنوز متوجه ریسک های بسیار هستید اما بازم هم به لطف انتشار حلقه فست و بازخورد های این حلقه و عقب بودن زمان انتشار متوجه ریسک کمتری خواهید بود.

نکته های کوتاه در مورد حلقه اسلو

 • حلقه اسلو نسبت به فست به مراتب پایدارتر است
 • حلفه اسلو آپدیت های کمتری را نسبت به فست دریافت میکنید، شاید دوماه یک بار یا بیشتر
 • حلقه های اسلو و فست از یک شاخه مشابه هستند
 • شما هنوز هم ویژگی های جدید را دریافت می کنید اما نه به سرعت حلقه فست

حلقه فست در گروه آزمایشی ویندوز ۱۰ قرار دارد و ممکن است شامل بعضی باگ های کوچک و شاید هم آزار دهنده باشد ولی زیادی هم خطرناک نیست! و ممکن است با توجه به دستگاه ها و فریم ور های مختلف تجربه متفاوتی را نسبت به سایرین داشته باشید.

حلفه ریلیز پری ویوRelease Preview Ring

این حلقه برای کسانی مناسب است که می خواهند آپدیت های جدید را دریافت کنند اما همچنان بر روی شاخه رسمی کنونی حضور داشته باشند. برای مثال بیلد رسمی ویندوز ۱۰ برای موبایل هم اکنون ۱۰۵۸۶.۲۱۴ است اما حلقه ریلیز پریویو بر روی ۱۰۵۸۶.۲۴۲ برای موبایل و ۱۰۵۸۶.۲۴۰ برای پی سی قرار دارد.

در هر ماه برای یک یا دوبار آپدیت هایی تحت عنوان تجمعی یا پچ برای پی سی ها و موبایل های تحت ویندوز ۱۰ منتشر خواهد شد که به (پچ سه شنبه) معروف است. این آپدیت برای رفع باگ ها، اصلاحات امنیتی، بهبود سیستم عامل و پیشرفت های عمومی و … منتشر خواهد شد. کاربرانی که از نسخه رسمی استفاده میکنند نیز این آپدیت ها را دریافت میکنند اما کسانی که از حلقه ریلیز پری ویو استفاده میکنند زودتر به آن دسترسی دارند.

اگر از عملکرد ویندوز ۱۰ خود بر روی این حلقه لذت می برید و دوست دارید آپدیت ها و ویژگی های جدید را قبل از اینکه به صورت بیلد منتشر شوند دریافت کنید پیشنهاد می کنیم بر روی همین بیلد بمانید.

حلقه پروداکشن Production Ring 

در پایان، از لحاظ فنی حلقه دیگری به اسم پروداکشن وجود دارد ولی در صورتی به نمایش در خواهد آمد که هم اکنون عضو یکی از سه بیلد موجود باشید. حلقه پروداکشن به صورت خلاصه شامل آخرین آپدیت رسمی ویندوز ۱۰ خواهد بود، اما در صورتی که عضو حلقه های فست یا اسلو باشید دیگر نمی توانید به شاخه اصلی بازگردید. با انتخاب این گزینه دیگر آپدیت های اینسایدر را دریافت نخواهید کرد.

windows-insider-rings2

نتیجه گیری

ویندوز اینسایدر یک پروژه وسیع و گسترده است که به طور مداوم در حال پیشرفت و رشد است. حلقه ها قسمت مهمی از سیاست مایکروسافت برای تبدیل ویندوز به عنوان یک سرویس یا به اختصار WaaS هستند که باعث می شود ویندوز ۱۰ به صورت مدام و همیشگی بروزرسانی و بهود یابد.

سخن شخصی: به عنوان نویسنده این مطلب و به نمایندگی از تیم حرفه ای وینفون به شما کاربران پیشنهاد می کنم اگر خواستار بیلد های پایدار تر و با دردسر های کمتری هستید از حلقه ریلیز پری ویو استفاده کنید، برنامه نویسان و توسعه دهندگان هم به خوبی می دانند که برای دسترسی و تست آخرین ویژگی ها باید از حلقه فست استفاده کنند و مطمئنا آمادگی رو به رو شدن با باگ های حلقه های آزمایشی را دارند.

در پایان از شما کاربران محترم خواستاریم تجربیات خود را در مورد بیلد های مختلف با ما در میان بگذارید.

منبع :

Windows Central

 • چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395 17:00
 • 15 نظر
 • میلاد نوروزی
 • مقالات
2 پست
میلاد نوروزی
میلاد نوروزی هستم، زبان های فارسی، کوردی، ترکی رو به خوبی میتونم صحبت کنم و در زبان انگلیسی هم میتونم به راحتی متون تخصصی رو ترجمه کنم، طرفدار رئال مادرید هستم و یه فن سرسخت مایکروسافت اکانت من در توییتر: nowruzimilad
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
پویا
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

مشکلات و باگ های دیده شده فقط در سیستم های ضعیف رخ میدهند موافق ها Like کنن مخالف ها Unlike …
برای مثال اجرای Redstone در Nokia Lumia 520 که یکی از شاهکار های مایکروسافت میشه نام برد و من صاحب این گوشی بودم و الان از Microsoft Lumia 550 استفاده میکنم!
هنگ های روزی سه بار Nokia Lumia 520 قفل شدن هنگام تماس دریافتی و … از اشکالاتی بود که بیشتر به خاطر سخت افزار ضعیفی که در گوشی به کار رفته بود …
ولی الان فکر میکنم Microsoft Lumia 550 شرکت Apple بخوره چون خیلی قویه خیلی تقریباً اجرای برنامه ها زنده شده …
مثلاً وقتی بازی Age Of Empires را انجام میدادم و ناگهان SMS آمد رفتم که جواب بدم برگشتم یعنی دکمه Back رو نگهداشتم رفتم تو بازی بدون Loading اجرا شد …

sadegh
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

UI جدید ستینگ رد استون به نظر من پسرفت داشته… ستینگ فعلی ظاهرش کاملا بی نقصه فقط شاید به آیکون احتیاج داشته باشه. (الان تو مطلب دیدم یادش افتادم)

Mahmoud A
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

میلاد جان بیاد فعلی رسمی ۳۱۸ هست نه ۲۱۴ اصلاح کنید ☺

احسان
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

سلام
من ۱۳۲۰دارم و میخوام ویندوز جدید رو دریافت کنم ولی مشکلم اینه که داده های واتس اپ رو میخام همه رو و نمیدونم با آپگرید چه بلایی سرشون میاد اگه ممکنه راهنمایی کنین

  HaMeD
  پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

  عزیزم شما وقتی اپدیت کنی که اصلا هیچ برنامه ای پاک نمیشه
  پس اطلاعات میمونه
  ولی اگرم بخوای ریست فکتوری کنی بعد اپدیت، بعد از نصب برنامه واتس اپ، ازت میپرسه که میخوای اطلاعات قدیمیت که همون چت هاست، برگردونم یا نه؟

ایمان
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

مقاله کامل و خوبی بود ممنون !
باعث شد یه عده زیادی از سوالات جواب داده بشه و امیدوارم دیگه شاهد سوالات تکراری توی پست های مختلف نباشیم !

sazhen
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

میشه روی ۹۲۰ هنوز اینسایدر شد ؟ و وین ده گرفت ؟

  Mahmoud A
  پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

  بله ،فقط با توجه به توضیحاتی که درباره ی حلقه های مختلف ارائه شده حلقه ی مورد نظرتون رو انتخاب کنید و دانلود کنید فقط برای دانلود رداستون باید یک سری تغیرات توی رجیستری گوشی بدین که توصیه نمیشه موفق باشید

امیر
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

من دیشب آپدیت کردم به ۳۱۸ به نظرم از بیاد قبلی بهتره ولی هنوز مصرف باتری زیاده

شایان
پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

اصلا متوجه نشدم نقش حلقه پروداکشن چیه؟ اگه با اینسایدر آپدیت نمیگیره با رسمی ها آپدیت میگیره؟
یک سوال دیگه.
با توجه به اینکه ویندوز دسکتاپ حالت رایگانش به زودی تموم میشه و اینکه انگار فقط اینسایدر ها رایگان و بدون محدودیت میتونن استفاده کنن، پس راحت میشه حلقه رلیز پریویو رو انتخاب کرد بدون اینکه مشکلی باشه و دغدغه ای داشته باشیم؟

  میلاد نوروزی
  پاسخ دهید چهارشنبه 21 اردیبهشت 1395

  سلام شایان جان
  بله حلقه پروداکشن فقط آپدیت های رسمی رو دریافت میکنه
  در مورد سوال دومتون، توی مقاله بهش پاسخ داده شده

shiva
پاسخ دهید پنجشنبه 22 اردیبهشت 1395

سلام به همگی
من تازه با سایت اشنا شدم زیاد در جریان اخبار نیستم
یه سوال داشتم
من گوشی لومیا ۵۳۵ دارم یک سال پیش که خریدم همون ویندوز قبلی روشه الان که میخوام
ویندوز ده نصب کنم باید جز این حلقه ها بشم؟
مگه ویندوز ده نسخه نهایی نیومده این بیلد جدیدا که میاد جریانش چیه؟
ممنون میشم یکی برام توضیح بده

  علیرضا
  پاسخ دهید پنجشنبه 22 اردیبهشت 1395

  سلام
  برای نصب نسخه ی نهایی و پایدار نیس جزو حلقه های اینسایدر بشید. Upgrade Advisor رو نصب کنید و به نسخه ی نهایی ویندوز ده آپدیت کنید
  حلقه های اینسایدر برای کسانی هست که دوست دارند نسخه های مورد آزمایش رو نصب کنند تا باگها و مشکلات رو فیدبک بدن.

مهدی
پاسخ دهید پنجشنبه 22 اردیبهشت 1395

سلام من گوشی لومیا۶۲۰ دارم .ایا اپدیت جدیدی برایش اومده چون هرچی اپدیت میزنم چیزی نمیاره!! اگه هست لطفا کمکم کنید خیلی نیاز دارم. لطفا از حرفم نگذرید

ساسان
پاسخ دهید یکشنبه 15 خرداد 1395

لومیا ۵۲۰ رو ویندوز ۱۰ بزارم کدام حلقه مناسبت هست؟ کسی تجربه ای داره ۵۲۰؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,