dona-sarkar

حتی اگر نام دونا سارکار را نشنیده باشید، حتما با کار ها و چیز هایی که ساخته است، آشنا هستید. اگر شما یکی از یک و نیم میلیارد کاربری باشید که از ویندوز استفاده می کنند، به احتمال زیاد از  سازه های او بهره برده اید. برای مثال اگر شما تا کنون برای برنامه ای جستجو کرده اید، یا برای سهولت کار از بخش جستجو تنظیمات در رایانه خود استفاده کرده باشید، در حقیقت از جعبه جستجویی که تیم سارکار آن را ساخته است، استفاده کرده اید.

آیا تا به حال از فایل اکسپلورر Handy استفاده کرده اید؟ این کار سارکار است. همچنین اگر وارد دستگاه ویندوزی جدیدی شده و به دنبال مرتبط کردن و همگام سازی پروفایل ها، فایل ها و تنظیمات خودتان با دستگاه جدید هستید، نباید نگران باشید چون سارکار این قابلیت را نیز فراهم کرده است و برای همین باید از او تشکر کنیم. به دلیل وجود اهمیت در این قابلیت ها و مشغله ی ساخت و بررسی فنی است که خانم سارکار به جای حاضر شدن در جلوی دوربین به عنوان یک سوپر استار همچون مادری مهربان و فرشته ای نامرعی به درست کردن آن اجزا می پردازد. سرباز کهنه کار مایکروسافت می گوید: “من این قسمت از تکنولوژی را دوست دارم که تمام چیز هایی که ما در این شرکت می سازیم، نامرئی هستند” او می گوید: تکنولوژی در زندگی روزمره ما حضور دارد تا به شما در بایگانی کارها و آسان تر کردن عوامل کمک کند. من به تکنولوژی نیاز دارم زیرا به کمک آن می توانم کارهایم را سریع تر و بهتر انجام بدهم، بنابر این ما از شما نمی خواهیم تا ساعت های خود را کوک کنید یا ترتیب یک حمل و نقل را بدهید. (اشاره به این دارد که لازم نیست کار خاصی انجام بدهید) . ما فقط از شما می خواهیم تا بازی مورد علاقه خود را با توپ انجام بدهید و خودتان را سرگرم کنید، تکنولوژی، خودش کارش را بلد است.

من به تکنولوژی نیاز دارم زیرا به کمک آن می توانم کارهایم را سریع تر و بهتر انجام بدهم، بنابر این ما از شما نمی خواهیم تا ساعت های خود را کوک کنید یا ترتیب یک حمل و نقل را بدهید. (اشاره به این دارد که لازم نیست کار خاصی انجام بدهید) . ما فقط از شما می خواهیم تا بازی مورد علاقه خود را با توپ انجام بدهید و خودتان را سرگرم کنید، تکنولوژی، خودش کارش را بلد است.

توانایی های سارکار باعث می شود که در هر جایی برود، آنجا رشد کند و از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب برسد. به همین دلیل است که هم اکنون او را به عنوان سرپرست جدید پروژه اینسایدر ویندوز ۱۰ می شناسیم. پروژه آزمایشی جهانی مایکروسافت با میلیون ها کاربر که هر لحظه در حال ارسال بازخورد به این شرکت هستند، بیلد های اولیه ویندوز را می سازند. این کار برای سارکار دارای لغزش و پتانسیل بسیاری است ولی او با آمیختن مهارت های خود در رشته مهندسی و جامعه شناسی، در حال تعامل برای ساخت یک محصول بهتر است.

دونا می گوید: “من یازده سال برای داشتن این شغل صبر کرده ام! همچنین در حال حاضر بسیار هیجان زده ام که می توانم بهتر درک کنم که مردم از فناوری شان چه می خواهند و در حقیقت چه چیزی نیاز دارند. وقتی من به شغلم می نگرم، بسیار علاقه مند می شوم که مردم چه می خواهند و ما چه می توانیم انجام دهیم تا به آنها کمک کرده باشیم. “

سارکار در حال حاضر دکمه قرمز رنگ (با فشار دادن دکمه قرمز بیلد جدید منتشر می گردد) یا همان مشعل مدیریتی قسمت اینسایدر ویندوز را از گابریل آئول گرفته و آقای آئول اکنون در قسمت مهندسی ویندوز مشغول کار است. آن ها در این بخش  در حال فراهم کردن امکانات و زیرساخت ها برای مهندسان هستند تا بتوانند قابلیت های جالب و بهبود های کلی در عملکرد را برای کاربران به ارمغان آورند. گفتنی است که گابریل هنوز هم بر بخش اینسایدر نظارت دارد و گهگاهی در آن سرک می کشد. وی درباره خانم سارکار گفته است: ” من سال های فراوانی با دونا کار کرده ام و به نظر من او بهترین شخص برای هدایت و پیشرفت پروژه اینسایدر است. مهارت های فنی، شور و شوق برای مشتریان و تعهد او به گوش دادن نظرات و انتقاد پذیری، همتا ندارد.”

برای دونا سارکار این شغل بخشی از یک علاقه قدیمی بود که در جهت توانمند سازی مردم از طریق تکنولوژی بدست آمده است، این علاقه در سنین نوجوانی در شهری در نزدیک دیترویت آمریکا در وی ظهور کرد. در آن زمان او هیچ توسعه دهنده نرم افزاری را نمی شناخت -و تا امروز نیز والدینش در حال کار در صنعت خودروسازی در همان شهر محل سکونتشان هستند- اما او خبری درباره ی فارق التحصیلی افرادی در رشته مهندسی نرم افزار از دانشگاه خوانده بود که در حال کار بر روی آغاز پروژه ساخت یک استارت آپ بودند که هدفشان حل کردن مشکلات بزرگ نرم افزاری بود.sitting

او به دانشگاه شهر میشیگان آمریکا رفت تا علم کامپیوتر را بیاموزد اما طولی نکشید که در اولین سطح از کلاسش مردود شد. او می گوید:”من واقعا مردود شدم و برای نشان دادن عمق فاجعه بر حرفش تاکید میکند. و می افزاید هنگامی هم که برای اولین بار تلاش کردم تا دوچرخه سواری کنم شکست خوردم و در ادامه می خندد.”

او دوباره تلاش کرد و این بار قبول شد و شروع به یاد گیری بیشتر کرد. او به عنوان طراح نرم افزار وارد شرکت Auto Desk شد و در بخش نسخه های پیش نمایش رایگان وب در این کمپانی محبوب شروع به فعالیت کرد. همه ما می دانیم که هرکسی نمی تواند به راحتی از عهده طراحی ابزار های نرم افزاری بر بیاید؛ او به کشف کردن ایده ها قبل از دیگران برای کمک به مردم علاقه دارد. بعد از فارق التحصیلی او برای کار در Siebel Systems به سیاتل رفت و نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری را ساخت.

در سال ۲۰۰۵ دونا سارکار کارش را در مایکروسافت به عنوان مهندس نرم افزار در تیم ویندوز شروع کرد. او در این کمپانی زمینه مناسب را برای ارتباط با مشتری فراهم کرده بود. او می گوید: “من متوجه شدم هیچ راهی برای آن که بتوانیم تاثیر کار خود را بر میلیارد ها انسان ببینیم وجود ندارد. من هیچ کاری مشابه این را در هیچ جای کره زمین نمیتوانستم انجام بدهم. من به مایکروسافت پیوستم تا بفهمم مشتریان ما چه کسانی هستند، و متوجه شدم چه آن ها در مناطق کوهستانی نپال یا در مناطق کم ارتفاع منهتن باشند، در هر صورت آن ها از سرویس ویندوز استفاده میکنند.”

sarkar-code

یک تعریف کوتاه درباره ی او: “علاقه مند به بخش سخت افزاری دستگاه ها”. سارکار کارش را به عنوان رهبر توسعه دهندگان در ویندوز ویستا برای تمرکز بر ادغام ویژگی های دستگاه ها مانند Auto play ، بلوتوث و Blu-Ray شروع کرد.

sarkar-windows7

دونا سارکار در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه میشیگان بازخورد های کاربران را برای انتشار ویندوز ۷ جمع آوری می کرد.

بعد از اینکه سیستم عامل ویندوز به نسخه های ۷  و ۸  ارتقاع یافت، سارکار مسئول بخش تجربه ی کاربری ویندوز شد. او تیمی را مدیریت می کرد که مشغول ساختن کادر جستجو در استارت منوی ویندوز ۷، ابزارهای فایل اکسپلورر و بخش (open/save) در ویندوز بودند. به کمک رهبری او بخش جستجو در ویندوز ۸ برای تبلت ها و پیداکردن برنامه ها، فایل ها و تنظیمات به تکامل رسید.

او می گوید:”هر زمان که شما نیاز به پیدا کردن چیزی در ویندوز دارید، از ویژگی توسعه داده شده ی من استفاده میکنید و با غرور میگوید این کودک من است.”

در ویندوز ۸.۱ دونا سارکار پلتفرم رومینگ را مدیریت کرد که آن را جادویی خطاب کرد، زیرا آن بخشی از پروفایل کاربران را در مدت چند دقیقه به یک ماشین برای آسان تر کردن کار ها تبدیل می کرد. “من عاشق آن هستم، زیرا آن در صرفه جویی زمان بسیار موثر است” و می گوید:” من مسئول بخش ورود به سیستم در ویندوز ۱۰ بودم.”

بعضی افراد ممکن است همچون یک پدیده نامرئی هیچ وقت ماهیت یک سیستم عامل را درک نکنند و تنها زمانی متوجه آن می شوند که سیستم عامل هنگ یا کرش کند. اما دونا سارکار سیستم عامل را به جوهر تکنولوژی تشبیه  می کند، همچون ضربان قلب دیجیتال که باعث قدرت بخشیدن به خلاقیت و موفقیت ها می شود.

او می گوید:”من عاشق سیستم عامل ها هستم و عاشق این هستم که ما چیزی را می سازیم که باعث آسان تر شدن زندگی انسان ها می شود. ما از ساختن هرچیزی که سبب پیچیدگی می شود پرهیز میکنیم. این چیزی است که باعث حضور ما در اینجا می شود. سپس او با اشاره به لپ تاپ مورد استفاده خودش افزود: “لپ تاپ ها شما را قادر می سازند تا هرچیزی را که میخواهید خلق کنید.”

به علاوه سارکار فردی بود که به طور خاص، زمینه ی ادغام فیدبک کاربران با ویندوز را فراهم کرد، به علاوه رهبری بخش ویندوز بتا و برنامه های انجمن را برای سال ها در دست داشت، بیش ترین نگرانی او درباره ی اهمیت جمع آوری دائمی و رده بندی فیدبک ها برای بهتر کردن محصولاتشان بوده است.

divider

او می گوید: “من همیشه در انجمن ها و مکان هایی که مردم نظرات خود را درباره ساخته هایم اعلام می کنند حاضر هستم و می توانم هر وقت که شما بخواهید، در پروژه هایی که تحت نظر داشته ام، ده تا از بدترین باگ هایی که خون مردم رو به جوش می آورد را برایتان بازگو‌ کنم؛ زیرا من روزانه وقت زیادی را برای چک کردن انجمن ها، بازخورد ها و گفتگو های کاربران می گذارم و سعی می کنم اکثر آن ها را به طور کامل مطالعه کنم.”

همچنین سارکار اخیرا پروژه مهندسی هالولنز را رهبری کرده و به علاقه مندان این اجازه را داده است که بتوانند استفاده از داده های هالوگرافیک در بستر یونیورسال به تجربیات خود بیفزایند. او در مدتی هم آکادمی هالوگرافیک مایکروسافت تدریس کرده است و به تازگی هشتگ #HaloHacks را در هکاتون (رویدادی است که معمولا چند روز طول می کشد و در سیاتل برگزار می گردد. در آن یک جمعیت از متنوع نویسان، توسعه دهندگان، هنرمندان حوزه سه بعدی، فیلم سازان و مهندسین شرکت می کنند.) ایجاد کرده است. او می گوید این دیوانه کننده است که ما توانستیم در هفته ماراتون از یک کتاب داستان کودکانه، هالوگرام هایی زیبا رندر کنیم. ” همچنین او اضافه کرد: ” تمام تجربه های من با یک اینسایدر برابر خواهد شد، زیرا هر کس که هالولنز دارد در حقیقت یک اینسایدر است. 🙂 ” hololensteam-w

دونا تاکید می کند که او در پی پیشرفت در فرایند “یادگیری از اینسایدرها در دستگاه های مختلف ویندوزی” است. (منظور او از این جمله، اهمیت بالای اینسایدر ها و نظراتشان است.) او ادامه داد که: ” من می خواهم اعضای پروژه اینسایدر، حس کنند عضوی از خانواده ی ما هستند زیرا کاری که ما می کنیم، یکسان است. تمرکز همه ی ما روی بهبود ویندوز و افزایش قابلیت های آن است، این کار بدون اینسایدر ها غیر قابل تصور است و می تواند آن را انجام نشدنی خطاب کرد. همچنین ما نمی خواهیم اینسایدر ها را دچار سختی کنیم، فقط دوست داریم آن ها پشت میزی بنشینند و تصور کنند در حال ارتقا و بهبود یک سیستم عامل هستند که این کار در آینده به نفع خودشان خواهد بود.”

پروژه های خلاقانه و کار بر روی آن ها، طبیعت و حیات دوم سارکار است. سارکار علاوه بر اینکه یک مهندس خبره است، طراح مد مشتاق، وبلاگ نویس مد، سخنران و همچنین نویسنده چهار کتاب که هم اکنون منتشر شده اند نیز هست. او بیشتر یک رمان نویس است، از این رو دو جلد از کتاب هایش رمان کامل، یکی رمان کوتاه و دیگری یک کتاب مشاوره ای است. او هم دیجیتال کار می کند و هم آنالوگ! برنامه نویسی در محیط کار و طرح های دستی و غیر دستی در سرفس بوکش از کار های روزمره او هستند. دونا در مورد ویندوز احساساتی است و به آن فقط به عنوان یک کار و پروژه مهندسی نگاه نمی کند، او به ویندوز عشق می ورزد. او طراحی، وبلاگ نویسی، نوشتن و بقیه کار هایش را همواره با ویندوز انجام می دهد. او صبح ها زود بیدار می شود و یک اسپرسو داغ می نوشد و چند ساعتی با گربه کوچکش و لپ تاپ ایسوسش سرگرم است. (او این لپ تاپ را قبل از ورود به ردموند خریده است، نگران نباشید 🙂 ) دستگاه های ویندوزی او، مانند خانه ی عشق و محبتش هستند.

من دوست دارم تا اعضای پروژه اینسایدر، احساس کنند عضوی از خانواده ی ما هستند. 

او مانند بقیه کاربران ویندوزی، به طور کامل متکی به این سیستم عامل است. از این رو تمام کار هایی که ذکر کردیم را با رایانه اش انجام می دهد. همچنین او وقت زیادی برای بررسی بازخورد کاربران می گذارد و گاها خود یک بازخورد ارسال می کند.

او می خواهد بداند: آیا شما دوست دارید محصولی را دوباره بخرید؟ یا این که آن را به فرد دیگری پیشنهاد کنید که بخرند؟ حاضرید به وسیله آن روی کسب و کار و تجارت خود سرمایه گذاری کنید؟! این محصول توسط ما ساخته شده است و نام آن ویندوز است.

من از اولین روزی که کارم را در مایکروسافت شروع کردم، دوست داشتم در مورد این صحبت کنم که مردم چقدر ویندوز را دوست دارند؟ دوست داشتم از آن ها بپرسم آیا آن را دوست دارید؟ آیا به آن عشق می ورزید؟ چگونه می توانید آن را بهتر کنید و بهبود ببخشید؟ و این دلیل من بود برای حضور و رهبری در پروژه اینسایدر ویندوز!


امیدواریم با خواندن این مقاله خانم سارکار را به خوبی شناخته باشید. 🙂 و باز هم اشاره می کنیم به همان سخن آقای مایرسون که می گفت:

اینسایدر ها، شما مهره های کلیدی ویندوز هستید! ما بدون حضور شما نمی توانیم هیچ کاری انجام دهیم؛ هیچ کاری! سیستم عامل ما بدون شما ناقص است پس به ارسال بازخورد هایتان ادامه دهید! شک نکید که ما آن ها را چند بار می خوانیم و مهندسان ما آن را بررسی می کنند.

پس به ارسال بازخورد هایمان ادامه می دهیم تا ویندوز ۱۰، کودکی که اکنون در دستان سارکار پرورش می یابد روز به روز بزرگ تر و بتواند مایه ی هراس رقبایش شود، به امید فردایی بهتر و ویندوزی بدون مشکلات امروز! موفق باشید. 🙂

منبع :

MICROSOFT STORIES

21 پست
سپهر زمانی
فعلا شب و روزم شده ویندوز -_- ! کد نویس و طراح وب هستم از اصفهان :) تا حدودی با ساخت برنامه ها در بستر UWP و سی شارپ آشنایی دارم، سایت شخصیم ->
http://www.delusion.me
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Amir
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

سلام یه سوال بی ربط
تو تلگرام در حالی که آنلاین نیستم برام آنلاین میزنه
برنامه هم در پس زمینه بسته هس
گاهی اینترنتم هم خاموشه ولی آنلاین میزنه برام

  سپهر زمانی
  پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

  سلام،‌ وقت بخیر.‌ این یک مشکل نرم افزاری هستش و از طرف شما نیست 😉 قبلا هم مشاهده شده این مشکل‌ و جای نگرانی نیست.‌ صبر کنید ان شالله که رفع میشه.
  موفق باشید ❤

mahdi12345
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

هندیه؟

  سپهر زمانی
  پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

  سلام، نه عزیز.‌ توی مطلب هم نوشته شده که آمریکایی هستند.

Mahmoud Dehghan
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

مایکروسافت فقط این رو کم داشت
یه مدل که به تکنولوژی علاقه داره
خدا بخیر کنه

hesam
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

مطلب بسیار خوبی بود، طرف حسابمونو بهتر شناختیم فک کنم این از گابریل پی گیر تر باشه🤔

ناز
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

ایشون اصلیاتش هندی است.هندیا خوب تو تکنولوژی تونستن نفوذ کنن و خودی نشون بدن

سامان
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

مدیران سایت..برای من آپدیت نسخه رسمی اومده بیلد ۴۲۰ گوشیم لومیا ۸۳۰!!
خبرو پوشش بدین

ramin
پاسخ دهید سه شنبه 24 خرداد 1395

خوب است و تپل (به سبک برانکو)

  حسین
  پاسخ دهید چهارشنبه 25 خرداد 1395

  گفتی تپل مپل یاد محمدرضا احمدی یورو ۲۰۱۶ افتادم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,