Cortana-1200-80

در طی گزارش مالی مایکروسافت برای سه ماه چهارم سال، ساتیا نادلا شوک بزرگی را به ما وارد کرد. او در این کنفرانس بیان کرد که دستیار صوتی کرتانا بر روی ویندوز ۱۰، هرماه ۱۰۰ میلیون کاربر فعال را تجربه می‌کند. شوکی که از هر تبلیغی می‌تواند برای ویندوز ۱۰ بزرگ‌تر جلوه کند. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وینفون همراه باشید.

نادلا در سخنرانی خود بیان کرد:

 جعبه جستجوی کرتانا که بر روی نوار وظیفه ویندوز ۱۰ قرار دارد، هرماه ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهیانه را تجربه می‌کند. به‌علاوه تاکنون از این دستیار صوتی ۸ میلیارد بار سؤال پرسیده شده است.

البته مدیرعامل مایکروسافت به‌طور صریح مشخص نکرد که چه تعداد، از این دستیار با استفاده از صوتشان و یا از طریق متن ارتباط برقرار می‌کنند اما، چه کسی به این موضوع اهمیت می‌دهد؟  مهم اصل کار است.

حال اگر در نظر بگیریم که تمامی این افراد از طریق صوت با کرتانا مکالمه می‌کنند در این صورت مایکروسافت به داده‌های عظیمی دست پیدا می‌کند که می‌تواند به بهبود و پیشرفت دستیار صوتی خود کمک کند.

Cortana On Windows 10

این رقم به‌اندازه کافی آن‌قدر بزرگ است که بتواند تمام توجه‌ها را به‌سوی خود جلب کند. حال مایکروسافت نیاز دارد تا چشم‌انداز خود را کمی وسیع‌تر کند. هم‌اکنون ویندوز ۱۰ بر روی ۳۵۰ میلیون دستگاه نصب شده است ولی تنها یک‌سوم از آن‌ها از دستیار صوتی ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند. ولی آیا اپل برای سیری یا آلفابت برای گوگل ناو تا به حال آماری را در این رابطه داده‌اند؟

در کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال کریگ فدریکی، رئیس بخش نرم‌افزار در اپل، بیان کرد که سیری در هفته به ۲ میلیارد سؤال پاسخ می‌دهد که بدون شک رقم بزرگی است.

برعکس اپل و مایکروسافت، گویی گوگل علاقه‌ی کمتری به دادن آمار در رابطه با دستیار صوتی خود دارد. این شرکت در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان خود (Google I/O) هیچ آمار مشخصی را در رابطه با گوگل ناو منتشر نکرد ولی، بدون توجه به گوگل می‌توان حدس زد که این آمار مطمئناً ۲ برابر سال پیش است. در مطالعه مستقلی که اخیراً بر روی استفاده کاربران از دستیارهای صوتی انجام‌شده است، تقریباً نیمی از کاربران iOS از دستیار صوتی سیری استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که همین آمار برای کاربران اندروید یک‌سوم است. (البته این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که این آمار رسمی نیست ولی آمار رسمی می‌تواند رقمی نزدیک به این بررسی باشد.)

Siri On Mac
اولین سال حضور سیری در macO

این موضوع را در نظر داشته باشید که ازاین‌پس سیری اپل بر روی سیستم‌عامل رایانه‌های این شرکت یعنی macOS نیز حضور خواهد داشت و همچنین کاربران می‌توانند به گوگل ناو از هرجایی دسترسی داشته باشند؛ حتی زمانی که در حال جستجو در Google.com هستند اما، این در حالی است که مایکروسافت آمار امسال خود را بدون در نظر گرفتن کرتانا بر روی اندروید، iOS و اکس باکس وان ارائه کرد. پس مشخصاً آمار کلی بزرگتر از آمار فعلی است ولی، نه با اختلافی قابل توجه. (این آمار باعرضه رسمی کرتانا برای کاربران اکس باکس وان می‌تواند بیشتر نیز شود.)

به‌طور واضح، کمپانی‌ها تا آمار قابل‌توجهی برای ارائه نداشته باشند، آن را ارائه نمی‌کنند. برای نمونه هنوز هم آمار رسمی از فروش اکس باکس وان برای عموم انتشار داده نشده است.

بنابراین، با تمامی این اوصاف می‌توان کرتانا را موفق‌تر از رقبایش دانست؟ اگرچه نمی‌توان بدون انتشار آمار رسمی رقبا این نتیجه‌گیری را کرد ولی، کرتانا هم‌اکنون با حضور در سراسر اکوسیستم ویندوز، موفق‌تر به نظر می‌رسد و می‌توان گفت آینده‌ی درخشان‌تری در انتظارش است.

Cortana On Xbox One
حضور کرتانا بر روی اکس باکس وان را فراموش نکنید

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین: یکی از ارکان اصلی استراتژی مایکروسافت

موضوع مهم‌تر دیگری که در این رابطه می‌توان بیان کرد این است که با این ارقام ارائه‌شده، بهتر است تا به این باور برسید که مایکروسافت تنها بر روی پیشرفت کرتانا و ۲ برابر کردن آمار آن تلاش نمی‌کند بلکه، در حال تلاش است تا مفاهیم اصلی‌ای که در پشت کرتانا قرار دارد را بسط دهد. مفاهیمی مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین.

از گسترش قابلیت‌های کرتانا تا سرمایه گذری بر روی بات ها، همگی نمایان گر اخلاق جدیدی هست که در این شرکت به‌تازگی شکل‌گرفته.

کرتانا در حال تبدیل‌شدن به یک مرکزیت در ویندوز ۱۰ است و در به‌روزرسانی سالگرد دوم که تابستان آینده منتشر خواهد شد، می‌توان این موضوع را به‌وضوح دید. به‌روزرسانی که به‌احتمال‌زیاد همراه با دستگاه جدید از خانواده سرفس همراه خواهد بود.

درواقع خیلی هم بیراه نیست که بگوییم کرتانا در آینده به‌نوعی ویندوز ۱۰ را در زیر سایه خود قرار خواهد داد، درست مانند دستیار صوتی که در فیلم Her دیده بودیم؛ البته در مقیاس ابتدایی‌تر.

Cortana On Mobile

هم‌اکنون مایکروسافت پیشرفت‌های جالبی را درزمینهٔ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین داشته است ولی، باور اینکه اپل و گوگل پاسخی برای مایکروسافت نداشته باشند، خیالی واهی است.

خواه دوست داشته باشید و خواه دوست نداشته باشید، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در حال تبدیل‌شدن به آینده رایانش هستند. ممکن است مایکروسافت انقلاب موبایلی را از دست داده باشد ولی، این دلیل نمی‌شود که این شرکت از انقلاب بعدی جا بماند.

در آخر به شما پیشنهاد می‌کنم که حتماً فیلم زیبای Her که نمایی از آینده دستیارهای دیجیتالی است را تماشا کنید.

دیدگاه شما درباره‌ی آینده دستیارهای دیجیتالی و به‌طور مشخص کرتانا به چه شکل است؟ آیا امیدی به موفقیت آن‌ها دارید؟ لطفاً دیدگاه خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

TechRadar

  • شنبه 1 مرداد 1395 14:00
  • 2 نظر
  • كيان زرعكانی
  • مقالات
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
davoodddr3
پاسخ دهید شنبه 1 مرداد 1395

اقا فعلا که تو بیاد رد استون این هی کورتانا روی گوشی ۱۵۲۰غیره فعاله .ینی هستن ولی راه اندازی نمیشه .نمیدونم دلیلش چیه ولی اصلا صحبتی در موردش نمیشه .من فید بک ارسال کردم اسکرین شات هم ضمیمه کردم .ولی خبری نیست .لطفا دوستانی که مشکل مشابه رو دارن فید بک ارسال کنند شاید یه فرجی شد .

سعید
پاسخ دهید شنبه 1 مرداد 1395

حیف که دوست دارم زبان گوشیم فارسی باشه و غیرفعال شده … من فکر میکنم این یک نقص طراحیه .. من دوست دارم زبان گوشیم فارسی باشه اما میتونم انگلیسی با کورتانا کار کنم باید قابلیتی باشه که بشه کورتانا رو از زبان گوشی جدا کرد .. 😐

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,