Nokia 1100

همانطور که قبلا در وینفون مطالعه کردید، مایکروسافت قصد فروش کارخانه ها و کلا کسب و کار گوشی های غیر هوشمند نوکیا را به شرکت تایوانی فاکسکان با مبلغ سنگین ۳۵۰ ملیون دلار دارد. شرکتی که به عنوان قوی ترین تولید کننده گوشی های شرکت اپل شناخته می شود. در آن زمان بسیاری از اهالی دنیای فناوری از انتقال یک کسب و کار کم بازده با این رقم قرارداد متعجب شدند. با وینفون همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

پیش تر و در سال ۲۰۱۴ مایکروسافت استفاده از نام نوکیا را متوقف و بر روی تولید تلفن های هوشمند ویندوزی با برند لومیا تمرکز کرد. در این مدت نام شرکت فنلاندی بیشتر در رابطه با بازی مشهور مار (Snake) یا گوشی های غیر هوشمند یادآوری شده است. اما درست در زمانی که فروش نوکیا و گوشی ها غیر هوشمند اش در غرب رو به کاهش بوده، بازار بسیار بزرگی برای این محصولات در سایر نقاط دنیا ایجاد شده است. تلفن های غیر هوشمند را Dumbphone (به معنی گوشی کند ذهن) نیز می خوانند زیرا از نظر تکنولوژی یک پله از گوشی های هوشمند عقب هستند. شاید باور نکنید ولی در حال حاضر بازار فروش سالیانه این محصولات از نظر تعداد از بازار آیپاد و همچنین کلیه خودرو ها در تمام ادوار بزرگ تر است!

اجازه بدهید در این زمینه نگاهی به ارقام داشته باشیم :

 • آخرین آمار فروش سالیانه گوشی های غیر هوشمند ۵۰۹ ملیون واحد است (این رغم برای انواع هوشمند ۱/۴ میلیارد واحد در سال ۲۰۱۵ است).
 • طبق پیش بینی ها، فروش این محصول تا سال ۲۰۱۹ حداقل ۳۵۰ ملیون واحد خواهد بود.
 • اپل ارائه ارقام مربوط به فروش آیپاد را در سال ۲۰۱۵ متوقف کرد ولی در سال ۲۰۱۴ این آمار ۱۴/۴ ملیون واحد بوده است. همچنین بیشترین آمار مربوط به سال ۲۰۰۸ با فروش ۵۸/۳ ملیون واحد بود. یعنی یک دهم فروش سال ۲۰۱۵ گوشی ها غیر هوشمند.
 • آمار مربوط به فروش خودرو در سال ۲۰۱۵ برابر با ۷۲/۴ ملیون واحد بوده که هنوز از تعداد مربوط به گوشی های غیر هوشمند بسیار کمتر است.
Nokia-Hammer

طبق گزارش بلومبرگ، تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل به زودی به کشور هندوستان خواهد رفت. جایی که از آن به عنوان بازار فروش یک میلیارد گوشی تلفن همراه یاد می شود و همچنین بازار تلفن های هوشمند در این کشور در حال رشد است. این در حالی است که بازار تثبیت شده ی تلفن های غیر هوشمند به این زودی ها از بین نخواهد رفت. وی همچنین در مورد بازار تلفن همراه این کشور گفت :

گوشی های هوشمندی که اینجا مورد استفاده قرار می گیرند دارای فناوری سطح پایینی هستند و این مسئله به خاطر اقتصاد و ضعف ساختار شبکه است. به همین خاطر ظرفیت بازار خیلی خیلی بزرگی در حال حاضر وجود ندارد. ولی چشم انداز هند یادآور کشور چین در ۷ الی ۱۰ سال گذشته است و من فکر می کنم اینجا یک فرصت بزرگ (اقتصادی) است.

  بنابر این ممکن است شما برای مدت زیادی از گوشی های غیر هوشمند نوکیا استفاده نکرده باشید ولی مردم بسیاری در سراسر دنیا هنوز به آن ها علاقه مند هستند.

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
MuhammadTM
پاسخ دهید چهارشنبه 28 اردیبهشت 1395

سلام همگی آقا این اینستاگرام از وقتی که اپدیت آخریش اومده چرا اینطوری شده گالری فقط کمرا رول رو میاره که اونم هرچی عکس جدید بگیری دیگه نمیاره همون قدیمیا رو میاره
پاک کردم دوبره نصب کردم درست نشد کسی میدونه چشه ؟ واسه من اینطوری شده یا همه این مشکل رو دارن ؟

  Juventus
  پاسخ دهید چهارشنبه 28 اردیبهشت 1395

  برا منم اینطوری شده

   اشکان
   پاسخ دهید پنجشنبه 29 اردیبهشت 1395

   الان مشکل اینستاگرام با همین قسمت هستش.
   هم دیر میاد هم کامل نمیاد.
   جالبیش اینه که همه عکسایی که من از خودم گرفتم رو نشون نمیده اما باقی رو نشون میده.از قدیم تا حالا 😀

farhad delavar
پاسخ دهید پنجشنبه 29 اردیبهشت 1395

فاکسکان همون شرکتی نیست که نوکیا با شراکتش یه تبلت اندرویدی ساخته بود.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,