Settings-Toggleویندوز ۱۰ دیگر رایگان نیست. مایکروسافت مهلت یک ساله ای را برای به روز رسانی رایگان به ویندوز ۱۰ به کاربران هدیه داده بود اما با پایان یافتن این مهلت، شما دیگر نمی توانید به صورت رایگان رایانه رومیزی، لپتاپ، یا تبلت خود را به صورت رایگان به روز نمایید. حالا اگر می خواهید از امکانات جدید، ظاهر مدرن، بازی های به روز و رایانش ابری بهره مند شوید، بایستی حداقل ۱۱۹ دلار ناقابل از جیب پرداخت نمایید. در حالی که ممکن است بسیاری از خود سوال کنند که چرا اپل برای به روز رسانی سیستم عامل از مشتریان خود پول نمی گیرد؟ اگر شما هم این سوال را در پس ذهن خود می پرسید، با ما همراه باشید تا موضوع را روشن کنیم.

 مایکروسافت در ابتدا تنها یک شرکت نرم افزاری بوده است

به زبان ساده تر، هسته اصلی کسب و کار مایکروسافت در ابتدا بر پایه ویندوز شکل گرفته است. در طول ۴۱ سال تاریخ  شرکت تنها در ۴ سال اخیر مایکروسافت دست به سرمایه گذاری بزرگ در بخش سخت افزار (به استثنای صنعت بازی های رایانه ای) زده است. آن هم سخت افزارهایی که به صورت اختصاصی برای سیستم عامل ساخت این شرک توسعه پیدا کرده اند.

surface-pro-3-mockupراستش را بخواهید، تصور این که سیستم عامل و نرم افزار باید به صورت رایگان عرضه شود، ناشی از اطلاعات غلط و تصور نادرست از نحوه توسعه وساخت محصولات شرکت اپل است. تنها به این دلیل که هر دوی این شرکت ها (مایکروسافت و اپل) در یک بازار هدف حضور دارند، قرار نیست که نحوه قیمت گذاری و ارائه محصول مایکروسافت با ساز و کار و قیمت گذاری اپل به یک شکل باشد.

برای ۳۵ سال بعد از تاسیس، مایکروسافت تنها اقدام به فروش سیستم عامل ساخت خود به گسترۀ بزرگی از تولید کنندگان سخت افزار رایانه ای کرده است و این بزرگترین منبع درآمد این شرکت بوده است. قیمت نهایی و پرداختی ما بابت رایانه ها نیز با احتساب قیمت سیستم عامل بوده است. همچنین مایکروسافت همیشه سیستم عامل خود را در قالب بسته های نرم افزاری جهت آنهایی که خودشان اقدام به بستن رایانه رومیزی می کردند، به بازار عرضه می کرده است.

در طرف دیگر اپل را داریم، که همه کارها را خودش به تنهایی انجام می دهد. از ساخت سخت افزار تا توسعه و تولید سیستم عامل و نرم افزار، همگی از ابتدای شکل گیری این شرکت  در سال ۱۹۷۶، در داخل اپل انجام می شود. زمانی که شما یک مک بوک یا آیفون تهیه می کنید، این دستگاه ها به همراه نرم افزاری در اختیار شما قرار می گیرند که توسط سازنده خود سخت افزار درست شده است. با در نظر گرفتن قیمت به نسبت بالای اپل برای محصولاتش  می توان فهمید که هزینه ساخت نرم افزار نیز در قیمت تمام شده محصول، لحاظ شده است.

w10-macبه عنوان مثال مایکروسافت هم چنین کاری را در خط محصولات سرفس انجام می دهد. در میان دستگاه های ساخت شده توسط خود مایکروسافت شما می توانید یک لپتاپ یا تبلت را خریداری کنید و تجربه سیستم عامل را رایگان داشته باشید. اما همان طور که قبلا نیز گفته شد، در واقع شما سیستم عامل را به رایگان نخواهید گرفت و هزینه آن در قیمت نهایی محصول محاسبه شده است.

با تمام این تفاسیر برچسب قیمت ۱۲۰ دلاری تنها بر روی کاربرانی که به تازگی قصد تهیه رایانه دارند و کسانی که به روز رسانی رایگان را انجام ندادند تاثیر خواهد گذاشت در غیر این صورت ویندوز ۱۰ نیز مانند مک او اس تا مدت ها به روز رسانی دریافت خواهد کرد. این را هم در نظر بگیرید که شرکت به طور کاملا سخاوتمندانه، سیستم عامل خود را به مدت یک سال به صورت رایگان در اختیار کاربران قبلی خود گذاشت.

دسترسی به محتوا و کانتینیوتی

جدا از تولید چند مدل دستگاه، تمرکز اصلی مایکروسافت مستقیما بر روی نرم افزار بوده است. از جمله می توان به آفیس ۳۶۵ و آفیس سوئیت، چند اپلیکیشن و سرویس موبایل و سرویس ابری اژور که دیگر نیاز به معرفی ندارد، اشاره نمود.

Office for macاما در جهت مخالف اپل، به سمت دیگری از صنعت نرم افزار در حال حرکت است که شامل رسانه های دیجیتالی و اکوسیستم موبایلی را شامل می شود، در حال حرکت است. این مسئله که سیستم عامل و نرم افزار های سیستمی اپل به رایگان بر روی محصولات اپل قرار دارند صحیح است، اما اپل از این حربه برای کشاندن مردم به مغازه ها استفاده می کند و به همین دلیل هم مشتریان فناوری توقع به روز رسانی رایگان برای محصولات گران قیمتی که خریده اند، دارند.

در این میان مایکروسافت از حدود ۴-۵ سال پیش، نیز تلاش کرده است که ساخت مجموعه نرم افزار و سخت افزار در یک بسته را آغاز نماید. اینکار کمی ورق را برگردانده است اما مایکروسافت به خاطر ماهیت خود هرگز کاملا با این مدل کسب و کار سازگار نخواهد شد و مدل کسب و کار قبلی خود را حفظ خواهد کرد.

در نهایت مایکروسافت در ابتدا یک شرکت نرم افزاری باقی خواهد ماند

حالا می توانیم متوجه شویم که چرا به روز رسانی رایگان یک ساله به ویندوز ۱۰ نمی توانست بیش از یک سال ادامه پیدا کند. این به روز رسانی البته توانست به صورت جدی در سهم ویندوز ۱۰ از بازار سیستم عامل ها رشد به وجود آورد. اما رشد ویندوز ۱۰ تنها متکی به رایگان بودن آن نخواهد بود بلکه این مهم با حضور این سیستم عامل در همه دستگاه ها و همچنین، فروش های آتی ادامه پیدا خواهد کرد.

در این زمان مایکروسافت به مبلغ حاصل از فروش ویندوز ۱۰ برای جبران هزینه های توسعه آن و سود آوری نیاز دارد. هزاران نفر بر روی توسعه، نگهداری و بهبود این سیستم عامل کار کرده اند و هزینه های این کار به طریقی باید تامین شود. البته با فروش رسانه (مانند موسیقی و فیلم) و نرم افزار از طریق استور، این هزینه می تواند بسیار سریع تر جبران شود.

اما اکنون که به روز رسانی سالگرد منتشر شده است به نظر پرداخت ۱۲۰ دلار برای این سیستم عامل و ویژگی های فوق العاده آن کاملا ارزش خواهد داشت. اگر می خواهید بدانید که چرا به روز رسانی سالگرد بسیار ارزشمند است به مقاله بهترین ویژگی های این نسخه مراجعه نمایید.

ویندوز در حال حاضر هزینه دارد به این خاطر که باید داشته باشد. چیزی که ما ترجیح می دهیم آن را اثر اپل بنامیم باعث شده است که کاربران به غلط توقع داشته باشند که هر بسته نرم افزاری را به رایگان دریافت نمایند. آن هم بسته هایی که با فلسفه های جداگانه تولید شده اند. اما حالا با پرداخت ۱۲۰ دلار می توانید این قابلیت را داشته باشید که تا مدت ها به روز رسانی رایگان دریافت نمایید. اما از آن جایی که ساختار تولید محتوا و درآمد زایی مایکروسافت با رقیب خود متفاوت است بایستی بر روی توقعات خود نسبت به سیاست های نرم افزاری آن ها، کمی کار کنید. و شاید، همین سیاست هاست که تفاوت های بین اپل و مایکروسافت را رقم می زند.

منبع :

TECH RADAR

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
ali
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

osx رایگان نیست چون انحصاری دستگاه های اپل هستن پولش رو موقع خرید روی دستگاه می کشن بعد اگر هم نکشن وقتی این همه پول سخت افزار می گیرن دیگه نمی تونن پول نرم افزار رو بگیرن مگه یک دستگاه هرچقدر هم که لوکس باشه چقدر می ارزه

alireza
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

نه ویندوز رایگان نه osx نه اندروید نه ویندوزفون نه آی او اس نه …
تو این دنیا هیچ چیز مفتی نیست!! هر کسی فکر میکنی چیزی از این دنیا مفتی بهش میدن بهتره مغزشو عوض کنه

وحید
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

سلام اقا من دیشب یه اپدیت گرفتم ولی هیچ تغییری حاصل نشد ورژنش هم همون ۱۰.۱۵۸۶.۴۹۴ پس اون اپدیت چی بود تازه ویندوزم اورجیناله نسخه پروفشناله بازم ممنون

نیما محمدی
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

با سلام خدمت دوستان وینفونی
اولا که سیستم osx به هیچ وجه رایگان نیست و شرکت هزینه اش رو با افزایش قیمت فروش میگیره
دوما مایکروسافت تنها شرکتی که بنیان سیستمش اختصاصیه و از هیچ سیستم عامل دیگه ای توش استفاده نشده
osx بر بایه ی سیستم عامل یونیکس هست و اگر هم دقت کنید دستوراتش تو cmd کاملا مشابه یونیکسه
از نظر من مایکروسافت حق داره تا بابت سیستم عامل هزینه ای رو دریافت کنه چون یه تیم نرم افزاری دارن روی این سیستم کار می کنند و اون رو توسعه می دن
از طرف دیگه الان idm که یه دانلود منیجر ساده اس هم مجانی نیست چه برسه به یه سیستم عامل کامل مثل ویندوز ۱۰

میلاد
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

کاملا منطقیه

مهندس
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

خیلی عجیب هست که انتظار نرم افزار و بخصوص سیستم عامل رایگان از یک کمپانی داشت. مثلا ۱۰۰۰مهندس با حقوق متوسط ۱۰۰۰ دلار در هفته شرکت استخدام کنه که در نهایت محصولش رو رایگان بده مردم استفاده کنن! مثل اینکه سوار تاکسی بشی بگی پول نگیر منو به مقصد رایگان برسون!

هرچند که اکثر ایرانی ها با عدم آگاهی از محصولی رایگان استفاده می کنند که از لحاط اخلاقی دزدی محسوب میشه.

مهمان
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

اکثر گوشی های که ساخت میکروسافت بودند، سری لومینا-نوکیا به ویندوز ۱۰ ارتقا نیافتند، مانند لومینا ۱۰۲۰ که از لحاظ سخت افزاری قابل ارتقا بودند

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,