به نظر می‌رسد مایکروسافت سیستم شماره گداری ترتیبی برای نام‌گذاری سرفس پرو را کنار گذاشته است و برعکس پیش‌بینی‌های صورت گرفته سرفس پرو جدید به‌جای سرفس پرو ۵، تنها بانام سرفس پرو خطاب می‌شود. در ادامه با وینفون همراه باشید تا فلسفه این تغییر را آن‌طور که مایکروسافت اعلام کرده موردبررسی قرار دهیم.

سرفس پرو به بلوغ رسیده است

سال ۲۰۱۲ بود که مایکروسافت اولین دست‌اندازی خود به عرصه معرفی کامپیوترها را با علامت تجاری خود، با عناوین سرفس آر تی و سرفس پرو رقم زد. آن هنگام مایکروسافت مورد آماج انتقادات از طرف شرکای خود و رسانه‌ها برای سخت‌افزار و دستگاه‌های معرفی‌شده خود قرار گرفت زیرا آنها چیزی ورای دسته‌بندی سنتی بودند. البته قسمتی از این انتقادات هم به دلیل ویندوز ۸ و ناکامی آن در ارضای نیازهای کاربران و عدم درک سرفس آر تی بود.

با معرفی سرفس پرو ۲ این شرکت به‌مواجهه با عکس العمل ها ادامه داد و رسانه‌ها بازهم مایکروسافت را به رها کردن این پروژه محکوم دانستند. تیم کوک مدیر شرکت اپل به شکل تمسخرآمیزی در این رابطه چنین موضع‌گیری کرد:

آنها می‌توانند که توستر و یخچال را هم باهم ادغام کنند اما احتمالاً همه می‌دانیم که این کار برای کاربران خوش‌آیند نخواهد بود.

پس از مدتی در سال ۲۰۱۴ معرفی سرفس پرو ۳ همه‌چیز را تغییر داد و به‌نوعی ورق به نفع مایکروسافت برگشت. برای اولین بار چهره واقعی سرفس پرو مایکروسافت بر همگان نمایان شد. مطمئناً آن هنگام هنوز هم مشکلات کوچکی در سرفس پرو وجود داشت مثل عمر کوتاه باتری و یا مشکلات جزئی کی‌برد اما مشخص بود که مایکروسافت نهایتاً فرمول درست‌کار را یافته و در مسیر درست در حال گام برداشتن است. سرفس پرو ۳ برای اولین بار با کسب درآمد یک میلیاردی برای مایکروسافت و همچنین استقبال خوب مشتریان همراه شد.

در سال ۲۰۱۵ بود که مایکروسافت با یک به‌روزرسانی دیگر، نسخه جدید سرفس پرو با عنوان سرفس پرو ۴ را معرفی کرد. درحالی‌که مشکلات ارائه اولیه پردازشگرهای جدید اسکای لیک اینتل، ارائه این محصول را در ابتدا تحت تأثیر خود قرارداد ولی سرانجام در ژانویه ۲۰۱۶ عرضه آن شروع شد. سرفس پرو ۴ در بیشتر فروشگاه‌ها با استقبال بی سابقه ای روبه‌رو شد و بیشترین حجم توجه عمومی را به خود معطوف کرد. شاید بتوان گفت بیشترین تأثیر در محبوبیت سرفس پرو ۴ را استفاده از این دستگاه دربازی‌های NFL داشت.

چگونه سرفس مایکروسافت را متحول ساخت؟

همه این موارد دست‌به‌دست هم دادند تا امروز پنجمین سرفس پرو معرفی شود. اکنون بیش از نیم دوجین بهبودهای عمده و متنوع این محصول جدید را شکل داده است، مثل ۴G LTE انتخابی، اما در عین این بهبودها ظاهر و روح اولیه سرفس پرو  پایدار و باثبات باقی‌مانده است. چراکه نه؟ طراحی سرفس پرو دقیقاً یک دو در یک را به نمایش می‌کشد. مایکروسافت می‌تواند هرروز این دستگاه را باریک‌تر، قوی‌تر و حتی قلم بهتری برای آن طراحی کند اما اصل طراحی سرفس پرو برای مدت‌ها پایدار خواهد ماند.

این پایان راه نیست!

هیچ‌کدام از موارد ذکرشده به معنای کامل شدن راه سرفس پرو نیست و واقعاً کار مایکروسافت با سرفس پرو هنوز به‌پایان نرسیده است، بلکه دقیقاً عکس آن صادق است. به‌احتمال‌قوی مایکروسافت هرگاه یک به‌روزرسانی جدید برای این دستگاه آماده کند تمام این سرفس پروهای جدید را “سرفس پرو ۶” معرفی خواهد کرد.

پانوس پانای معاون دستگاه‌های مایکروسافت، تأکید می‌کند که این شرکت تنها با قرار دادن یک پردازنده جدیدتر یک نسخه جدید از این دستگاه را معرفی نخواهد کرد، بلکه تضمین می‌کند که دستگاه‌های جدید معرفی‌شده توسط آنها همواره با بهبودهای قابل‌توجهی مثل عمر بیشتر باتری و بهبود نمایشگر همراه خواهند بود.

با توجه به محدودیت‌های طراحی و دیگر فاکتورها، مایکروسافت دلیلی برای ایجاد طراحی کاملاً جدید برای این دسته از محصولات خود ندارد. هرچند سرفس پرو لپ‌تاپ، نشان‌دهنده تمایل بیشتر این شرکت به بهبود دستگاه‌ها و طراحی‌های موجود این شرکت است. درنتیجه هیچ‌گونه تغییر اساسی و یا عبور از ظاهر و روح کنونی سرفس پرو در این محصول نیاز نخواهد بود و حتی مایکروسافت از اصول طراحی این دستگاه برای دیگر محصولات خود در صورت نیاز می‌تواند بهره ببرد.

سرفس پرو هم‌اکنون بهترن است

تمام این عوامل باهم پنجمین سرفس پرو را شکل داده است و مایکروسافت درنهایت به بسیاری از اهداف اصلی خود برای این محصول با ارائه آخرین نسخه از آن دست‌یافته است. برای مثال:

  • عمر باتری ۱۳.۵ ساعت
  • ۴G LTE انتخابی برای اتصال داده
  • پردازنده i5 بدون فن
  • بروزرسانی کریترز
  • قلم سرفس و تایپ کاور بدون نقص
  • بهبود های بخش کنترل دما و صدای فن دستگاه همراه با کاهش دریچه های هوا
  • پردازنده کمکی جدید برای لمسی و قلم

اکثر انتقادات وارده به نمونه‌های پیشین سرفس پرو مربوط به کم بودن میزان شارژ دهی باتری و صدای فن پردازنده در هنگام بارگذاری پردازنده می‌شد. که البته با معرفی سرفس پرو ۲۰۱۷ تمام این موارد مربوط به گذشته قلمداد می‌شود و جز انتقادات وارده به سرفس پرو جدید نخواهد بود.

اگرچه مایکروسافت توانایی افزودن مُدم LTE به سرفس پرو ۴ را هم داشت اما تنها با مهندسی تکنولوژی امروز تیم سرفس پرو می‌توانست به آن نتیجه‌ای که از این کار انتظار داشت دست یابد. سرفس پرو جدید هیچ‌گونه خطوط آنتن یا پنجره‌ای برای امواج رادیوای ندارد و همین‌طور امروزه برای افزودن LTE مهندسان نیازمند افزایش ضخامت دستگاه برای جا دادن تجهیزات آن نیستند علاوه بر آن میزان مصرف باتری آن بسیار ناچیز گزارش‌شده است. همان‌طور که پانای در مصاحبه خود اعلام کرده، امروز زمان آن رسیده که مایکروسافت یک سرفس پرو بدون هیچ‌چیز اضافه را معرفی کند.

هنگامی‌که در سرفس پرو جدید از قلم و کمک پردازشگر جدید استفاده می‌شود تنها محدودیت استفاده از این قلم و توانایی‌های آن، توانایی شما در بهره‌گیری از قابلیت‌های آن خواهد بود.

با یک استدلال منطقی به خوبی واضح به نظر می‌آید که تکرار مکرر ۵ ساله روند سرفس پروهای مایکروسافت دلیلی شده است که امروز سرفس پرو به اوج خود برسد و این بهترین دلیلی است که امروز شاهد آن هستیم که مایکروسافت این دستگاه بی‌نقص را تنها “سرفس پرو” می‌نامد. درحالی‌که سرفس پرو ۳ به‌عنوان بازیکن قدیمی این بازی با محصولات جدید تعویض خواهد شد سرفس پروهای جدیدتر به‌احتمال‌زیاد یکی از بخش‌های به‌یادماندنی تاریخ کامپیوترها خواهند شد.

نظر شما چیست؟ آیا سرفس پرو جدید به‌حداعلای بلوغ مورد انتظار رسیده است؟

منبع :

windowscentral

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,