Lumia-950-windows-10-mobile-hero

روز سه شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۴ مایکروسافت یک به روز رسانی تجمعی را برای ویندوز ۱۰ دسکتاپ و ویندوز ۱۰ موبایل به طور همزمان منتشر کرد، این به روز رسانی تجمعی برای موبایل با نام ۱۰۵۸۶.۲۹ منتشر شد و بیلد ویندوز ۱۰ دسکتاپ نیز با این به روز رسانی تجمعی، به ۱۰۵۸۶.۲۹ ارتقاء می یابد. این به روز رسانی به صورت جهانی برای کاربران منتشر شد و می توان آن را به عنوان آزمایش “ویندوز به عنوان سرویس” یا WaaS تلقی کرد.

این به روز رسانی تجمعی علاوه بر این که همگام سازی بی نظیر میان دسکتاپ و موبایل را نشان داد، اما یک موضوع دیگر را نیز روشن کرد و آن هم عدم دخالت اپراتور های موبایل در عرضه این به روز رسانی بود. در این مطلب می خواهیم ببینیم که چرا روند عرضه آپدیت ها این چنین شده و چه تفاوت هایی میان ویندوز فون ۸.۱ و ویندوز ۱۰ موبایل در این خصوص وجود دارد. اما دلیل این هیجانی که روز سه شنبه وجود داشت، عرضه این به روز رسانی برای گوشی های لومیا ۹۵۰، لومیا ۹۵۰XL و لومیا ۵۵۰ بود، حتی نسخه هایی از این گوشی ها که تحت قرارداد اپراتور AT&T هم بودند نیز این به روز رسانی را دریافت کردند.

البته لازم به ذکر است که این به روز رسانی هیچ ویژگی جدید ظاهری را به همراه ندارد اما ممکن است که در بطن سیستم عامل یکسری تغییرات اعمال شده باشند. به عنوان مثال، بسیاری از کاربران گزارش داده اند عمر باتری بهتر شده، سازگاری بلوتوث بهبود یافته و تجربه استفاده از مرورگر اِج نیز بهبود هایی داشته است و کمی لذت بخش تر شده است در مقابل نیز برخی گزارش داده اند که پس از دریافت این به روز رسانی مشکل اتصال به رایانه برای آن ها به وجود آمده است. اما بگذارید واضح بگوییم، هیچ مشکل امنیتی و یا در کل هیچ اجباری وجود نداشت که این به روز رسانی به  صورت اضطراری منتشر شود، این یک به روز رسانی تجمعی معمولی بود که همه ما آن را به عنوان به روز رسانی سه شنبه دوم ماه میلادی می شناسیم و از دیرباز با همین روال برای کاربران دسکتاپ منتشر شده و حال برای اولین بار در اختیار کاربران ویندوز ۱۰ موبایل قرار گرفته است. جالب است که بدانید روز سه شنبه، موبایل و دسکتاپ به طور همزمان به روز رسانی شدند و اکنون هر دو آن ها بر روی یک بیلد هستند و آن هم ۱۰۵۸۶.۲۹ است و در این لحظه مشخص می شود که ویندوز ۱۰ در واقع یک سیستم عامل واحد است.

شماره بیلد در ویندوز 10 دسکتاپ
شماره بیلد در ویندوز ۱۰ دسکتاپ
شماره بیلد در ویندوز 10 موبایل
شماره بیلد در ویندوز ۱۰ موبایل

پس چرا اپراتور های موبایل وظیفه انتشار این به روز رسانی را بر عهده نگرفتند و در آن دخالتی نداشتند؟ مایکروسافت در واقع این بار (یا حتی ممکن است برای همیشه) محافظه کارانه عمل کرده است و نقش اپراتور ها را در ارائه این به روز رسانی ها کمرنگ ساخته و آن ها را کم تر درگیر کرده است. تنها بیانیه رسمی مایکروسافت در خصوص همکاری با اپراتور ها و ارائه به روز رسانی ها به اوایل سال جاری میلادی باز می گردد که در ادامه بخشی از آن را می خوانید:

مایکروسافت به همکاری نزدیک خود با اپراتور های موبایل برای آزمایشات ادامه می دهد تا به کیفیت مد نظر خود برسد. ورودی اپراتور های موبایل به خاطر پروسه های آزمایشی که آن ها انجام می دهند بسیار ارزشمند است. مایکروسافت از این درون داد ها به همراه درون داد هایی که از میلیون ها ویندوز اینسایدر دریافت می کند، استفاده می کند تا تصمیم بگیرد چه زمانی آپدیت دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ موبایل را منتشر کند.

اگر به متن فوق دقت کنید می بینید که مایکروسافت می تواند به اپراتور های موبایل وابسته نباشد و به قول معروف آن ها را دور بزند اما همین کار را نیز اپراتور های موبایل می توانند انجام دهند. اما متن فوق هرگز به موضوع عدم دخالت کامل اپراتور ها در فرآیند انتشار به روز رسانی ها اشاره نمی کند.

lumia-950-insider-update

چه چیزی در ویندوز ۱۰ موبایل فرق می کند؟

روز گذشته، تری مایرسون، مدیر بخش ویندوز و دستگاه های مبتنی بر آن در حساب توییتر خود متن کوتاه زیر را منتشر کرد:

روز بزرگ، اولین به روز رسانی (و به روز رسانی های بیشتر که در راه هستند) برای تمامی گوشی های مبتنی بر ویندوز ۱۰ در سرتاسر جهان، درست همانند بیلد دسکتاپ (اشاره به دریافت همزمان و یکسان بودن بیلد ها).

بخشی از سخنان تری مایرسون که می گوید “و به روز رسانی های بیشتر که در راه هستند” از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بسیار مهم است اما نمی تواند به ما بگوید که در ویندوز ۱۰ موبایل دقیقاً چه چیزی در مقایسه با ویندوز فون ۸.۱ فرق می کند. دنیل روبینو، سر دبیر وب سایت Windows Central می گوید برخی از افرادی که در این خصوص آگاهی دارند به وی گفته اند که اپراتور ها با مایکروسافت در امر آزمایش آپدیت ها همکاری می کنند اما مایکروسافت می تواند بدون دخالت آن ها این به روز رسانی ها را تنها خودش عرضه کند.

شخص دیگری نیز به موضوع سیستم عامل بلک بری ۱۰ اشاره می کند که برای اولین بار به چنین روشی عرضه شد، اما حال مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ موبایل نیز یک چنین شیوه ای را در عرضه آپدیت ها انتخاب کرده است. اگر شما می خواهید یک سیستم عامل واحد و جامع را بسازید که آن را برای همه (دستگاه های مبتنی بر آن) منتشر کنید، باید تمامی بخش های موبایل و دسکتاپ را در کنار یکدیگر توسعه دهید، اما جدا کردن تفاوت های میان رایانه و موبایل به مایکروسافت این اجازه را می دهد تا بخش های بیشتری از سیستم عامل را توسعه دهد و این جداسازی می تواند فرآیند توسعه را ساده تر کند. به عبارت دیگر، ویندوز ۱۰ دسکتاپ و ویندوز ۱۰ موبایل به دلیل این که هر دو “ویندوز به عنوان سرویس” یا “WaaS” هستند می توانند بدون این که در تفاوت های آن ها تداخلی به وجود آید، پا به پای یکدیگر پیش رفته و همزمان به روز رسانی شوند.

اپراتور های تلفن همراه، به خصوص در ایالات متحده، از این موضوع می ترسند که ممکن است این نوع به روز رسانی خودسرانه به پایداری شبکه آسیب برساند. البته با توجه به اطلاعات دقیقی که وجود دارد این اتفاق (بر هم زدن پایداری شبکه)چیزی نیست که به این راحتی رخ دهد و امکان رخ دادن آن وجود ندارد. البته پایداری شبکه یکی از دلایلی است که باعث می شود اپراتور های موبایل نیز در عرضه به روز رسانی ها نقش داشته باشند، اگر قرار باشد چیزی از شبکه های آن ها استفاده کند باید آن ها این به روز رسانی ها را آزمایش کنند تا مطمئن شوند با استاندارد هایشان همخوانی دارد. اما از این پس در خصوص ویندوز ۱۰ موبایل این قضیه فرق می کند، وقتی برای اولین بار این سیستم عامل بتواند تاییدیه اپراتور ها را دریافت کند، مایکروسافت پس از آن می تواند سایر به روز رسانی ها را بدون دخالت اپراتور ها و به طور مستقیم منتشر کند. و نیازی نباشد که هر بار از این اپراتور ها مجوز های لازم را دریافت کند.

در خصوص سایر موارد چطور؟

فرض می کنیم که مایکروسافت یک شیوه جدید را جهت ارائه به روز رسانی ها انتخاب کرده است و مطمئناً نیز همین طور است، اما در خصوص برخی موارد یکسری سوال وجود دارند که در ادامه تعدادی از آن ها را مطرح می کنیم:

فریمور (Firmware)

برای ویندوز ۱۰ موبایل، با توجه به این که “ویندوز به عنوان سرویس” یا “WaaS” است هنوز مشخص نیست که به روز رسانی های فریمور به چه شکلی می خواهند عرضه شوند، تا به امروز گوشی های ویندوز فونی بدون نیاز به به روز رسانی خاصی برای فریمور به خوبی کار می کردند. درواقع به نظر می رسد که مایکروسافت بسیاری از موارد را از فریمور خارج کرده و به جزئیات و قطعات سیستم عامل آورده است و همین موضوع باعث شده تا مایکروسافت بتواند بسیاری از ویژگی های جدید را از طریق خود سیستم عامل به گوشی های ویندوزی بیاورد. البته باز هم فریمور وجود دارد و مشخص نیست به روز رسانی هایی که برای آن منتشر می شوند نیاز به تایید اپراتور ها دارند یا خیر.

به روز رسانی از ویندوز فون ۸.۱ به ویندوز ۱۰ موبایل

وقتی که یک تلفن هم اکنون از ویندوز ۱۰ موبایل استفاده می کند (مثلاً لومیا ۹۵۰، ۹۵۰XL و ۵۵۰) می تواند به روز رسانی ها را راحت دریافت کرده و اپراتور ها فعلاً نقشی در ارائه به روز رسانی ها برای آنان ندارند. اما قضیه برای گوشی هایی که از ویندوز فون ۸.۱ به ویندوز ۱۰ موبایل می خواهند به روز رسانی کنند کمی متفاوت است و به سادگی به روز رسانی های درونی ویندوز ۱۰ موبایل نیست. عرضه به روز رسانی ویندوز ۱۰ موبایل برای این گوشی ها در ماه جاری آغاز می شود و با توجه به این که ویندوز ۱۰ موبایل باید حداقل یک بار تاییدیه اپراتور ها را دریافت کند، بنابراین گوشی های مبتنی بر ویندوز فون ۸.۱ نیاز دارند تا به روز رسانی ویندوز ۱۰ موبایل توسط اپراتور های موبایل تایید شوند و فرآیند های درونی آن ها بر روی این سیستم عامل انجام شوند.

چرا اپراتور هایی نظیر ورایزون و… در کار نیستند؟

همچنین موردی که هنوز به طور دقیق مشخص نیست، این است که چرا اپراتور های مطرحی نظیر ورایزون و… لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰XL را تحت قرارداد خود عرضه نکرده اند. بسیاری بر این باورند که یکی از دلایل اصلی همکاری مایکروسافت با اپراتور هایی نظیر AT&T این بوده است که اپراتور مذکور با مایکروسافت به توافق رسیده است تا ردموندی ها نظارت بیشتری بر روی به روز رسانی های ویندوز ۱۰ موبایل داشته باشند. به طور کلی آن چه که از گفته فوق استدلال می شود این است که اپراتور هایی نظیر ورایزون به دلیل این که می خواستند ریسک کم تری کنند از همکاری با مایکروسافت و عرضه گوشی های جدید تحت قرارداد خود، خودداری کرده اند. اما در سوی دیگر قضیه، اپراتور های موبایل اگر در انجام آزمایشات خود بر روی ویندوز ۱۰ موبایل دقیق بوده باشند، با این سیستم جدید ارائه به روز رسانی ها مخالف نیستند. اگر هر یک از این بخش های مطرح شده شفاف سازی نشوند امکان عرضه به روز رسانی ها به این شکل تقریباً غیر ممکن می شود و مایکروسافت هم نمی خواهد که به دلیل ویندوز ۱۰ موبایل گوشی های لومیا به حاشیه رانده شوند یا به عبارت دیگر نمی خواهد که گوشی های لومیا برای اپراتور های موبایل بی اهمیت شوند.

سوالی که در خصوص فریمور ها مطرح شد ممکن است که با عرضه کامل و رشد لومیا ۹۵۰، ۹۵۰XL و ۵۵۰ و جا افتادن آن ها میان کاربران پاسخ داده شود، البته اگر شما هم اکنون از نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ موبایل استفاده می کنید و از اعضای پروژه اینسایدر هستید، حتماً متوجه این موضوع شده اید که مایکروسافت می تواند کار های بسیاری را بدون نیاز به ارائه به روز رسانی برای فریمور و تنها با ارائه به روز رسانی ها از طریق سیستم عامل انجام دهد و نمونه این کار ها نیز اضافه کردن مجدد قابلیت “Hey Cortana” به گوشی هایی است که از آن پشتیبانی می کنند.

lumia-950-check-update

یک قدم بزرگ رو به جلو

هر حدس و گمانی که در مورد مایکروسافت و تصمیماتی که این شرکت در خصوص ارائه آپدیت ها در پیش گرفته وجود داشتند، روز سه شنبه و با عرضه یک به روز رسانی تجمعی برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ موبایل آن هم به طور همزمان، تقریباً روشن شدند. البته برای این که این شیوه ارائه به روز رسانی ها به اثبات برسد باید ببینیم که چه تعداد به روز رسانی به این شیوه در آینده منتشر می شوند و این گفته تری مایرسون “و به روز رسانی های بیشتر که در راه هستند” نشان می دهد که ارائه به روز رسانی ها به طور همزمان تنها یک بار نبوده است و به روز رسانی های بیشتری به این شیوه منتشر خواهند شد. بسیاری از کاربران ویندوز فون هنوز هم به اپراتور AT&T شک دارند، این اپراتور در گذشته از ارائه به روز رسانی ها برای گوشی های لومیا خودداری کرده بود و حالا با این شیوه جدید برگ برنده دست کاربران این اپراتور خواهد بود. اگر اپراتور AT&T برای لومیا ۹۵۰ تحت قرارداد خود به روز رسانی ها را به طور منظم ارائه کند و آن را با نسخه هایی از این گوشی که تحت قرارداد نیستند همگام سازد، آن گاه قضیه کمی متفاوت خواهد شد.

البته نمی توان گفت که این شیوه تا کنون بدون مشکل بوده است، به عنوان مثال روز سه شنبه تعدادی از دارندگان لومیا ۹۵۰ (حتی آن هایی که در پروژه اینسایدر نیز عضو هستند) نتوانسته بودند به روز رسانی تجمعی را دریافت کنند و این یکی از مشکلات ناگهانی بود که رخ داده است، مایکروسافت در تلاش است تا با تحلیل و تجزیه داده ها این موانع را از سر راه ارائه به روز رسانی ها برداشته و مشکلات را رفع کند و رو به جلو حرکت کند.

به عنوان سخن پایانی باید بگوییم که به نظر می رسد ارائه منظم به روز رسانی ها برای ویندوز ۱۰ موبایل کم کم واقعی می شود و اتفاقی که در روز سه شنبه افتاد گامی کوچک اما مهم در این مسیر بود و ما امیدواریم که در ماه های آینده شاهد ارائه به روز رسانی های بیشتری به این شیوه باشیم و این تصمیم به نتیجه درستی برسد. برای طرفداران مایکروسافت نیز این لحظه بسیار مهم است و یکی از چیز هایی بوده که مدت ها انتظار آن را می کشیده اند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1008 پست
عرفان مرادی
دبیر بخش آموزش وینفون، علاقه‌مند به سرویس‌های شرکت مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
Farshadd
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

چون مایکروسافت است

محسن
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

ببخشید سوالم بی مورده
تو سایت به بخش گذاشتید که بتونیم بفهمیم رام گوشی واسه کدوم کشوره، و توضیحاتتون خیلی ناقصه، الان گوشی من زده RM-1045-1062
رام گوشیم واسه کدوم کشوره؟ ممنون

  مازيار
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

  جدیدا صفحه آپدیتها در سایت مایکروسافت، به همراه کشورها RM رو هم مینویسه، برید اونجا نگاه کنید بهتون میگه مال کجاست.

علی
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

فقط بمیر رو آپدیت ۱۰ رو رسمیشو بده رسما نابودمون کردی

elghar
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

هرجور میخان ابدیت بدن بدون دخالت اپراتورها باشه که چه بهتر!برای ما فرقی نداره ،نه وابسته به اپراتوریم نه منتظر میمونیم ابدیت برای رام مخصوص گوشیمون بیا،،، اولین منطقه ای ک ابدیتو دریافت کنه با یه فلش زدن ساده به رام دلخواه ابدیتو به دست میاریم

مبینا
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

سلام من دیروز اینسایدر شدم و ویندوز ۱۰ رو نصب کردم اما هر کاری میکنم اکانت اوت لوک برای ایمیل و و قسمت people نمیاد.تمام شماره تلفنام رو اوت لوکه.
ممنون میشم راهنمایی کنین

erfantopme
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

دوستان این همه صبر کردین چندروز دیگه هم صبر کنید ایشالله میاد
با او تی جی هم میاد 😐

ALI
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

ای بابا این اپدیت کوفتی رو بده دیگ ملتو اسکول کرده پفیوز |: اصن داغونما چه وضعشه

محسن
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

دوستان اطلاعاتی راجع به این رام ندارید?
۱۰۴۵-۱۰۶۲
برای کجاس؟

  mohsen 930
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

  عزیز ۱۰۴۵ کد ۹۳۰ هست
  Mobile operator
  Manufacturer name
  رو بنویس بگم بهت

   محسن
   پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

   Manufacturer name: RM-1045-1062
   Mobile operator: 000-IR

    mohsen 930
    پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

    ۰۰۰-IR برای رام کشور ایران است
    تو یه سری رامها در قسمت
    Manufacturers name میزنه
    اما اگه صرف عدد باشه تو mobile operator رام معلوم هست،مثلا گوشی من بعد از فلش به رام ایتالیا تو موبایل اپرانور زده ۰۰۰-it

   محسن
   پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

   Operator مگه به رام ربط داره

masoud ms
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

و ما باز هم نفهمیدیم برای اپدیت نهایی باید اینسایدر بمونیم یا باید خارج بشیم از پروژه اینسایدرها …. 😩

  Farshadd
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

  نه مسعود جان اینسایدر اپدیتهای جدید تر همیشه براشون میاید
  احتمالا ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران اگه قرار باشه منتشر بشه میشه همزمان با کنفراسش تو ردموند

مجید
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

سلام خسته نباشید، میگم حالا اکه آپ دیت اومد برامون چه کار باید کرد برا گرفتنش لازمه بک آپ بگیریم،اپلیکیشن هارو پاک کنیم و… بیزحمت یه آموزش کوچیک بدین😉

  mohsen 930
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

  موافقم به خصوص واسه دوستانی که تجربه اولشون هست خیلی کمکه
  الانم که خبر کمه

علی
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

مایکروسافت…نمودی خودتو👊

میلاد
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

رسما این مایکی هم [censored by admin] قضیه رو داره درمیاره ها . نمودیمون بابا . یه اپدیت میخواد بده ها

armando
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

عکسهایی که میگذارید یزرگ هستند و ترافیک رو میخوره و صفحه کند باز میشه. برای همین من با adblock بلاکشون می کنم!

amirmd
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

😒با این اپدیت کردنت کشتی مارو من هنوز گوشی نخریدم واسه اینکه ببینم ویندوزموبایل ۱۰ کی ریلیز میشه …سه سال بعد

بیلد۱۹۹۹۹.۹۹

amir
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

فیسبوک با ظاهر جدید آپدیت شد….

Amir
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

فقط اومدید روز تعطیلی یه پست گذاشته باشید دیگه!!!

حسام
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

دوستان کسی میتونه لینک آموزش آپگرید به ویندوز ۱۰ (بیلد ) رو بده؟ مرسی پیشاپیش

مطهره
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

Touchاپدیت شد…
بوهایی میاد…

  محمدرضا
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

  ما که از دست مایکی خفه شدیم همش بوهایی میاد اما خودش که نمیاد !

hadi
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

سلام
من گوشیم htc8xهست امروز همین اپدیت ویندوز ۱۰(۱۰۵۸۶.۲۹)روگرفتم اپدیت دانلود شد ونصب هم شد ولی اخر کار گوشیم ریست نشد که ویندوز ۱۰بیاد بالا قبلا هم اینسایدربودم ونسخه ازمایشی که گوشیهای htcرونابدکرد روداشتم امرواپدیت کرم که مشکل ریست شدن ۴دقیقه ای وکوچیک بودن ایکن ومتن ها برطرف بشه ولی الان بااون که نصب شده ریست نمیشه کسی هست کمک کنه؟ میشه دستی هم ریست کرد یاباید ازبخش اپدیت ریست بشه؟

alideuter
پاسخ دهید پنجشنبه 20 آذر 1394

داداش چطوری دانلود کردی؟مگع برا ۸xاومده؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,