_ویندوز پنل جدید

چرا تست پیش از موعد آپدیت 20H1 ویندوز 10 توسط مایکروسافت کار درستی است؟ مایکروساف بیلد آپدیت آوریل 2020 ویندوز 10 را عرضه کرد

مایکروسافت در تاریخ‌های مشخصی اقدام به انتشار آپدیت‌های ویندوز 10 می‌کند. پس از اینکه مایکروسافت پروژه اینسایدر را معرفی کرد موفق شد با استفاده از توان کاربران ویندوز، اشکالات آپدیت‌های آن را بگیرد و در نتیجه قبل از به وجود آمدن نارضایتی از آن مطلع شود. اما حالا اتفاق غیر منتظره‌ای افتاده است که نیاز به بررسی و تحلیل دارد.
همانطور که اطلاع دارید، اشخاصی که وارد حلقه‌های پروژه اینسایدر می‌شوند آپدیت‌های ویندوز 10 را زودتر دریافت می‌کنند. این افراد اکثرا علاقه دارند از سایرین جلوتر باشند و از قابلیت‌های آینده ویندوز 10 زودتر استفاده کنند. آنها همچنین در حین استفاده از این آپدیت‌ها متوجه اشکالات و باگ‌های آن می‌شوند و در نتیجه می‌توانند با گزارش اشکالات به مایکروسافت به برطرف کردن آنها کمک کنند. و از آن‌جا که ویندوز جزو بزرگترین پروژه‌های نرم‌افزاری جهان است، این کمک‌ها مزایای بسیار زیادی برای مایکروسافت دارند.

اما اتفاقی غیر منتظره رخ داده‌ است. مایکروسافت واقعا یک پیش‌دید بیلد آپدیت ویندوز 10 که در لیست انتشار برای بهار 2020 برنامه‌ریزی شده بود را منتشر کرده است. این اتفاق زمانی رخ داده است که کاربران هنوز منتظر تکمیل آپدیت قابلیتی بهار 2019 هستند. یک آپدیت بیش از حد زودتر از موعد پخش شده است و حالا سوالاتی را به وجود آورده است. خیلی ها معتقدند این کار اشتباهی است و ممکن است تجربه کاربر را دچار مخاطره کند. ما در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چرا این تصمیم یک تصمیم کاملا صحیح است.

به نظر می‌رسد مایکروسافت قصد دارد بیشترین استفاده را از پروژه اینسایدر ببرد. و برای انجام این کار می‌خواهد از تمام حلقه‌های این پروژه تا حد امکان استفاده کند. البته به طوری که نهایتا منجر به کنترل کیفیت بهتر و باگ‌های کمتر در هنگام انتشار عمومی شود.

این علت آغاز تست زود هنگام ویندوز 10 20h1 است. مایکروسافت می‌گوید بعضی از قابلیت‌ها که برای دراز مدت برنامه‌ریزی شده است، نیاز به آزمایشات گسترده‌تر دارند. پس معنی انتشار اولین بیلد یک سال قبل از انتشار عمومی این است که شرکت وقت بیشتری برای رسیدن به اهدافش می‌خرد.

دونا سارکار، مدیر برنامه اینسایدر ویندوز می‌گوید:

این بیلدها شاخه توسعه برنامه 20H1 هستند. یک سری چیز‌هایی که در آپدیت 20H1 روی آنها کار می‌کنیم زمان آزاد بیشتری لازم دارند.

اما پس از انتشار بیلد پیش‌نمایش آپدیت 20H1 ویندوز 10، برنامه اینسایدر ویندوز هم خیلی پیچیده‌تر شده است. این شکل فعلی و وظیفه حلقه‌ها است. ممکن است قدری گیج شوید.

  • حلقه Skip Ahead: آپدیت آوریل 2020 ویندوز 10 / 20H1 / ورژن 2003
  • حلقه Fast: آپدیت آوریل 2019 ویندوز 10 / 19H1 / ورژن 1903
  • حلقه Slow: آپدیت اکتبر 2018 ویندوز 10 / Redstone 5 / ورژن 1809
  • حلقه پیش‌نمایش عرضه: آپدیت اکتبر 2018 ویندوز 10 / Redstone 5 / ورژن 1809

وقتی این آوریل ویندوز 10 ورژن 1903 منتشر شود، این شکل حلقه‌های اینسایدر خواهد بود.

  • حلقه Skip Ahead: آپدیت آوریل 2020 ویندوز 10 / 20H1 / ورژن 2003
  • حلقه Fast: آپدیت اکتبر 2019 ویندوز 10 / 19H2 / ورژن 1909
  • حلقه Slow: آپدیت آوریل 2019 ویندوز 10 / 19H1 / ورژن 1903
  • حلقه پیش‌نمایش عرضه: آپدیت آوریل 2019 / 19H1 / ورژن 1903

بعد از مدتی بالاخره حلقه Slow به ورژن آوریل 2019 آپدیت خواهد شد. البته به نظر می‌رسد مایکروسافت همین نحوه عملکرد خود را حفظ و هر دو حلقه Slow و پیش‌نمایش نسخه انتشاری را روی ورژن پایدار فعلی در کنار هم نگاه خواهد داشت. صرفا برای تست آپدیت‌های تجمعی جلو‌تر از پخش و انتشار عمومی.

چرا این یک تصمیم و روش صحیح است؟ به این علت که انتشار بیلد‌های پیش‌نمایش آپدیت‌های ویندوز 10 یک سال زودتر از موعد به مایکروسافت زمان کافی را برای امتحان کردن تک‌تک قابلیت‌های جدید می‌دهد.

حالا که مایکروسافت هر ساله دو آپدیت اصلی قابلیت‌های ویندوز 10 را ارائه می‌دهد، مسلما زمان کافی برای اینکه تمام تغییرات و قابلیت‌های جدید به درستی آزمایش شوند وجود ندارد. این یکی از دلایل کنسل کردن ورود Sets قبل از انتشار آپدیت است. همچنین اینکه آپدیت اکتبر 2018 تبدیل به پر باگ‌ترین آپدیت در یک دوره طولانی به علت حذف فایل‌های کاربران از کتابخانه‌ها شد هم همین است.

قصد مایکروسافت هم از انجام چنین کاری دقیقا همین است. خریدن زمان بیشتر برای تکمیل آپدیت. چراکه باید آپدیت‌های اصلی و بزرگ خود را به صورت سراسری کنترل، بازرسی و آزمایش کند.این مساله با وجود انتشار سریع نسخه‌ها به فرم فعلی امکان ناپذیر است.

تا جایی که به کاربران ارتباط پیدا می‌کند این نحوه تفکر و عملکرد برای آنها مفید و خوب است. هرچند شاید بعضی به علت پیچیده‌تر شدن فرم آپدیت‌ها تا حدی ناراضی باشند. اما تجربه کاربری نهایتا بیشترین اولویت را دارد. و این سیستم جدید روی کاغذ بسیار خوب عمل می‌کند. البته باید در آینده میزان پیشرفت و بازدهی ویندوز 10 را بررسی کرد.

منبع :

SOFTPEDIA

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,