قبل از معرفی اولین آیفون در سال ۲۰۰۷، مایکروسافت سهمی نزدیک ۵۰ درصد در بازار تلفن‌های هوشمند در اختیار داشت. یازده سال پس از آن، مایکروسافت هیچگونه سخت‌افزاری در رقابت دوگانه اندروید/آی‌اواس در بازار ندارد. علاوه بر این غیبت بزرگ، داستان انقراض ویندوز بر روی دستگاه‌های موبایل، باعث عصبانیت هوادارن این پلتفرم نیز شده است.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در مخالفت با خرید پیشین شرکت نوکیا،  در اظهار نظری اعلام کرده بود در بازار هیچ جایی برای عرض اندام پلتفرم سوم در تلفن‌های هوشمند وجود ندارد و این خرید را عامل بسیاری از مشکلات شرکت در بازار می‌دانست. اما به هر حال نمی‌توان انکار کرد که حرکت دیرهنگام مایکروسافت در سال ۲۰۱۰، سه سال بعد از عرضه آیفون، برای ایجاد یک پلتفرم تلفن‌همراه، شاید عامل اصلی شکست مایکروسافت بوده باشد.

اعتماد به نفس بیش از حد مایکروسافت به واسطه سابقه طولانی مدت سلطه بر بازار تلفن‌های همراه هوشمند و تحرک کم و عدم نوآوری طولانی مدت این شرکت باعث شد تا رقبا یکی پس از دیگری از آن سبقت بگیرند. حالا هم با وجود پایه حداقلی هوادارن و بنیان نرم افزاری ویندوز بر روی تلفن‌های هوشمند، مایکروسافت حاضر به ادامه این راه نمی شود. اما اشتباه نکنید، کار مایکروسافت با موبایل‌ها تمام نشده است.

چه چیز باعث موفقیت یک پلتفرم موبایلی می‌شود؟

در مورد این حقیقت که در بازار تلفن‌های هوشمند به شکل فعلی، جایی برای بازیگر سوم وجود ندارد، احتمالا حق با ساتیا نادلاست. وی البته در ادامه صحبت خود، به دستگاه جدیدی اشاره می‌کند که مرزهای تلفن هوشمند به شکل کنونی را خواهد شکست.

ساختار یازده ساله کنونی پلتفرم تلفن‌های هوشمند بر پایه اکوسیستم اپ‌ها، وجود توسعه‌دهندگان قدرتمند و ارتباط با اپراتورهای تلفن‌همراه، همکاری نزدیک سازندگان تلفن‌همراه در مورد گوگل و نرم افزار و سخت افزار بسیار با کیفیت در مورد اپل، بنا گذاشته شده است.بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، مایکروسافت تلاش کرد ( احتمالا نه با تمام توان ) تا با در این ساختار، جایگاهی برای خود دست و پا کند اما به سختی شکست خورد. در نهایت آن‌ها به این نتیجه رسیدند که جایی برای پلتفرم سوم وجود ندارد و باید گفت هیچ ایرادی در این قضیه وجود ندارد زیرا که افول دوران تلفن‌های هوشمند از همین حالا آغاز شده است.

افول تلفن‌های هوشمند

تلفن‌های هوشمند اولیه بیش‌تر از هر چیزی یک تلفن بودند. نحوه استفاده از آن دستگاه‌های مجهز به صفحه‌کلید فیزیکی که نمایشگری نهایتاً دو تا سه اینچی داشتند، متمرکز بر تلفن زدن، ارسال پیام کوتاه، نمایش اسناد و یکی یا دو مورد ساده دیگر بود.

دستگاه‌های کنونی با اندازه‌ای نزدیک به تبلت، صفحه‌نمایش با کیفیت بالای لمسی، پردازنده‌ بسیار قدرتمند، رم به اندازه یک رایانه واقعی، حافظه ذخیره سازی تا ۱ ترابایت و بهرمندی از هوش مصنوعی، به نوعی به رایانه نزدیک‌تر هستند. این صحبت اصلا اغراق نیست. این دستگاه‌ها اکنون رایانه‌های جیبی با مشخصات فنی مشابه رایانه‌های رومیزی همین چند سال‌ قبل هستند. این تحول سخت‌افزاری با افزایش کارایی همراه بوده و البته با وجود فناوری‌هایی که شما را همیشه متصل به شبکه نگه می‌دارد، در یک تغییر تدریجی صنعت تلفن‌همراه را  از مسیر تلفن بودن به مسیر رایانه بودن، هدایت کرده است. سناریو استفاده آن‌ها نیز دیگر تمرکز بر قابلیت‌های تلفنی آن‌ها ندارد بلکه با قابلیت وب‌گردی، ایجاد محتوا، بازی و ویرایش اسناد، سناریوی استفاده از آن‌ها بیش‌تر تبلت-رایانه شده است. این تغییر مسیر خبر و دلیل خوبی برای مایکروسافت است که نباید دست به تولید تلفن‌همراه بزند.

همه چیز به تجربه کاربری مربوط است

اگرچه خود سخت‌افزار برای کاربران اهمیت دارد اما تجربه کاربری که به واسطه آن در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، موضوع مهم‌تری است. بیش‌تر کاربران تا زمانی که دستگاه متعلق به آن‌ها به خوبی کار می‌کند، اهمیتی به اعداد و ارقام و نوع سخت‌افزار در اختیارشان نمی‌دهند. به صورت سنتی، کاربران با باز کردن اپ‌ها یا وب‌سایت‌ها و انجام امورات خود از طریق آن‌ها خو گرفته‌اند. این نوع کنش و این نوع اکوسیستم ( که شامل توسعه دهندگان، اپ استورها و دستگاه‌ها نیز می‌شود ) بسیار ریشه دوانده است و تغییر آن به سختی ممکن است. اما این تغییر در حال انجام است هرچند که آهسته.

علاوه بر این، دستیارهای دیجیتالی و تحولات اخیر در نوع پردازش اطلاعات، به کاربر امکان کنش از طریق صحبت کردن با دستگاه را داده است. دستیار گوگل و کرتانا اکنون بخشی از وظایفی را که پیش‌تر اپ‌ها انجام آن را بر عهده داشته‌اند، انجام می‌دهند. گوگل اخیرا نوعی هوش مصنوعی را در دستیار هوشمند خود به کار گرفته است که مانند یک فرد واقعی می‌تواند قرار ملاقات تنظیم کرده و یا به تماس‌های تلفنی پاسخ دهد. تجربه کاربری ما در تلفن‌های هوشمند، از محور استفاده از اپ به محوریت استفاده از هوش مصنوعی، کم‌کم در حال تغییر است.

تغییر نحوه کاربری دستگاه‌ها همراه با تغییرات فناوری، غیرقابل اجتناب است. این تغییرات سخت‌افزاری از تلفن به سمت رایانه‌های جیبی، موانعی را که پیش‌تر راه مایکروسافت در ورود به عنوان به بازار تلفن‌همراه به عنوان بازیگر سوم را سد می‌نمود، به آرامی از میان بر می‌دارد. با توجه به این که نحوه استفاده از تلفن‌های همراه اکنون بیش‌ از همیشه به نحوه استفاده از رایانه‌ها نزدیک شده است، دستگاه احتمالی اندرومای مایکروسافت لزوما نیازی نیست که در قالبت تلفن همراه به بازار عرضه گردد.

فناوری پردازش اِج… و اندروما؟

تمرکز اخیر مایکروسافت بر روی پردازش‌های نوین و سرویس جدید استریم بازی آن‌ها یعنی xCloud، اهرم‌های قدرت، دسترسی، فراگیری و عدم وابستگی ذاتی پردازش ابری به دستگاه‌ها را، جهت انجام امور به کار گرفته‌اند. پردازش ابری در اپ‌ها و بازی‌ها بدون وابستگی به نوع خاصی از دستگاه و یا پلتفرم با پردازش اج، راهبرد اصلی مایکروسافت در پردازش ابری را تشکیل داده است و مایکروسافت برای پیاده سازی این راهبرد نیاز به عرضه یک تلفن هوشمند ندارد. هر دستگاهی که از هوش‌ مصنوعی، اپ‌های پروگرسیو، پردازش ابری و البته اپ‌های سنتی پشتبانی می‌کند، می‌تواند این کار را برای مایکروسافت انجام دهد.

هشت سال پیش جایی برای پلتفرم سوم تلفن همراه هوشمند وجود نداشت. با توجه به این که تلفن‌های هوشمند روز به روز رایانه‌وار تر شده و از تلفن بودن فاصله می‌گیرند و با این‌که هوش مصنوعی و اپ‌های پروگرسیو جای اپ‌ها سنتی را در انجام وظایف پر می‌کنند، شاید جا برای پلتفرم سومی باز شده که تنها متعلق به تلفن هوشمند نیست.

مایکروسافت چه باید انجام دهد؟

مایکروسافت نباید دستگاه آینده اندروما را با هویت تلفن همراه گره بزند و بایستی آن را در قالب یک سرفیس جیبی که توانایی استفاده از سرویس‌هایی همچون xCloud‌ را داشته و همچنین از قلم پشتیبانی می‌نماید، عرضه کند. این دستگاه بایستی یک زیر مجموعه خاص از رایانه‌ها با سیستم‌عامل CoreOS باشد که متمرکز بر بازی و استفاده از قلم بوده و تمامی قابلیت‌های ویندوز را در خود جای داده است.

مضاف بر این، مایکروسافت اینبار بایستی حمایت کاملی از سازندگان سخت‌افزار انجام داده تا آن‌ها از ساخت پلتفرم جدید استقبال کنند. خیر! مایکروسافت با وجود بی‌تابی هوادارانش تلفن‌همراهی نخواهد ساخت. آن زمان دیگر گذشته و اکنون وقت آمدن چیزی بهتر رسیده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
MojtabaHere
پاسخ دهید پنجشنبه 17 آبان 1397

دیگه تموم شد!!!!
دیشب سامسونگ موبایل تاشوی خودش رو به دنیا نشون داد. مایکروسافت اگه ۱ درصد هم بخواد وارد این بازار بشه، رهبر اون بازار نیست.

win
پاسخ دهید پنجشنبه 17 آبان 1397

دستگاه سامسونگ یه نمونه اولیه بود. همچین دستگاهی رو شرکت های چینی هم معرفی کرده بودند. دوم اینکه دستگاه مایکروسافت احتمالا نمایشگرهاش از هم جدا هستند. در کل موفقیت سامسونگ اگر بتونه تجاری سازی کنه به نفع ویندوزه چون لایسنس تکنولوژیش رو میفروشه.

ali
پاسخ دهید پنجشنبه 17 آبان 1397

دوست عزیز این دو کاملأ فرق دارن این این دستگاهی که مایکروسافت داره می سازه بیشتر پی سی که قابلیت های موبایل رو داره ولی اون یک موبایل که برنامه هاش روی صفحه بزرگتر اجرا می شن مثلأ دستگاه مایکروسافت شما در حالت تبلت می تونید یه سری برنامه های وین 32 و یونیورسال رو داشته باشید ولی در اون دستگاه همون اپ موبایل فقط کشیده تر خواهد بود مثلأ شما می تونید آفیس که در ویندوز هست با نسخه اندروید مقایسه کنه اصلأ خود تبلت ویندوزی رو با تبلت اندرویدی مقایسه کنی مهم قابلیت های نرم افزاری نه سخت افزاری خوب مایکروسافت م می تونه یک تبلت بسازه روش ویندوز10 موبایل نصب کنه خوب حالا یک صفحه نمایش تا شو ام میده الجی براش می سازه

اون دستگاهی که سامسونگ ساخته 7.3 اینچ توی بزرگترین حالت هستش که در حال حاضر گوشی های پرچمدار معمول بازار 6.4 اینچ هستن 0.9 اینچ خوب چه مزیتی داره

Moula
پاسخ دهید پنجشنبه 17 آبان 1397

مایکروسافت کلا کارش گند زدن به همه نوآوری هاست
فقط تو ویندوز خوبه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,