ویندوز 10 S در حال تبدیل شدن به حالتی در ویندوز در نسخه‌های Home و Pro است، به جای این که یک نسخه‌ی جداگانه در کنار آن دو باشد. در این مطلب توضیح خواهیم داد که منظورمان از این تبدیل چیست و چه چیزهایی قرار است تغییر کند.

اخبار اخیر حاکی از آن‌اند که مایکروسافت قصد دارد که ویندوز 10 S را به حالتی در ویندوز 10 تبدیل کند که در دیگر نسخه‌های دیگر ویندوز قرار خواهد گرفت، که ظاهراً این اقدام مایکروسافت کمی سردرگمی ایجاد کرده است. چندین گزارش مدعی بودند که ویندوز 10 S دیگر دوره‌اش تمام شده است و بعضی دیگر تصور می‌کردند ویندوز 10 S قرار بود که نسخه‌ی پیش فرض ویندوز 10 شود. پس بهتر است چند چیز را روشن کنیم.

ویندوز 10 S هنوز منسوخ نشده است

مایکروسافت قصد منسوخ کردن ویندوز 10 S را ندارد. در واقع، امسال شاهد فروش کامپیوترهای بیش‌تری خواهیم بود که سیستم عامل‌شان ویندوز 10 S است و مایکروسافت از قرار معلوم قصد ندارد از این کارش دست بکشد. تنها چیزی که تغییر کرده است چگونگی وجود این نسخه در OEMها است.

در گذشته، ویندوز 10 S خود یک نسخه‌ی ویندوز 10 بود و از دیگر نسخه‌های ویندوز 10 (Home و Pro) مجزا بود. شرکت‌های سخت افزاری می‌توانستند از بین 3 نسخه‌ی موجود یکی را انتخاب کنند. ولی دیگر اوضاع تغییر کرده است و مایکروسافت ویندوز 10 S را حذف کرده است و در عوض آن را به یک حالت در نسخه‌های Home و Pro تبدیل کرده است.

این تغییر به این معنی است که شرکت‌های سخت افزاری دیگر می‌توانند بین دو نسخه‌ی باقی مانده‌ی Home و Pro انتخاب کنند و به طور پیش فرض حالت S را در آن کامپیوتری که قصد فروشش را به مشتریان دارند فعال کنند. از لحاظ تئوری با این اقدام، ویندوز 10 S برای شرکت‌های سخت افزاری بیش‌تر قابل دسترس خواهد بود و جا به جایی بین حالت S و نسخه‌های “آنلاک شده‌ی” Home و Pro را برای کاربران آسان‌تر خواهد شد.

تبدیل کردن ویندوز 10 S به یک حالت ویندوز در واقع تلاش مایکروسافت برای گسترش دادن آن برای شرکت‌های سخت افزاری است، پس دیگر OEMها با یکی از نسخه‌های اصلی ویندوز به فروش می‌روند و هم زمان با آن، حالت S با آن تحویل داده می‌شود. این تغییر خود ثابت می‌کند که مایکروسافت قصد منسوخ کردن ویندوز 10 S را ندارد بلکه قرار است آن را بیشتر مورد توجه قرار دهد.

حالت S قرار نیست که حالت پیش فرض ویندوز باشد

تغییرات حالت S هیچ تاثیری بر کامپیوتر‌هایی که در حال حاضر نسخه‌های غیر S را اجرا می‌کنند نخواهد گذاشت. منظور این است که اگر شما ویندوز 10 Home و Pro بر کامپیوترتان دارید، دریافت حالت S به شما تحمیل نخواهد شد.

مایکروسافت حتی قرار نیست که حالت S را انتخاب پیش فرض شرکت‌های سخت افزاری کند. در واقع قرار است به یک گزینه‌ی ارزان‌تر برای سیستم عاملی که از پیش بر OEMها نصب می‌شود تبدیل شود. پس قرار نیست که استفاده از این حالت برای هیچکدام از این شرکت‌ها اجباری شود، به این معنی که شرکت‌هایی مانند Dell و HP که از سازندگان OEMها هستند، احتمالاً به فروش کامپیوتر‌های خود با یکی از دو نسخه اصلی ویندوز و بدون حالت S ادامه دهند.

با این که مایکروسافت از این شرکت‌ها می‌خواهد که از حالت S ویندوز 10 [به طور پیش فرض] استفاده کنند، هیچ اجباری در این مورد به کار نگرفته است. ویندوز 10 Home با حالت S برای OEMها ارزان‌تر از نسخه‌ی Home بدون حالت S است، ولی اگر شرکت‌هایی باشند که حاضرند پول بیشتری برای نسخه‌ی بدون حالت S بپردازند، باعث خوشحالی بیش‌تر مایکروسافت می‌شود. چنین چیزی برای نسخه‌ی Pro نیز صدق می‌کند.

همگی به این معنی است که در آینده ممکن است فروش کامپیوتر‌های جدید با حالت S بیش‌تر شود. همین به مایکروسافت کمک می‌کند که ویندوز 10 با حالت S را به کامپیوترهای بیش‌تری بیاورد و به کاربران فرصت ارتقا به نسخه‌های اصلی و کامل را به صورت رایگان بدهد.

ارتقای ویندوز 10 S به نسخه‌های اصلی رایگان می‌شود

در گذشته، اگر قصد ارتقا به یک نسخه‌ی “کامل” ویندوز 10 را داشتید، باید 49 دلار می‌پرداختید. دلیل‌اش این بود که ویندوز 10 S در واقع همان نسخه‌ی Pro ولی محدودتر بود، پس ارتقای ویندوز 10 S به ویندوز 10 Pro به نوعی آنلاک کردن ویندوز و قابلیت‌های آن محسوب می‌شد. در این صورت، با ارتقای ویندوز 10 S، در واقع شما بهای یک ویندوز 10 Pro را می‌پردازید، که برای کاربران S با پرداخت 49 دلار شدنی بود.

حالا که مایکروسافت قصد دارد ویندوز 10 S را به یک حالت در ویندوز 10 تبدیل کند، قضیه در حال تغییر کردن است. ارتقای به ویندوز 10 Pro همچنان 49 دلار خواهد بود، ولی ارتقای به ویندوز 10 Home رایگان خواهد شد.

این تغییر خوبی است، چرا که کاربران دیگر احساس نخواهند کرد که باید سریعاً به نسخه‌های اصلی و کامل ارتقا دهند. ارتقای ویندوز 10 Pro S به ویندوز 10 Pro فقط برای مدت محدودی رایگان بود و تعداد زیادی از کاربران احساس می‌کردند که حتماً باید این ارتقا را انجام دهند و این فرصت رایگان را از ندهند. حال که ذیگر ارتقای به ویندوز 10 Home رایگان است، دیگر کاربران مجبور نیستند که سریع اقدام به ارتقا کنند و حس اجبار کمتری به وجود می‌آید.

کاربران ویندوز 10 S در همان ویندوز باقی می‌مانند

اگر صاحب دستگاهی هستید که دارای ویندوز 10 S است، این تغییرات ذکر شده چیز زیادی را برای شما تغییر نخواهد داد. تنها تغییری که رخ خواهد داد این است که اسم سیستم عامل شما به ویندوز 10 Pro در حالت S تغییر می‌کند (Windows 10 Pro in S Mode)

این تازه شروع کار مایکروسافت با ویندوز 10 S است، و انتظار نداریم که مایکروسافت خیلی زود از آن دست بکشد. اگر از کاربران یا طرفداران ویندوز 10 S نیستید، جای نگرانی نیست، دستگاه شما به طور کاملاً عادی کار خواهد کرد و تغییراتی که ذکر شد بر طریقه‌ی استفاده شما از دستگاه‌تان تاثیری نخواهد گذاشت.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمید
پاسخ دهید جمعه 11 اسفند 1396

ما که نفهمیدیم چی شد. آپدیت جدید یونیگیرام امود دانلود کردم مشکل داشت پاک کردم دوباره نصب کنم بیشتر شماره هام پرید با اینکه تو ماکروسافت ذخیره کرده بودم حالا هم تو استور میرم همش میزنه just moment

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,