_سخت افزار پنل جدید

کامپیوترهای همواره متصل ابزاری در خدمت تقویت رابطه مایکروسافت با اپراتورهای مخابراتی قطعات پازل مایکروسافت در حال تکمیل است

پلتفرم کامپیوترهای همواره متصل که با همکاری مایکروسافت و کوالکام متولد شده است، معنا و مفهوم یک کامپیوتر را کاملا دگرگون خواهد کرد. عمر باتری چند روزه، پشتیبانی از اینترنت LTE و البته ظریف‌تر شدن طراحی دستگاه، از عواملی هستند که با کمک این پلتفرم مفهوم کامپیوتر جیبی را واقعیت خواهند بخشید. در این مقاله قصد داریم تا اهمیت این پلتفرم و پشتیبانی اپراتورهای مخابراتی از چنین کامپیوترهایی را در آینده بخش گوشی‌های هوشمند مایکروسافت مورد بررسی قرار دهیم.

دنیای فناوری جریانی کاملا سیال است که پیوسته در حال تغییر و خروش است. دسته‌بندی‌های جدید در دستگاه‌ها اغلب منجر به معرفی تجارت‌های جدید، شیوه‌های بازاریابی و توزیع نوین می‌گردند. در دنیای فناوری هیچ چیزی حتی الگوهای تثبیت شده و محبوب از داس تغییرات در امان نخواهند بود.

در دنیای گوشی‌های هوشمند بازار آمریکا شاید مهمترین و استراتژیک‌ترین نمونه باشد، موفقیت یا شکست تولیدکنندگان تا حد زیادی به موفقیت در این بازار بستگی دارد. کاربران آمریکایی بیش از ساکنان هر کشور دیگری سالانه گوشی‌های هوشمند خود را تعویض می‌کنند، قدرت خرید بالا در کنار این عادت و البته جمعیت مناسب این کشور باعث اهمیت یافتن این بازار شده است.

بازار با اهمیت آمریکا البته پیچیدگی‌های خاص خود را نیز دارد. بخش عمده گوشی‌های هوشمند فروخته شده در این کشور از طریق اپراتورها عرضه می‌گردد و کاربران با پرداخت مبالغ اندک ماهیانه صاحب یک گوشی هوشمند جدید می‌شوند. در چنین بازاری رابطه خوب تولیدکننده با اپراتور برگ برنده برای تصاحب بازار محسوب می‌گردد. برای مثال چندی پیش شرکت هواوی که رویای نفوذ گسترده در این بازار را در سر می‌پروراند با توجه به مشکلات قانونی که دولت آمریکا برای شرکت‌‌های چینی درنظر گرفته عملا قرارداد مهم همکاری با اپراتور AT&T را از دست داد.

در زمانی که گوشی‌های لومیا فروش نسبتا خوبی در نقاط مختلف دنیا داشتند، مایکروسافت هرگز نتوانست در خانه با رقبایی نظیر اپل و سامسونگ رقابت کند. علت این امر کاملا واضح بود، مایکروسافت برخلاف این دو شرکت هرگز رابطه نزدیک و تنگاتنگی با اپراتورهای مخابراتی ایالات متحده نداشت و در نتیجه بخش عمده‌ای از کاربران گوشی‌های هوشمند را در این بازار از دست داد.

اکنون دیگر ویندوز 10 موبایل به دوره انتهایی توسعه خود رسیده و گوشی‌های لومیا نیز از خط تولید خارج شده‌اند، بسیاری از کاربران و کارشناسان دنیای فناوری منتظر عرضه ارایه دسته‌بندی جدیدی از گوشی‌های هوشمند توسط تیم سرفیس مایکروسافت هستند. تاکنون پتنت‌ها و شایعات متعددی در مورد توسعه یک تبلت تاشو مبتنی با اسم رمز اندرومدا منتشر شده است. اینکه این دستگاه چه زمانی رنگ بازار را به‌خود خواهد دید امری است که نمی‌توان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد. اما حقیقت این است که در بازار آمریکا هرچقدر یک محصول خوب باشد تا زمانی که رابطه تولیدکننده با اپراتورها عمیق و گسترده نباشد شکست آن حتمی است.مایکروسافت از یک سو در آزمایشگاهای مخفی تیم سرفیس محصول توسعه دستگاهی است که کلیاتی از آن می‌دانیم. اما این شرکت ظاهرا از شکست برند لومیا درس گرفته و در حال حاضر با عرضه طیف اول کامپیوترهای همواره متصل که توسط سه شرکت اچ پی، لنوو و ایسر تولید شده‌اند این فرصت را دارد تا رابطه خود را با اپراتورها سر و سامان دهد.

مدلی جدید برای دسته‌بندی جدید از کامپیوترهای شخصی

پیشتر در مقالاتی بررسی کرده بودیم که ایده ویندوز روی موبایل هرگز در مایکروسافت کنار گذاشته نخواهد شد، اما ایده در نهایت منجر به حذف ویندوز 10 موبایل خواهد گردید. این ایده در مرحله اول منجر به ایجاد دسته‌بندی جدیدی از کامپیوترهای شخصی که در واقع همان کامپیوترهای همواره متصل است، شده است. قدم بعدی در این تغییر ارایه دستگاه‌هایی مبتنی بر Windows Core OS با قابلیت پشتیبانی از سیم‌کارت و برقراری تماس تلفنی است که توسط مایکروسافت و دیگر شرکا سخت‌افزاری سنتی آن عرضه خواهد شد.

اما عرضه چنین دستگاهی چه مزیت‌هایی برای اپراتورهای مخابراتی خواهد داشت؟ واکنش اپراتورها به چنین دستگاهی چطور خواهد بود؟ به‌طور مسلم مایکروسافت و شرکا آن با عرضه چنین دستگاهی در ابتدا کاربران سازمانی و مشتریان تجاری را هدف خواهند گرفت. ذائقه کاربران معمولی در گذر زمان تغییر می‌کند و احتمالا تا نسل سوم چنین دستگاهی شاهد اقبال عمومی نسبت به این دسته‌بندی جدید از کامپیوترها نخواهیم بود.در آن زمان متغییرهای مختلف و مهمی نظیر وب اپلیکیشن‌های پیشرفته که با همکاری مایکروسافت و گوگل در حال گسترش هستند و البته رشد فناوری مخابراتی 5G می‎تواند خلا نرم‌افزاری را برای مایکروسافت از بین ببرد. چنین وضعیتی می‌تواند دستگاه را مورد دلخواه کاربران بکند.

پیش از وقوع این وقایع با توجه به ماهیت این دسته‌بندی جدید از کامپیوترهای شخصی که در وهله اول در نقش یک کامپیوتر شخصی ظاهر خواهند شد، طبیعتا بیشترین کانال عرضه کننده آنها همان عرضه‌کنندگان سنتی کامپیوترهای شخصی خواهند بود. اما با توجه به وجود قابلیت‌های مکالمه‌ای در این دستگاه، در حقیقت این دستگاه معرف سبک جدیدی از دستگاه‌های موبایل است که اپراتورها تاکنون با آن مواجه نشده‌اند. بهتر است نگاهی نزدیکتر به این مسئله داشته باشیم.

اگر دستگاهی در دسته کامپیوترها قرار گیرد و به‌عنوان یک کامپیوتر فروخته شود، پس یک کامپیوتر است

زمانی که یک مشتری نیاز به خرید یک کامپیوتر شخصی دارد، طبیعتا به خرده‌فروشی‌های آنلاین یا فروشگاه‌های فیزیکی مراجعه می‌کند. این روندی است که چندین دهه مشتریان بدان عادت دارند، چنین فردی طبیعتا برای انجام خرید خود به فروشگاه‌های اپراتورهای مخابراتی مراجعه نخواهد کرد. علاوه بر این بسیاری از شرکت‌های سازنده سخت‌افزار نظیر اچ پی مدل‌ها فروش شرکتی به شرکتی (B2B) را دارا هستند که طی آن کامپیوترها به‌صورت مستقیم به یک شرکت دیگر در کنار سرویس‌هایی که اپراتورهای مخابراتی تامین می‌کنند، فروخته می‌شوند.

پس پیش از آنکه سراغ کامپیوتر جیبی مایکروسافت با قابلیت تماس تلفنی برویم، لازم است نگاهی داشته باشیم به نسل اولیه این پروژه یا کامپیوترهای همواره متصل و نحوه عرضه آنها. شیوه برخوردی که مشتریان و سازندگان با کامپیوترهای همواره متصل از خود نشان خواهند داد درست مانند روندی است که در حال حاضر برای دیگر کامپیوترهای شخصی وجود دارد و در مورد آن توضیح دادیم.

وقتی که مشتری به یک فروشگاه آنلاین مثلا بست بای برای بررسی کامپیوترهای شخصی مراجعه می‌کند، شاهد خواهد بود که در کنار کامپیوترهای کلاسیک، کامپیوترهای همواره متصل به‌عنوان یک گزینه جدید خرید اضافه شده‌اند. در صورتی که این کاربر یکی از این کامپیوترهای واجد eSIM را خریداری کند، در عمل تجربه کاربری وی از کامپیوتر شخصی به یک گوشی هوشمند بسیار شباهت پیدا خواهد کرد و نحوه تعامل وی با کامپیوتر شخصی کاملا متحول خواهد شد. ویژگی‌های مشترک بین کامپیوترهای همواره متصل و گوشی‌های هوشمند فاکتورهایی نظیر عمر باتری بسیار بالا و اتصال پیوسته به اینترنت LTE هستند که در عمل مفهوم کامپیوتر شخصی را کاملا متحول ساخته‌اند.

برخلاف بیشتر گوشی‌های هوشمند این کامپیوترها از eSIM نیز برای اتصال به شبکه پشتیبانی می‌کنند. این مسئله دقیقا نقطه شروع تلاقی کاربری دستگاه با اپراتورهای مخابراتی است که البته گوشی‌های هوشمند فعلی را نیز به چالش خواهد کشید.

سیم‌کارت‌های الکترونیک این امکان را به کاربران می‌دهند تا بدون نیاز به تهیه سیم‌کارت جدید اپراتورهای مخابراتی خود را تغییر دهند.

eSIM برخلاف سیم‌کارت‌های فیزیکی این امکان را به کاربران می‌دهد تا پروفایل‌های مختلفی را روی سیم کارت مجازی ذخیره کرده و استفاده کنند. با کمک این فناوری کاربر قادر است تا بدون نیاز به خرید یک سیم کارت فیزیکی، از مایکروسافت استور اپراتور خود را انتخاب کند. مایکروسافت تاکنون با چندین اپراتور مطرح دنیا همکاری کرده تا ارایه خدمات مخابراتی بر بستر eSIM را در مایکروسافت استور ممکن سازد. از سوی دیگر موسسه GSMA که اتحادیه‌ای متشکل از بیش از 800 اپراتور مخابراتی در سراسر دنیا است در حال تعیین استاندارهایی برای eSIM است که نشان‌دهنده اهمیت این فناوری در آینده نزدیک است.

کامپیوترهای همواره متصل در حال آماده‌سازی بستر هستند

کامپیوترهای همواره متصل شیوه رفتاری و تعاملی جدیدی را برای کاربران تعریف می‌کنند و البته در کنار این مسئله مدل جدیدی برای ارایه خدمات مخابراتی را نیز به‌همراه خواهند داشت. تاکنون چندین شرکت از پلتفرم جدید مایکروسافت استقبال کرده‌اند و در ادامه شاهد رشد این دسته‌بندی جدید در میان مشتریان و کاربران سازمانی خواهیم بود. با توجه به آنکه در سال جدید میلادی شاهد عرضه میلیون‌ها دستگاه از این کامپیوترهای جدید خواهیم بود، طبیعتا اپراتورها برای آنکه این بازار نوظهور را از دست ندهند بیش از پیش در مایکروسافت استور وارد خواهند شد تا مشتریان را جذب خود کنند.

این مسئله به دو علت مایکروسافت را در ارتباطش با اپراتورها در موضع قدرت قرار می‌دهد:

 • مورد اول آنکه در حال حاضر در دنیا بیش از 1 میلیارد دستگاه ویندوزی و 600 میلیون کامپیوتر مجهز به ویندوز 10 وجود دارد. از سوی دیگر با رشد بازار کامپیوترهای همواره متصل که احتمالا بازاری چند صد میلیون دلاری را رقم خواهد زد، میزان تقاضا برای اشتراک‌ سیم‌کارت در مایکروسافت استور رشد فزاینده‌ای پیدا خواهد کرد، این مسئله مطمئنا اپراتورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • کامپیوترهای همواره متصل برخلاف گوشی‌های ویندوزفونی از استقبال و حمایت بسیار خوب سازندگان سخت‌افزار برخوردار هستند، این مسئله باعث خواهد شد تا اپراتورها تمایل به عرضه این دستگاه‌ها در فروشگاه‌های خود پیدا کنند تا بتوانند در فضای رقابتی کامپیوترهای همواره متصل مشتریان بیشتری برای خدمات خود پیدا کنند.

خواست اصلی مایکروسافت از معرفی پلتفرم ویندوز 10 روی آرم گسترش کاربران ویندوز 10 بوده، در طرف دیگر این همکاری کوالکام نیز مایل است هرچه بیشتر پردازنده‌های اسنپدارگون خود را به‌فروش برساند. این پلتفرم بستری را فراهم کرده تا کوالکام مشتریان کاملا جدیدی را برای پردازنده‌های پیدا کند. خواست متفاوت این دو شرکت اما در عمل به یک نتیجه واحد ختم شده است. کامپیوترها در حال تبدیل به بازیگرانی مهم در مصرف دیتای سیم کارت خواهند بود. این مسئله احتمالا باعث خواهد شد تا شاهد همکاری این دو شرکت با اپراتورهای مخابراتی در جهت ارایه شیوه‌های جدید برای عرضه کامپیوترهای شخصی باشیم.

ورود کامپیوترهایی همواره متصل با قابلیت برقراری تماس تلفنی

هنگامی که مایکروسافت در ادامه سال جاری موبایل تاشو سرفیس خود را معرفی کند، تمرکز این شرکت بر مشتریان سازمانی و تجاری در نقش لایه‌ای محافظ در مقابل دشواری‌های بازار مشتریان نهایی خواهد بود. این شرایط زمان کافی را برای این شرکت و شرکا آن ایجاد می‌کند تا خواسته و ذائقه کاربران را نسبت به یک کامپیوتر شخصی و همچنین رفتار و عملکرد اپراتورهای مخابراتی را تغییر دهند.

به‌علاوه با توجه به اقدام مایکروسافت، گوگل و اپل در جهت ترویج و رشد وب اپلیکیشن‌های پیش‌رونده کاربران کامپیوترهای شخصی و گوشی‌های هوشمند در بازه زمانی 2019 تا سال 2020 شاهد رشد زیاد این دسته از اپلیکیشن‌ها خواهند بود. از سوی دیگر با توجه به عرضه عمومی فناوری ارتباطی 5G از سال 2019 ما شاهده افزایش سرسام آور سرعت اینترنت و در نتیجه کاهش قابل توجه زمان انجام پردازش‌های ابری خواهیم بود و این مسئله به فراگیر شدن استفاده از پردازش ابری و جایگزینی آن با پردازش‌های محلی دستگاه خواهیم بود. طی این مدت اپراتورها نیز به مدل جدید کامپیوترهای همواره متصل کاملا عادت کرده‌اند و عرضه آنها را مانند گوشی‌های هوشمند در دستور کار خود قرار خواهند داد.

یک کامپیوتر همواره متصل به‌رغم برخورداری از قابلیت برقراری تماس تلفنی همچنان یک کامپیوتر است.

به‌نظر من در چنین شرایطی است که مایکروسافت نسل سوم سرفیس جیبی خود را معرفی خواهد کرد، این اتفاق احتمالا در اواخر سال 2020 رخ خواهد داد. با حمایت همه‌جانبه سازندگان سخت‌افزار که در حال حاضر نسل اول کامپیوترهای همواره متصل را معرفی کرده‌اند، در گام‌های اول این دسته جدید از کامپیوترهای شخصی جای خود را در بازار مشتریان سازمانی تحکیم خواهند کرد و در ادامه با بهبود شرایط مخابراتی راه برای نفوذ به بازار مشتریان معمولی باز خواهد شد. حتی ممکن است اپراتورها مخابراتی برای جذب حداکثری مشتریان خود با سازندگان سخت‌افزار همکاری کرده و در بازاریابی کامپیوترهای همواره متصل مشارکت کنند.

به اعتقاد من مایکروسافت بر بستری که در حال حاضر با استفاده از کامپیوترهای همواره متصل در حال ساخت آن است، در سالهای آتی کامپیوترهای جیبی را در کنار دیگر تولیدکنندگان سخت‌افزار به بازار مصرف‌کنندگان عمومی عرضه خواهد کرد. عرضه کامپیوترهای جیبی تغییری غیر قابل اجتناب در شیوه استفاده کاربران از یک دستگاه قابل حمل خواهد بود که در نهایت رابطه مایکروسافت، تولیدکنندگان و اپراتورها را متحول خواهد ساخت.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1246 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حیان
پاسخ دهید چهارشنبه 4 بهمن 1396

سلام، آقای توکلی خسته نباشید مقاله خوب و طولانی ای بود
یه سوال همش ذهنمو مشغول کرده… چرا تا الان که پیش بینی میشد ماه دیگه میلادی سرفیس فون بیادبیرون (یعنی چند روز اینده)
هنوز به رسمیت مشخصاتی ازش نیست، حتی اسمی نداره، سیستم عاملشم اسم رمز فقط داره

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید چهارشنبه 4 بهمن 1396

  سلام حیان جان، ممنون از محبت شما، در مورد معرفی سرفیس فون تا حالا مایکروسافت زمان رسمی و دقیقی رو اعلام نکرده، البته این مسئله و روال تو مایکروسافت سابقه زیادی داره، سرفیس بوک، هالولنز همگی بدون خبر و تایید رسمی کاملا ناگهانی عرضه شدند

   حیان
   پاسخ دهید پنجشنبه 5 بهمن 1396

   بله شما درست میفرمایید اطلاع دارم… ولی خب پیش بینی های سایت ویندوز سنترال ادم رو گیج میکنه، شاید هدف خاصی رو دنبال میکنن بخاطر نشر این مقالات

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,