_ویندوز پنل جدید

چرا لازم است مایکروسافت سیستم به‌روزرسانی مایکروسافت اج را تغییر دهد؟ ضرورت تغییر رویکرد در حوزه مرورگر توسط مایکروسافت

مایکروسافت اج آخرین تلاش مایکروسافت برای تصاحب بخشی از بازار مرورگرهای اینترنت است و این شرکت مشغول یک مبارزه سخت با مرورگرهای شخص ثالث ویندوز مانند گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس است، اما بر هیچ کس پوشیده نیست که این مرورگر پیش فرض ویندوز 10 برای رسیدن به رقبای خود راه بلندی در پیش دارد و ردموندی ها باید تغییراتی را در سیستم به‌روزرسانی و ارائه نسخه جدید این مرورگر اعمال کنند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط NetMarketShare، مایکروسافت اج با سهم فقط 4.26 درصد، چهارمین مرورگر محبوب دسکتاپ در ماه مِی سال جاری بوده است. برای مقایسه، گوگل کروم به عنوان انتخاب اصلی کاربران، دارای 62.85 سهم است، در حالی که اینترنت اکسپلورر، که دیگر ویژگی‌های جدیدی را دریافت نمی‌کند، با 11.82 درصد سهم در جایگاه دوم قرار دارد. جایگاه سوم نیز با 9.92 درصد سهم در اختیار فایرفاکس قرار گرفته است.

در حالی که مایکروسافت اج هنوز به حد مناسبی برای جایگزینی با گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس نرسیده است، بدون تردید این مرورگر نسبت به زمانی که اولین بار در ماه جولای 2015 عرضه شد به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.

از آنجا که مایکروسافت اج مرورگر پیش فرض ویندوز 10 بوده و به صورت از پیش نصب شده روی آن قرار دارد و حتی مایکروسافت به روش‌های گوناگون مانند نمایش تبلیغات و پنجره‌هایی روی دسکتاپ کاربران اقدام به تبلیغ آن می‌کند، بسیاری از کاربران پس از نصب این سیستم عامل سریعاً مرورگر جایگزینی مانند گوگل کروم را روی دستگاه خود نصب می‌کنند.

با این حال حتی اگر مایکروسافت اج پشت سر رقبای خود قرار دارد، به این معنا نیست که این مرورگر یک جایگزین شایسته نباشد. این مرورگر از افزونه پشتیبانی می‌کند و اکثر توسعه دهندگان در حال حاضر افزونه‌های خود را با آن سازگار کرده‌اند و همچنین دارای یک موتور سریع و مطمئن است که مایکروسافت اغلب ادعا می‌کند بهتر از موتور مرورگرهای شخص ثالث است.

با این حال، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مایکروسافت اج که سبب شده این مرورگر در پشت رقبای خود قرار بگیرد این است که به‌روزرسانی را با سرعت بسیار پایین‌تری دریافت می‌کند.

با وجود این که مایکروسافت اج به عنوان یک اپلیکیشن یونیورسال ارائه شده است، ولی این مرورگر از طریق مایکروسافت استور به روز نمی‌شود. در عوض، اج در هر سال، دو بار به همراه نسخه‌های جدید ویندوز 10 به‌روزرسانی جدید دریافت می‌کند. این برنامه شامل یک به‌روزرسانی در بهار و یکی دیگر در پاییز است.

اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم،  هر یک از این به‌روزرسانی‌های جدید، بهبود قابل ملاحظه‌ای را برای مایکروسافت اج به ارمغان می‌آورند، اما در مقایسه با مدل به‌روزرسانی ماهانه‌ای که رقبا اتخاذ کرده‌اند، کاملاً روشن است که مشکل اصلی اینجاست. بیایید مثلاً گوگل کروم را ببینیم.

مایکروسافت اج آخرین بار در تاریخ 30 آوریل، یعنی زمانی که مایکروسافت رسماً به‌روزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10 را عرضه کرد به روز شده و ویژگی‌های جدید بیشتری را در پاییز دریافت خواهد کرد، یعنی هنگامی که در ماه اکتبر به‌روزرسانی رد استون 5 به صورت عمومی در دسترس قرار بگیرد.

در سوی دیگر، گوگل کروم در روز 18 آوریل، یعنی 12 روز قبل از به‌روزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10 به نسخه 66 به روز شد و در تاریخ 29 مِی نسخه 67 این مرورگر ارائه شد و حالا همین روزها باید منتظر انتشار نسخه 68 باشیم. نسخه 69 نیز قرار است در 4 سپتامبر در دسترس قرار بگیرد.

این بدان معنی است که تا زمانی که مایکروسافت اج یک به‌روزرسانی شامل ویژگی جدید دریافت کند، گوگل کروم حداقل سه نسخه جدید می‌گیرد، که می‌تواند تغییرات و پیشرفت‌هایی را در این مرورگر ایجاد کند. در عین حال، مایکروسافت اج در پچ های روز سه شنبه که به عنوان یک به‌روزرسانی تجمعی برای ویندوز 10 منتشر می‌شوند، تنها به‌روزرسانی‌های امنیتی و رفع اشکال را دریافت می‌کند.

از مدت‌ها قبل شایعاتی وجود دارد که مایکروسافت قصد دارد این مدل به‌روزرسانی را با آوردن مرورگر اج به مایکروسافت استور تغییر دهد، رویکردی که در نهایت به این شرکت اجازه خواهد داد که قابلیت‌های جدید برای این مرورگر را با سرعت بیشتری به کاربران ارائه دهد. با این حال مایکروسافت هنوز چنین سیستمی را پیاده نکرده و به نظر می‌رسد این موضوع برای آنها اولویت ندارد.

از سوی دیگر، مایکروسافت حاضر نیست میدان مبارزه میان مرورگرها را رها کند، بنابراین دیر یا زود ممکن است مرورگر خود به مایکروسافت استور بیاورد. این استراتژی جدید می‌تواند به ردموندی ها برای نزدیک‌تر شدن به موزیلا و گوگل در بازار مرورگرهای دسکتاپ کمک کند، اما کاملاً واضح است که روند کنونی این شرکت در این حوزه نمی‌تواند به این شرکت کمک کند.

منبع :

SOFTPEDIA

2226 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,