Dell-chromebook

شرکت گوگل در این هفته کنفرانس I/O را برگزار نمود (کنفرانسی شبیه به بیلد برای مایکروسافت) که مهمترین رویداد این شرکت محسوب می گردد. گوگل از این رویداد برای صحبت کردن در مورد ابعاد مختلف فعالیت خود استفاده می کند. شاید بزرگترین معارفه ای که گوگل در این کنفرانس انجام داد و ممکن است بر مایکروسافت اثر بگذارد امکان اجرای نرم افزار های اندروید بر روی کروم بوک ها بود. با وینفون همراه باشید تا به بررسی این مسئله بپردازیم.

 با در نظر قرار دادن این مسئله که پلتفرم اندروید دارای یک میلیون نرم افزار است، این یک رقم فوق العاده برای یک سیستم عامل مبتنی بر پردازش ابری است که به صورت باد آورده در اختیارش قرار خواهد گرفت. پلتفرمی که تا پیش از این از فقر شدید نرم افزاری رنج می برد. حال سوالی که مطرح می شود این است: آیا مایکروسافت باید نگران این تغییر باشد؟

جواب : بله قطعا!

 رشد و نمو Chrome OS از مدارس

کارشناسان فناوری و کاربران برای مدت های زیادی سیستم عامل کروم را نادیده می گرفتند و به آن بی محلی می کردند ولی ورق به آرامی در حال برگشتن است. مسئله مهمتر این است که بزرگترین استفاده کننده ی کروم بوک ها مدارس هستند. دلیل این استقبال هم این است که سیستم عامل کروم دقیقا قادر به نصب هیچ نرم افزاری بر روی خود نیست و  واحد های فناوری اطلاعات در مدارس و سازمان های کوچک به راحتی می توانند کروم بوک را در مقایسه با ویندوز امن نگه دارند. قطعا ویندوز توانایی های به غایت بیشتری دارد ولی کروم بوک ها می توانند سامانه هایی بسیار ارزان و به صرفه برای کاربری در مدارس و آموزش اولیه ی رایانش باشند. در ایالات متحده که مدارس با کمبود امکانات در ساختاری فناوری های نوین دست و پنجه نرم می کنند (به دلیل استانداردهای بالای وضع شده برای مدارس، در غیر این صورت از نظر امکانات بسیار پیشرفته هستند-م) از کروم بوک ها نمی توان چشم پوشی کرد.

جهت روشن شدن موضوع لازم است که بدانیم، فروش کروم بوک ها از تمامی مدل های مک بوک اپل در سه ماه اول سال ۲۰۱۶ پیشی گرفته است. گوگل با فروش ۲ میلیون کروم بوک توانسته است برای اولین بار از شرکت اپل پیشی بگیرد، پس نادیده گرفتن آنها دیگر کار عاقلانه ای به شمار نمی رود.

Google-Chromebook-Pixel-Vs-Apple-MacBook-Pro-Ultrabookاما در طولانی مدت، این داستان برای مایکروسافت خطرناک تر است. به محض آن که تعداد زیادی کروم بوک به دست کودکان در مدارس برسد یا حداقل با زبان تکنولوژی جدید گوگل آشنا شوند.

بیشتر مردم از رایانه های ویندوزی استفاده می کنند به خاطر اینکه همیشه این طور بوده است. کم تر پیش می آید که کسی برای اولین بار با رایانه ی غیر ویندوزی تجربه استفاده از سیستم های رایانه ای را به دست بیاورد. اما این ممکن است با افول آمار فروش پی سی ها و رشد آهسته کروم بوک ها تغییر کند. در نهایت باید این حقیقت را در نظر داشت که مایکروسافت پیش تر بازار جوان و پویای گوشی های هوشمند را به گوگل واگذار کرده است. بازاری که این روز ها سود آور تر به نظر می رسد.

نرم افزار های اندروید در سیستم  عامل کروم

گوگل در کنفرانس خود اشاره کرده است که به زودی کاربران می توانند تمامی نرم افزار های اندرویدی را در کروم بوک های خود استفاده کنند. این قابلیت با اضافه شدن پلی استور گوگل به این دستگاه ها خواهد آمد. البته مدارس می توانند با حذف گوگل پلی استور دانش آموزان را در استفاده از کروم بوک ها کنترل نمایند.

Google confrence

نکته بعدی آنجاست که توسعه دهندگان برای آنکه نرم افزار های خود را به سیستم عامل کروم بیاورند، نیاز نیست کار زیادی انجام دهند. نرم افزار ها در اندازه اصلی و به صورت یک پنجره به نمایش در می آیند تا حالت کشیده و بد فرم نشوند. در آینده ابزار های بیشتری در اندروید نسخه N برای توسعه دهندگان فراهم خواهد شد تا نرم افزار های خود را مناسب استفاده در صفحه نمایش رایانه های قابل حمل طراحی کنند.

با وجود ۱/۵ ملیون نرم افزار آماده در اندروید به همراه دنیایی از بازی ها محبوب مانند، کلش آف کلنز، گوگل در یک حرکت هوشمندانه و بدون ایجاد درد سر برای توسعه دهندگان پلتفرم کروم را بسیار غنی خواهد کرد.

مشکل لپتاپ هایی که لپتاپ نیستند!

با وجود اینکه تمام داستان اندروید و کروم بوک بسیار هوشمندانه است اما هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد که گوگل باید با آنها روبرو شود. از نظر فنی گوگل با مشکلی مواجه است که مایکروسافت در فناوری کانتینیوم با آن دست و پنجه نرم می کند، اما از سمت دیگر! به عنوان مثال کروم بوک زیبا و ۶۰۰ دلاری HP ChromeBook 13 را در نظر بگیرید. به نظر یک رایانه کامل می آید، احساس یک رایانه کامل را منتقل می کند، ولی یک رایانه قابل حمل واقعی نیست. دقیقا مانند فناوری کانتینیوم مایکروسافت که به نظر ویندوز ۱۰ کامل را اجرا می کند ولی توانایی اجرا نرم افزار های Win32 را ندارد. (به هر حال ممکن است مشکل هر دو پلتفرم با شبیه سازی حل شود)

برای کاربران عادی این مشکل جدی نیست. رایانش به روز موبایلی و شکل نرم افزار هایش به پیش می تازد و این را حتی مایکروسافت درک کرده است. به همین دلیل دست به ایجاد پلتفرم نرم افزار های یونیورسال (UWP) زده تا خود را در این زمینه عقب تر از رقبا نبیند. اما به هر حال یک رایانه همراه ارزان قیمت که ویندوز ۱۰ را در خود دارد می تواند فتوشاپ، نسخه کامل آفیس، همه مرورگر های اینترنتی، آیتیونز و هر نرم افزار دیگری را که بخواهید، اجرا کند. به اضافه اینکه با استفاده از Window lnk می توان از انواع قلم های هوشمند استفاده کرد.

HP ChromeBook

کروم بوک ها هیچ کدام از این قابلیت ها را ندارند. علاوه بر این مصارف تجاری را نیز پوشش نمی دهند. سوالی که هم اکنون مطرح می شود این است که آیا مردم هنوز می خواهند دستگاهی را حمل کنند که نسخه دسکتاپ و کامل نرم افزار ها را اجرا می کند؟ اگر جواب مثبت باشد، آن وقت پرداخت ۴۰۰ دلار یا بیشتر برای یک کروم بوک مسئله خواهد بود. کروم بوک یک دستگاه عالی است به شرطی که شما به اندازه یک سیستم عامل ابری از آن انتظار داشته باشید، در غیر این صورت نیاز به یک رایانه با سیستم عامل کامل دارید. اگر این طور است، آیا کاربران حاظر هستند دو دستگاه را با خود حمل کنند؟

از همین روی، اگر فردی اعتقاد دارد که کروم بوک ها برای مصارف روزانه کافی هستند، آنگاه نمی توان از مایکروسافت به خاطر ایجاد کانتینیوم و نرم افزار های یونیورسال انتقاد کرد. البته چالش اصلی این است که گوگل ۱/۵ میلیون نرم افزار دارد و مایکروسافت حداقل به این زودی ها به این رقم نخواهد رسید.

در این زمینه گوگل هوشمندانه تر عمل کرده است. این که یک نرم افزار مخصوص تلفن همراه را به صفحه های بزرگتر ببرید بسیار ساده تر از این است که یک نرم افزار پیچیده نسخه رایانه را به پردازش موبایلی انتقال دهید. خوشبختانه مایکروسافت بخش سخت کار را انجام داده است و هسته سیستم عمل ها اکنون در ویندوز ۱۰ یکی شده است. اما گوگل (و همینطور اپل) باید در ابتدای راه برای نزدیک کردن سیستم عامل های خود مبارزه کنند.

هم گرایی سیستم عامل ها، واقعی ولی سخت

 حرکت گوگل از اندروید به کروم در حال انجام است اما این شرکت با مشکلاتی رو به رو خواهد شد که قبلا مایکروسافت با آنها رو به رو شده است. کاربران به دستگاه هایی علاقه پیدا کرده اند که چند کاربردی هستند. مایکروسافت سعی کرده این خواسته را با حرکت از دسکتاپ به موبایل حال کند و گوگل در تلاش است با رفتن از موبایل یه سمت دسکتاپ مشکل گشا باشد. هیچ کدام از این راه حل ها بدون ایراد نیستند و این دو شرکت با مشکلات بنیادین رو به رو خواهند شد. مایکروسافت تقریبا سهمی از بازار گوشی های همراه ندارد و گوگل تازه شروع به فعالیت در بازار رایانه های قابل حمل نموده است. گوگل می تواند از مزایای ۱/۵ میلیون نرم افزار اندروید متنفع شود و مایکروسافت دستگاهی با قابلیت اجرای نرم افزار های کامل دسکتاپ را ارائه می دهد. به علاوه پلتفرم نرم افزار های یونیورسال پخته تر شده و توسعه دهندگان کم و بیش با استفاده از زامارین و بریج در حال غنی کردن آن هستند.

واقعاً پیش بینی برنده این رقابت سخت است.

گوگل با توجه به شرایط حال حاضر بازار، سقوط فروش رایانه های شخصی، صعود دستگاه های مبتنی بر پردازنده ی آرم و سهم ۸۴ درصدی از بازار تلفن های همراه دست بالا را دارد. این ها در شرایطی است که کروم بوک ها تبدیل به دستگاه محبوب کودکان در مدارس شده اند.

اما آیا گوگل موفق می شود کاربران دستگاه های دسکتاپ و همچنین مشتریان تجاری را متقاعد کند که از کروم بوک ها استفاده کنند؟ با قاطعیت نمی توان گفت که بله یا خیر، ولی قطعا مایکروسافت بایستی نگران باشد. ویندوز ۱۰ یک تغییر مسیر بزرگتر است و این ممکن است همه چیز را به نابودی بکشاند. اما آنها در مقابل شرکتی رقابت می کنند که آخرین تیر خود را برای تصاحب دسکتاپ در کمان گذاشته است. گوگل در واقع با این کار تلاش نهایی برای برداشت سهمی از بازار رایانه های قابل هم انجام داده است. به هر حال ما در حال تغییر الگوی بزرگی در رایانش هستیم و رقابت در دو سال آینده بسیار جالب خواهد شد.

شما فکر می کنید که کدام شرکت ابزار بهتری در اختیار دارد؟ ما را از دیدگاه خود در بخش نظرات مطلع کنید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
milad
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

این چه اخباریه چرا اخبار کاهش سهم وینفون به کمتر از یک درصد رو نمیگین

  Shayan
  پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

  منبع ؟

   Shayan
   پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

   اها فهمیدم 😂
   عزیز شما سایت هنسایه ولش کن
   بری تو منبع قشنگ مشخصه آمار فروش سیستم عامل هارو گفته
   سهم ویندوز ۴ درصده تو بازار جهانی

   در رابطه با خطر هم مایکروسافت فکر نکنم باید نگران این موضوع باشه
   چون تو قسمت دستکتاپ که با ویندوز ۱۰ سنگ تموم گذاشت بعدم گوگل از رو هوا نمیتونه بیا جای اپل و مایکرو رو که چندین ساله تو زمینه کامپیوترن رو بگیره
   بعدم اندروید اجرا شه روش مگ چیه
   مگ بچه بازیه که بخاطر اپ های اندروید لپ تاپ بخریم 😐
   یکی که لپ تاپ میخره میخاد استفاده های روز مرش مثل آفیس و ویژوال و فتوشاپو اینارو انجام بده
   نه اینکه بیاد کلش آف کلنز بازی کنه 😐

   مایکروسافتم تو موبایل اصلا مشخص نیس وضعیتش نه میشه گف دیگ باخته نه میشه گف اینده صد در صد روشنه
   باید ببینیم چی میشه
   ممنون

   حسین محمدزاده
   پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

   دوست عزیز در انتهای مطلب، منبع قید شده است

windows center
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

گوگل دقیقا میدونه مردم چی میخوان…
با این کار دقیقا میتونه جای ویندوز رو بگیره البته یه مقداری زمان میبره تا کامل بشه!!
نرم افزارهای اندروید هنوز برای صفحه نمایش بزرگ بهینه نشدن

  محمد
  پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

  موافق نیستم
  همونطور که شرکتای دیگه همچنان اپ خودشونو برای وینفون نمیدن با اینکه وینفون دست کمی از اندروید و ای او اس نداره
  شرکتای بزرگ دیگه هم نمیای به این اسونی برنامشونو برای یه سیستم عامل دیگه مثل کروم منتشر کنن
  خیلی از برنامه ها برای مک هنوز نیومده، چه برسه به کروم

  بنظرم در صورتی کروم جای ویندوزو میگیره که ویندوز۱۰ در اینده یه مشکل اساسی و بزرگ براش پیش بیاد
  تازه در این صورت هنوز مردم از ویندوز xp,7,8 استفاده میکنن چون اونا مشکلی ندارن

  بنظرم خیلی زمان میبره تا بخاد جا باز کنه کروم واسه خودش

  امین
  پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

  دوست عزیز مشکلی که صحبت شما داره اینه که تفاوتی بین application و program مشخص نکردی. تفاوتش رو میخوای بهتر متوجه شی به طیف وسیعی از کاربردهایی که میشه از تبلت سرفس داشت رو در مقابل آیپد ببین… نرم افزارهای اولی با توجه به سیستم عاملش کاربرد بسیار حرفه ای تری دارن… چیزی که ما از یه کامپیوتر کامل انتظار داریم: مثل سری نرم افزارهای آفیس، فوتوشاپ، و… از اون طرف تبلت ایپد با توجه به اینکه سیستم عامل موبایل داره تنها میتونه اپهای موبایل رو داشته باشه… همین تفاوت بین ویندوز و کروم هم وجود داره. خیلی فاصله هست بین دستگاهی که با برنامه های حرفه ای یه سیستم عامل دسکتاپ سرو کار داره تا سخت افزاری که اپ های دستگاه های موبایل رو اجرا میکنه

  کامران
  پاسخ دهید پنجشنبه 5 خرداد 1395

  یه چیز دیگه هم که این وسط هست اینه که ماکرو سافت میتونه نگران این نباشه که دانش آموز ها با کروم کار میکنن و ممکنه در آینده ازش خوششون بیاد و کروم بوک تهیه کنن میتونه خوشحال اینم باشه که شاید انش آموز ها حالشون از کروم بوک بهم بخوره در آینده اصلا سمتش نرن😂😂

Ali_Maddahi
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

مایکروسافت تجربه ۴۰ ساله داره و خیلی مسخرس که نتونه کاری کنه یا بازارو از دست بده.
اندروید درسته یکونیم میلیون(که به دو میلیون رسیده) اپ داره، اما اپ هاش مثل ویندوز نیست. مثلا فوتوشاپ و خیلی برنامه های دیگه.
البته گوگل داره خیلی راه جلو توسعه دهنده ها میزاره تا اپ و بازی با کیفیت تر و مصرف منابع کمتر تولید کنن.
کارای مایکروسافت تا الان واقعا شاخ بوده، اما گوگل هم یه سری کارا تو حوضه نرم افزار برا توسعه دهنده هاش کرده که انگار گوگله که اینهمه تجربه تو نرم‌افزار داره…
به امید پیشرفت همه شرکتا البته در زمینه ی خدمت به کل بشر

hamidreza
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

به نظر من در اینده شاهد این خواهیم بود مایکی سهم بازار موبایل و در دست گرفته و گوگل سهم رایانه های شخصی . جاشون برعکس میشه 😂😂

hossein.cctv
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

مایکروسافت مثل ی آدم مهربون میمونه وسط یه عده گرگ بارون دیده هر چیزی که بدست میاره با همه قسمت میکنه ولی بقیه هیچکدومشون این کارو نمیکنن .مثل کرتانا دیدید که برای ios&android هم برنامشو نوشت و دارن استفاده میکنن ولی هیچکس با مایکروسافت با نرمی سخن نمیکه همه میخوان بزننش زمین ولی این شرکت بزرگ انقدر تجربه داره که زمین نخوره . به نظرم اگه قراربود که مایکروسافت مثل شرکتای رقیبش عمل بکنه الان هیچکس بغیر از محصولات مایکروسافت دستش نبود.

ali
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

گوگل زمانی می تونه جای ویندوز رو بگیره که یک چیز جدید ارائه بده و کاملأ بی نقص عمل کنه همین الان مایکروسافت هنوز داره با قدرت به پشتیبانی و اضافه کردن امکانات ویندوز ادامه میده هنوز کمبود های احساس میشه تازه همه آپ های اندروید هیچی در برابر نرم افزار های وین۳۲ نیستن چه برسه به وین ۶۴ و گیمینگ وکارهای گرافیکی و نرم افزار های طراحی مثل سالیدورک-کتیا-اتوکت-فتوشاپ و هزاران ابر نرم افزار

محمدمقدم
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

به نظرم مایکروسافت نمیتونه بهش فکرنکنه چون گوگل شرکت بزرگیه والکی روی یک زمینه پول و وقت خودشوصرف نمیکنه اگراینجوری بود الان پرارزش ترین برندتجاری نبود ولی خب اینکه برنامه اندرویدروی سیستم عامل انجام بشه چیزمهمی نیست چون چندین ساله این قابلیت توی ویندوزهست بابرنامه هایی مثل handy andy و bluestack

alireza.g
پاسخ دهید یکشنبه 1 خرداد 1395

گوگل داره بایه سیاست کاملا کثیف اونایی که از اندروید استفاده میکنند رو به سمت سیستم عامل کروم میبره. در واقع با اینکار میخواد به علت راحتی استفاده از کروم اندرویدی هارو مجبور به استفاده از کروم کنه. که اینکار با وجود نرم افزارهایی با قدرت مثل ویژوال ها در ویندز یا استفاده های سازمانی از ویندز غیر ممکنه. اگه ماکروسافت تلاش کنه تو ساخت سرفس فون و یه دستگاه کامل رو ارائه بده ( یه چیزی بهتر و پرقدرت تر از گوشی ویندزی اچ پی) که نرم افزارهای دسکتاپ رو اجرا کنه بی شک برنده این رقابت میشه. رقابتی که هنوز اولاشه و ممکنه چند وقت دیگه خیلی بیشتر اوج بگیره.

کامران
پاسخ دهید پنجشنبه 5 خرداد 1395

اگر بخوایم یه جمع بندی و نتیجه گیری کلی کنیم باید گفت ماکروسافت اگر بتونه کاری کنه که نرم افزار های ویندوزی رو روی موبایل اجرا کنه که اقدامات بزرگی تا الان انجام داده قدم اصلی رو برداشته اما گوگل داره پا توی راهی میزاره که چاله هاش زیاده اگر بخواد مجازی سازی کنه که مثل bluestack نرمافزاراش روی لبتاب اجرا میشه که از نظر من خیلی از واقیت کار دور میشه چون با مشکل سایز لمس اگر صفحه لبتاب لمسی نباشه و حتی شتاب سنج و خیلی چیزای دیگه روبه رو میشه نثلا اگر من بخوام یه بازی که با شتاب سنج کنترل میشه رو بازی کنم چکار بیاد کنم یا اگر بخوام بازی مثل shawdo ninja که چند لمسیه بازی کنم چکار کنم آیا میتونه این ها رو روی صفحه کلید لبتاب تعبیه کنه من که بعید میدونم یا لااقل کاری بس سخته که نیاز به بروز رسانی های زیاد در سمت خود نرم افزار ها رو داره تا با محیط جدید دکستابی وقف پیدا کنن یا اینکه لبتاب ها حتما با سخت افزار هایی مناسب وارد بازار بشن
از سوی دیگه ماکروسافت تمام مشکلات رو حل کرده تنها مشکل باقی مونده اجرای تمام نرم افزار های win 32 روی موبایل که با سرفیس باید حل بشه و اینکه بقیه راه حل های رو که انجام داده رو به خوبی باید تعمیم بده در کل ماکروسافت اگربتونه تمام سخت افزار های مختلف رو چه تلویزیون موبایل لبتاب کنسول های بازی لبتاب و تمام محصولات دیجیتال رو یکپارچه کنه به وسله سیستم عامل هاش برگ برنده رو میتونه به دست بگیره

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,